Tatlı Tarifi UzmaN'dan ''Portakal Kabuğu Şekerlemesi'' Tarifi

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
5.078
11
Hem şık,hem leziz:))

Portakalın kabuklarını önceden soyup,kare kare yada jülyen şekilde doğrayınız..

1 kilo portakal
2 su bardağı toz şeker

Size portakallar ortadan kaybolmadan bir tarif vermek istedim..Ben yaptım ve çok hoşuma gitti..
Şimdi alın portakalları..Ne kadar mesela 1 kg.Kabuklarını soyun,ama elma soyar gibi değil,dilim dilim..İçinin beyaz kısımlarını alın.Sonra bu kabukları jülyen(kibrit çöpü) şeklinde doğrayın,veya küp şeker büyüklüğünde kare kare de olabilir..
Sonra bir tencereye alın ve üstünü geçecek kadar su ekleyin,kaynatın,sonra suyu süzün..Bu işlemi üç kez yapın ki,portakal kabuğunun acı tadı su ile beraber gitsin..
Tamaaaam şimdi haşladığımız portakal kabuklarını tekrar tencere alın ve üstüne 2 su bardağı toz şeker ilave edip,ateşte şöyle bir çevirin,ocaktan alıp soğutun..Sonra derin bir kapta bolca toz şekere bulayıp,güneşte kurutun..
İşte tamam...Bunu böyle şekerleme gibi de yitebilirsiniz,keklerin içine de kullanabilirsiniz,sütlaç veya başka tatlılarda süsleme amaçlıda kullanabilirsiniz.
Ben denedim,valla zahmetli değil,aksine zevkli..Tavsiyeme kulak verin..Hatta şık bir kavonoza koyup,arkadaşınıza bile hediye edebilirsiniz..
Kadınlar Kulübü Yemek Tarifleri

Son düzenleme:
ben portakala kabuklarını küçük küçük doğrayıp atıyordum dolaba.bu değişik olmuş.bu kışda bu şekilde yaparım teşekkürler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…