Üçüncü çocuk ve kayınvalide ile yaşamak

Kayınvalidenizl aynı şehirde olsanız en azından ikinizin de ayrı evleri,özel hayatlarınızi yaşayacağıniz firsatlariniz olur..gun icinde çocuklar kayinvalidenizde olur.ayrica onun da kendi evindeekendinduzeninde çocuklara bakması bir nebze kolay olacaktir.en guzeli ayni paylaşmak zorunda olmamanız olur.

Ben var ya bakıcı tutucam desem kıyametleri koparır düşünürken bile korkuyorum taş üstünde taş bırakmaz bırak hüzünlenmeyi
Yok o başının üzerinde taşırmış oyunlar oynarmış deli oluyor kızım kızım diye şimdiden coştu :KK70:

Yeni doğum yaptığımda 1 hafta yanımda kaldı, türlü türlü huyunu gördüm. Çocuğa bakmaya gelirse kafayı yerim valla.
Çok istiyorlarsa doğursunlar 1 tane daha.

Evet haklısınız, durum rahatsızlık verici, ancak kayınvalideniz de bu durumdan hoşnut değildir eminim.
Siz farklı düşünüyor olabilirsiniz, ben de benzer durumu ilk çocuğumda annem ile yaşamıştım.
Çözümü anneme yakın taşınmakta buldum.

Bunun artıları çok oldu tabii ki, anneme yakın olunca:

• Annemin özel hayatı oldu
  • Sabah gelip ben işten dönünce evine gittiği için daha çok dinlenebildi
  • Arada kayınvalidem bakmaya geliyor, ona da ayrıca dinlenme alanı yaratabildik
  • Haftasonunu dilediği gibi geçiriyor, geziyor, alışveriş yapıyor kendi ihtiyaçlarını karşılıyor.
Ama birlikte oturmanın eksileri çok
  • Annemin ve kendimin özel hayatı kısıtlandı
  • Annem devamlı çocuklar ile birlikte olduğu için bunalmaya başladı
  • Eşim annemin varlığı ile rahat edemedi (iyi davrandı sağolsun ama erkek sonuçta) sizde de bu sizin için geçerlidir, eşinizin ailesi sonuçta o rahatsız olmaz, ama siz bir duş alsanız bile utanırsınız.
  • Saymaya kalksam daha bir çok şey... Ama sanırım bu kadarı bile örnek olarak yeterlidir sizin için.
Tavsiyem eğer yapabiliyorsanız bir süre izin alın (maddi anlamda çok etkilenmeyecekseniz) çocuklarınız ile ilgilenin.
Ama bu seçenek sizin için uygun olmayacaksa, kayınvalidenize yakın bir bölgeye taşının.
Huzur herşeyden önce gelir bence, daha huzurlu ve rahat bir kafanız olur.

Bakıcı önermiyorum, sebebine gelince kendim tecrübe ettim.
Eğer kayınvalideniz sağlık ve kuvvet anlamında "bakabilirim" diyorsa, baksın.
Fakat o da gönülsüz ise, mecbur bir bakıcı ayarlayacaksınız.
Böyle radikal kararlar için de tek başınıza hareket etmeyin, muhakkak eşinizi işin içine sokun.
Danışın, fikir alın, gerekirse onun karar vermesini sağlayın.
Sonradan farklı bir dönüşü olmasın size.

Sizin ve çocuklarınız için hayırlısı olsun.
Allah bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almayı nasib etsin.
Bana da en kolay yol yakın bir yere taşınmak gibi geldi. Ancak konu gündeme gelince beklentilerinin ne kadar yüksek olduğunu gördüm. Haftasonları evi temizlemeye gelirsiniz,ayda bir camları silersiniz, akşam yemeklerinizde birlikte yeriz, bağa bahçeye gelirsiniz, ev ısınmazsa sizde kalırız. Bu kadar beklenti içine girerlerse gene sıkıntı yaşarız gibi geliyor bakalım hakkımızda hayırlısı.

Yeni doğum yaptığımda 1 hafta yanımda kaldı, türlü türlü huyunu gördüm. Çocuğa bakmaya gelirse kafayı yerim valla.
Çok istiyorlarsa doğursunlar 1 tane daha.
Aynen öyle
Beni de şimdiden ayar ediyor
Bağdaş kurdum oturdum diye öyle oturma ezeceksin çocuğumu dedi bana
Bende çocuk benim olduğundan ben düşünebiliyorum ezilip edilmeyeceğini dedim o oldu
İlla bir sivrilik yapıyorlar

Bana da en kolay yol yakın bir yere taşınmak gibi geldi. Ancak konu gündeme gelince beklentilerinin ne kadar yüksek olduğunu gördüm. Haftasonları evi temizlemeye gelirsiniz,ayda bir camları silersiniz, akşam yemeklerinizde birlikte yeriz, bağa bahçeye gelirsiniz, ev ısınmazsa sizde kalırız. Bu kadar beklenti içine girerlerse gene sıkıntı yaşarız gibi geliyor bakalım hakkımızda hayırlısı.

Bir dakka... Yok artık...

Evi temizlemek? Camları silmek?
Pardon da neyin diyeti bu? Çocuk bakılıyor diye onun hizmetçisi mi olacaksınız?

Böyle şartlar karşısında, hiç istifimi bozmaz bakıcı tutardım.
Sözüm parama geçer der, kaynanaya da yol verirdim.

2 çocuklu bir insan olarak zaten ben kendi evimi toparlayamıyorum, empati yaptığım zaman, kalkıp bir de başkasına yetmek, hem de çalışmak! İnsan üstü varlık mı sanıyor bu kayınvalideler gelinlerini???
Şok oldum resmen...

maşallah kayinvalidenize.:)
60 yaşinda iki çocuğa bakabilyosa büyük cesaret.
ama ücretsiz izine ayrılcaksiniz tek maaşla üç cocukla geçinmen zor olur .yinede siz bilirsiniz
benim çocuğuma kayinvalidemle görümcem bakiyor.
50 yaşinda ama tek bakamiyor görümcem yapıyomuş herşeyi. görümcemin hakkını ödeyemem çok büyük emegi var sağolsun bişey de diyemiyorum.
haftada bi gün anneme birakiyorum kadin 58 yaşinda ama tek başina bakabiliyo. ikisine de sunu bunu yedir demiyorum biliyorlar ikisi de çocuk bakmiş. iyi biliyorlar.:)
burda bi konu vardi kayinvalideysiyle çocuk için yemek kavga eden. yorum yazcaktim kapanmiş:KK70:
ikinci olursa 2 sene ücretsiz izine ayrılcam inşallah.
ilk çocuğuma bi sene ücretsiz izindeydim
sıkıcı oluyo ama çalışmak kadar güzel bişey yok:KK66:

Kayin valideniz sizin oldugunuz yerde ayri eve cikamaz mi.yada sizin onlarin oraya tasinmaniz en mantiklisi.omur gecicek beraber bu gidisle

Bence küçük ilçeye geçip orada daha kolay ev sahibi olabilirsiniz. Kirada olsanız bile masrafı düşer.
Kayınvalidenizin evininde de ufak tefek tadilat yaptırırsınız(izolasyon gibi) sonuçta çocuklarınızı bırakabilirsiniz.
Siz evliliğinizin tadını çıkaramamış evinizin düzenini oturtamamışsınız hemen çocuk sahibi olduğunuz ve kayınvalidelerle yaşadığınız için. Çalışan bir bayan bence zaten temizlikçi almalı. En azından ayda/15günde bir dip köşe. Yoksa niye çalışıyorum? Hayat standartın yükselmeyecekse niye okudum? Gerekirse kayınvalideye de gönderirsiniz arada.
Ayda bir büyük market masrafı görürsünüz.
Gelme gitme düzeni misafir falan sizin elinizde. Müsait değiliz demek zor değil.
Bende kimse kırılmasın üzülmesin herkes rahat etsin aman her işimi kendim yapayım masraf olmasın diye kendimi tüketiyorum. Sonuç yine de kimse memnun değil.

bazen şartlar sizin hayal ettiğiniz gibi gitmiyor malesef, beraber yaşamak olayı bambaşka, herkes karsısındakının durumuna saygılı olsa neyse ama bırakın saygılı olabılmeyı, aksine kendı evınızde yabancı oluverıyorsunuz, ev sızın degıl, misafirsiniz, zaten psikolojik olarak erimeye başlıyorsunuz, idrak etmeniz ve o anki ben ne yapacagım şoku zaten yeterınce yıpratıyor, yargılarken daha ince düşünmeniz dileği ile.....
Ince dusunuyorum dunyaya cocuk getoriyorsunuz hanfendi kus falan almiyorsunuz onunda yasam sartlarini belirlemek bizim elimizde kader diye herseyide saldim cayira yasanmaz

2 çocuklu bir insan olarak zaten ben kendi evimi toparlayamıyorum, empati yaptığım zaman, kalkıp bir de başkasına yetmek, hem de çalışmak! İnsan üstü varlık mı sanıyor bu kayınvalideler gelinlerini???
Şok oldum resmen...
Ya herşeye kulağımı tıkayıp yoluma devam edicem yada hiç yanaşmayacağım.

yazilanları okudum ... kv cocuklara bakacak (istendiginde) ..istenmediginde evine tipis tipis gidecek...evde surekli gelini arayip esyalarin yerini kaldirabilirmiyim diycek sonra hangi misafirler gelebilir hangi gunler uygun diye sorabilir...karsiliginda( lüküs )oda verilir :KK45: siz hep baskalarinin kararini uygulamissiniz sıkıldım gitsin artik diyorsunuz ... ben anladim ki kimse icin kilini kipirdatmayacksin kv olursam kendiniz bakin deyip gelinin evine de gitmemm...yapip yaranmayacagima yapmayip yaranmam :rapci:

Aynen öyle
Beni de şimdiden ayar ediyor
Bağdaş kurdum oturdum diye öyle oturma ezeceksin çocuğumu dedi bana
Bende çocuk benim olduğundan ben düşünebiliyorum ezilip edilmeyeceğini dedim o oldu
İlla bir sivrilik yapıyorlar
Çok güzel konuşmuşsun, bir daha haddini bilir. Bundan götürüyorlar zaten.

Herkes ne kadar yüklenmiş konu sahibine. Evet kimse kimsenin çocuğuna bakmak zorunda değil ancak burada kv kişisi çocuk yapın ben bakarım ederim diye ahkam kesmiş her seferinde. Üçüncüyü yap erkek olur belki demiş. Kordon bağlatmasına karşı çıkmış (Ne hakkı varsa sanki!) Kimsenin buna bişey dediği yok. Gerçi ben olsam ne derse desin kimseye güvenip çocuk yapmam. Elalemin lafıyla yada baskısıyla çocuk yapılmaz. Sizde kaç çocuk yapacağınıza kendiniz karar verin üçüncü kişileri karıştırmayın konu sahibi. Evini bırakıp gelmiş deniyor ama konu sahibinin Kv sinin rahatı yerinde görünüyor. Yoksa çocuk yapın ben bakarım demez çoktan çekip gider ne yapıyorsanız yapın derdi. Çoğu kv oğlunun evinde torunlarıyla bir arada olmaya beraber yaşamaya can atıyor. Çok görüyoruz böyle. Konu sahibi yaşadığınız durum çok zor. Keşke şartlar böyleyken bu kadar çocuk yapmasaydınız. Ama olan olmuş artık yapacak bişey yok. Çalışmaya devam ederseniz bu duruma katlanmak zorundasınız. Sizin yerinizde olsam ücretsiz izine ayrılıp çocuklarıma kendim bakar kv yi gönderirdim. Eşiniz çalışıp baksın evine. Nasıl yapacak bunu da eşiniz düşünsün. Siz çocuklarınızla ilgilenin.

İlçeye taşınınca tümden sizde kalmasınlar. Soba yakmayalım diyip. Ki haftasonu da mutlaka bir iş çıkarırlar. Yazın tarla da çalışırsınız. Siz bulunduğunuz yerde bir çözüm üretin. Eşinizle konuşmanız lazım öncelikle bu konuyu

Herkes ne kadar yüklenmiş konu sahibine. Evet kimse kimsenin çocuğuna bakmak zorunda değil ancak burada kv kişisi çocuk yapın ben bakarım ederim diye ahkam kesmiş her seferinde. Üçüncüyü yap erkek olur belki demiş. Kordon bağlatmasına karşı çıkmış (Ne hakkı varsa sanki!) Kimsenin buna bişey dediği yok. Gerçi ben olsam ne derse desin kimseye güvenip çocuk yapmam. Elalemin lafıyla yada baskısıyla çocuk yapılmaz. Sizde kaç çocuk yapacağınıza kendiniz karar verin üçüncü kişileri karıştırmayın konu sahibi. Evini bırakıp gelmiş deniyor ama konu sahibinin Kv sinin rahatı yerinde görünüyor. Yoksa çocuk yapın ben bakarım demez çoktan çekip gider ne yapıyorsanız yapın derdi. Çoğu kv oğlunun evinde torunlarıyla bir arada olmaya beraber yaşamaya can atıyor. Çok görüyoruz böyle. Konu sahibi yaşadığınız durum çok zor. Keşke şartlar böyleyken bu kadar çocuk yapmasaydınız. Ama olan olmuş artık yapacak bişey yok. Çalışmaya devam ederseniz bu duruma katlanmak zorundasınız. Sizin yerinizde olsam ücretsiz izine ayrılıp çocuklarıma kendim bakar kv yi gönderirdim. Eşiniz çalışıp baksın evine. Nasıl yapacak bunu da eşiniz düşünsün. Siz çocuklarınızla ilgilenin.

Ahkam kestığımız duruma zaten sen cevabını vermişsin .
Birisi doğur dedi diye doğurulmaz.
Birisine güvenilip hç doğurulmaz.

Hele hele bu sefer oğlan olsun dıye hiç doğurulmaz.

Konu sahıbı 7 yıl önce yok anne ben bakarım çocuklarıma deseydı kadında gelmezdi.
KAdın 7/24 evde tabı kı mısafır çağııcak .
7 yıl dıyoruz küçük bir olay değil 7 yıl .
O ev kv sınınde evı sayılır artık .

Bu saatten sonra git demekte garip kaçar açıkcası .

bi sanıye, saldım çayıra ne demek allah aşkına ?!!!! insanlar ince değil mi sandınız??? neden onlara iyi bi gelecek sağlamak için evden 12 saat uzak kalıyoruz sandınız ?? hala tek taraflı düşünüyorsunuz, umarım siz aynını yaşamazsınız....

Ince dusunuyorum dunyaya cocuk getoriyorsunuz hanfendi kus falan almiyorsunuz onunda yasam sartlarini belirlemek bizim elimizde kader diye herseyide saldim cayira yasanmaz

çocuga kendı ısteklerı ıle baktıkları halde yaşanıyor butun bunlar, beklentiler uzay.... anlatmak ıstedıgım tam da bu, yaşanan seyler ınanılmaz derecede can sıkıcı olabılıyor, kızlarının evınde asla yapmadıklarını oğullarının evınde yapma hakkı bulmalarına anlam veremıyorum ben...

Şok oldum resmen...

X