Turkiye'den Tasinmak

Kapalilar tacize ugramiyor mu sizce? Bunun kadinin kiyafeti ile hiçbir ilgisi yok. Eger öyle olsaydi bana laf atilmamasi lazımdı yolda giderken. Hem kapaliyim hem cirkinim :))

Ama bazi erkekler için dişi olman yetiyor.
Hah iste bak.. Bam teline basmissin.. Iste biz ona kisaca zihniyet diyoruz. Ben genc kizken bu ulkede biz kiz kiza gece matinesine sinemaya giderdik, hic cekinmeden, korkmadan. Bu ulkeyi bu hale getirenler durmadan kadin ustunden siyaset yapan, onlara sekil ve cerceve cizmeye calisan, bir kaliba sokmaya calisan, hedef gosteren sizin ayila bayila desteklediklerinizdir. Onlar guclendikce bu ulkede kadinlar tek basina minibuse dahi binmeye korkar hale geldiler..
Diyorum.. anlatamiyorum.

Cogu insan evladini baskalarinin cocuklari ile de kiyaslamistir, o zaman ne oluyor, elalemin cocugunu daha mi cok seviyor diyorsunuz?
psikologlar kıyaslamayın diyo ,ileriki yaşlarda psikolojik sorunları olurmuş :-)

ayrıca çocuk ve ülke örneği çok alakasız ....

elbette ülkemizde olan sorunları eleştireceğiz ,şu söyle olsa daha iyi olur diyeceğiz -kim istemezki çok çok daha iyi ülke şartlarında yaşamayı :KK14:
ancak siz eleştirmiyorsunuz -siz yeriyorsunuz ikisi farklı şeyler :KK14:

Benim arkadaşta ilk gittiğinde orda yaşıyordu sonra türkiyeye tatile geldi gölcük depremine yakalandı apartopar geri döndü bu sefer Detroit de deprem oldu :) töbe gülesim geliyor neyse şimdi californiyada
Tam yerine gitmis... California depremleri ile unlu..:KK70:

özgürlüğün ikinci kriterini size söyleyeyim.
istediğimiz mesleği icra edebilme özgürlüğü.
Bu da yok bu ülkede.
HErkes kısa yoldan para kazanabileceği meslekler peşinde ya da bilemedin devlet memuru olma peşinde.
Adli Tıp Kurumunun hizmetli alım ilanına başvuranlar arasında üniversite mezunları olduğunu görenler hala ülke özgür der mi acaba?

psikologlar kıyaslamayın diyo ,ileriki yaşlarda psikolojik sorunları olurmuş :-)

ayrıca çocuk ve ülke örneği çok alakasız ....

elbette ülkemizde olan sorunları eleştireceğiz ,şu söyle olsa daha iyi olur diyeceğiz -kim istemezki çok çok daha iyi ülke şartlarında yaşamayı :KK14:
ancak siz eleştirmiyorsunuz -siz yeriyorsunuz ikisi farklı şeyler :KK14:

En sevdigimden ornek verdim, niye alakasiz olsun, ben onu bile elestirebiliyorsam ulkemi de hayli hayli elestiririm. Yerdigim bu ulkenin basina gelenlerin yarattigi ortam. Sen onlari pek sevdiginden her icraatlerini de alkisliyorsun ve ulkeyi soktuklari durum senin icin guzel, ama benim icin degil.

Su soyle olsa daha guzel olur diyebilecegin bir iktidar da yok karsimda. Gezide boyle kalsin daha guzel olur diyenlerin once cadirlarini yakmis, sonra saclarindan suruklemis, kirmizili kadinin suratina biber gazi sikmis, sonra Alman gazeteci kadina kadar kimyasal katilmis tazyikli sularla yakmis, sonra genclerinin gozlerini plastik mermilerle oymus, en son da can almis bir iktidar var karsimda, halkin sesine hic kulak vermeyen.. Kime ne anlaticam?

aslında olay şu Aus'um, Detroit de yaşamazsan çetelerle, pisliklerle muhatap olmayacağın bir sürü eyalet, şehir var Amerikada.. Mesela benim yaşadığım yerde evlerin kapısını kilitlemezlerdi.. ben ilk gittiğimde kapıyı çelik kapı yapmak istedim, adamlar duvar taşımaz dedi :) hırsızlık yok, çocuklar kaykay ile okula gidiyorlar, polisi aradığında 5 dakikayı bulmuyor kapına gelmesi.. hatta bir çok evde alarm bile yoktu ben ısrar kıyamet taktırdım..

Ama Türkiye de "evet Tr'nin şu şehri pis, ama şu şehirlerinde aynen yukarıda anlattığım gibi yaşarsın" diyebileceğin bir yer yok.. Yani bebekte de var, esenlerde de aynı durum.. anlatmaya çalışılan bu :)

ABD Detroit ve çetelerinden oluşmadığı gibi , Türkiye de İstanbul ve keşmekeşinden oluşmuyor ofis .
Bizim burada da anahtarın pas pas altında bırakıldığı çok ev var.
İşin özü kendinden mütevellit örnekler bir ülkeyi yermeye de , övmeye de yetmez.

Aus, ben demagoji sevmiyorum. Turkiyedeki Suriyelilerin durumu sir degil. Ordaki bir aile burdaki bir aileye esit degil, bunu sen de cok iyi biliyorsun. Birbirimizi kandirmayalim. bak buradaki herkes Turkiyede yasiyor, onlar hergun sokakta Suriyeli cocuklarla karsilasiyorlar, onlarin ne yasadiklarini biliyorlar, sonra burdaki insanlar senin samimiyetinden supheye dusmesin, di mi..

Samimiyetimin ölçülmesi gibi bir kaygım yok , yine de hassas düşüncen için teşekkürler.
Suriyeliler bu ülkede rahat ve mutlu demiyorum , orada ne olacakları muamma diyorum.
Ha iyi olsunlar tek temennim o ayrı .

Samimiyetimin ölçülmesi gibi bir kaygım yok , yine de hassas düşüncen için teşekkürler.
Suriyeliler bu ülkede rahat ve mutlu demiyorum , orada ne olacakları muamma diyorum.
Amerika demokratik bir hukuk devletidir, burada kimsenin hakki oyle kolay kolay yenmez, sen merak etme.

ABD Detroit ve çetelerinden oluşmadığı gibi , Türkiye de İstanbul ve keşmekeşinden oluşmuyor ofis .
Bizim burada da anahtarın pas pas altında bırakıldığı çok ev var.
İşin özü kendinden mütevellit örnekler bir ülkeyi yermeye de , övmeye de yetmez.

ama İstanbul da yaşayanların gidebileceği başka bir yer yok Aus.. Çünkü gitmeye kalktığımızda iş değiştirmemiz gerekiyor, iş değiştirmek için torpile ihtiyacımız var, çocuklara kaliteli okul bulmak için iyi bir muhitte oturmamız gerek ve bunun için sağlam bir kira ödemeliyiz.. Bak West Oakland da yaşanmaz ama dibindeki Berkeley de kapını açık bırakır gidersin.. İstanbul da yaşanmaz ama Bursa da da yaşanmaz, Edirne de de yaşanmaz.. evet bu bağlamda Amerikada zırt diye iş değiştirip, hop diye istediğim okula çocuklarımı yazdırıp, kiralara servet bayılmıyorum.. Bu bir ülkeyi övmem için son derece yerinde bir sebep aus :)

Valla biz kapi kilitlemeyiz. Hatta bisikletlerimizi, cocuklarimizin oyuncaklarini dışarıda parklarda birakiriz. En son Türkiye ye geldigimde, annem kapiyi usten alttan yandan 30 defa kitledi. Ee ayakkabiligida onune cekseydi bari anne dedim. Gelmez kizim ayakkabilik oraya sabit dedi.
7 yasindaki Cocuk okulla bisikletiyle yanliz gidip geliyor. Turkiyede 15 yasindaki cocugu annesi goturup getiriyor.
Gece 3 de uyku tuymadigi icin kizimi yanliz basima sokaklarda cok gezdirdim. Turkiyede oglen 3 de isini bitiriler.... Egitim, saglik ,sosyallik vs gibi durumlarada hic girmiyeyim.
Ulkemi cok seviyom ama yasam kalite acayip dusmus. Hicbisey benim biraktigim gibi degil...
Bunu hepimiz cok iyi biliyoz...

bu arada Suriyeli göçmenlere farklı bir yerden örnek vereceğim.. Ahiska Türklerini Rusya sınır dışı ettikten sonra bir bölümü San Diegoya (az önce Saraylım'ın çok pahalı dediği yere) yerleştirildi.. bire bir şahit olduğum olay, harika bir ortamda ve son derece rahat bir şekilde yaşıyorlar.. oraya giden Suriyelilerin de öyle olacağından adım gibi eminim..

Saraylim Saraylim verdiğin bu yazının her cümlesine her kelimesine katılıyorum,çok güzel bir yazı.Bu forumda sürekli anlatmaya çalıştığını, seni çok iyi anlıyorum haklısın.54 sayfayı okumaya çalıştım ama sanrım 24.sayfa gibi bıraktım okumayı.

Hala 350 tl kuaföre para verebiliyorsan demekki muhteşem bir ülkede yaşıyorsun diyenler var;birisi 2 yıllık diğeri 4 yıllık 2 üniversite bitirdim ben,bu ülke benim gibilerle dolu...Devlet bana git çalış diye hiçbir kapı göstermedi ,kendi çabamla bir şirkete girdim,bekardım ailem ilçeye taşındı diye işten ayrıldım,incik boncuk yaparak pazarlarda bunları satarak geçindim bir süre,devlet yamukprenses diye biri yaşıyor bu ülkede ama ne yapıyor şimdi diye sormadı bile,yabancı ülkede 1 hafta telefonunu kullanmasan acaba öldümü diye peşine düşüyorlar,seni arayıp soruyorlar.Ben Almanya Kiel doğumluyum,bir sistem ve disiplin var,kimse kimsenin hakkına gasp etmiyor,en basit örnek vereyim burada avm de güvenlikten geçeceksin,arkadan gelen kadın koşa koşa geliyor önüme geçip benden önce güvenlikten geçmek için :)bu en minik bir örnek, birde şekilci bir ülkeyiz,kimseyi küçümsemek değil niyetim ama 1000 tl maaş alan herkes 257485641 taksitle son model telefon alıyor sırf gittiği mekanda masa üstüne koymak için.

Bu ülkeye hep ben veriyorum;elektriğe vergi,benzine vergi,turpa vergi,ona vergi buna vergi...adamlar düşen meteor taşları için bile vergi istediler :))Her ay bağkur ödüyorum bu ülkeye,yaşarda ölmezsem emekli olursam diye, :)hasta olsam yine özele gidiyorum çünkü peçetesi değişmemiş çatalda muayene olmak istemiyorum,zaten derdimi anlatamıyorum ki, anlatıncaya kadar yeni hasta alınıyor.Tüp bebek tedavisinde doktorum test istiyor,devlet hastanesi ben bu testi yapmıyorum diyor,eee ne anlamı kaldı o zaman bağkur ödememin?

Ben kapalı yada açık olana da,Müslümana da Hristiyana da saygı duyan birisiyim,herkese tahammülüm var ama şu da bir gerçekki son yıllarda din gerçekten siyasete çok alet edildi,işte bundan hoşlanmıyorum ben.Çoğunun göstermelik olduğuna inanıyorum.

Kadınlarımız tecavüze uğruyor,eee mini etek giymeseymiş!Diğer ülkelerdede mini etek giyiliyor orada yaşayan erkekler niye tecavüz etmiyor peki?

Hakkını aradığın zaman dövülecek moda geliyorsun,hakkını arayamıyorsun bu ülkede,susturuluyorsun,işin ilgiç yanı en sonunda sen suçlu,asıl kabahatli olan haklı oluyor.
Eğitim sistemi yerlerde,her sınav sonrası soru kitapçıkları ile ilgili bir haber,her sene eğitim sisteminde bir değişim.

80 doğumluyum,yaz tatillerinde abartmıyorum akşam saat 22:00 da eve girerdik,şimdi sokakta tek bir çocuğu oyun oynarken göremiyorum.Aileler haklı acaba çocuğum kaçırılırmı korkusu taşıyor.

Daha düne kadar tarımla geçimini sağlayan bir ülkeydik,çiftçilere destek bitme noktasında,haldeki 3-5 aracı kaymağı yiyor,Türkiye nin geri kalanı 1 liralık domatesi 5 tl ye yiyor,en pahalı benzini kullanıyoruz,300 tl zam yapıp sigorta ve bağkur primlerine %30 zam yapılıyor,meyveyi sebzeyi ihraç ettiğimiz ülkelerden daha pahalı yiyoruz,çoğumuz otellere tatile gidemiyor,giden yine ülkemize gelen turistlerden daha pahalı tatil yapıyor.
Ülkede bir huzursuzluk var bitmek tükenmek bilmeyen,sürekli sokağa çıkma yasağı,şehitlerle dolu haberler...

Bunları dediğinde bile beğenmiyorsan çek git,ne zaman gidiyorsun,hadi güle güle gibi cümleler...eleştiremiyoruz bile.Benim için gitmek kolay ama gitmiyorum,gitmeyeceğimde,benim önceliklerim başka ama sana ve gitmek isteyenlerede saygı duyuyorum haklısınız gerçekten hem de çok haklı.

Yine karmakarışık yazmış olabilirim,laptopumda sorun var ama umarım düşüncelerimi anlatabilmişimdir,gerçekten düşüncelerini çok ama çok beğeniyorum,içimden geçen herşeyi sanki sen kaleme alıyor gibisin.

Son düzenleme:
Boston yani Massachusetts nasıl?
Güzel dimi?
Oralar guzel tabii, ama oralar da pahalli.
Yav hani eskilerin bir hayali olurdu, emekli oldugumda soyle kucuk yesillikler icinde bahceli bir evim olsun, kapisinda arabasi, aysonunu dusunmeyecek kadar bir gelir..Amerika iste bunlari yaslanmayi beklemeden gencliginde calisirken yasamani saglayan bir ulke. 50 eyalet, her eyalette bir kac buyuk sehir, gerisi kucuk kucuk kasaba ve koylerden olusmus, sehir merkezinden cikar cikmaz baslayan bahceli evler.. En buyuk sehir New Yorkta bile sehir merkezinin 5-10 mil disina cikinca yasayacagin hayat bu. Turkiyeden gelen insanlar kimi zaman alismadiklari bu hayat tarzini bastan sevip sonra sikiliyorlar. Cunki biz cok icice yasamaya alisik bir toplumuz. Ama gene de birakip gidemiyorlar refah seviyesi ve huzur yuzunden.

Bu ülkede Aktayfa dan olmayanların eleştiriye hakkı olamaz sanki.
Fazıl Say da Japonya ya gitmeyi düşünüyordu.
İyiki de gitmedi.
Bu ülkeyi sizin gibilere yedirtmeye hiç niyetim yok şahsen.
Atam'a ve silah arkadaşlarına saygımdan yapamam hiç bir şeyden değilse de .

Amerikayi sen attin ortaya, Turkiyenin bugunu ile gecmisini karsilastiririm ben genelde.Amerikanin mi kaynaklari zengin, yoksa Turkiyenin mi? Turkiyedeki verimli topraklari nereden bulacaksin? Bahcede karpuz yedim ertesi sene karpuz verdi bahcem. Kendi kendine hashas yetisti. Dunyanin bir numarali findik ureticisiydik biz. Kendi cayimizi uretir, kendi pirincimizi yerdik. Simdi artik calros pirinc yiyoruz, Amerikadan.. Sekere once kota koyduk, sonra seker fabrikalarini bir bir kapattik, pancardan uretilmis mis gibi sekerin tadini unuttuk, Amerika ile antlasma yaptik, her tarlada urettikleri misirlarindan seker yapip bize satiyorlar. Bizim ciftci uretmese de olur, devlet bakar. Mis gibi kekik kokan etlerimiz vardi, ama hayvanciligi bitirdik, artik kurbanlik koyunumuzu da, yedirecegimiz samani da ithal ediyoruz. Hayvan ureticileri issiz kaldi ama olsun, devlet bakar. Her tarafa meydan okuduk, ambargo yedik, domates ureticisi fiyat dusmesin diye domatesleri tarlada birakiyor artik, yakinda sebzeleri de ithal yeriz. Ruslar tepemizi attirdi, onlara da kafa tuttuk, napalim artik 900 futbol kulubude Antalyada kamp yapmayiversin. Turizmci bir kista olmez ya, hukumetimiz sagolsun. Israilin de hatri kalmasin, onlarin bir sonraki seneye dayanmayan tohumlari ile uretiyorduk zaten bir cok sebzeyi, kendi tohumlarimiza yasak geldi nedense, Israil de para kazansin di mi..

Sen zorla oldur tarimi, hayvanciligi, turizmi, onlarda bile git ille de antlasmalarla kendini disa bagimli hale getir, sonra da gel buraya "ama amerikanin dogal zenginligi daha coook" de. Gulsem mi aglasam mi bilemedim simdi..

Bazilari ABD'yi konuya dahil edenin ben oldugunu soylemis, sen de hic sesini cikarmamissin.... ya sen var ya seeen. Ustune bir de tutmus ayrica sen de soylemissin "ABD olayini sen attin ortaya" diye.

Simdi de yalana mi basladin? Bak daha 2. sayfada ne yazmissin;

Murat Karakelle diyor ya yazisinda, yurtdisina giden herkesten duydugumuz "abi adamlar siraya giriyorlar, kimse kimsenin hakkini cignemiyor, yaya gecidine adimini attiginda arabalar duruyor" diye.. Ben onlarin cok daha fazlasini yasiyorum burada hergun. Sadece sira degil, bir de kisisel alana saygi var burada. Onundekine yapismiyorlar sirada.. Ikinci siradaki hele en az 1 metre otede bekliyor ilk siradakinin memurla isinin bitmesini.. O da ozel gorusmeye saygi gibi birsey, tam tarifini de yapamiyorum. Yani insana saygi her alana yansimis. Ozur dilemek, tesekkur etmek dakka basi olan seylerden, bizdeki gibi ezilmek anlamina gelmiyor burada.

:KK53:

Bak yaaa.. bir de demisler ki; Avrupa'da, ABD'de insanlar sira beklerler hatta 1 metre mesafe ile durular falan fistik... Turkiye'dekiler ise anlattigina gore adeta birer sempanze, birer babun... medeniyetsizlikten kiriliyoruz uhuhuhhu :cry: falan

Bu kadar dustunuz mu ya? Bu kadar mi nefret ediyorsunuz arkadas kendi milletinizden, devletinizden? Yani cidden bu kadar nefret eden varsa bence de gitsin zaten, bu kadar hirs bunyeye zarar yahu gitsin de rahatlasin bariHoppa

ABD insaninda var obezi, ayyasi, gorgusuzu, fanatigi... vs. Ayrica Walmart people lari varrdr. Black Friday de birbirlerinin ustlerine basip gecmeleri falan... hani cok medeni cok ustun insandilar? Keza Avrupa ulkelerinde de var illa ki bu tur seyler.

Mesela genel refah seviyesidir. Redah arttikca ve seriat yonetimi yoksa her yer onlar gibi olur zaten merak etme. Ayrica bu ulkenin cografyasini hesaba katmazsiniz... cidden cok bos yaaa ne diyim bilemedim.

Ben Murat Karakellenin yazdigi bir yoruma, yani tam da actigim konuya 10 yildir yasadigim yerden ornek vermisim ve onun soyledigini onaylamisim. Bak bakalim hangimizin yazdiginda ABD yazisi geciyor?

X