Tüp bebek ve aşılama hakkında bilmek istediklerinizi sorabilirsiniz arkadaşlar..

E

EU3

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi EU3
Herkese Merhaba;

Arkadaşlar bu formu tesadüfen buldum.
IVF (Tüp bebek) Hemşiresiyim. Kadın sağlığı, tüp bebek ve aşılama hakkında bilmek istediklerini danışabilirsiniz. Bilgilerimi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım..

• Konu Sahibi EU3
Patulii, hay varol. O kadar çok üye varki bu dertten muzdarip. Uzman birinden cevap almak çok daha iyi tabi.Bu siteye gerekliydin sen. Sağol.

• Konu Sahibi EU3
teşekkür ederim...her zaman yanınızdayım arkadaşlar...

• Konu Sahibi EU3
merhaba patulii.Çok teşekkür ederiz bizleri bilgilendirdiğin için. ben 31 yaşındayım ve 8 yıllık evliyim.doğru düzgün korumamız olmadı fakat gebelik oluşmadı.Bir tüp bebek merkezine başvurduk bir takım tahliller yaoıldı.eşimin sperm tahlili biraz düşük çıktı(18 milyon),benimde yumurtalarımda azalma olduğunu söyledi doktorumuz.geçen ay adetin 2. gününde fsh ve E2 tahlillerini bir daha yaptırdım ve fsh 8.9 ,E2 de 39.73 çıktı.Adetin 2. gününün akşamından itibaren cyclo progynova kullanmaya başladım(doktorum verdi).bize (mikroenjeksiyon)tüp bebek yapılacak.Fakat şu anda çalıştığım için bu işi yaza bıraktık.bu yüzden her ay fsh ve E2 tahlillerini yaptıracam.Sizce benim sonuçlarım nasıl ve acaba uğraşsak normal yolla hamile kalabilirmiyim? Bu arada rahim filmi çekildi ve bir sorun çıkmadı.eşimin sperm saısı dışında diğer sonuçlar veremiyecem malesef çünkü tüp bebek merkezinde kaldı sonuç almayı unuttuk.Ama doktorumuzun söylediği bu şekildede gebelik oluşabilirdemesi.Aıl merak ettiğim benim benim sonuçlarım nasıl?
teşekkürler.

• Konu Sahibi EU3
Bir tüp bebek merkezine başvurmakla doğru yapmışsınız. Eşinizin sperm sayısı biraz düşük.Ama normal yaşamda eşinin 3 milyon spermi olupta gebe kalan hastalara rastlıyabiliyoruz.Fakat bu oran çok düşük..fSH tahliliniz normal.Yani normal yollarla bu serum seviyesinde gebe kalınabilir. FSH yumurtalık rezervini gösteren hormondur. sonucu 20 ve üstü çıkan kadınlara tüp bebek önermiyoruz.
Eşinizin de sperm sayısı kadar sperm morfoloji oranı da çok önemli..Bunu göz ardı etmemek lazım..Bazen 100 milyon spermi olan hareketi hiç olmayan, morfolojisi kötü olan erkek hastalarla da karşılaşıyoruz.
Eğer 1 yıl korunmamanıza rağmen gebelik oluşmamışsa en iyisi tüp bebek..Başarı şansınız % 40-60..
Korkmayın cesur olun ve doktorunuza inanın..Çok zor bir tedavi değil..
Önemli olan normal gebelik içinde sperm ve yumurtanın buluşması, rahme inerek o bölge de implantasyon yani tutunmanın olmasıdır..

• Konu Sahibi EU3
patulii teşekkür ederim.Birşey daha sorabilirmiyim. cyclo progynova ilacı hamile kalmama etkisi olur mu birde bu ilaç kilo aldırıyor mu,çünkü şu anda oldukça kilom var ve vermeye çalışıyorum:)
teşekkürler.

• Konu Sahibi EU3
Bu ilaç iştah açabilir, sizde yerseniz kilo alırsınız.. Biz kadınlar hep böyle yapıyoruz. Hep çamur atıyoruz. Kilo alınca doğum kontrol hapları hep suçlu oluyor.. :))))))))

Tabi bu ilaç adet düzensizliklerinde de kullanılıyor..Estrojen dışarıdan verildiği için bu da yumurtlamayı engelleyecektir. fakat yumurtalıklarızın çalışmasını düzene sokacaktır. endişelenmeyin..
Göğüslerde gerginlik, bulantı, baş dönmesi, hafif kanamalr gibi yan etkileri olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışırsanız iyi olur...

• Konu Sahibi EU3
gebeliğinizin sonlanması için üzgünüm. Fakat sonlanan bu gebeliklerde, oluşacak olan fetüsün genetik bir anomalisi vardır bu yüzden ilerlememiştir gelişimi veya beslenmesinde bir sorun olmuş olabilir.. Her kadında bu durumla yani missed abortus ile karşılaşabiliriz. Tabi normal gebe kalabildiğiniz için tüp bebek öncesi aşılama yapmak daha mantıklı..Doktorunuz doğru önermiş.Aşılama ile sakat çocuk doğma vardır diye birşey söylenemez.

Aşılama spermini hazırlamak için eşinizin semeni alınır.Çeşitli sıvılar içine katılarak santrifüj ediir. 2 yöntem vardır. Spermin durumuna göre spermi hazırlayan androlog veya biyolog tercihini yapar. Santrifüj esnasında hareketli olanlar üstte ölü olanlar altta kalır. Üstte ki sıvı ile karışık meni, çekilerek kap içerisinde ana rahmini andıran inkübatörlerde bekletilir. sonra kateter yardımı ile rahim içine verilir.

• Konu Sahibi EU3
Bu arada hemşehrimsiniz hakikaten..Selamlar...Bursa lı olmanıza sevindim..

Burası çok güzel bir forum..Hazırlayanların ellerine sağlık..

Bende elimden geldiği kadar bilgilerimi sizlerle paylaşıyorum..Çok mutu oldum..

Buradaki herkes çok iyi..

herkesin gönlüne göre versin allah..

İkiz gebe kalın hepiniz emi :))

Bu arada hemşehrimsiniz hakikaten..Selamlar...Bursa lı olmanıza sevindim..

Burası çok güzel bir forum..Hazırlayanların ellerine sağlık..

Bende elimden geldiği kadar bilgilerimi sizlerle paylaşıyorum..Çok mutu oldum..

Buradaki herkes çok iyi..

herkesin gönlüne göre versin allah..

İkiz gebe kalın hepiniz emi :))

yani bu ilaç benim şu anda hamile kalmamı engelliyor mu?
bizde diyorduk belkide tüb bebeğe gerek kalmadan bu iş olur diye ama neyse.

aminnnnnnnnn ağzından bal damlıyo walla ne diyim .allah kimseyi ewlatsız bırakmasınnnnn.herkesin gönlüne göre versin.ii paylaşımlarrr:içelim: :içelim:

patulii ben de 11 aydır bebek sahibi olmak istiyorum eşimin ve benim herşeyimiz normal.geçen ay rahim filmim çekildi.sol kanalım kapalıymış am açılmış.doktorum rahim kanallarımın çok uzun olduğunu söyledi bu sebeple hamile kalmam biraz zaman alırmış.bana 3 ay dene olmassa aşılama yaparız dedi.bana bu rahim kanal uzunluğu hakkında bilgi verir misin?birde 3 aydır gonaphene kullanıyorum bu hamile kalmamı hızlandırır mı?

patulii ben de 11 aydır bebek sahibi olmak istiyorum eşimin ve benim herşeyimiz normal.geçen ay rahim filmim çekildi.sol kanalım kapalıymış ama açılmış.doktorum rahim kanallarımın çok uzun olduğunu söyledi bu sebeple hamile kalmam biraz zaman alırmış.bana 3 ay dene olmassa aşılama yaparız dedi.bana bu rahim kanal uzunluğu hakkında bilgi verir misin?birde 3 aydır gonaphene kullanıyorum bu hamile kalmamı hızlandırır mı?

merhaba patulii.öncelikle hoşgeldin diyerek başlıyayım. bu sitede sizin gibi bu konuda tecrübeli birine çok ihtiyacımızz vardı.bende nedeni bilinemeyen kısırlık gurubuna giriyorum.3 kere aşılama yapıldı olmadı. tüp bebek için raporumuda aldım ama masrafların altından kalkamayacağım için tedaviyide buraktım işim dualara kaldı.inşallah arkadaşlarım sizin bilgilerinizden faydalanacaklar.bizimle olduğunuz için teşekkür ederim

ben ikiz bebek olayına pek sıcak bakmıyorum ama hayırlısı tabiiki.
tüp bebekte çekindiğim noktalardan biride bu.
Ama dediğim gibi herşeyin hayırlısı.

Arkadaşlar ben Bursa Bahar Hastanesi, Bursa Jinemed Tüp Bebek Merkezinde çalışıyorum..Merkezimiz hastanenin içinde..Rusya dan bile gelen hastalarımız var...Sorduğunuz için yazıyorum..Ana Merkezimiz istanbulda, biz bursa şubesiyiz. www.jinemed.com.tr

GÜLEN ARKADAŞIM;
Bu arada bazen rahim filmi ile tüplerin açıldığı doru..Rahme verilen opak maddenin yapmış olduğu basınçla kanallar açılabiliyor. Tüpler açık ise, sperm sayısı normal ise, ilk aşamada aşılama denemekte fayda var..Kendinize normal yollardan gebe kalmak için, doktorunuzun önerdiği kadar zaman tanımalısınız..

Şunu da unutmayalım Türkiye tüp bebek konusunda çok başarılı bir ülkedir. Amerika da tüp bebek maliyetleri 10 000-20 000 doları bumaktadır. Bu sebepten dolayı Türkiye ye yurt dışından bir sürü hasta gelmektedir..

Tüp bebek merkezlerinde embriyolog ta çok önemli bir faktördür..Onlar işin gizli kahramanlarıdır..Doktorunuzun el pratikliği, el maniplasyonu bu işlemleri yaparken çok önemlidir...Tüp bebek ekip işidir..Personelinden hemşiresinden tutunda doktoruna kadar çok önemlidir..Bu tedavi esnasında sizi rahatlatan ve kendinizi çalışanlarına yakın hissettiğiniz merkezlerde tedavi olun..Merkezinizi eviniz gibi sevin lütfen..Bu tedavi esnasındaki psikolojiniz açısından oldukça önemli..

Kadın doğum uzmanları tüp bebek işlemlerini yapabilmek için özel sertifikalandırma programlarından geçmektedirler...Bunu da unutmayalım...

Cyclo-Progynova kontraseptif (DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ olarak) kullanılamaz.

PROSPEKTÜSTEN ALINTIDIR....

YAN ETKİLERİ
Gerektiğinde kontrasepsiyon için, (takvim ya da temperatür yöntemleri dışında) hormonal olmayan yöntemler uygulanmalıdır. Gebelik oluştuğuna ilişkin bir şüphenin varlığında, ilaca olasılık ekarte edilene kadar ara verilmelidir

• Üreme sistemi ve meme hastalıkları

Vajinal kanama paterninde değişiklikler ve anormal kanama veya akıntı, ara kanamaları, lekelenme (kanama düzensizlikleri genellikle tedavinin sürmesi sonucu ortadan kalkar), dismenore, vajinal salgıda değişiklikler, premenstrüel-benzeri sendrom, meme ağrısı, hassasiyeti veya büyümesi.

• Gastrointestinal bozukluklar

Dispepsi, şişkinlik, bulantı, kusma, abdominal ağrı

• Deri ve ciltaltı dokusunda bozukluklar

Kızarıklıklar, çeşitli deri rahatsızlıkları (kaşıntı, ekzema, ürtiker, akne, hirsutizm, saç dökülmesi, eritema nodozum gibi)

• Sinir sistemi bozuklukları
Başağrısı, migren, baş dönmesi, anksiyete/depresif semptomlar, yorgunluk.

• Çeşitli
Çarpıntı, ödem, kas krampları, vücut ağırlığında değişiklikler, artmış iştah, libidoda değişiklikler, görme bozuklukları, kontakt lenslere intolerans, aşırı duyarlılık

patuli öncelikle teşekkürler.fsh oranı 20 ve üstü olanlar için tüp bebek önermiyoruz demişsiniz.bir ay sonra tüp bebek tedavisi olacak biri olarak yazını okur okumaz yaptırdığım bütün tahlillere baktım fsh diye bişey yok.doktorum yumurtalarımın yaşıma göre yeterli olmadığını söyledi.normal bir hastaya 1500 ünite ilaç kullanılırken ben 3000 ünite ilaç kullanacakmışım.ve bu beni üzüyo ilaçların yan etkilerini okudum irkildim açıkçası.bir de gerçekten bu ilaçlar söylenen kadar yıpratıyo mu vücudu?şimdiden tşkler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…