tüp bebek transfer sonrası istirahat ve önemi

ICEGUL

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2013
122
49
merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konu var. iki gün önce transferim yapıldı. sizce transfer sonrası istirahat ne kadar olmalı. iki gün yeterlimi. iki gün sonrası işe başlamak engel olurmu. nolur bu konuda tecrübeli arkadaşların önerilerine ihtiyacım var.

Merhaba
Yeni bir kitap çıkmış... Tüp Babayım "Bir babanın gözünden tüp bebek yolculuğu"... Yazarı Tuğkan Tepiltepe... Kesinlikle bizim ve bizim durumumuzda olanlar için çok faydalı bir kitap.. Ben kendimden bir çok şey buldum.. Sizlere de tavsiye ederim.. Hem internet üzerinden tüp kitapçılarda hem de bütün kitapçıların mağazalarında bulabilirsiniz... Okumasanız bile bir göz atın derim.. Hepinize sevgiler

yok mu başlığa cevap verecek arkadaşlar ..çalışıyorum tranfser sonrası ilk üç gün sonrası kaç gün dinlenmek gerekir evde

Hanimlar yatip da kendinize eziyet etmeyin. Yada tam tersi kalkip da yatamadim diye psikolojinizi bozmayin.
Bununla ilgili bir konum var transferden sonra grip oldum ama diye bir goz atin. Caniniz ne istiyorsa onu yapin keyfinize bakin. Lutfen mutlu olun pozitif olun. 1 ve 2. Denemelerimde yattim sonuc negatif 3. Denememde yasadiklarimi anlattim olmayacagini dusunup rahat davranirken sonuc pozitif. Rabbim nasib ederse 1.5 2 aya evlatlarimi kucagima alacagim
Rabbim isteyen herkese nasib etsin. Bu duyguyu hayirlisiyla taddirsin
sormak istediginiz birsey olursa cevaplarim

Hanimlar yatip da kendinize eziyet etmeyin. Yada tam tersi kalkip da yatamadim diye psikolojinizi bozmayin.
Bununla ilgili bir konum var transferden sonra grip oldum ama diye bir goz atin. Caniniz ne istiyorsa onu yapin keyfinize bakin. Lutfen mutlu olun pozitif olun. 1 ve 2. Denemelerimde yattim sonuc negatif 3. Denememde yasadiklarimi anlattim olmayacagini dusunup rahat davranirken sonuc pozitif. Rabbim nasib ederse 1.5 2 aya evlatlarimi kucagima alacagim
Rabbim isteyen herkese nasib etsin. Bu duyguyu hayirlisiyla taddirsin
sormak istediginiz birsey olursa cevaplarim
canım çok sağolasın cevabın için..öğretmenim her an çocukların çarpmasına müsait bir iş aslında :KK51:yani kendime bir zarar olur diye korkuyorum o yüzden evde rahat ederim diye düşünüyorum 10 gün rapor sonrasında yine uzatsam ne olur ki :KK9:ilk tehlikenin greçme sınırı nedir :21:

canım çok sağolasın cevabın için..öğretmenim her an çocukların çarpmasına müsait bir iş aslında :KK51:yani kendime bir zarar olur diye korkuyorum o yüzden evde rahat ederim diye düşünüyorum 10 gün rapor sonrasında yine uzatsam ne olur ki :KK9:ilk tehlikenin greçme sınırı nedir :21:
Canim gecme siniri diye birsey yok. Rahat edeceksen uzat elbette. transferden sonra sonuc alana kadar rapor alabilirsin kendini iyi hissedeceksen ama cok da gerekli degil. Ben de ogretmenim. ben transferimi yaptirdigimda bir hafta vardi okullarin acilmasina sonuc beklerken seminer donemi basladi.
pozitifi gordum seminere gittim geldim okul acildi. Okul oncesi aglayan cocuklari alistir malzeme hareket filan derken geldim 7.5 haftama calisacagim hareketli bir hamilellik gecirecem diye umud ederken lekelenme basladi. Bir hafta rapor 8 haftalik oldum. Sonra 1 aylik heyet raporu sozde dusuk tehlikesi 3. Ay dolunca geciyor ya. Bir ay heyet raporu bitti tam okula baslayacam 13. Hafta yin3le lekelenme okula baslayamadan. Korkudan 1 ay daha heyet derken oldum 4.5 aylik okula basladim. Iki hafta gittim. Tam havalarin soguk oldugu karin basladigi haftalar buz gibi okul usuttum tuvalete rahat gidememek de cabasi sistit oldum. E enfeksiyon tehlikeli ilac filan drrken o ara kasilmalarim basladi. Ben korkuma yine rapor aldim. Araya yilbasi tatili kar tatili filan girdi biraz onlarla idare ettim. Sonra yariyil tatili geldi. O arada ben de bobrek buyumesi cikti bebek mi rahim mi ne baski yapiyormus agrim var baska agrilar da var oturamiyorum. Dogum iznime 1 ay var 5 gun 5 gun rapor aldim. Bu haftanin basinda artik tammamen dogum iznine ayrildim.
Ya kusura bakma korku filmi gibi anlattim ama korkular bitmiyor. Bir pozitifi goreyim diyorsun sonra yeterki kalp atisini duyayim diyorsun sonra yeterki 3 aylik olsunlar diyorsun sonra yeterki mide bulantilari bitsin diyorsun sonra yeterki 28 haftayi goreyim diyorsun surekli birsey cikiyor. Hamilelik surprizlerle dolu kisaca. inan evde zaman gecmiyor hocam
eger riskin olmazsa calismanizi tavsiye ederim. Daha kolay atlatiyorsunuz.

Canim gecme siniri diye birsey yok. Rahat edeceksen uzat elbette. transferden sonra sonuc alana kadar rapor alabilirsin kendini iyi hissedeceksen ama cok da gerekli degil. Ben de ogretmenim. ben transferimi yaptirdigimda bir hafta vardi okullarin acilmasina sonuc beklerken seminer donemi basladi.
pozitifi gordum seminere gittim geldim okul acildi. Okul oncesi aglayan cocuklari alistir malzeme hareket filan derken geldim 7.5 haftama calisacagim hareketli bir hamilellik gecirecem diye umud ederken lekelenme basladi. Bir hafta rapor 8 haftalik oldum. Sonra 1 aylik heyet raporu sozde dusuk tehlikesi 3. Ay dolunca geciyor ya. Bir ay heyet raporu bitti tam okula baslayacam 13. Hafta yin3le lekelenme okula baslayamadan. Korkudan 1 ay daha heyet derken oldum 4.5 aylik okula basladim. Iki hafta gittim. Tam havalarin soguk oldugu karin basladigi haftalar buz gibi okul usuttum tuvalete rahat gidememek de cabasi sistit oldum. E enfeksiyon tehlikeli ilac filan drrken o ara kasilmalarim basladi. Ben korkuma yine rapor aldim. Araya yilbasi tatili kar tatili filan girdi biraz onlarla idare ettim. Sonra yariyil tatili geldi. O arada ben de bobrek buyumesi cikti bebek mi rahim mi ne baski yapiyormus agrim var baska agrilar da var oturamiyorum. Dogum iznime 1 ay var 5 gun 5 gun rapor aldim. Bu haftanin basinda artik tammamen dogum iznine ayrildim.
Ya kusura bakma korku filmi gibi anlattim ama korkular bitmiyor. Bir pozitifi goreyim diyorsun sonra yeterki kalp atisini duyayim diyorsun sonra yeterki 3 aylik olsunlar diyorsun sonra yeterki mide bulantilari bitsin diyorsun sonra yeterki 28 haftayi goreyim diyorsun surekli birsey cikiyor. Hamilelik surprizlerle dolu kisaca. inan evde zaman gecmiyor hocam
eger riskin olmazsa calismanizi tavsiye ederim. Daha kolay atlatiyorsunuz.
sağolasın hocam duruma göre hareket ederim bakalım ne gösterecek zaman yarın lucrine başlıyorum inş:KK49:

canım ben henüz yeni başlayacağım tedaviye uzun protokol benim ki yarın lucrin kullanmaya başlıyorum ..senin nasıl gidiyor iyiyidir inş
bende ilkinde iki embriyo ile negatif sonuç aldım. şimdi dondurulmuşla tekrar iki embriyo transferi daha oldu. sonuç cts. günü. heyecanla beklemekteyim. hayırlısı. tekrar hayal kırıklığı yaşamaktan da korkuyorum doğrusu.

merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konu var. iki gün önce transferim yapıldı. sizce transfer sonrası istirahat ne kadar olmalı. iki gün yeterlimi. iki gün sonrası işe başlamak engel olurmu. nolur bu konuda tecrübeli arkadaşların önerilerine ihtiyacım var.

canım ben ilk 1 hafta dınlendım 1 martta oldum transfer 3. ve 4. gun dıkkat et derım çünkü benımkı bacak uyuşması ve segermesıyle tutundu sımdıde hamıleyım ama hiç belirtim yokkkkkkk.....

canım ben ilk 1 hafta dınlendım 1 martta oldum transfer 3. ve 4. gun dıkkat et derım çünkü benımkı bacak uyuşması ve segermesıyle tutundu sımdıde hamıleyım ama hiç belirtim yokkkkkkk.....
maşallah canım allah kazasız belasız çocuğunu kucağına almayı nasip etsin. bende de hiç belirti yok umarım bizde senin gibi güzel sonuçlar alırız.

maşallah canım allah kazasız belasız çocuğunu kucağına almayı nasip etsin. bende de hiç belirti yok umarım bizde senin gibi güzel sonuçlar alırız.

inşallah canımmm bıde kalp atışını duyarsam rahatlıcam...allahım sizlere de bekleyen herkese nasip etsın sonucu mutlaka bildir haa...

tamam tatlım. test günüm cts. ama ben yarın test yaptıracağım. sonucu paylaşırım buradan. sende paylaş yaşadıklarını. umarım herşey yolunda istediğin gibi gider:).

İlaçsız tüp bebek umudu artıyor

A.A.
Yakın bir geçmişe kadar daha çok polikistik over (çok sayıda kist içeren yumurtalık) hastalığında uygulanan, “ilaçsız tüp bebek” yöntemi de denilen In-Vitro Maturasyon (IVM) tekniği, artık çocuk sahibi olmak isteyen diğer hastalarda da olumlu sonuç veriyor.

IVM yöntemiyle ilk kez 1.5 yıl önce polikistik overli hastasının anne olmasını sağlayan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan, son olarak farklı nedenlere bağlı sorun yaşayan 2 hastasının bu metotla hamile kaldığını açıkladı.

Gürgan, rutin tüp bebek yönteminin pahalı olduğunu, ülkede bu tedavinin maliyetinin 3 bin 500 doların üzerine çıkabildiğini kaydederek, yumurtaları geliştirmek için kullanılan ilaçların da önemli yan etkileri olabildiğini belirtti.

Yumurtalıkları geliştirmek için kullanılan ilaçların, özellikle polikistik over hastalığı bulunan kadınlarda önemli sağlık problemlerine yol açabildiğini, hatta bu kişilerin hayatını tehlikeye sokabildiğini anlatan Gürgan, “Tam olarak ispatlanamamış olmakla birlikte nadir de olsa çok sık ve yüksek dozlarda kullanılan yumurtlatma ilaçlarıyla yumurtalık kanseri arasında bir ilişki olabileceği ileri sürülmüştür” dedi.

Bu nedenlerle yumurtaların yumurtalıklardan ilaç kullanılmadan alınması, döllenmesi ve gebelik oluşturulabilmesi için yürütülen araştırmalar sonunda IVM tekniğinin geliştirildiğini belirten Gürgan, son birkaç senede olgunlaşmamış yumurtaların yumurtalıklardan daha kolay alınmasına olanak sağlayan özel incelikte iğneler yapılması, olgunlaşmamış yumurtaların kısa sürede ve etkin şekilde olgunlaşmasına olanak sağlayacak özel sıvıların geliştirilmesiyle bu tekniğin başarı şansının arttığını bildirdi.

IVM'NİN AVANTAJLARIGürgan, IVM tekniğinin avantajlarını şöyle sıraladı:
-Pahalı ilaçların kullanılmasını gerektirmediği için rutin yönteme göre yarıya yarıya daha ucuzdur. (Tedavi ücreti bin dolar civarında)
-Hastalar daha az tetkik yaptırır, daha az doktor ziyareti yapar ve daha az zaman harcar.
-Tedavi süresi daha kısadır.
-Tedavi başarılı olmazsa diğer tedaviye başlamak için aylarca beklemek gerekmez.
-Hastalar, ilaçların saydığımız yan etkileri ve tehlikelerine maruz kalmazlar,yumurtaların elde edilmesi esnasında ağrı duymazlar, genel anestezi almaları gerekmez.
-Tecrübeli ve başarılı merkezlerde uygun hastalar yüzde 30-35 gebelik şansı elde ederler.
-Hastanın yaşı arttıkça gebelik şansı da düşer. Bu metotla birlikte genetik ayrıştırma ve laser uygulaması gebelik şansını artırır. Tekniklerin ve olgulaştırma metotlarının geliştirilmesiyle ileride başarının daha da artacağı düşünülüyor.
-Bu metotla doğan çocukların genetik risklerinin artmadığı tespit edildi.

HANGİ HASTALARA UYGULANABİLİR?IVM metodunun ilk başlarda polikistik over hastalığı olanlarda uygulandığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini anlatan Gürgan, şöyle konuştu:
“Bu kişilere yumurtlatma ilaçları verildiğinde, yumurtalıkları bu ilaçlara karşı çok hassas olduğundan ani şişme, kistleşme ve karında sıvı toplanması, pıhtılaşma bozukluğu, böbrek iflası gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Ayrıca gebe kalsalar dahi düşük oranları yüksek olabiliyor. Bu hastaların yumurtalıklarındaki yumurtalar hiç ilaç kullanılmadan IVM tekniğiyle kolaylıkla alınabilmekte, döllenebilmekte ve gebelikler elde edilebilmektedir.”
Normal adet düzeni olup ayda bir yumurta yapmakla birlikte tüp bebek tedavisi gereken hastalara da artık bu yöntemi uygulamaya başladıklarını bildiren Gürgan, şunları kaydetti:
“Bu yöntemle kadının o ayki tek yumurtasının gelişmesi takip edilerek, normal yumurtlaması olmadan önce olgun yumurtayla birlikte 4-7 tane olgun olmayanlar da toplanıyor. Bu olgunlaşmamış yumurtalar kadının gelişmiş olan yumurtasının döllemesi yapılırken IVM teknolojisiyle olgunlaştırılıyor ve dölleme yapılıyor. Böylece hiç ilaç kullanmadan 2-4 arası embriyo elde edilip gebelik oranı belirgin şekilde artırılıyor. Özellikle 4 boyutlu ultrason kullanılmasıyla yapılan tetkiklerde, kadın yumurtalıklarında, yaklaşık 10 olgun olmayan yumurta tespit edilenlerde başarı şansı yüksek oluyor.”

Yumurtlaması ileri yaş veya yumurtalıkların erken yaşlanmasına bağlı olarak azalmış kadınlarda da bu yöntemin başarılı sonuçlar verdiğini belirten Gürgan, “Bu hastalarda normal tüp bebek uygulamalarından elde edilen sonuçlar, IVM ile de elde edilebiliyor. Bu metot daha ucuz ve kolay olduğundan tercih edilebilir” dedi.
Gürgan, özellikle ilaç uygulamalarına rağmen sadece bir yumurta geliştiren düşük rezervli kadınlarda bu teknikle daha fazla yumurta toplanarak gebelik şansının artırılabildiğini söyledi.

Meme kanserli hastalarda da yöntemin başarılı olduğunu kaydeden Gürgan, “Hormonlara hassas, kanseri olan kadınlara hormon verilmesi istenmediğinde bu tedaviyle yumurtalar döllenip ilerisi için saklanabilir” diye konuştu.

“İLK İLAÇSIZ TÜP BEBEĞİMİZ 1.5 YIL ÖNCE DOĞDU”İlk kez 1.5 yıl önce IVM tekniği kullandıkları polikistik overli bir hastasının bebek sahibi olduğunu kaydeden Gürgan, “Bugüne kadar bu yöntemle 8-9 hastamız anne oldu. Son olarak da farklı nedenlerle bebek sahibi olamayan iki hastamız ilaçsız tüp bebek yöntemiyle hamile kaldı” şeklinde konuştu.
Gürgan, bu tekniğin sadece uygun hastalarda, “çifte özel” uygulama anlayışıyla hareket eden, tecrübeli ve başarı elde etmiş merkezlerde alternatif bir tedavi şekli olarak sunulabileceğinin de altını çizdi.

canım test gününden bir gün önceki değerim 16,56. yani pozitif. umarım herşey yolunda gider. sağlıkla kucaklarımıza alırız bebişlerimizi.
cok sevındım canım hayırlı olsun ınsallah gıderek katlanır degerın bende cuma gıtcem doktora bakalım duycakmıyız kalbının sesını...

herkese göre değişiyor sanırım.ben ilk denememde 1 hafta yatmıştım sonuç negatif çıktı tabiki ona bağlamıyorum ama ikinci denememde de eşimin de baskısıyla (ya da üstüme çok titremesiyle diyelim) tuvalet ihtiyacı dışında yataktan hiç kalmadım 12 gün boyunca sonuç pozitif..herkesin deneyimleri farklıdır tabi benim deneyimlerim de böyle :KK16:

Carsamba gunu transferm var transfer olcagim yerle yasadigm yer arasi 2 saat ayni gun icinde donebilirmiyim

X