tüp bebek sürecindeyim- kolposkopi hemen yapılmayan bi şey mi

Sofiasofia

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2023
1.325
1.340
31
Kızlar merhaba.

Ben de 6 yıl önce (24 yaşındaydım) hpv 16 çıkmıştı, o dönem doktorum düzenli smear ver bağışıklığını güçlü tut zamanla vücudun atar demişti. açıkçası ben de çok önemsemedim. ama cahillik yapmışım. araştırdığımda hpv 16 olunca , smear temiz gelse bile kolposkopi öneriliyormuş. 3 sene önce ascus çıkmıştı sonra smear im normale dönmüştü. o dönem devletteki doktor yine yaşımın genç oldugunu kolposkopiye gerek duymadıgını söyledi. ascus enfeksiyon olabilirmiş dedi. ben de üzerine düşmedim. burada da hatam oldugunu biliyorum.

Hpv 16 ve 18in varlıgında kolposkopinin yapılmasının önemli olduğunu maalesef ki çok geç öğrendim. şimdi 30 yaşındayım. bu konuyu öğrenir öğrenmez özelde doktora gittim. Kolposkopiyi kendim önerdim yaptırayım diye. Kendisi bana 6 sene önceki hpv sonucuna göre kolposkopi yapamayacağını söyledi ve yeni smearini görmemiz lazım ona göre hareket edebiliriz dedi. Belki de 6 senede bağışıklığın attı vücuttan, sağlıklı isen vücuttan geçiyor vs dedi. ama öyle konuşuyor ki, hani anlıyorum beni rahatlatmak amaçlı belki ama çok ciddi bi şey, ciddi bi şey çok fazla önemse demek yerine 35 yaşından sonra kansere çeviriyor gibi bi cümle kullandı ( bu sitede 32 yaşında rahmi alınan bi kadını okudum ). ben de korkuyorum ya bu 6 senede vücuttan atmadıysam ya çok ilerlediyse. Yani şu an süreç neden bu kadar yavaş ilerliyor bilmiyorum.

Hpv testi nerdeyse 1 aya çıkıyor , reglim bitince verebileceğim. Ama bu konuyu öğrendim öğreneli , beynim durdu. Çünkü tüp bebek sürecine geçtim ve korkuyorum. CIN 1.CIN 2.CIN 3 gibi aşamaları tedavilerinin oldugunu biliyorum. Tedavi olabileceğim noktadaysam zaten bunun stresini yapmam. Ama korkum ya çok ilerlediyse ya rahmim alınırsa, ya vücudumdan atamadıysam. 1 ay bu düşüncelerle nasıl geçecek bilmiyorum.

Herhangi bi kanamam ya da pelvik ağrım bir belirtim yok. Sadece zaman zaman ilişki sırasında ağrı yaşadığım olmuştu. Ama 4 5 aydır öyle bi şey de yaşamıyorum. Benzer durum yaşayan bana tavsiye verebilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim. Önceden araştırdıgımda smear önemli diyen çok doktor görmüştüm, smear e güvendim. ama bu site sayesinde smear in gerçeği göstermediğini çok geç öğrendim.

Eğer hpv kaptığınız partnerle beraber değilseniz hala bence 6 yılda hpv’yi çoktan atmışsınızdır. Umarım sonucunuz da negatif gelir ve kolposkopiye gerek kalmaz.

X