Tüm Lohusalara ve lohusalık geçirenlere :)

"
Aşırı yorgun, uykusuz ve dolayısıyla gerginim,benden misafir hizmeti ya da güleryüz bekliyorsan bir yıl boyunca evime gelme.
"

bunu evin girişine asmak gerekir bence :)
ha ha bizim memlekette bir adet var, lohusa kadının evine bebek görmeye diye gidilir, muhakkak 2-3 çeşit ikram + çay ile hizmet edilir.

Allahtan ben uzak bir şehirde kendi kendime yaşıyorum da bu durumu yaşamadım. Ama bizim akrabaların en büyük derdi doğumdan sonra gelen misafir ve ona hizmet etmek korkusu.

Cidden bu ķadar depresif/alingan bir surec mi bu ya...
Cocugum yok, yasamadim bilmiyorum belki ondan abarti geliyor.
Zor olsa gerek.
Şöyle diyim, doğumdan önce annem gelsin diye çabaladım. Doğum oldu annem beni çok yoruyo-psikolojik olarak- diye gitmesini diledim. Gitmek zorunda olduğu belli oldu gitmesin diye uğraştım, gitti hem rahatladım dedim hem hüngür hüngür ağladım günlerce annemle konuşamadım

benimde 2. doğumum olucak kısmetse. k.validemim çok yakın arkadaşı bi teyze sağ olsun beni düşünmüş hani misafirlere süslü magnetler dağıtılıyor ya bide lohusa şerbeti için süslü kadeh falan onlardan almış getirdi. ben hiç sevmem dağıtmayıda düşünmüyordum. ayrıca dağıtmak istesem kendi zevkime göre olsun isterdim. sağolsun düşünmüş ama ben gerçekten istemiyorum.
bazen senin dışında gelişiyo bazı şeyler sinir oldum :)

Cidden bu ķadar depresif/alingan bir surec mi bu ya...
Cocugum yok, yasamadim bilmiyorum belki ondan abarti geliyor.
Zor olsa gerek.

çevrendeki kişilere göre değişen bir durum.
destekleyici ve anlayışlı kişiler varsa, yeni gelen bebekle daha güzel olabilir.

ama panik ve sinir küpü insanlar varsa sıkıntı yaşanabiliyor.

benim annem ve kv gelmişti doğum sonrası, ikisi de ayrı panik. bir de sözde ikisi de 3er çocuk büyütmüş.
çocuk bir ıh yapsa, "ay ne oldu acaba...." diye başlayıp on dakika üzerine analiz yaptılar.

ben de dedim ki "ya sizin çocuklarınız hiç mi ağlamadı.", "sizin çocuklarınız hiç mi hasta olmadı" vs vs

Bizdede aynısı var ama eşim tarafında ne yapsan mübah bebeklilere. O yüzden salıyorum gidiyo

ayy aynı şey bende de oldu. valla çok gerdi beni annem yardım etmeye çalışıyo ama bi dünya sorgu sual.. k.validem gene rahatlatır ama çok gürültücüdür evde. bişey yapıcak mesela mutfakta eli çok hızlı ama tangır tungur kafam oluyodu kazan gibi.. insan 2-3 hafta muhtaç oluyo ama çok zor oluyo bu süreç..

Ay kabus gibi

Buna takma kafanı bebişe yoğunlaş. Al o magnetleri hastanedekilere doktorlara hemşire ebe kim varsa dağıt. Gelenler içinde kendine özel yaptır

Elbette lohusa oldum tıbbı olarak. Dogum yaptım
ancak benim yanımda 40 gun boyunca kalan ne anne ne kayınvalıde ne gorumce ne eltı oldu
Kendi yagımad kavruldum depresyonada hiç girmedim. Bence bu işi eski adetleri bırakarak başlayalım. Mesela herkez kendine güvenerek doğum yapmayı göze alsın 40 gun bakılmayı değil.

Ben 36+4 doğum yaptım sezeryan. 6 gün hastanede kaldık ve eve geldiğimiz ilk gün bulaşıkları yerleştirip evi süpürdüm, Akşmada evli evine köylü köyüne.
40 gün evede kapanmadım sonraki gün doktor kontrolüne gittim ve kahve içmeye gittim
bir sonraki gün komşuya oturmaya gittim
Yine aynı şekilde tek başıma olmayı düşünüyorum

valla cute ben kimseyi çağırmadım, onlar kendilerini gelmeye zorunlu hissettiler herhalde.
e gelene gidin de denmez.
ama sürekli, kendi başıma halledebileceğimi vurguladım. yine de bir ay kaldı kv. annemi bir haftada gönderdim.

o bir ayda da bebekle ilgili her şeyi ben yaparım dedim, yapabileceğimi de gördü yani. ama yine de kaldı.
biraz da işte kendilerini kalmak zorunda hissediyorlar.

ama 2. doğumda (sezeryan) herkes kesin bir yardımcı gerekiyor diyor. öyle midir acaba?

Bence lohusalık süreci kanama bitene kadar değil. Duygusal depremler 4-6 ay kadar sürebiliyor. Bide regl olmuyorsanız zaten ne şahane!!
Ben 2. Çocuğumda tek durdum ki diğer kızım 1buçk yaşındaydı kimse gelip bakmadı..
Bundada 15gün annem kaldı ki özel bazı durumlardan geldi ben yine istemiyordum aslında içten içe yaşıcaklarımı bildiğimden..

Bende bu sefer bunu yapmak istiyorum kısmetse. 2. olunca kendine güveniyor insan. evde annen yada nebilim k.valide olunca ne düzen kalıyor ne bişey.. şahsen benim eşimde evde nede olsa bakıcak insan var diye yaymıştı totoyu ohh. şimdi mümkünse 1 hafta anca dikişler toparlanana kadar istiyorum yanımda insan oda gündüz..

Ben gitmelerini söyledim :) Hatta devamında bir kaç gün gelip beni evde bulamayınca davetli olarak gelmek zorunda kaldılar.
Ben göbek bağı bulunan bebeğimi bile hep kendim yıkadım . Ki ege benim kucakladığım ilk küçük bebek bi tecrübem yoktu

Eşin sana yardımcıysa çağırma, ama benim eşim bi kahvaltı sofrası hazırlar başka bişey beceremez
Ameliyat yerin sancılancaktır 3-5 gün. 1 haftada olsa yanında olsunlar en azından bence.

mesajımı editledim sonradan.

2. çocukta yardımcı gerekiyor diyor bir çok anne.
bu konuda ne düşünüyorsun?

ilki sezaryandı benim. 2. sezaryan zor oluyor diyorlar.

Az önce yazıyı düzenlemiştim ama siz görene kadar geride kaldı
benim ege'de sezeryan . 6 gün hastanede kaldık orada zaten dinleneceğimi dinlenmiştim. Eve gelincede bi işe ihtiyacım yoktu 7. gün kendi başıma 1.5 saat yol gittim doktora kadar Egeyle
tek korkum yolda ağlamasıydı İlk alışveriş merkezinde arkadaşlarımla görüşmeye gittiğimde ege 42 günlüktü , toplu taşımayla gitmiştim.
O yüzden bu seferde aynısı olacak Eğer Allah nasip ederse Ege öğlen okula gidecek , bende gezmeye bebekle

Duygusal olarak ta kötü bir dönem geçirmedim. Çok istediğim bir cocuktu Ege benim için. Ona bağlıyorum ancak yaşayanları gördüm. Bilemiyorum bünye olarak zayıf olduklarını düşünüyorum kırılgan olabilir bazı insanlar

Geçen gün bir yazı okudum ama nerede bilmiyorum. Gecen sefer dogumumda 40 kişi vardı bu sefer sadece eşim ben oglum ve yeni dogacak bebek olsun istiyorum.
çünkü babalar tamamen boşa çıkıyor ve bağ kuramıyorlar cocuklrla, nasılsa kadınada yardımcı biri var oh !

mesajımı editledim sonradan.

2. çocukta yardımcı gerekiyor diyor bir çok anne.
bu konuda ne düşünüyorsun?

ilki sezaryandı benim. 2. sezaryan zor oluyor diyorlar.
Sendemi brütüs diyesim geldi, bence bu daha kolay olacak. sezeryan ağır bile geçse en fazla 24 saat ne olabilir ki başka

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…