Trakyalılar Tekirdağ Tatlısı Bilen Varmı?

citol

Edward&Citol
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2007
4.192
44
kızlar zamanında hayraboluda bir tatlı yedim içine sanırım peynir vardı bilen duyan varsa bekliyorum

yardım bekliyorumm

peynir

bilen varmı yardım bekliyorum

sanırımyediğin tatlının adı HOŞMERİM
Hoşmerim
Malzemeler
Tarif Defterime ekle
Tarifle İlgili Yorum Yap
Yazıcıya Gönder
Mutfak
Zorluk 2
Süre 45 dk.
Kaç Kişilik 8
Yöntem

250 gr margarin
500 gr lor peyniri
60 gr irmik
750 gr tozşeker
2 Su bardağından 2 yemek kaşığı eksik un
Süslemek için : Antepfıstığı

Hazırlanışı
Margarin ve peyniri iyice eritip, bir karışım haline getirin.
Daha sonra irmiği katın ve iyice karıştırın.
Karıştırmaya ara vermeden unu yedirin.
Şekeri ekleyip, karıştırın.
Şeker eridikten sonra hazırladığınız hamuru yağladığınız fırın tepsisine yayın.
Önceden ısıtılmış 180 dereceli fırında 20 dakika pişirin.
Baklava şeklinde kestikten sonra kıyılmış antepfıstığı ile süsleyip, servis yapın.

...alıntıdır..

teşekkürle ama sanırım fırında pişmemesi gerek goglede arattım hoşmerimi şekil itibariyle aynı sarı degişikti ya ne lapa ne tel tel kaşıkla servis yapılıyoduu..

:))))bende merak ettim şimdi ne tatlısı acabaa???

Yediğiniz tatlı peynir helvasıdır.
Aşağıda tarifini ve fotoğrafını ekliyorum , peynir helvası özellikle dondurma ile çok güzel gider.

Peynir Helvası:
Özellikle yağlı, tuzsuz, taze koyun peynirinden yapılır. Peynir küçük parçalara ayrılır bir kapta hafif ateşte karıştırılarak eritilir. Süt haline gelen eriyik bir müddet kaynatıldıktan sonra önce un (isteğe bağlı irmik) sonra toz şeker karıştırılıp iyice yedirilir. Topak olmaması için pişene kadar hafif ateşte ve aynı yönde olmak kaydıyla karıştırılır. Bazı kişiler topak olmaması için çay kaşığının burnu ile biraz karbonat karıştırılır.

07042008071955.jpg

harika bir tat peynir helvası ama yapımını bilmiyoruz hazır alıp yiyiyoruz hiç ev yapımı yemedim ve yapanı da duymadım yapılsa bile aynı lezzet tutmaz gibi geliyo bana..

evet yediğiniz peynir helvası ben de çok çok beğenerek yerim ama evde hiç hazrlamayız sadece o tatlıyı yapan tatlıcılar bile var burda oralardan alıp yiyioruz

Benim bildigim 'Hosmerim' firinda pisirilen bir tatli degil.Muhallebiden daha koyu kivamli sari renkli,peynirli bir tatli.Bazi buyuk marketlerde de satiliyordu.Gulbiraz da peynir tatlisi demis ben bunu hosmerim diye biliyorum :bbo: Ya ama bana neden hatirlattiniz simdi bunu :çok üzgünüm:

Yediğiniz tatlı peynir helvasıdır.
Aşağıda tarifini ve fotoğrafını ekliyorum , peynir helvası özellikle dondurma ile çok güzel gider.

Peynir Helvası:
Özellikle yağlı, tuzsuz, taze koyun peynirinden yapılır. Peynir küçük parçalara ayrılır bir kapta hafif ateşte karıştırılarak eritilir. Süt haline gelen eriyik bir müddet kaynatıldıktan sonra önce un (isteğe bağlı irmik) sonra toz şeker karıştırılıp iyice yedirilir. Topak olmaması için pişene kadar hafif ateşte ve aynı yönde olmak kaydıyla karıştırılır. Bazı kişiler topak olmaması için çay kaşığının burnu ile biraz karbonat karıştırılır.

07042008071955.jpg

oyoyoyyy içimin ne kadar yagı var eridi resmi görünce ben bu tatlıyı uzun yıllar önce yedim
ve hala tadı damagımda off becerebilirim inaşallah

Çok guzel bır helva oluyor offffffffffff canım da cektı valla emzıklıyım ben ne tyapacaĞım Şımdı

amnnn bu vakitte canımı istettiniz nerden bulcam şimdi annecim cok güzel yapar bunu oofff cok severim ben bunu yarında oruç var napçem ben

X