Trafik Kazası!

İnşallah bir gün bende yenebilirim. Eşim hâla söylenir ve kızar bana ehliyet almadigim için
Yenersiniz. Üstüne giderseniz korkulacak bir şey olmadığını anladığınızda yeneceksiniz. İnsanlar kurallara uysa ya da insanlar olmasa araba sürmek kadar keyif veren bir şey yok :KK70: Ama maalesef her şeyin dikeni var.

Teşekkür ederim :) Kadınlar da pek kurallara uymuyor. Bizzat kadın eğitmenden deneyimledim bunu. Şimdi düşünüyorum da tek derdi ceza yememekti. Sürekli ceza verilebilecek kuralları hatırlatıyordu.

Direksiyonun başına geçince kesinlikle kişi kendi kararlarını vermesi gerekiyor. Etraftan gelen direktiflere, seslere aldırmadan kendi bildiğini okuyacaksın.
Aynen öyle. Benim eşimde kurallara uymayan çalışır mesela öyle bir durumda tali yolda oldugim için isterse yolda hiç arac görmeyene kadar bekle derdi sanırım ben yeni ehliyet aldığımda..

İnsan ustalastikca hata yapma olasılığı daha sa yükseliyor yeniyken daha temkinli çıktığı için.

Sen az çok kuralları biliyorsun gaz fren de senin ayağında kendin karar ver..bu şekilde karşıya geldiğinde de sag-sol önceliği tali -ana yol bunlara dikkat ederek önceliğini bilerek çık yola 😊

Siz bildiğinizi yapın her şeyde hocayı dinlemek zorunda değilsiniz kuralları dinlersiniz ama o anda geçip geçemeyebileceğinizi siz düşünüp tartarsınız bazen eşim de yan koltukta sağ şeride geçecek olduğum zaman geç geç der yahu ben senin kadar hızlı geçemiyorum niye geçeyim ben kendimi biliyorum kendim kararı verir iyice emin olur ve öyle geçerim herkesin araç sürmesi farklıdır.

Her geç diye izin verene de inanmayın hızını azalttı mı diye bakın ben bir kez sokaktan ana caddeye çıkacaktım aracın biri bana geç dedi ben tam yola çıkmaya başladığım anda aracını hızlandırdı resmen bana oyun oynadı o gün bugündür iyice emin olmadan çıkmıyorum kadın sürücü diye böyle davrananlar da oluyor bilginiz olsun.

hocayı azarla bi hırsını da al bilmeden etmeden akıl veriyorsunuz utanmıyor musunuz diye için soğusun senlik bi şey yokmuş dşünmen gereken tek şey "Ben superim kendimden baska guvenmem gereeken kimse yokmus. Benim aklim yeter, gayet de biliyorum araba surmeyi" 😁

Boşver hiç takılmaa bu yüzdende arabaya küsmeeee
Oluyor malesef bende yeniyim 1 aydır kullanıyorum
Bende yaptım daha 2gün önceee
Ama arabaya küsmedim
Böyle böyle daha dikkat edip kullanacağız kimseyi dinlemeden kendi bildiğimizle 😍🙏🏻
Geçmiş olsun

Bugün çok saçma bir kazaya karıştım. İlk kazamdı. Acemi şoförüm, uzun bir aradan sonra direksiyon başına geçtim. Yanımda da uzman bir hoca vardı. Tali yoldan ana yola girecekken bekleme pozisyonunda ana yolun serbestleşmesini bekledim. Bir araba geliyordu onun da geçmesini bekleyecektim çünkü arkası boştu ve rahat rahat geçebilirdim. Yol verdi, selektör yaptı. Hocam bas geç dedi bana. Ben de kalktım tam yolun ortasına geldim meğer o da benim geçmeyeceğimi düşünmüş hareket etmiş yolun ortasında çarpıştık.

Polis geldi, bizlik bir iş yok, siz kendi aranızda anlaşamamışsınız, iletişim sorunu olmuş dedi. Tutanak falan tutulmadı. Gayet keyifli başladığım sürüşe tam parkurumu tamamlayıp eve gidecekken başıma gelen olaya bakın. Yemin ediyorum ilk günden arabadan tiksindim ve sinirliyim. Kendime yediremiyorum. Bu kaza olmayabilirdi. Neden kendi bildiğimden şaştım? Arabayı kontrol eden benim. Benim kararlarım önemli. Eğer bekleme kararıma uysaydım, hocamı dinlemeseydim, karşı tarafın jestini önemsemeydim bu kaza olmayacaktı. Hem sinirliyim hem üzgünüm hem de utanıyorum. Bir daha araba sürebileceğimi zannetmiyorum.
Öncelikle geçmiş olsun. Size birsey olmamış acemilikte normal böyle şeyler ustayım diyende çok saçma bir kaza yapabiliyor, ayrıca hocanızda yanlış ikazda bulunmuş. Selektör yapan aracı yanlış anlamışsınız beklediğinizi görmüş ve “yola çıkma ben geçicem”anlamında vermiş aslında .

Bugün çok saçma bir kazaya karıştım. İlk kazamdı. Acemi şoförüm, uzun bir aradan sonra direksiyon başına geçtim. Yanımda da uzman bir hoca vardı. Tali yoldan ana yola girecekken bekleme pozisyonunda ana yolun serbestleşmesini bekledim. Bir araba geliyordu onun da geçmesini bekleyecektim çünkü arkası boştu ve rahat rahat geçebilirdim. Yol verdi, selektör yaptı. Hocam bas geç dedi bana. Ben de kalktım tam yolun ortasına geldim meğer o da benim geçmeyeceğimi düşünmüş hareket etmiş yolun ortasında çarpıştık.

Polis geldi, bizlik bir iş yok, siz kendi aranızda anlaşamamışsınız, iletişim sorunu olmuş dedi. Tutanak falan tutulmadı. Gayet keyifli başladığım sürüşe tam parkurumu tamamlayıp eve gidecekken başıma gelen olaya bakın. Yemin ediyorum ilk günden arabadan tiksindim ve sinirliyim. Kendime yediremiyorum. Bu kaza olmayabilirdi. Neden kendi bildiğimden şaştım? Arabayı kontrol eden benim. Benim kararlarım önemli. Eğer bekleme kararıma uysaydım, hocamı dinlemeseydim, karşı tarafın jestini önemsemeydim bu kaza olmayacaktı. Hem sinirliyim hem üzgünüm hem de utanıyorum. Bir daha araba sürebileceğimi zannetmiyorum.
Yol vermek icin selektor yapilmaz ki cikma demek icin selektor yapilir.

Neredeyse 10 yıl olacak aynı şekilde kaza yaptım. Adam çok yavaşlamıştı ben onu bekledim o beni, ikimiz de birbirimize yol veriyoruz zannettik ve arabanın ortasına geçirdim. Arabamız nerdeyse pert oldu çok şükür cana gelmedi ama bana o korku yetti. O zamana kadar gece gündüz demeden aktif araba kullanan ben o kazadan beri doğru düzgün kullanmadım hep bi tedirginlik yaşadım ve malesef çok güzel kullanırken artık paslandım. Şimdiki aklım olsa araba tamir olur olmaz kullanırdım çünkü cesaretiniz zamanla daha çok kırılıyor.. çok geçmiş olsun🙏🏻

Benim niyetim zaten beklemekti. Selektör yaptıktan sonra da bekledim. Aklımı yanımdaki hoca karıştırdı. Saniyede gerçekleşti her şey. Saniyenin başında beklemeye niyetliyken saniyenin sonunda kendimi yolun ortasında arabayla çarpışırken buldum. Bir de üstüne yanımdaki "niye durmadın" diye azarladı beni.
O kendi suçunu bastırmış. Sen hiiiiiç takılma. Öyle bir kazada trafiğe veda etseydi herkes yolda yürüyen araba kalmazdı 😅😅

Neredeyse 10 yıl olacak aynı şekilde kaza yaptım. Adam çok yavaşlamıştı ben onu bekledim o beni, ikimiz de birbirimize yol veriyoruz zannettik ve arabanın ortasına geçirdim. Arabamız nerdeyse pert oldu çok şükür cana gelmedi ama bana o korku yetti. O zamana kadar gece gündüz demeden aktif araba kullanan ben o kazadan beri doğru düzgün kullanmadım hep bi tedirginlik yaşadım ve malesef çok güzel kullanırken artık paslandım. Şimdiki aklım olsa araba tamir olur olmaz kullanırdım çünkü cesaretiniz zamanla daha çok kırılıyor.. çok geçmiş olsun🙏🏻
Ben de arabada çocuklar varken kaza yaptım. 10 yıllık sürücüydüm ve sürtme dahil hiç bir kazam da yoktu. O gün ne olduysa oldu yaptım. Hem de yüzde yüz hatalıyım. Adamın şeridinde adamın arabasına çarptım. Dedim ki bi daha kullanamam. Eşim dedi ki öyle bir şansın yok 😅 çocukların okulları,kursları,arkadaşlarımla buluşma,ailemle görüşme ara elim ayağım resmen. Araba gelir gelmez hemen tekrar çıktım telkinlerle oldu bitti 😄

Öncelikle geçmiş olsun. Size birsey olmamış acemilikte normal böyle şeyler ustayım diyende çok saçma bir kaza yapabiliyor, ayrıca hocanızda yanlış ikazda bulunmuş. Selektör yapan aracı yanlış anlamışsınız beklediğinizi görmüş ve “yola çıkma ben geçicem”anlamında vermiş aslında .
Teşekkür ederim. Arabaya bir şey olmasına üzülmedim. Kaza yapma ihtimalimin olduğunu biliyorum. Yarın öbür gün bana birisi çarpacak şehir içi trafikte. Ben kazanın olmama ihtimalinin var oluşuna üzüldüm. Eğer yanımda kimse olmasaydı ben o kazayı yapmazdım. Yanımdakini uzman kabul ederek talimatına uyduğum için öfkelendim.

Yol vermek icin selektor yapilmaz ki cikma demek icin selektor yapilir.
Ya da dikkat çekmek için. Dikkat et ben varım demek için. Ben de selektörü öyle anlıyorum. Ama karşı tarafta geçmem için yaptığını söyledi kendi ağzından. Polis de zaten siz aranızda anlaşamamışsınız deyip olaya müdahil olmadı.

Siz bildiğinizi yapın her şeyde hocayı dinlemek zorunda değilsiniz kuralları dinlersiniz ama o anda geçip geçemeyebileceğinizi siz düşünüp tartarsınız bazen eşim de yan koltukta sağ şeride geçecek olduğum zaman geç geç der yahu ben senin kadar hızlı geçemiyorum niye geçeyim ben kendimi biliyorum kendim kararı verir iyice emin olur ve öyle geçerim herkesin araç sürmesi farklıdır.
Bir daha asla direksiyon başındayken kimseyi dinlemem. Hala düşündükçe yediremiyorum. Yani bir hocanın bu kadar temkinsiz olması doğru mu? Üstüne bir de beni suçladı, neden durmadın diye. Senin görevin eksiklerimi söylemek, trafiği anlatmak, dikkatimi sağlamak. Acemi bir sürücü seri kalkışlar yapabilir mi? Orada beni seri kalkışa hazırlamak yerine bana kuralları anlatması gerekirdi. Burası tali yol, ana yola girerken dikkatli olacağız gibi. Benim babam 35 senelik şoför o bile bazen seri kalkış yapamaz.

hocayı azarla bi hırsını da al bilmeden etmeden akıl veriyorsunuz utanmıyor musunuz diye için soğusun senlik bi şey yokmuş dşünmen gereken tek şey "Ben superim kendimden baska guvenmem gereeken kimse yokmus. Benim aklim yeter, gayet de biliyorum araba surmeyi" 😁
Hiç tenezzül bile etmedim. Aynı gün parayı verdim, ilişiği kestim. O günden beri hem hoca hem kurs arıyor. Açmıyorum. Öyle belirsizlik içinde kalsınlar, şikayet edecek miyim etmeyecek miyim diye.

Teşekkür ederim. Arabaya bir şey olmasına üzülmedim. Kaza yapma ihtimalimin olduğunu biliyorum. Yarın öbür gün bana birisi çarpacak şehir içi trafikte. Ben kazanın olmama ihtimalinin var oluşuna üzüldüm. Eğer yanımda kimse olmasaydı ben o kazayı yapmazdım. Yanımdakini uzman kabul ederek talimatına uyduğum için öfkelendim.
Anlıyorum, sonuçta hoca deyıp sözüne güvenip yola çıktınız o anki piskolojıyle . O zaman artık kendınız tek çıkın yada başka bir hoca bakın ama pes etmeyin❤️

Bu ülkeden ülkeye değişiyor. Kafanızı karıştırmayayım ama acaba Türkiye’de öğrenmediniz mi araba kullanmayı (konu sahibine soruyorum). Benim yaşadığım yerde de selektör siz geçin demek.
Türkiye'de aldım ehliyetimi :KK70:

Selektör dikkat çekmek için yapılır. Ben varım dikkat et, ben geliyorum dikkat et vs. Ama selektörü amacı dışında kullananlar da var. Örneğin ileride radar var, polis var diye uyarmak için de kullanıyorlar. Ya da korna yerine selam vermek için de kullanıyorlar. Ama selektörün asıl amacı özellikle arkadayken yan camlardan sürücünün dikkatini çekmek.

Anlıyorum, sonuçta hoca deyıp sözüne güvenip yola çıktınız o anki piskolojıyle . O zaman artık kendınız tek çıkın yada başka bir hoca bakın ama pes etmeyin❤️
Kesinlikle. Kendim çıkmayı planlıyorum. Haftalık programımı bile yaptım :) Sakin bir yolda, arabaların olmadığı zamanda hayali senaryolarla savunma sürüş tekniklerine çalışacağım. Sanki önüme bir anda yaya atlamış gibi, bir anda araba üstüme gelmiş gibi vs.

Kesinlikle. Kendim çıkmayı planlıyorum. Haftalık programımı bile yaptım :) Sakin bir yolda, arabaların olmadığı zamanda hayali senaryolarla savunma sürüş tekniklerine çalışacağım. Sanki önüme bir anda yaya atlamış gibi, bir anda araba üstüme gelmiş gibi vs.
Süper 🤩 ama gerçekle hayel bir olmaz çünkü bilinçaltınızda araç gelmedıgını yaya gelmedıgını kodlamış olanaksızınız ve daha rahat hakaret edersiniz . Ama birebir trafiğe maruz kalmak daha fazla katkı sağlıyor bende acemıyım ordan biliyorum 😁🤦🏽‍♀️ kendımı maruz bırakıyorum bazen istopta ediyorum ama sakın kalmaya çalışıyorum

X