Trafik Kazası!

Bugün çok saçma bir kazaya karıştım. İlk kazamdı. Acemi şoförüm, uzun bir aradan sonra direksiyon başına geçtim. Yanımda da uzman bir hoca vardı. Tali yoldan ana yola girecekken bekleme pozisyonunda ana yolun serbestleşmesini bekledim. Bir araba geliyordu onun da geçmesini bekleyecektim çünkü arkası boştu ve rahat rahat geçebilirdim. Yol verdi, selektör yaptı. Hocam bas geç dedi bana. Ben de kalktım tam yolun ortasına geldim meğer o da benim geçmeyeceğimi düşünmüş hareket etmiş yolun ortasında çarpıştık.

Polis geldi, bizlik bir iş yok, siz kendi aranızda anlaşamamışsınız, iletişim sorunu olmuş dedi. Tutanak falan tutulmadı. Gayet keyifli başladığım sürüşe tam parkurumu tamamlayıp eve gidecekken başıma gelen olaya bakın. Yemin ediyorum ilk günden arabadan tiksindim ve sinirliyim. Kendime yediremiyorum. Bu kaza olmayabilirdi. Neden kendi bildiğimden şaştım? Arabayı kontrol eden benim. Benim kararlarım önemli. Eğer bekleme kararıma uysaydım, hocamı dinlemeseydim, karşı tarafın jestini önemsemeydim bu kaza olmayacaktı. Hem sinirliyim hem üzgünüm hem de utanıyorum. Bir daha araba sürebileceğimi zannetmiyorum.
Selektorden sonra uzun beklediyseniz gecmeyeceginizi düşünmüş olabilir. Trafikte hemen karar vermemiz gerekiyor. Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim :) Süreç yorucu. Kazadan beri başım ağrıyor. Hocanın parasını ödedim, yolları ayırdım. Şimdi karşı taraftan bir şey çıkar mı diye endişe ediyorum. Tutanak tutulmadı. Herkes fotoğrafını çekti. Karşı taraf boş tutanak kağıdı aldı ama doldurmadık. Benden bilgi de istemediler. Polis de bizlik durum yok dedi rapor tutmadı. E-devlet'ten baktım ne tutanak var ne kaza kaydı. Arabayı biz kendimiz yapıyoruz. Bizim arabada çok hasar var, karşı tarafta çok hafif ezik ve sürtme izi. Bundan sonra ne olacak bilmiyorum.
Bundan sonra başkalarını dinlememeyi; kendi hislerinize, reflekslerinize güvenmeyi öğrendiyseniz sorun olmayacaktır. Ha muhakkak kazalar olur, insanız sonuçta. Ama trafikte çok dikkatli olmak lazım. Bir süre sonra bu kazayı bir anı olarak hatırlayacaksınız sadece :KK66:

Ana yoldan gelen adamin selektorunu "gec isareti" olarak algilayan uzman soforun uzmanligina tukureyim afedersiniz.

Bu yuzyillardir, kendini gosterme isaretidir, bak ben geliyorum dur bekle isaretidir vs vs. Inanilir gibi degil, tekrar soyluyorum onun uzmanligina tukureyim.

Ekleme: benden once tam tersi dusunen arkadaslar yorum yazmis, benim kizdigim kisi direksiyon hocasi arkadaslar lutfen ustunuze alinmayin 🩷
Ben de kızıyorum. Sanki yanımda yolculuk yapıyor. Bana trafik kurallarını anlatmak yerine bildiklerimi de unutturuyor. Valla ehliyet varsa, teoride bilgiler de varsa hocaya mocaya gerek yok.

Selektorden sonra uzun beklediyseniz gecmeyeceginizi düşünmüş olabilir. Trafikte hemen karar vermemiz gerekiyor. Geçmiş olsun.
Teşekkür ederim. Ben kendime değil yanımdaki uzmana kızıyorum. Ben bekliyorum, adam selektör yapıyor, ben yine bekliyorum, yanımdaki bana bas geç diyor. Çarpınca da neden durmadın diye azarlıyor.

Bundan sonra başkalarını dinlememeyi; kendi hislerinize, reflekslerinize güvenmeyi öğrendiyseniz sorun olmayacaktır. Ha muhakkak kazalar olur, insanız sonuçta. Ama trafikte çok dikkatli olmak lazım. Bir süre sonra bu kazayı bir anı olarak hatırlayacaksınız sadece :KK66:
Umarım. Allah büyük kazalar yaşatmasın kimseye. Annem ilk duyduğunda güldü, ben hala gülemiyorum. İlk başta şaşkındım, sonra üzüldüm, şu an kızgınım.

Bugün çok saçma bir kazaya karıştım. İlk kazamdı. Acemi şoförüm, uzun bir aradan sonra direksiyon başına geçtim. Yanımda da uzman bir hoca vardı. Tali yoldan ana yola girecekken bekleme pozisyonunda ana yolun serbestleşmesini bekledim. Bir araba geliyordu onun da geçmesini bekleyecektim çünkü arkası boştu ve rahat rahat geçebilirdim. Yol verdi, selektör yaptı. Hocam bas geç dedi bana. Ben de kalktım tam yolun ortasına geldim meğer o da benim geçmeyeceğimi düşünmüş hareket etmiş yolun ortasında çarpıştık.

Polis geldi, bizlik bir iş yok, siz kendi aranızda anlaşamamışsınız, iletişim sorunu olmuş dedi. Tutanak falan tutulmadı. Gayet keyifli başladığım sürüşe tam parkurumu tamamlayıp eve gidecekken başıma gelen olaya bakın. Yemin ediyorum ilk günden arabadan tiksindim ve sinirliyim. Kendime yediremiyorum. Bu kaza olmayabilirdi. Neden kendi bildiğimden şaştım? Arabayı kontrol eden benim. Benim kararlarım önemli. Eğer bekleme kararıma uysaydım, hocamı dinlemeseydim, karşı tarafın jestini önemsemeydim bu kaza olmayacaktı. Hem sinirliyim hem üzgünüm hem de utanıyorum. Bir daha araba sürebileceğimi zannetmiyorum.
Geçmiş olsun ablam da benzer bir şey yaşadı, ilk bulduğu hoca görece biraz uygun fiyatlıydı ama ilk günden arabanın tamponu dağıldı çünkü hoca pedallı kontrollü arabaya gerek duymuyormuş kendi arabasında başlaması gerekiyormuş filan demiş. Çok korkmuştu ve vazgeçtim demişti. Dedim sakın ha şehir trafiğinde maksimum bu gelir başına. Kötüyü tecrübe ettin hadi diye gaz verdim. Sonra daha iyi bir hoca ile başladı maşallahı var. 7 ayda arabasını değiştirip sıfır arabaya geçecek cesareti ve deneyini oldu sakın vazgeçmeyin

Hata bende. Bildiğimden şüphe ettim. Tek başıma olsaydım o kaza asla yaşanmazdı çünkü beklerdim. Ki niyetim de oydu. O arabanın da geçmesini bekleyip rahat rahat karşıya geçmek. Aklımı bulandıran yanımdaki kişi oldu. Hatırladıkça sinirleniyorum. Kaza gerçekleşti bir de dedi ki "Niye durmadın?" E, sen bana bas geç dedin. Ben seni yanıma muavin olarak mı tuttum? Eksiklerimi söyle, dikkatimi sağla, bana trafiği anlat, tecrübelerini aktar, olabilecek durumlara hazırla. Sanki usta sürücüyüm, gezmeye çıkmışız. Kazadan çok hocaya sinirleniyorum, ona verdiğim paraya acıyorum. Onu dinlediğim için pişmanım.
Valla kaç yıllık şoförüm bende araba kullanırken eşim konuşur. 😄 hayır önemli bir şey de demiyor.

Teşekkür ederim. Olay hala sıcak, araba da ustada. Belki araba gelene kadar içimde kopan fırtınalar diner. Annem de nazar çıktı diyor. Umarım öyle olmuştur. Büyük kazalar göstermesin, en azından arabasız da olsa eve dönebildim. Ama hala yediremiyorum. Böyle olmayabilirdi, bu kaza yaşanmayabilirdi. Sanırım araba geldikten sonra kendi eğitim programımı oluşturacağım. Reflekslerimi geliştirene kadar karmaşık trafiklere çıkmayacağım.
10 yillik sürücüyüm, bazen oyle kazalar oluyor ki, ben suclu bile değilim, karsidaki gelip beni buluyor iste.
Bu hep böyle. Daha geçen benzinlikten cikicam yolu gözlüyorum, arkamdan da cikmak isteyen biri gelip geçirdi, oluyo iste yapacak bir sey yok, bize bir sey olmasssinnnnnn gerisi hallolur.

Olmuşa ve ölmüşe çare yok derler. O nedenle yapacak birşey yok. Geçmiş olsun.

Bir arkadaş yüzme kursu da boğuluyordu. Sudan çıkarttılar. Dinlendi sonra geri soktular. Zorla suya tekrar girmeseydi bir daha giremez dediler. Vazgeçmeyin....

Bu arada kesinlikle benim de aktif araç sürmem gerekiyor. Size yazarken kendime de yazıyorum aslında 🤣🫣 korkuyorum bende deli gibi 🥴

Geçmiş olsun ablam da benzer bir şey yaşadı, ilk bulduğu hoca görece biraz uygun fiyatlıydı ama ilk günden arabanın tamponu dağıldı çünkü hoca pedallı kontrollü arabaya gerek duymuyormuş kendi arabasında başlaması gerekiyormuş filan demiş. Çok korkmuştu ve vazgeçtim demişti. Dedim sakın ha şehir trafiğinde maksimum bu gelir başına. Kötüyü tecrübe ettin hadi diye gaz verdim. Sonra daha iyi bir hoca ile başladı maşallahı var. 7 ayda arabasını değiştirip sıfır arabaya geçecek cesareti ve deneyini oldu sakın vazgeçmeyin
Teşekkür ederim :) Hoca gerçekten çok etkili. Kişi kendini acemi görüyor ki eğitmen tutuyor. Hocanın da ona göre davranması gerek. Teoride arabaya hakim olunsa da pratikte tecrübesiz olunuyor. En büyük avuntum kazayı hissetmedim bile. Şiddetsiz bir maddi hasar oldu. Araba geldikten sonra kendime bir eğitim programı hazırlayacağım. Yavaş yavaş tecrübe kazanacağım.

hevesiniz kırılmasın, ben şehirler arası çok yolculuk yapmış biri olarak sizinle aynı olan bir kazaya karıştım. tali yol sayılabilecek bir yerden ana yola çıkıyordum tam karşıya geçecektim ve kimse yoktu ama ana yoldan çok hızlı gelen bir araç (kalabalık olan bir yerdi ve hızlı gelmemesi gerekiyordu) duramadı ön farımı kırdı. böyle kazalar yaşanabilir, cana geleceğine mala gelsin. ama bizde tutanak tutulmuştu, hatta çarpan araçtaki adam daha son kazamın hasarını ödememiştim demişti de sinirlenmiştim. farım yapıldıktan sonra kullanmaya devam ettim, ne usta şöförler kaza yapıyor. kendinize güveninizi kaybetmeyin

Olmuşa ve ölmüşe çare yok derler. O nedenle yapacak birşey yok. Geçmiş olsun.

Bir arkadaş yüzme kursu da boğuluyordu. Sudan çıkarttılar. Dinlendi sonra geri soktular. Zorla suya tekrar girmeseydi bir daha giremez dediler. Vazgeçmeyin....

Bu arada kesinlikle benim de aktif araç sürmem gerekiyor. Size yazarken kendime de yazıyorum aslında 🤣🫣 korkuyorum bende deli gibi 🥴
Korkunun üstüne gitmek gerek. Ben de korku değil de tiksinme oluştu, soğudum. Kaza süreci çok yorucu. Trafik kitleniyor, herkes izlemeye geliyor, ben haklıyım sen hatalısın, açıklamaya çalışmalar, kimse kimseyi dinlemiyor, o esnada soğukkanlı durmaya çalışıyorsun, karışık duygular içinde kalıyorsun vs.

Benim bu olaydan çıkardığım ders: Direksiyon kimin elindeyse söz sahibi o. Yanında uzman varmış, yılların şoförü varmış faso fiso. Her zaman kendi bildiğini okuyacaksın. Başkalarının direktifiyle hareket etmeyeceksin. Benim kararım sonucu bu kaza gerçekleşseydi bu kadar üzülmez, öfkelenmezdim. Geçmiş olsun, olanla ölmüşe çare yok derdim. Fakat başkasına güvenerek kararımı değiştirdiğim için pişmanlık duyuyorum ve bu da beni öfkelendiriyor. Trafik kurallarına hakim olan ben, bir magandayı uzman belleyip sözünü dinledim. Bu dönemde herkes her şeyin uzmanı. Ehliyeti olan, 20 senedir şoförlük yapan herkese direksiyon eğitmenliği veriyorlar.

Ehliyetiniz varsa, teoride araba kullanmayı da biliyorsanız sabah 6-7 gibi atın kendinizi trafiğe. Teorik bilgileriniz yoksa videolarla bilgilerinizi tazeleyin. Direksiyon kimin elindeyse hoca da odur öğrenci de.

hevesiniz kırılmasın, ben şehirler arası çok yolculuk yapmış biri olarak sizinle aynı olan bir kazaya karıştım. tali yol sayılabilecek bir yerden ana yola çıkıyordum tam karşıya geçecektim ve kimse yoktu ama ana yoldan çok hızlı gelen bir araç (kalabalık olan bir yerdi ve hızlı gelmemesi gerekiyordu) duramadı ön farımı kırdı. böyle kazalar yaşanabilir, cana geleceğine mala gelsin. ama bizde tutanak tutulmuştu, hatta çarpan araçtaki adam daha son kazamın hasarını ödememiştim demişti de sinirlenmiştim. farım yapıldıktan sonra kullanmaya devam ettim, ne usta şöförler kaza yapıyor. kendinize güveninizi kaybetmeyin
Valla insanlarla uğraşmak çok zor. Benim olayımda da karşı taraf tamamen suçu bana yıkmaya çalıştı. Polisin dediğini duyunca da hemen sustular. İki tarafın kararsızlığı, iletişim yanlışlığı kazaya sebep oldu. Halbuki her iki taraf sadece kuralları baz alsaydı bu yaşanmazdı. Ana yoldan giden yol vermeyecekti, tali yoldan giden ben yanımdakini dinlemeyip ve karşımdakinin jestini önemsemeyip beklemeye devam edecektim.

Geçmiş olsun ama hoca geç dese de siz bekleyeyim o geçsin diyebilirdiniz ya da selektör yakıp hızlıca oradan geçebilirdiniz.Neyse her vukuat öğrenmenin bir parçası bana göre.Cok daha dikkatli oluyor insan böyle durumları gördükten sonra..

Bu arada karşı taraftaki hasar durumu nedir, ödediniz mi zararı?

Geçmiş olsun ama hoca geç dese de siz bekleyeyim o geçsin diyebilirdiniz ya da selektör yakıp hızlıca oradan geçebilirdiniz.Neyse her vukuat öğrenmenin bir parçası bana göre.Cok daha dikkatli oluyor insan böyle durumları gördükten sonra..

Bu arada karşı taraftaki hasar durumu nedir, ödediniz mi zararı?
Pişmanlığım hocayı dinleyip kendi bildiğimden şüphe duymak. Ben orada tek başıma olsaydım kaza gerçekleşmezdi.

Karşı tarafta hasar yok. Tutanak tutulmadı, polis müdahil olmadı, kendi aranızda çözün dedi. Herkes kendi yoluna gitti.

Keşke karşı taraf olay yaşanmadan kendi yoluna gitseydi. Ben zaten bekliyordum. Yol onundu, yol verme zorunluluğu yoktu. Jest yaptı yol verdi. Başına bu geldi. Ben yanımdaki magandayı dinlemeseydim benim başıma bu gelmeyecekti. Bir de çarpıştıktan sonra bana neden durmadın diyor. Adamlarla kavga ederken yol bizim hakkımızdı, soldan gelene yol verilir her zaman diyor. Kazadan hemen önce de bana "Yol verdi bize yol bizim zaten bas geç" demişti. Bildiğim doğru bilgiyi de unutturdu bana. Yahu bir uzmanın yanındaki usta şoför olsa da trafikte güvenli sürüşü, trafik kurallarını öğretmesi gerekmez mi? Takip mesafesini bile bilmiyor. Ben takip mesafesini koruyorum bana sürekli "Git git önünde kocaman boşluk var" diyor. Yaya geçidi dışında yaya kenarda atlayacak gibi duruyor ne olur ne olmaz yavaşlıyorum "Yavaşlama yol verme onlara sakın" diyor.

Benim bu olaydan öğrendiğim: Direksiyon kimdeyse öğrenci de odur hoca da. Ben daha bilgiliymişim, hoca tutmama hiç gerek bile yokmuş.

Pişmanlığım hocayı dinleyip kendi bildiğimden şüphe duymak. Ben orada tek başıma olsaydım kaza gerçekleşmezdi.

Karşı tarafta hasar yok. Tutanak tutulmadı, polis müdahil olmadı, kendi aranızda çözün dedi. Herkes kendi yoluna gitti.

Keşke karşı taraf olay yaşanmadan kendi yoluna gitseydi. Ben zaten bekliyordum. Yol onundu, yol verme zorunluluğu yoktu. Jest yaptı yol verdi. Başına bu geldi. Ben yanımdaki magandayı dinlemeseydim benim başıma bu gelmeyecekti. Bir de çarpıştıktan sonra bana neden durmadın diyor. Adamlarla kavga ederken yol bizim hakkımızdı, soldan gelene yol verilir her zaman diyor. Kazadan hemen önce de bana "Yol verdi bize yol bizim zaten bas geç" demişti. Bildiğim doğru bilgiyi de unutturdu bana. Yahu bir uzmanın yanındaki usta şoför olsa da trafikte güvenli sürüşü, trafik kurallarını öğretmesi gerekmez mi? Takip mesafesini bile bilmiyor. Ben takip mesafesini koruyorum bana sürekli "Git git önünde kocaman boşluk var" diyor. Yaya geçidi dışında yaya kenarda atlayacak gibi duruyor ne olur ne olmaz yavaşlıyorum "Yavaşlama yol verme onlara sakın" diyor.

Benim bu olaydan öğrendiğim: Direksiyon kimdeyse öğrenci de odur hoca da. Ben daha bilgiliymişim, hoca tutmama hiç gerek bile yokmuş.
Benimki yaya görünce bunun ne yapacağı belli olmaz temkinli git derdi,hatalı hareket yapma ihtimali olan sürücülere karsi da o etmiyorsa sen dikkat et yol senin de olsa o yola girse kaza olsa senin araca da oluyor kusur sende ya da onda farketmez vs.

Hocayı değişebilirsiniz

Gayet güzel kullanırsınız.
İlk çıkışa olması talihsizlik olmuş, olay henüz sıcak, aklınız hep orada.
Derslere mutlaka devam etmelisiniz, bin yıllık şoförler de kaza yapıyor.

18 senelik şoförüm, her gün 70 km kullandığım dönemler oldu, bir kaç sene önce bir dörtyol ağzında diğer şoförle birbirimize baka baka saatte 10 kilometreyle çarpıştık. 🤦‍♀️ oluyor yani böyle şeyler. Moralinizi bozmayın. Vazgeçmeyin. Erkekler her yeri vuruk arabayla geziyorlar, bi de şoförlüğün şanından sayıyorlar.

Suan kaza cok taze oldugu icin boyle hissediyorsunuz zamanla o his kalmayacak merak etmeyin Allah beterinden saklasin daha kotu sonuclar da olabilirdi

X