Toplu Taşımada Taciz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

NeyiBegenmedin

Dert insanı Hakk'a götüren buraktır.
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
13 Haziran 2020
40
62
33
Arkadaşlar ben bir öğretmenim. Bu konu çok mühim bir konu. Bu yüzden herkesin dahil olmasını istiyorum.
Pandemi öncesi, toplu taşımaya bindim. Toplu taşımada 40 kişilik otobüse 120 kişi binilir, erkekler(!) koltukları ve kenarları kapar, kadınlar, kızlar, ortada dikilir diğer erkek(!) yolcularla.Ben yaslanacak bir kenar buldum. Koltuklardan tutunan baba kız vardı. Kız 12-13 yaşlarında(daha o yaşta cinsiyet bile olmaz; ÇOCUK), 45-50 yaşında bir adam musallat oldu. Kıza sokuluyor ama temas yok.Baba utanarak kızını korumaya çalıştı. Uyardı kibarca. Sapık adam bağırarak ve sürekli konuşarak suç bastırıp babayı haksız çıkartıyor, baba özür diliyor mahçup, kızını diğer tarafına alıyor sapık o tarafa geçiyor. Baba baş edemedi, utandı. Ben müdahil olacağım, baba var diye duruyorum. Erkekçikler oturuyor ve hiç kimse ses çıkartmıyor. En sorunda müdahil oldum bağırış kavga, ilk durakta indi! Kimse ses çıkartmadı.En fazla yarım saat yol gidersin şehiriçi, erkeksin, fiziksel olarak daha güçlüsün. Ben kız olarak gidince ölmedim, sen de ölmezsin, ne olur yer versen de tacizden sakınsan?Erkeklik bu mu? Bu sapıklar senin komşun arkadaşın akraban. Evine geliyor, ailecek gelsin fark etmez eşin,annen, kızın ikramda bulunuyor, sapık misafir nerelere bakıyor?Dışlamıyor kimse, arkadaşı var, işi var, bakkal ekmek su veriyor!Ev sahibi ev veriyor! Kızınız markette çalışıyor, ya da öğretmen(geçen de velinin tacizine uğrayan öğretmen kızcağız 'ne yapabilirim?) diye yardım istiyordu, hemşire, ev hanımı, anne, kız kardeş ki erkek çocuklarına da yapılıyor; Çorlu olayını hatırlarsınızSosyal medyada bu sapıklar 'tepki vermeyin suçlu çıkarsınız 'diye insanları pasifize ediyorlar. Tepki zaten topluca olmalı. İstanbul'da nasıl kurtardılar kadınıbütün mahalle seferber oldu. Savunmasızı taciz tecavüz etmek erkeklik isbatı değildir. Ya o sapıklar birinin kocası, oğlu, eşi, kardeşi,..Tiksinmiyor mu kimse?Lütfen tepki gösterin; taciz mağduru korkuyor, utanıyor, çekiniyor olabilir, hasta olabilir, ses çıkartamayabilir, lütfen birbirimize sahip çıkalım.

Geçmiş olsun. Bu tür durumlara ben müdahil olurum genelde. Sapık utanmıyorsa ben neden utanayım?
Yalnız babayı pasif gördüm. Kendi kızını korumaktan aciz profil çizmesi kendi açısından kötü oldu. Hiçbir şey yapmasa 155 i arar şu durakta sapık var diyebilirdi.

erkekler(!) koltukları ve kenarları kapar, kadınlar, kızlar, ortada dikilir diğer erkek(!) yolcularla.
Erkeklik (!) bununla ölçülmez. Taciz de erkeklerin koltuklarını kadınlara vermesiyle değil, sizin de bahsettiğiniz gibi sessiz kalmayarak, tepki vererek önlenir. Kesinlikle caydırıcı cezaların olması gerekiyor ama nerde.

Teşekkür ederim duyarlılığınız için. Burası küçük yer ve tacize uğrayan namussuz oluyor O yüzden kimse ses çıkartamıyor. 'Aman sus burası küçük yer rezil oluruz' mantığı var

Katılımınız için teşekkür ederim İlk tedbir olarak yine de sakınmak gerek, çünkü zihniyeti değiştirmek uzun bir süreç

Adamın birini bacağını açarak oturup cama yapıştığım halde hala bacağıma değmeye çalışmasından ötürü 17 yaşımda maalesef öyle saldırmıştım ki kafasına yumruklar atmıştım. Bunu fark eden insanlar da ne oldu diye sordu bende beni taciz ediyor dedim şöför sağa çekip adamı da bir güzel dövdü. Polis geldi adam benden şikayetçi oldu bende ondan karakola gittik ben herşeyi anlattım komiser olan abi dinledi sonra o şerefsizi içeri aldılar beni çıkardılar. Pata küte içerden bir sesler geldi karakol komple yankılanıyor bana da suyumu verdiler Eve götürdüler.. öyle bir anım var. Ve bu anımın Üstüne bu vakte kadar farklı şehirlerde şahit olduğum 3 taciz vakasına ( biri tv ye çıktı ) direk emin olduğum gibi dahil oldum. Ve eşimin bir lafı var senin karşına çıkan yandı. Tv ye çıkana oda şahit oldu. Adamın kafasına çantayla bir vuruyorum yere düştü zaten. Taciz edilen kadın arkama saklandı o kadar adam dururken.. Neyse teferruat vermeyelim kısaca susacak kadın varsa da susmasın. Taciz başka Kemal’im yapmazlar başka çekinmeyin !

Son düzenleme:
Sana destek olan şoföründen polisine hepsinden Allah gani gani razı olsun, sana da helal olsun

Ben yaşamıştım 1 kere metrobüste resmen koluma koluma dayadı poşet sandım ama baktım daha da şiddetli bastırarak sert bir şey değiyor koluma bir baktım ki şerefsiz daha da ses etmesem resmen üstüme çıkacak. Kopardım kıyameti, ağzına yüzüne de vurdum iki tane indirdim onu metrobüsten asla susmam, bana değil başkasına yapılsa ona da göz yummam! Göz yumanları da, yardım etmeyenleri de esefle kınıyorum! Allah cezasını versin bu tarz insanların, bu toplumun en büyük kanayan yaralarından biri bu konu maalesef. Allah ıslah etsin, erkek ya da kadın bu durumda kim mağdur edilirse edilsin ben her zaman savunan, ses çıkartan tarafım öyle de olmaya devam edeceğim. Tek dileğim Rabbim evlatlarımızı böyle insanlardan korusun. Bu arada sizi de tebrik ediyorum böyle ses çıkartan taraf olduğunuz için

Bu tür konularda tacize maruz kalan çocuk ya da kadın suçlu görülüyor hep toplum gözünde. "Kuyruk sallamıştır" deniliyor bir de utanmadan.Ama kimse kusura bakmasın kadının düşmanı kadın o erkekleri kadınlar yetiştiriyor ve ilk düşmanı gelini oluyor.
Kocası aldatıyor kadın yine kocasını haklı görüp öbür kadın suçludur kocam yapmaz diyor özetle.
Biz yetiştireceğiz kızı erkeği ayırmadan namusu sadece kadına Atfetmeden. Ama toplumun çok uzun bir yolu var o konuda

Sizin uğradığınız ortamda ki insanlar müdahil olmuş iyi ki de olmuşlar. Zaten insanlar tepki verince korkup siniyorlar. Ama karışmadıkları zaman teketek erkeğe güç yetmiyor. Ve maalesef bu tür örneklerde var. Taksim /harbiye taraflarında yolda benim başıma gelmişti. Bağırdım adama, adam üstüme üstüme yürüdü neredeyse vuracak ve azgın kadın gibi bişeyler söyledi. Okadar kalabalık kimse kılını kıpırdatmadı. Ve kaçtım kalabalığın arasında. İnsanların kesinlikle duyarlı olması gerekiyor. iyice arttı sapıklar iyice fazlalaştı.

Çok geçmiş olsun çok üzülüyorum bu tür olayları okudukça, gördükçe, yaşatıkçaİnsanlar bunu olağan kabul ediyor artık ama bunu gündemden indirmemek gerekli

Kesinlikle katılıyorum ben 10 yıl önce küçük bit şehirde yaşadığım için o zamanın şartlarında böyleydi. Ama şuan durumlar çok başka kimse karışmıyor susuyor geçip gidiyor. Adama ben vurdum o bana yönelecekkenn şöför abi dövdü yoksa bana saldırırdı. Ya ne diyeyim alllah kahretsin keşke insanlar susmasa tacize uğrayan da daha yürekli olabilse destek olmadığı için susan çok insan var okuyorum

Çok geçmiş olsun inşallah bir daha böyle bir şey gelmez başınıza

Erkeklik dediğiniz nedir bilmiyorum ama insanlık yok ki çoğu insan görünümlü canlıda. Orada ses çıkarmıyorlar, zira bir kısmının zihniyet aynı sapıklıkta, bir kısmı bulaşıp başıma niye bela alayım, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın aymazlığında, geri kalanlar da yanında babası var, koruması gereken o, sorumluluğum yok diyordur. Cahil, yoz, saygısız bir toplumuz biz, şaşırmıyorum. Ha bu da rezalet durumumuzu kabul edelim de sineye çekelim demek değil elbette, zira bu pislikler tam da o kabullenişlerden besleniyorlar. Sesimizi çıkaracağız elbette, belki karşımızdaki pislik hak ettiği cezayı almayacak ama bir daha aynı haltı yemeye kalkarken bir kere daha düşünür, belki bir fark yaratırız. Şikayet etsen iki gün sonra salıverilecek, hepimiz biliyoruz ama belki birine bunu yaşamak bile yeter de aynı b.ku yemez, belki biri de bir gün gerçekten hak ettiği cezayı alır. O yüzden iyi yapmışsınız.

Baba ne yapsın? Bıçaklanmaktan korkmuştur. Ankara kalesinde serseri tipler oturmuş, kafamıza çekirdek atıyordu. Ne yapıyorsunuz, ayıp değil mi, dedim, hala suratıma bakıyorlar. Yanımızda da bir adam vardı, ailesiyle hiç ses çıkarmadı. Adama kızdım içimden, sonra da hak verdim. O manyaklar bu adam onlara laf etse bıçaklayabilir, ailesini taciz edebilirdi. Manyak dolu ortalık. Afla salınan insanların aramızda olduğunu unutmayalım. Kahramanlık yapanlar Kadir Şeker gibi hapiste. Artık bir kadın olarak kimse yardım beklemesin erkeklerden.

Topluca tepki verilmeli. Elbette devlet kanun yasalar da mağdurun yanında olmalı ama o adalet tecelli edene kadar toplu tepkiler bu işin yolunu keser. Yoksa bir kişinin tepkisiyle olmaz. Ben bir erkekten daha güçlü değilimHer erkek de birbirinden güçlü değil. Ama susmak, tepkisiz kalmak; durumu sıradanlaştırıyor ve kabul edilebilir hale getiriyor. Öyle durumda hemen aileye yaklaşın ardı sıra yürüyün. Polise de haber verin. Kalabalık yine de daha güvenlidir o durumda.

Birincisi yer vermek zorunda değil kimse kimseye. Sen çalışıyorsan o senin iki katın ağır bir işte çalışıyor olabilir yorgun veya hasta olabilir. Kimse kimseye kadın eya erkek farketmez yer vermek zorunda değil. Çok doluysa binme öbürünü bekle. Bu otobüs yer meselesi beni iğreti ediyor. Salın insanları ya yaşlıya yer ver hamileye yer ver kadına yer ver e çalışan yorgun olanlar hiç oturmasın var mı böyle mantık.
Geri kalan şeylerde size hak veriyorum topluca tepki verilmeli. Toplu taşımada defalarca tacize uğrayan biri olarak yazıyorum sessiz kalmayın. Bas çantayı bas küfürü. He ben onu yapamam diyorsanız da mutlaka çengelli iğne bulundurun yanınızda saplayın gitsin.

Allah’ım hiçbir insan bunu yaşamasın inşallah..
Hep söylerim buraya da yazayım. Kayınvalidem orta yaşlı, otobüste falan yer verirler genelde oturur. Ama ortamda genç kız varsa kendi kalkar ona yer verir. Bi de böyle korur gibi yan tarafına geçer. Ben koca kadınım, bana kimse yanaşmaz siz gençsiniz kızım der. Bayılıyorum bu huyuna..

İstanbulda yaşıyorum, burada farkedilirse dövüyorlar. Ama o şerefsizler dayaktan da anlamaz ki
Gerçi artık bizlere karışmama empoze ediliyor, karışanın başı ağrıtılıyor suçlanıyor. Sonumuz hayır olsun..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…