Tibetin Gençlik Pinari 5 Hareket

Bütününü yazmıyorum, önemli olarak gördüğüm kısmını yazıyorum. :)

Beş Ayin'in, bize hiç değişime uğramadan ulaşan eski bir öğretiyi simgelemesi açısından çok özel bir yeri olduğuna inanıyorum. Bunun tersine, bugün Batı'da öğretilen yoga serilerinin birçoğu son 50 yıl içinde oluşturulmuştur. Meditasyon teknikleri ve duruşları eskidir, ama bunların çalışılma biçimleri çoğunlukla modern birer uyarlamadır. Geleneksel olarak bu duruş ve egzersizler, ustadan öğrenciye sözlü olarak aktarılıyordu ve sürekli olarak değişikliklere uğrayıp yeniden yaratılıyordu. Ama 5 Ayin'in biçim ve sırasının birkaç yüzyıl yaşında olduğuna inanıyorum. Bunun için, ayinleri sunuldukları gibi, biçim ve sırasını değiştirmeden yapmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ayinlerin sırası, gördüğüm tıp eğitimi ve hem yoga hem de Beş Ayin çalışmanın kattığı kişisel deneyim açısından baktığımda bana mantıklı görünüyor. Ayrıca insanların bu sırayı etkili buldukları ve yararlı sonuçlar elde ettikleri gerçeği, ayinlerin yapılış biçimlerini değiştirmemek açısından en iyi göstergedir.

Panonun fotoğrafını çektim. Akşam ışığında çok başarılı olmadı ama en azından fikir verir.

Bu panonun benim gibi acemi olanlar için, hareketleri doğru yapmaya alışana kadar yararlı olacağını düşünüyorum.. :KK9:

Çok güzel olmuş, notlarını da okumaya çalıştım. :KK1: Benim hareketleri yapma saatim geldi, geçti. Kalkabilirsem yapacağım. Alarm kuruyorum 22:30'a :KK1:

Son düzenleme:
Bütününü yazmıyorum, önemli olarak gördüğüm kısmını yazıyorum. :)

Beş Ayin'in, bize hiç değişime uğramadan ulaşan eski bir öğretiyi simgelemesi açısından çok özel bir yeri olduğuna inanıyorum. Bunun tersine, bugün Batı'da öğretilen yoga serilerinin birçoğu son 50 yıl içinde oluşturulmuştur. Meditasyon teknikleri ve duruşları eskidir, ama bunların çalışılma biçimleri çoğunlukla modern birer uyarlamadır. Geleneksel olarak bu duruş ve egzersizler, ustadan öğrenciye sözlü olarak aktarılıyordu ve sürekli olarak değişikliklere uğrayıp yeniden yaratılıyordu. Ama 5 Ayin'in biçim ve sırasının birkaç yüzyıl yaşında olduğuna inanıyorum. Bunun için, ayinleri sunuldukları gibi, biçim ve sırasını değiştirmeden yapmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ayinlerin sırası, gördüğüm tıp eğitimi ve hem yoga hem de Beş Ayin çalışmanın kattığı kişisel deneyim açısından baktığımda bana mantıklı görünüyor. Ayrıca insanların bu sırayı etkili buldukları ve yararlı sonuçlar elde ettikleri gerçeği, ayinlerin yapılış biçimlerini değiştirmemek açısından en iyi göstergedir.

"birkaç yüzyıl" ibaresi bile büyülenmek için yeterli..

Çinliler utanç duymaları gereken katliamları yapmasalardı, yüzlerce Lamayı katletmeselerdi belki dünya çok daha önce haberdar olurdu..

Paylaşım için teşekkürler.

Baş ağrısıyla ilgili daha önceki sayfada yazanlar olmuştu, yani tibetle ilgili olabilir. Okudunuzmu ilk sayfaları, okumadıysanız bir gözden geçirin isterseniz.

evet. bütün sayfaları baştan sona kadar okudum.ve kkya buraya yazabilmek için üye oldum. mesela dünde çok başım ağrıdı yine 2 gün geçmiyecek diye çok korktum. ama neyse geçti ve karnımda kasılmadan dolayı ağrıyor sanıyorum.allaha şükür bugün oda yok. ben kesinlikle işe yaradığını düşünüyorum. mesela 2. harekette bacağımı doğru düzgün kaldıramıyordum bile şimdi hem daha doğru hemde daha seri bir şekilde yapıyorum. bişey dah iştahımda sanki azıcıkk minnacık azaldı gibi geliyor ama bakıcaz artık. ben 100 küsur sayfa boyunca buraya yazan arkadaşlar eğer devam ediyorlarsa gelişmeleri paylaşın lütfen:KK43:( motivasyonumuz artsın

evet. bütün sayfaları baştan sona kadar okudum.ve kkya buraya yazabilmek için üye oldum. mesela dünde çok başım ağrıdı yine 2 gün geçmiyecek diye çok korktum. ama neyse geçti ve karnımda kasılmadan dolayı ağrıyor sanıyorum.allaha şükür bugün oda yok. ben kesinlikle işe yaradığını düşünüyorum. mesela 2. harekette bacağımı doğru düzgün kaldıramıyordum bile şimdi hem daha doğru hemde daha seri bir şekilde yapıyorum. bişey dah iştahımda sanki azıcıkk minnacık azaldı gibi geliyor ama bakıcaz artık. ben 100 küsur sayfa boyunca buraya yazan arkadaşlar eğer devam ediyorlarsa gelişmeleri paylaşın lütfen:KK43:( motivasyonumuz artsın

Yanlış anlaşılmamak ümidiyle bir uyarıda bulunmak istiyorum.. :KK34:
"Daha seri bir şekilde" yapabildiğinizi ifade etmişsiniz.
Bu konuda özellikle bir uyarı var. Hareketlerin yavaş yapılması gerekiyor.
Birkaç mesaj yukarıda orijinal siteden konuyla ilgili bölümü görsel olarak paylaşmıştım.

Birkaç mesaj yukarıda orijinal siteden konuyla ilgili bölümü görsel olarak paylaşmıştım.

Uyarı için ben de teşekkür ederim. Yanlış anlaşılmaz, yardımcı olmak için söylüyorsunuz. Benim de bazen çabuk bitsin diye hızlı yapmışlığım var. :KK1:
Aslında kitapta şöyle birşey de yazıyor.

ZORLUK DERECESİNİ ARTIRMAK İSTERSENİZ (Kitapta büyük harflerle yazdığı için aynen yazıyorum) :)
Tüm tekrarlarınızı daha hızlı bir şekilde yapın. (Ama hızlı yapılsa da nefese ve diğer önemli detaylara dikkat ederek yapılmalı, ileri seviyeye gelenler için geçerli olabilir zorluk derecesini arttırmak)
Bu yazı tüm hareketlerden sonra yazılmış ama altlarında önlemler kısmında ayrı bir uyarı vermişler. Hareketlere göre değişiyor uyarılar.
5 hareketi örnek olarak yazıyorum.

ÖNLEMLER (5. hareket için)
Bu hareketi yavaş yapın ve eğer ülseriniz, sırtınızın alt kısmında veya boynunuzda ağrı, zayıf karın kaslarınız, omuz veya bacaklarınızda sertlik veya güçsüzlük, mültipl skleroz, parkinson veya berzeri bir hastalığınız, fibromyositis, ya da kronik aşırı yorgunluk sendromunuz varsa, eğer gerekliyse, tekrarlara her hafta sadece bir veya iki tekrar ekleyin.

Son düzenleme:

Ben hala 2. harekette zorlanıyorum. 4. hareketi rahat yapabiliyorum artık. 5. hareketi çok seviyorum. :KK9: Sen de paylaşmayı unutma lütfen. Gerçekten motivasyonu artıyor insanın daha istekli yapıyor.

yok canım yanlış anlamadım:) seri derken yani bacağımı kaldıramıyodum. hareket ederken dinlenmek zorunda kalıyordum. 3 hereketi bile zor tamamlıyodum. şimdi yapabiliyorum.

Ben hala 2. harekette zorlanıyorum. 4. hareketi rahat yapabiliyorum artık. 5. hareketi çok seviyorum. :KK9: Sen de paylaşmayı unutma lütfen. Gerçekten motivasyonu artıyor insanın daha istekli yapıyor.

vaktim ldukça paylaşıcam:)
şimdi 1 hafta tatile gidiyorum yazamam. ama umarım hareketleri yapmayı ihmal etmem. muckk:))

Uyarı için ben de teşekkür ederim. Yanlış anlaşılmaz, yardımcı olmak için söylüyorsunuz. Benim de bazen çabuk bitsin diye hızlı yapmışlığım var. :KK1:
Aslında kitapta şöyle birşey de yazıyor.

ZORLUK DERECESİNİ ARTIRMAK İSTERSENİZ (Kitapta büyük harflerle yazdığı için aynen yazıyorum) :)
Tüm tekrarlarınızı daha hızlı bir şekilde yapın. (Ama hızlı yapılsa da nefese ve diğer önemli detaylara dikkat ederek yapılmalı, ileri seviyeye gelenler için geçerli olabilir zorluk derecesini arttırmak)
Bu yazı tüm hareketlerden sonra yazılmış ama altlarında önlemler kısmında ayrı bir uyarı vermişler. Hareketlere göre değişiyor uyarılar.
5 hareketi örnek olarak yazıyorum.

ÖNLEMLER (5. hareket için)
Bu hareketi yavaş yapın ve eğer ülseriniz, sırtınızın alt kısmında veya boynunuzda ağrı, zayıf karın kaslarınız, omuz veya bacaklarınızda sertlik veya güçsüzlük, mültipl skleroz, parkinson veya berzeri bir hastalığınız, fibromyositis, ya da kronik aşırı yorgunluk sendromunuz varsa, eğer gerekliyse, tekrarlara her hafta sadece bir veya iki tekrar ekleyin.
Paylaşım için teşekkürler. Okuyoruz ama aklımızda kalmıyor. Böyle paylaşımlar çok işe yarıyor gerçekten de..
Buradan benim anladığım şu; Düzenli yapıyorsun, 21 aşamasına geldin. Bir süre daha geçti ve artık zorlanmadığını da hissediyorsun. Bu noktada zorlanmak istiyorsan eğer ritmi arttır... diye yorumluyorum ben bunu.

Hepimizin vücut esneklik düzeyi ve bölgeleri farklıdır elbette. Ben de sadece 4. harekette zorlanıyorum. Ama bugün 6.günümdü. Başa göre çok daha rahat, tam olarak hala paralelliği sağlayamasam da paralele yakın olabiliyorum.

Aklıma şu geldi, eğer istersen memnuniyetle yazarım.
Hani panoya yazdığım notları da okumaya çalıştığını, söylemiştin ya.. İstersen onları da paylaşayım.
Nefesi söyledikleri biçimde alınca hareketler üzerindeki kontrol gücü enteresan biçimde artıyor. Bu benim görüşüm tabii.. :KK34:
yok canım yanlış anlamadım:) seri derken yani bacağımı kaldıramıyodum. hareket ederken dinlenmek zorunda kalıyordum. 3 hereketi bile zor tamamlıyodum. şimdi yapabiliyorum.
Hah tamam şimdi anladım..
Durman gerekmeden yapabiliyorsun yani.. Ne güzel gelişme göstermişsin. Zamanla oturuyor demek ki..
şimdi 1 hafta tatile gidiyorum yazamam. ama umarım hareketleri yapmayı ihmal etmem. muckk:))
İyi tatiller. Umarım ihmal etmezsin.
Dönüşte görüşürüz. :KK34:

Paylaşım için teşekkürler. Okuyoruz ama aklımızda kalmıyor. Böyle paylaşımlar çok işe yarıyor gerçekten de..
Buradan benim anladığım şu; Düzenli yapıyorsun, 21 aşamasına geldin. Bir süre daha geçti ve artık zorlanmadığını da hissediyorsun. Bu noktada zorlanmak istiyorsan eğer ritmi arttır... diye yorumluyorum ben bunu.

Ben de bu şekilde anladım. Başlangıç için zorlamamak gerekiyor.

Hepimizin vücut esneklik düzeyi ve bölgeleri farklıdır elbette. Ben de sadece 4. harekette zorlanıyorum. Ama bugün 6.günümdü. Başa göre çok daha rahat, tam olarak hala paralelliği sağlayamasam da paralele yakın olabiliyorum.

1. kitabı bugün tekrar okudum. 5. hareket için ters v oluştururken yukarıya doğru çeneyi göğse yaklaştırı diye yazıyor. Fotoğrafla kollara paralel tutulmuş. Başlarda ben çenemi göğse doğru yaklaştırıyordum, sonra videolarda paralel yaptıklarını görünce değiştirdim, şimdi karıştı biraz, sen ne şekilde yapıyorsun.

Hani panoya yazdığım notları da okumaya çalıştığını, söylemiştin ya.. İstersen onları da paylaşayım.
Nefesi söyledikleri biçimde alınca hareketler üzerindeki kontrol gücü enteresan biçimde artıyor. Bu benim görüşüm tabii.. :KK34:

Çok iyi olur yazabilirsen. :) Nefes zaten çok önemliymiş ama ben nefesi tam olarak yapamadığımı düşünüyorum. Onunla ilgili çözüm bulmaya çalışıyorum. :)

Son düzenleme:

Kesinlikle ihmal etme, hiç yapamıyorsan 3 defa yap, yada hareketlerden yapabildiklerini yap, hepsini yapma ama tamamen bırakma.
İyi tatiller. :KK70:

Ben de bu şekilde anladım. Başlangıç için zorlamamak gerekiyor.

1. kitabı bugün tekrar okudum. 5. hareket için ters v oluştururken yukarıya doğru çeneyi göğse yaklaştırı diye yazıyor. Fotoğrafla kollara paralel tutulmuş. Başlarda ben çenemi göğse doğru yaklaştırıyordum, sonra videolarda paralel yaptıklarını görünce değiştirdim, şimdi karıştı biraz, sen ne şekilde yapıyorsun.

Çok iyi olur yazabilirsen. :) Nefes zaten çok önemliymiş ama ben nefesi tam olarak yapamadığımı düşünüyorum. Onunla ilgili çözüm bulmaya çalışıyorum. :)
Videoları sadece görsel olarak kaba hatlarıyla oluşsun diye izledim.
Ama farklılıkları görünce de kitabı birebir uygulamaya karar verdim.
Çenemi göğsüme yaklaştırırarak yapıyorum.

Vaktim olduğunda seve seve yazacağım panodaki tüm notlarımı. Bu akşam yazamazsam da en geç yarın yazmış olurum.

Ayrıca diyafram nefesini doğru alabilmek için de çok güzel bir tüyom olacak.. :KK34:

Son düzenleme:
Videoları sadece görsel olarak kaba hatlarıyla oluşsun diye izledim.
Ama farklılıkları görünce de kitabı birebir uygulamaya karar verdim.
Çenemi göğsüme yaklaştırırarak yapıyorum.

Vaktim olduğunda seve seve yazacağım panodaki tüm notlarımı. Bu akşam yazamazsam da en geç yarın yazmış olurum.

Ayrıca diyafram nefesini doğru alabilmek için de çok güzel bir tüyom olacak.. :KK34:

Ben de en doğru videoları bulmaya çalışıp onları iyice izledim. Kitabı okuyup birbiriyle karşılaştırdım. Ama aralarındaki o farkı atlamışım. Birde kitapta çeneye yaklaştırın yazıyor ama fotoğrafta kollarla paralel durunca, demek ki doğrusu bu diye düşündüm. :KK70: Birde kitaptan hareketleri tam olarak anlayamıyorsun video daha iyi oluyor.

Büyük bir merakla bekliyorum. Çok teşekkür ederim. :KK16:

Son düzenleme:
Ben de en doğru videoları bulmaya çalışıp onları iyice izledim. Kitabı okuyup birbiriyle karşılaştırdım. Ama aralarındaki o farkı atlamışım. Birde kitapta çeneye yaklaştırın yazıyor ama fotoğrafta paralel durunca demek ki doğrusu bu diye düşündüm. :KK70: Birde kitaptan hareketleri tam olarak anlayamıyorsun video daha iyi oluyor.

Büyük bir merakla bekliyorum. Çok teşekkür ederim. :KK16:

Hiç teşekkür etme.. Senin özverinin yanında benim yaptığım ya da yapacağım devede kulak kalır.. :KK71:

Ben daha gripten yeni düzeldim. Bir süre ara verip sizlerin mesajlarini takip edecegim. Nefes hareketleri nasil olmali anlamadim ben hic dikkat etmiyordum bu noktaya, bir de tam konsantre olarak yapamiyorum cocuklardan dolayi. Leslie filan yaparken farketmiyor etrafimda kosturmalari ama bu biraz daha dikkat isteyen bir is. Pilates`i de cocuklar varken yapamiyorum zaten.

Diyafram nefesi nasıl alınır?

Öncelikle bu ipucunun, yoga giriş dersinde kardeşimin öğrendiğini paylaşmalıyım.

Bu yöntemle; diyafram nefesini almayı becerdiğimizde ne olması gerektiğini anlıyoruz.

Ayaktayız. Burnumuzdan derin nefes alıyoruz. Göğüs kafesimizi şişirmiyoruz. Sanki nefesimizi midemize göndermemiz gerekiyor, diye düşünelim. Ciğerlerimizin altına inince mide üst kaslarımızla nefesimizin yola devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz sanki. Tam o esnada da ıkınma hareketeti yapıyoruz.

İşte bu anda, doğru diyafram nefesi aldığımızda nefesimizi olması gereken yere gönderiyor. O anda kasılan kasın adı da diyafram kası.

Tabii bu bir ipucu. Sadece "doğru" nun ne olduğunu anlamamız için. Amaç ıkınmadan nefes üzerinde bu kontrolü geliştirmek, diyafram kasını devreye sokmayı öğrenmek.

Namaste, :KK34:

Daha önce, egzersizlerin fotolarını bir pano haline getirdiğimi ifade etmiştim.
http://www.kadinlarkulubu.com/egzer...enclik-pinari-5-hareket-108.html#post28578767

Egzersizlerin yanında kitapta zaten standart bilgiler var. Onları buraya eklemiyorum. Okuduklarımdan öğrenip, özellikle dikkat etmem gerektiğini düşündüğüm notlarım var. Sadece onları yazıyorum şimdi:

Genel:
Ayinler arasında eller bedende, ayakta derin soluk alıp ver. Soluk alırken canlan ve rahatla, verirken negatifleri dışarı gönder.

1. Ayin:
Saat yönünde dön. Soldan sağa.

2. Ayin:
Parmaklar bitişik. Ayakları kaldırırken soluk al, indirirken ver.
Ayaklar başa doğru olabildiğince yaklaşacak, dizler kırılmayacak.

3. Ayin:
Geriye kaykılırken derin soluk al, başlangıca dönerken tümüyle soluk ver.

4. Ayin:
Ayaklar arası 30 cm.
Yere paralel kalkışla, başın geriye gitmesi aynı anda yapılacak.
Kalkarken derin soluk al.
Kalkınca adalelerini kas. Gevşet ve başa dön.
Adaleler kasılırken soluk tut, başa dönerken ver.

5. Ayin:
Kol ve bacaklar gergin olacak.
Ellerin arası 60 cm.
Ayakların arası 60 cm.
Başını arkaya yumuşak şekilde at.
Bedeni kaldırırken soluk al, alçaltırken soluk ver.
Hem en yüksek, hem de en düşük noktadayken adaleleri kas.
V pozisyonundayken çene göğse doğru itilecek.

Bu notlara birebir uyum sağladığım anda hareketlere daha konsantre olduğumu fark ettim.

Dilerim işinize yarar.

Teşekkürler. Önemli detaylar, herkesin işine yarayacağından eminim. Nefes çok önemli, nefes düzgün yapılırsa, hareketler daha rahat yapılabilir, ikinci harekette bacaklarımızı daha rahat başımıza yaklaştırırız vs... Mesela gün için de aklımıza geldikçe bilinçli olarak diyafram nefesini yapmamız gerekiyor, ama birkaç defa yapıyorum sonra unutuyorum. :KK1: Zaten nefesi tam olarak düzgün alabiliyormuyum bilmiyorum. Birkaç defa yogaya gitsem belki yararı olur.

X