Tembellik mi desem üşengeçlik mi?

Her zaman söylüyorum, güne nasıl başlarsanız devamı öyle geliyor. Mesela sabah sabah alakasız bile olsa bir işe başlıyorum (hafta sonu) Eğer telefon, tv elime almışsam o gün boş geçiyor bu sebepten mola vakitlerinde telefona bakıyorum.

İnsanın yaptıkça yapası, yattıkça yatası geliyor çünkü. En önemli hususlardan biriside ertelemektir. Ertelenen şey genelde yapılmıyor.

Bu gün ne yapsam? Diye güne başlarsanız, hiç bir şey yapamıyorsunuz. Benim listem vardır mesela, bir yere gideceksem, bir şey yapacaksam notlar alırım ve yapacaklarım bellidir. Günlük planlarım ve not alırım.

Size bunları çoğu kez eşi olmayan (görev) çalışan ve çocuklu anne olarak yazıyorum.

Kesinliklee o kadar haklısınız ki, benim de bir ajandam var sözde daha geçen 1 ayımı planlamak için kullandığım lakin hangisini yapabildim. Gerçi hastalanınca da olmadı çok benlik de değildi ama toparlanmam lazım günümün bereketsizliği beni çok üzüyor

Ben mi konuyu açtım acaba diye şüpheye düştüm Ben de bu ruh halindeyim.. Ve uzun süredir. Bazen acaba bir değişime mi ihtiyacım var diye düşünüyorum. Ama ne tür bir değişiklik onu da bilmiyorum.

Ben koca yaz oturdum iki çocukla gezdim, spor yaptım, havuza gittim, kitap okudum, dizi izledim. Ev çok kirlenmişti, iki kadın tuttum hala evin içinden çıkamadılar. Bundan sonra haftada yarım gün de olsa bir kadın tutacağım. Ev işleri biriktiği zaman daha fena oluyor, hiç yapasın gelmiyor. Maddi gücünüz yetiyorsa haftada bir temizlik için yardımcı alın.

canım birşey yapmak istemediginde ama yapmaya mecbursam o işi ya dizi açıp izliyorum bir yandan işimi yapıyorum yada kronometre açıp on dakika veriyorum kendime . zaten o on dakikalik süre enerjimi yükseltiyor işimi bitirebiliyorum. Şunu da söylemekte fayda var bazen yapasaniz gelmiyorsa yapmayın o da kendinize ödülünüz olsun . .

Cocuk yoksa bence olana kadar doyasiya usengeclik yapmalisin :) benim de bir gunum bir gunumu tutmuyor. Hafta ici iste oldugun icin daha dinamik hissediyo olabilirsin ama evdeyken insanin gercekten yattikca yatasi gelio. Oglum yeni anasinifina basladi 1 haftadr okul bahcesinde cafede orda burda bekledim ve enerjim cok yuksekti. Bugun evdeyim kendimi ise zor kaldirdim. Yarin bugunku performansı da beklemiyorum kendimden :)

Ben de tembel bir insanım.ama zamanla mücadele etmeyi bıraktım.kendimi olduğu gibi kabul ettim.zorlamıyorum.yapacaksam yapıyorum yapmayacaksam yapmıyorum.eee sonuçta çok da pis değilim.zaten o kadarı olunca insan yapıyor zaten.rahatsız olunuyor.ben gezmeye gitmeye bile üşeniyorum bazenbence bu tarz şeyler biraz doğuştan geliyor.amann biz de böyleyiz ne yapalım?

Hanımlar yalnız olmadığıma sevindim Çok da takmamak gerekiyor gerçekten bedenim dinlenmeye fazla ihtiyaç duyuyor demek ki Ama mesela konuyu açtıktan sonra kalktım dolabımı ayıkladım, yemek yedim mutfağı topladım, robotu çalıştırmak için ortalığı toparladım, ilaç kutusu fena karışmıştı onunla uğraştım tarihi geçenleri falan çöpe dalladım, vestiyerin tozunu aldım, kurutma makinasından çamaşırları çıkarıp hemen astım kalınca malum çok kırışıyor Şimdi uzandım tv izliyorum.
Kısa günün karı demek istiyorum Yarını da kendime ayırıp ing çalışacağım
İyiki varsınııızzz

Ertelemeyerek başlayacaksın işin ucundan canım
Önce hiçbir şeyi ertelemeyerek, sonra bunu bir düzen haline getirerek devam edebilirsin
Mesela elinde telefon aklına geldi aslında çamaşır vardı, hemen onu hallet
Eşinle iş bölüş mesela ona süpürge ver sen çamaşırı hallet, biriiniz yiyecek bir şey ayarlasın diğeri bulaşıkları halletsin mesela

Her şeyin yeri olsun. Bir odadan diğer odaya geçerken elin boş gitme her odanın eşyası yerli yerinde olsun
Günlük ufak ufak işlerini yaparsan akşamdan mesela yirmi dakikanı almaz bu saydıklarım, çocuğunda yokmuş hem
Haftasonunu da temizlikle heba etmemiş olursun
Her gün geldiğinde 30 dakikanı toplamak derlemek için ayır
Bir de aklına gelen işleri not tut bu şekilde telefona bakarkende unutmazsın hatırlar yaparsın
Ben bu dediklerimi yaparak 3 yaş sendromlu çılgın ve her yeri dağıtmak isteyen kızımla evimi sürekli derli toplu tutuyorum. Şu an çalışmıyorum ama çalışırkende bunları uyguluyordum kolay gelsin

Çok tatlısınızzz teşekkür ederim. Özellikle odadan odaya geçerken elim boş gitme işini bile o kdr sık yapıyordum ki bir ara.. sonra bidaha gidiyorum tekrar mesela onu ordan almak için ama şuan pek yapmıyorum bu sorunu hallettim sayılır tavsiyeler için teşekkürler, aşacağım

Çok normal değil mi yaa. Çalışmasanız tamam bu problem derim ama çalısıyorsunuz. Eve gelince yemek toplama yapıyorsunuz vs yani haftadonu da insan az yatıp dinleneyim istiyor. Arada gaza gelip toplama da yapıyormussunuz. Bence bazen vücut istiyor dinlenmeyi. Vicdan yapmadan keyiflice dinlenin. Akşam bir ara gaza gelir birnsaatte toplersınız heryeri

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…