Tek blast embriyosu PGT ye gidip sağlıklı dönen var mı?

Günaydın ngs en kapsamlı ve en gerekli olan tarama. Pgt daha sınırlı ve az sayıda kromozoma bakıyor. Her merkezin çalıştığı genetik laboratuvar vardır, doktoruna sorarsan mutlaka bundan sonraki tedavinde o da gönderecektir. Ama doktor değiştirirsen, sanırım daha önce de yazmıştım, Dr. Funda Göde iyi diye okumuştum burda. Medikal park’ta, ileri yaşlar için genetik tarama yapılıyormuş hastanede. Ama dediğim gibi, kendi doktorun da sen istersen genetik tanıya 5. Güne gelmiş embriyolarını gönderecektir.

Canım inşallah biz de o güzel günleri görürüz Açtım başlığı , bilmiyorum yazan olacak mı? Sana bol şans diliyorum bu tedavinde ,inşallah olacak

Canım ben ilk 4tedavimi hep farklı yerde denedim .İlk tedavimde hiç döllenme olmadı.2. ve 3. denemede 3. Gün 2 embriyo transfer edildi taze olarak. Hiç 5. Güne gitmedi. Ben o zamanlar bu konularda çok bilgili değildim sormadım neden 5. Güne kadar beklenilmediğini.4. Denemede havuzlama yapıldı ve dondurulma kararı alındı,ama ilk ay yine 2 tane 3. Gün embriyosu oldu.2. Ay 4 tane embriyo olunca birini beklediler 5. Gün değil 6. Güne gitti.Benim 4 farklı merkezde de (havuzlama yapılan 2.ay hariç) hep 3. Gün 2 embriyo olduğundan zaten kaliteli embriyom oluşmuyor galiba Belki NGS ‘ye gidecek 5. Gün embriyom bile olamayacak Lab önemliymiş ama ben İzmir’de zaten 4 farklı yerin labını denedim. Hep ilk toplamada 2 tane 3. Gün embriyosu oluşması rastlantı olamaz herhalde

İrenbenin iyi olduğunu duymuştum ama bilmiyorum kuzum

3gun ya da 5. Gün yapilmasinjn bı önemi yok diye okumuş tüm. Çünkü embriyo ilerleme devam ederken hasarlı yerler onarilabiliyormus. O yüzden belki diğer 2 Şi de iyi olabilir

3. Gün veya 5. Gün embriyosu çoğunlukla doktor tercihi. Seninkilerin İlla kalitesiz oldukları anlamına gelmez, beklemeyi tercih etmemiştir doktorların. Ben 2 sene önce 41 yaşında başladım tüp bebeğe o zamanki doktorum 5. Gün olsun istiyordu ve 2-3 adet 5. Gün embriyom mutlaka oluyordu. Senin de olur bence. 6. Güne gidenler de ngs’ye gönderilebiliyor ayrıca.
Şimdi gittiğim doktor ise ‘bu yaşlarda zaten az embriyo olacağı için riske atmayalım 3. Gün transfer edelim, anne adayının rahmi laboratuvar ortamından daha iyidir embriyo için, orda gelişsin hiçbir embriyoyu kaybetmeyelim’ anlayışını benimseyen doktorlardan. İstatistiksel olarak da ngs eve canlı çocuk götürme oranını artırmadığı için onu da tercih etmiyor. Ama tabi biz istersek düşükten korunmak için mecbur gönderir doktorun.
Sen şimdi 2 ay dinlenirsin, karamsar ruh halin biraz dağılır, sonra tekrar başlarsın hepimiz gibi, zaten yaşın çok güzel hiç korkma. bak bizim şansımız daha düşük, yine de ümitle deniyoruz bu yönden pozitif ol bence

Benm biyopsi için 6.gune beklettiler 3 tane öyle gonderildi ama sonucum gelmedi henüz 6AA imiş 3üde. NGS benimki de.

Canım bilmiyorum dediğin gibi çok karamsarım.Benim son gittiğim doktorda 4. Ve 5. Denemeyi yaptım, o da 3. Gün koyup şansı artırmaktan yana. 4. Ve 5. Deneme öncesi Havuzlama yapınca , 2.ay 4 tane oluşmuştu ve beklediler bir tanesi 6. Güne gitti. diğerleri yine 3. Günde donduruldu.Bu 6. Güne gideni gönderme gereği duymadı NGS ‘ye. Çünkü diğer önceki başarısız denemelerimde hep 2 tane taze 3. Gün embriyosu transfer edilmişti başka kliniklerde , bu sefer doktor denenmemiş birşey olan dondurulmuşu deneyeceğinden olur diye düşünüp genetik işlerini sonraya bıraktı belki de Yine aynı hocada devam edeceğim , kürtaj olduğumda alınan parçayı genetiğe gönderelim dedi biraz önce konuştuğumda. Ona göre gelecek tedavide araştırır belki NGS yaptırır.Canım 40’tan sonra çok önemi yok 40 yada 45’in , o yüzden senin durumun güzelmiş birkaç tane 5. Güne giden olduğundan.Benim zaten hep 2 tane embriyom oluyordu son havuzlama haricinde. Devam edersem havuzlama yapacağım yine. Hakkımızda hayırlısı olsun

Benm biyopsi için 6.gune beklettiler 3 tane öyle gonderildi ama sonucum gelmedi henüz 6AA imiş 3üde. NGS benimki de.
Çok güzelmiş kalitesi inşallah hepsi sağlıklıdır minik embriyolarının. Ngs zaten en kapsamlı daha ötesi yok bildiğim kadarıyla. Kaç hafta oldu göndereli? Sonucunu yaz mutlaka

Reactions: H M
Çok güzelmiş kalitesi inşallah hepsi sağlıklıdır minik embriyolarının. Ngs zaten en kapsamlı daha ötesi yok bildiğim kadarıyla. Kaç hafta oldu göndereli? Sonucunu yaz mutlaka
Çok korkuyorum sonuç nasıl cikicak geride embriyom var yine ama olumsuz çıkarsa biraz düşünürüm diğerleri konusunda. Ama bunlar sağlıklı gelmezse maalesef genetiksiz denicem. Çok külfetli 9 gün oldu çok heycanliyim sonuç için korkuyorum bide aminn teşekkür ederim inşallah hepimiz için en güzelleri olsun

Dondurulmuşların tutma olasılığı daha yüksek diye bu şekilde tercih etmiş demek ki doktorun. Genetik sonucun gelince ngs’yi önerebilir çünkü büyük ihtimalle kromozom bozukluğu çıkacaktır. Ben de kürtaj sonrası göndermiştim trizomi çıkmıştı sonucum. Sonrasında tekrar düşük yaşamamak için 2-3 kez gönderip sağlıklıyı bulamayınca ngs’den de vazgeçtim, doktor ne derse onu yapıyorum şimdi
Bu arada her yılın çok önemi var emin ol, embriyo sayın az bile olsa yaşın avantajı olacaktır. İnşallah güzel haberlerini alırız, hepimiz için hayırlısı olsun

Canım aslında NGS hala tartışmalı bir konu.Çünkü NGS uygulatıp tutmayan arkadaşlar da gördüm forumda. O yüzden içini ferah tut, uğraşlarını mutlaka görecektir Allah Benim bilmiyorum ne zaman gücüm olacak tekrar denemeye. Önce kürtajı bir olayımda bakacağız artık.Ruhsal olarak içimde koca bir boşluk, cidden dipteyim

Hem çok külfetli hem de olumsuz sonuç da negatif transfer kadar üzücü, 3 kez yaşadım onu da. En iyi yanı düşük ihtimalini ortadan kaldırıyor olması tabi. İnşallah olumlu gelir sonucun da bir daha bu işlere gerek kalmaz

Benm ksyiplarim oldu o yüzden denememezlik yapamadim. Bunuda yapmadim demem. Ama inancım sağlıklı gelicekler diye geçiyor içimden hepsi olmasada bikac tanesi
Yani nasip kısmet ben nasibe inanıyorum yaşama tutunacaksa sımsıkı bütün engeller kalkicak.bu yaptıklarımız sadece tedbir. Takdir çok başka birşey.. inşallah teşekkür ederim.

Bilmem mi o boşluğu 2 kez kimyasal bir kalp durması yaşamış yüzlerce kadından biriyim ama zaman her şeyin ilacı emin ol geçiyor. Kürtaj olduktan sonra 2 adet dönemi geçirmek gerekiyor zaten yeniden başlamak için. O zamana için daha ferahlamış daha umutlu olacaksın gör bak, tecrübeyle sabit. Belki ufak bi tatil eşinle iyi gelir, biz öyle yapmıştık. Bu arada kürtaj da basit bi işlem, bi şey anlamıyor 1-2 saat sonra eve dönüyorsun.

3gun ya da 5. Gün yapilmasinjn bı önemi yok diye okumuş tüm. Çünkü embriyo ilerleme devam ederken hasarlı yerler onarilabiliyormus. O yüzden belki diğer 2 Şi de iyi olabilir
Bitanem onların gelişimi durdu malesef. Ben şimdi yeni tedavime başladım. Bu sefer daha moralli başladım, umarım yakalayacağız bunda

Evet ben tutmayan denemelerde de üzülmüştüm (Hatta içlerinden biri kimyasaldı , değer 2. Testte hemen düştüğünden onu da tutmadı sayıyorum) ama çok yüksek değerlerle pozitifi görünce ve kendini az da olsa hamileliğe alıştırınca kaybetmek çok parçalıyormuş insanı.Neyse bunu da tattık. Ağlayıp duruyorum ama dediğin gibi geçecek bir şekilde. Başka insanların başına gelenleri düşündükçe belki bu hiçbirşey .Allah sağlık versin
Benim bir diğer korkum bu kadar hormon yüklemesine kanser falan olma riski. Artık başlarsam 6. Deneme olacak ve bu kadar hormon yüklemesine acaba göğüs kanseri falan olur muyuz diye düşünmeden edemiyorum.

Bundan ben de korkuyorum canım ama okuduğum kadarıyla bu hormonlar vücudumuzda kalmıyor, biz tedavi gördükten sonra bu iğnelerin etkisi kalmıyor gibi anladım. Umarım öyledir, diğer türlüsünü düşünmek bile istemiyorum Bunları hepimiz atlatacağız, burada güzel haberlerimizi paylaşacağız insAllah

ozlemgundogdu canım şu başlıktan anladığım İzmir Tavmergen de pgt işlemi yapılıyor. hayallerim35 arkadaşımız yazmış, sağolsun. Muhtemelen İrenbe'de de yapılıyordur o zaman. Başlığın adı:

"izmirde pgt yöntemi ile tup bebek yaptiranlar doktorlari kimdi ne kadara maliyeti oldu?"​

Mamagrofi ve ultrason çektiriyor musun? Ben 6 ayda bir çektiriyorum hem yaş, hem de kistik yapıda olduğu için. Eşim cerrah, onun da önerisi bu yönde tabi. Ama hormon ilaçlarının kanser yaptığına dair yapılan çalışmalarda anlamlı fark yaratacak sonuçlara ulaşılmamış o nedenle kesin yapar diye bi şey yokmuş. Bir ay sonra falan sen de bi genel cerraha gidip çektir istersen, için rahat eder.
Bu arada beterin beteri var dediğin gibi, bizimki de çok üzücü ama onların yanında hiçbir şey, detaya girip kimsenin travmalarını hatırlatmak istemiyorum. Biraz şükredip biraz sabredip önümüze bakalım arkadaşım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…