Tek bir ikramlık hazırlayan ev sahibi arkadaş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yavuz sultan selimle şah İsmail'in hikayesinde ki gibi, herkes kendi yedigini ikram eder.

İlkokulda misafir ağırlamak la ilgili birşeyi ögretseler de çocuk ne anlayabilir onu anlamıyorum ? Sadece yorum yapmak için yapmayin lutfen

Yorum yapmak için yorum yapmıyorum. Misafir umduğunu değil bulduğunu yer, gayet yeterli bir söz bu konuya. Her evinin mutfak düzeninin, her evin misafir ağırlamasının farklı olduğunun bilincinde olmak gerek.

Yemekten sonra tek çeşit tatlı sunulur. Öyle kek, börek, kurabiye gibi şeyler ikram edilmez. Bu brunch, çay saati, beş çayı daveti değil. 27 yaşına gelen birisi bu yaşına kadar hiç mi misafirliğe gitmedi de önüne bir dilim pasta ve çay sunulunca şaşırıyor. Kuru çayda verilebilirdi o zaman herhalde tansiyonun alt üst olurdu.

Birde sen misafir ağırlamaya kek börek kurabiye gibi çok basit şeyler yazmışsın. Mesela bunlar benim doğup, büyüdüğüm evin misafir ağırlamasında en son sunulacak şeyler. Hamur hepsi. Ama birinin evine misafirliğe gitsem önüme kek yapılsa, mırın kırın etmem, çünkü her evin misafir ağlama düzeninin farklı olduğunun bilincindeyim. Herkes kendi adetine düzenine göre beklentiye girerse işler çok karışır.

Misafirliğe gittim canım en azından bir kuru yemiş bir cerezde koyulur yanına.Genelde böyle birşeyle karşılaşmadım ve ilk defa gördüğüm için birilerinden bilgi almak istedim.İgneleyici sözlerle cevap vermek yerine güzel bir üslupla anlatabilirsin ki çoğu kişi öyle yapmış.Sana göre bir paylasim değilse başlığı okuyup gecedebilirsin

Çok doğru .Hazır almak da zor değil.Sadece maksat senin için birazcık olsun ugrasildigini gormek
Siz değerinizi önünüze konan pasta börekle mi ölçüyorsunuz? Niye insanlar sizin için birazcık (!) uğraşsın?

Bir arkadaş grubu bir araya geliyorsa, eğlenmek, muhabbet etmek, iyi zaman geçirmek için geliyor. Bakalım benim için ne kadar uğraşmış bir görelim diye değil. Siz arkadaş buluşmalarının özünü kaçırıyorsunuz.

Ya tabiki muhabbet bir güler yüz bunlar çok önemli.Yazdığım yazidan beni ne kadar taniyabilirsin? Benim için ugraşsin derken börekler açsın tatlilar koysun demek değil.Yazdigim gibi bir hazır cerezde koyulabilir yanına.Bu konuda fikir almak istedim.Dedigim gbi hayatımın merkezine koymuyorum bu konuyu sadece soruyorum

Soru sordum zaten farkındaysanız.Çogu yazdığım şeyleri okumamissiniz galiba.Yanina bir çerez meyve de koyup ikram edersin ve çeşit olur.Saatlerce oturuldugunu dusunursek bence yeterli degil

Ya biz hepimiz Türkiye de yaşamıyor muyuz ? Ben de anlamadım bu kişinin yazdığını.Türk adeti böyle değil mi zaten kek börek kurabiye yapılmaz mı evde
Yanlış adetleri devam mı ettirelim?
İlla çeşite göre misafirperverlik ölçülmez. Önemli olan Güleryüz hoşsohbettir.
Benim çocuklardan dolayı görüştüğüm bir komşum var. Hamarat kadın. Normalde çocuklarına kek börek kurabiye her zaman bulundurur. Beni çağırınca da masayı donatıyor haliyle.
Ben yemeğe misafir alan çay saatine almayı sevmeyen bir insanım mesela. Çünkü kekim kabarmaz böreğim güzel olmaz. Sevmiyorum yani o tip şeyleri. Oğlumun beslenmesine keki bile annem yapar getirir.
Haliyle çaya kahveye geldiklerinde ben de çerez hazır kek gibi tek çeşit ancak koyabiliyorum.
Arkadaşım da ben donattım o yapamadı bak görüyor musun demiyor. Önemli olan ortaya koyduğun çeşit sayısı değil bence sohbetten keyif almaktır.
Siz biraz eski zaman insanı gibisiniz. Çeşit sayıp, temizlik kontrolü yapan hayatı zorlaştıran nesilden yani

Soru sordum zaten farkındaysanız.Çogu yazdığım şeyleri okumamissiniz galiba.Yanina bir çerez meyve de koyup ikram edersin ve çeşit olur.Saatlerce oturuldugunu dusunursek bence yeterli degil
Hatta bahsettiğim arkadaşım bana gelirken sen kek yapmazsın diye yaptım getirdim der bir çeşit yanında getirir.
Hayatı zorlaştıran insanlardan mı olmak istiyorsunuz cidden?

Temizlikle ilgili birşey demedim nerden çıkıyor bu? Özellikle çesitte saymadım.Yapamiyorsaniz hazır alırsınız illa ev yapımı olmadı gerekmiyor.Hazirlayamiyorsaniz alıp koymayıda mi bilmiyorsunuz.O kadar da değil herhelde

Temizlikle ilgili birşey demedim nerden çıkıyor bu? Özellikle çesitte saymadım.Yapamiyorsaniz hazır alırsınız illa ev yapımı olmadı gerekmiyor.Hazirlayamiyorsaniz alıp koymayıda mi bilmiyorsunuz.

Hatta bahsettiğim arkadaşım bana gelirken sen kek yapmazsın diye yaptım getirdim der bir çeşit yanında getirir.
Hayatı zorlaştıran insanlardan mı olmak istiyorsunuz cidden?
Sen kek yapmazsın diye yaptım demiş arkadaşınız hiç garibinize gitmiyor mu ? Çağırdiysan neden yapmayasin o zaman davet etme yada dediğim gbi hazır şeyler koy

Eve çağırdığım insana öyle uzun uzadıya bir vaktimde çağırmamışsam özel bir gün gibi (yılbaşı, gün vs) tek bir çeşit koyarım. Hatta çerezdir, cipstir diye geçiştiririm bile. Bir çeşit bir şey yapmışsam yemeği dışarıdan söyleriz çünkü yemeğe çağırmamışım. Başkaları için garip gelebilir bu durum belki ama eve çağırdığım insan benim için yakındır ve böyle noktalara takılmaz.
Yemekten sonra size kaç çeşit sunulmasını isterdiniz çok tuhaf bir beklenti geldi açıkçası sizinki. Tatlı bile yapmayabilirdi çağıranlar. Çaya çağrılıyorsanız tatlıyı sizin götürmeniz gerekirdi.

Yemekten sonra gidiliyor. Anladığım kadarı ile ilk o almış. Demek ki tek çeşit yapılacak. Ne güzel kimse kimseyi yormamış olur. Neden bu şekilde düşündünüz anlamadım? Herkesin alım gücü de fiziksel olarak da aynı değil. Annem 7-8 çeşit yapar biri gelince yanlarında oturmaya mecali kalmaz. Ben 4 çeşit yaparım yani bana da öyle yapsınlar. Ne ben yoruluyum ne onlar. Ne güzel yorulmayacaksınız tek çeşit bir tatlı yapın geçin.

Bilmemek değil tercih etmemek.
Yemekten sonra çaya gelen insana bir kek çay bir de arzu ederse kahve ikram ederim biter gider.
Düşünceniz aşırı saçma. Kuruyemiş meyve yemediniz diye ölmediniz herhalde.

Zaten halı hazırda birşeyler alıp götürüyoruz .Elimiz boş gitmeyiz.Çerez cips bilemedim yani ozellikle ailecek çağrildiginda birşeyler hazirlanir

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…