Tek bir ikramlık hazırlayan ev sahibi arkadaş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet bende coğu arkadaşlarımda ve ailemde böyle gördüm.Tabiki tek çesit doyulur yeter Ama nezaket olsun diye bikac çeşit yapilir

Yapmak yapmamak değil konu.Bana bu şekil yapan arkadaşıma karsilik ne yapmalıyım konu bu.Cunku ilk defa böyle birşeyle karsilastim

Evet bende coğu arkadaşlarımda ve ailemde böyle gördüm.Tabiki tek çesit doyulur yeter Ama nezaket olsun diye bikac çeşit yapilir
İşte aslında nezaket degil. İsraf, gosterişli, desinler, ne derseniz deyin. Gündüz gelene yerine gore yemekler yapılır, borek tatlı kek aklınıza ne gelirse onlardan kombin. Fakat aksam cayı çaydır, yanına sadece hafıf bir tatlı.

Çayın yanına salata mı

Haklı çıkacam diye saçmaladınız iyice.
Bir kişi yazmıştı o yüzden bende bu şekil yazdım.Hakli çıkmak değil konu hitap şekline göre yanitliyorum.Siz takılmaya devam edin yorumlarda.İnsanlarin kusurlarını araştırın kusursuz insan

bu nezaket degil ki israf
siz de tek cesit yapın gecin iste
Öyle yapacağım .Teşekkür ederim.Ama israf olmuyor kalanlari çöpe atmiyoruz
Tabiki ama ailecek cagirdiklari için öyle yazdım.Bir de yazmayı unuttum biraz fazla oturuyoruz ev sahibi istediği için tabiki.O yuzden yazdım bu sekil

Öyle yapacağım .Teşekkür ederim.Ama israf olmuyor kalanlari çöpe atmiyoruz
Gittiğiniz yere yemek yiyerek gitmiyormusunuz? Bana boyle tabak geldiginde içim darlanıyor, yiyemeyecegim, ayıp olacak diye. Belirtiyorum hepsı cok güzel gorunuyor fakat biz masadan kalktık geldık diye. Tek tatlı olunca mis, çayla tadını cıkar, en güzeli bence

Ya isteyen istediğini yapar. Kadınların maddi durumu yoktur hali yoktur adeti geleneği göreneği tarzı böyledir. Sizin tarzınız farklıysa siz kurun padişah sofrasını. İnanılmaz bir dert gerçekten evlerden uzak

Ama konu ve diğer yorumlarınız arkadaşınızı bu tek ikram mevzusundan dolayı eleştirme mahiyetinde olmuş.
Evet ama kişiliğiyle ilgili bişey demedim.Evet eleştirdim amacım başta eleştirmek değil ben karşılık olarak ne yapmalıyım gibi bir sualdi.Ama insanlar buraya kadar getirdi.Zaten başka konu açmayı dusunmuyorum

Benim goturdugumu önüme isterse koyar.Zaten koymuyor.Konu kuruyemiş falan değil neden anlamıyorsunuz.Her yazdığımı okuyup arada gelip yorum yapıyorsunuz.Dusuncenizi belirttiniz ben de cevapladım daha ne istiyorsunuz?

Ben seni anladım, misafirlik deyince daha özenli, emek verilmiş şeyler anlıyorsun
Lakin misafir ağırlama şekilleri de değişti artık
Mesela eskiden 5 çayı misafiri dendiği zaman hamurişleri, tatlılar, salatalar döktürülürdü, akşam yemeği dendiği zaman en az on çeşit yapılırdı ama şimdi kadının daha çok iş hayatına katılmasıyla değişti her şey. Bende çok çeşiti severim misafir ağırlarken ama şimdilerde insanların alışkanlıkları da değişti, hamurişleri, öyle ağır tatlılar falan yenmiyor artık, çok kez hiç dokunulmayıp kaldığına şahit oldum. Kendi adıma çok çeşit yaparım ama sunum perisi de değilimdir, evimde envai çeşit bardak fincan, tabak bilmem ne tutmam ruhum daralıyor. Hal böyleyken akşam çayında zaten vakit kısıtlı yemekten sonra gelinse 8 ya 8,5 gibi oturuluyor ertesi gün kiminin işi, kiminin okulu var akşam oturmasının en en ileri saati 11 dir yani üç saatlik bir misafirlik söz konusu o da en fazla ben gittiğimde maksimum 10 da kalkmayı tercih ederim insanları yormamak için o misafirlikte de bolca sohbet ve tek çeşit bir ikram yeterlidir. Genelde irmik tatlısı, margarinsiz şekerpare, ıslak kek falan yaparım tek çeşit yanında küçük bir kuruyemiş tabağı olur akşam için bu kadar. Gelen çok samimi bir dostumsa çay faslından sonra sütlü kahve seansı yaparız onu da eti karam bitterle severiz :))) Hamurişi kadınlığı bitti artık sade ve hafif ikramlar var

Aynen öyle .Ama genelde arkadaşlarımla hep bu şekil hazirlariz çok çeşit olmaz öyle gün menüsü gibi .

Bazı şeylere “kültürümüz böyle” dersek. kadınlar olarak bir arpa boyu yol alamayız. Annem çalışan bir kadındı aynı zamanda bir misafir çağırdığında çeşit çeşit şeyler hazırlıycam diye strese girerdi bu yüzden evimize gündüz oturmasına çok nadir insan çağırırdı. İnsanlarla görüşemediği için de asosyal şekilde yıllarını geçirdi.

Şimdi kendime bakıyorum ilk evlendiğimde eve saat 8de geliyodum ve bazı günler yemek kartından yemek söylüyoruz diye eşimin ailesi bize çok laf ediyordu aileme bile bu konuyu taşımışlardı ama eşim de ben de dik durunca seslerini kestiler.

annemin misafir çağırma stresi bana da yüklendiği için ilk evlendiğim günlerde çaya çağırdığım her misafiri akşam yemeği veriyormuşçasına ağırlamak için tüm günüm sabahtan akşama ziyan oluyordu. Sonra da yorulmamak için misafir çağırmayı azalttım ki ben evime arkadaş çağırmayı çok severim.

Daha sonra gerekirse pastaneden hazır ikramlar aldım gerekirse de kendim basit atıştırmalıklar hazırladım ve bunu yeni “kültür” haline getirmek hayatımı yoluna soktu.

Bir arkadaşımız yeni evlenmişti oturmaya gittik. Kız tüm gün önümüze çeşit çeşit yemek çıkardı ama kız mutfaktan dışarı burnunu çıkaramadı. Kıza yardımcı olmak için ben de mutfağa geçtim ama içerde milletin sohbetinden uzak kalmak beni çok rahatsız etti. Daha sonraki davetinde de aynı şekilde devam etti. Bu yüzden kız bizi çağırınca bize gelin ya da dışarı çıkalım diye öneriyoruz.

kusura bakmayın ama her misafiri doyurmak için bu kadar emek harcayan kadınların nadiren misafir çağırdığını düşünmek istiyorum çünkü evlerinde çocuklarıyla ilgilenmeleri gerek, eşleriyle vakit öldürmeleri gerek, kendilerine vakit ayırmaları gerek ve gerçekten misafir ettikleriyle saatlerce sohbet edebilicek vakti ayırabilmeleri gerek. Sosyalli ihtiyacımızı gündüz vakti harcayacağımız durumların bedeli bu kadar yorucu olmamalı. Birini “yemeğe davet etmek” diye bir kavram boşuna yok, özel misafirlerinizi bu şekilde bir davetle ağırlayabilirsiniz ama siz her gün dedikodusunu yaptığınız kapı komşunuzu da böyle ağırlarsanız burnunuzu mutfaktan dışarı çıkaramazsınız.

Kadınlar olarak lütfen herkes önce kendi rahatını gözetsin “elalem” için çok fazla efor harcamak kendi yuvanızın hayrına olmaz.

Evet daha özenli isterdim.Ben şahsen öyle hazırlıyorum.Evet devir değişmiş demekki böyle.Benim için daha kolay olur ve uyarım sorun değil.Ama dediğim gbi bilgi almak istedim Keşke sizin gbi olumlu bir şekilde yorumlar yapilsaydi

Çok fazla efor harcamiyorum.Benim annemde öyleydi .Masanın boş yeri kalmayacak şekilde hazirlardi.Ben o skeil değilim yani bir çeşit olmasin ama bol bol olmasına da gerek yok.Ben bunu hamallık olarak görmüyorum zaten kimse sizden masayı donatın istmiyot

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…