Tarlalar varmış?

pisikediii

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Mayıs 2022
140
219
29
Merhaba eşim iş için bir şehire gitti orada bir tanıdığı sizin köyünüzde yeri çok güzel yaklaşık 200 dönüm tarlanız var, şimdi başkaları kullanıyor demiş. Yaklaşık 10 yıl önce köyün hocası eşimin babasını aramış tarlalarınız var ne yapalım gel üstüne al demiş boş ver demiş uğraşmamış babası şimdi rahmetli. Eşim bakmak istiyor ama bir şey çıkarmı alabilir mi emin değil bilgisi olan varmı. Babasının zamanında önemli değilmiş ama şimdi yeri çok güzel olmuş değerlenmiş.

Merhaba eşim iş için bir şehire gitti orada bir tanıdığı sizin köyünüzde yeri çok güzel yaklaşık 200 dönüm tarlanız var, şimdi başkaları kullanıyor demiş. Yaklaşık 10 yıl önce köyün hocası eşimin babasını aramış tarlalarınız var ne yapalım gel üstüne al demiş boş ver demiş uğraşmamış babası şimdi rahmetli. Eşim bakmak istiyor ama bir şey çıkarmı alabilir mi emin değil bilgisi olan varmı. Babasının zamanında önemli değilmiş ama şimdi yeri çok güzel olmuş değerlenmiş.
200 dönüm arazi ne demek eğer ciddi ise bir köy alanı yapacak kadar ciddi bir rakam
Arkasına düşün derim tapu kadastro ya gidin görüşün

Açıkçası ben peşine düşsün istiyorum ama eşim emin değil bizi rezil eder akrabalar diyor bilemedim rezil olacak bir şey var mı? Sadece tapu kadastroya gitse belli olur mu?

Bence soruşturmalısınız yalnız uzun yıllar önce tqpusu alınmayan yerlerden devlet arazisine geçenler oldu diye biliyorum. İnşallah öyle bir şeye rast gelmemişsinizdir.

Babasının verasetini alsın eline gitsin tapuda ne varsa çıkar niye rezil olsun üzerinize olan birşey gayet doğal hakkınız
Babaannesinin babasından kalma imiş. Bilmiyorum eşim biraz saçma düşünüyor bu konuda çok sinir oluyorum. Şimdi babaannenin babadan kalmış ama baba falan almamış üzerine zaten sıkıntı orada babası önemsememiş oraları. Şimdi baya kıymetliymiş.

Babaannesinin babasından kalma imiş. Bilmiyorum eşim biraz saçma düşünüyor bu konuda çok sinir oluyorum. Şimdi babaannenin babadan kalmış ama baba falan almamış üzerine zaten sıkıntı orada babası önemsememiş oraları. Şimdi baya kıymetliymiş.
Bunun başka mirasçıları da var yalnız sadece rahmetliye ait değil. Diğerleri çoktan hakkından gelmiş de olabilir.

İşte diğer mirasçılarda almamış sizin ailenin başkaları şu an kullanıyor demiş.
Çok ilginç bir durum bu, yarın satmaya kalksalar satamazlar 3 4 kuşak paylaşılmadan nasıl kalmış. Onlar kendi arasında bölmüş kullanıyor, eşiniz girince ciddi kaos çıkacak. Belki ondan da çekiniyordur. Ama kimsenin malı da kimsede kalmamalı. Hiç değilse böyle bir arazi varsa değeri nedir, mirasçıları kimdir bilmeniz lazım.

Oradan taşınmış hepsi demek sonra da peşine düşmemişler. Eşimin düşeceğini de zannetmiyorum sıkıntılı bir süreçse. Ama üzücü ya bir sürü tarlaları elin insanına kalmış kullanıyor, bunlar peşine düşmeye cesaret etmiyor

Bizimde böyle bir durumumuz var gayette hakkımıza düşeni üzerimize alıcaz kimseden bişey istemiyoruz ki kanunen hak neyse o kayınvalideniz eşinizin kardeşi yokmu bir oturup konuşsanız banane babam falan almamış demekle olmaz mirasçı iseniz vergi vs ortak üzerinize birikiyordur bir bu işlere bakmak lazım

Bizimde böyle bir durumumuz var gayette hakkımıza düşeni üzerimize alıcaz kimseden bişey istemiyoruz ki kanunen hak neyse o kayınvalideniz eşinizin kardeşi yokmu bir oturup konuşsanız banane babam falan almamış demekle olmaz mirasçı iseniz vergi vs ortak üzerinize birikiyordur bir bu işlere bakmak lazım
Kayınvalidem hiç bu işlerden anlamaz. Kardeşleri ile bugün konuştu onlarda hiç umursamadı. Ben daha çok üzüldüm 😅çok rahatlar. Ki eşimin yetkili yerlerde tanıdıkları var istese çok güzel sorgulatır. Ben bilsem nereye sorması lazım baskı yapacağım. Bu devirde çok güzel bir para ama işte böyle vurdumduymazlar.

Tapuyu almamış üzerlerine babaannesi onun babasından kalan şeyler. Babaannesinin kardeşleri de almamış.
Tapu yoksa sıkıntı. Çünkü benim babamda aynı şeyi yaşadı, eskiden ekip biceninmis arazi,eskiler ölünce evlatlar da şehre gidince köyde kalan akrabalar ekip biçmiş, sonra tapu kadastro gelince yer onların olmuş

Tapu yoksa sıkıntı. Çünkü benim babamda aynı şeyi yaşadı, eskiden ekip biceninmis arazi,eskiler ölünce evlatlar da şehre gidince köyde kalan akrabalar ekip biçmiş, sonra tapu kadastro gelince yer onların olmuş
Doğru sıkıntı ama köyün hocası 10 yıl önce gel al demiş babasına demek ki bir tapu var diye düşündüm.

X