Çorbalar Tarhanalı Sıkıcık Çorbası

Oriana

Kızlarım 🧡🧡🧡🤲🏻 26.01.2022👭08.06.2024🧍‍♀️
Pro Üye
Anneler Kulübü
14 Haziran 2019
13.259
46.950
Hepinize merhaba hanımlar son ramazan günlerimizde iftarımıza farklı bir tat farklı bir lezzet katacak olan sıkıcık çorbası yapımını paylaşacağım sizinle Lezzet olarak harika olduğunun taahhüdünü şimdiden verebilirim hepinize hayırlı iftarlar Biz kalabalık bir aile olmadığımız için tarifi yarıya indirerek yaptım
Malzemeler

Köftesi için;
  • 2 su bardağı ince köftelik bulgur
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 1 çay bardağı tarhana
  • 1 çay bardağı un
  • 1 adet rendelenmiş soğan
  • 2 diş rendelenmiş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1’er tatlı kaşığı tuz, kırmızı toz biber ve kuru nane
Çorbası için;
  • 7 su bardağı sıcak su
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 dolu yemek kaşığı domates salçası
  • 1,5 tatlı kaşığı kaşığı tuz
Üzerine;
  • Sarımsaklı yoğurt
  • Kızdırılmış tereyağında
  • İsteğe bağlı pul biber ve nane
  • 1 yemek kaşığı labne
Yapılış
1- İnce bulguru 2 su bardağı sıcak suyla ıslatıp üzerini kaparak 15 dk şişmesi için bekleyin. Sonra tarhanayı, unu ,salçayı, soğanı, sarımsağı, tuzu ve baharatlarını bulgura ekleyip 10 dakika kadar macun kıvamına gelene dek yoğurun. Eğer bulgurunuz hala kuru ise biraz daha sıcak su ilavesi yapabilirsiniz.

2- Fındıktan biraz büyük toplar yuvarlayın. (Köfteleri koyacağınız tabağa az un serpebilirsiniz yapışmaması için.)

3- Tereyağı, sıvı yağ ve salçayı derin bir tencereye alıp 5 dakika kavurduktan sonra sıcak suyu ve tuzu ekleyin.

4- Su kaynamaya başlayınca köfteleri suya atıp 20 dakika ara ara karıştırarak pişirin.

5- En son üzeri için sarımsaklı yoğurt, labne ve kızdırılmış tereyağı hazırlayın. (Ben labneyi yoğurtlu kısımda kullanmış oldum)

6- Servis edeceğiniz tabağa yemekten koyun üzerine sarımsaklı, labneli yoğurdu dökün.

7- Kızdırılmış tereyağı gezdirip son olarak pul biber ve nane serpin. Afiyet olsun hepinize hanımlar umarım beğenirsiniz şimdiden teşekkür ederim

Ellerine sağlık kuzum başarılar diliyorum

Yinee orişim yine harikalar yaratmışsın sunum da mükemmel ba yıl dimmm
Bol şans canim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…