Takı meselesi

her kardeşlik candan olmuyor malesef...eşimin durumum iyi altın da yaparım başka bişeyini de alırım ama yapmam...annemde sen yap o utansın diyor ama biliyoruz ki utanmaz annemede söyledim sakın karışma yapmam dedim sustu ama içten içe istiyor yapayım

Asla ısmarlanmazz o çok saçma zaten , bende düğünlerde takı muhabbeti yapılsın sevmem

Bende abim evlenirken üni öğrencisiydim bişi takamadım evlenmediğim içinde bizde bu sorun teşkil edilmiyo bizde
Ama yeğenim olunca yapmaya çalıştım bişiler aldım kıyafet, altın küpe , bir sürü şey
Takı takmadım diye boş bişide takmamak için, Abim geldi bana gram taktı. Banada o garip geldi.. çünkü okuyodum daha param yoktu ozmanlar takıcak
Belki öyle bir durumdur diye söyledim

Kardeşinin ayrı evi olmuş olsaydı ablası evlenirken takı takmasaydı ozman laf söylerdim, ama evli değilmiş nişanda çalışmıyormuş, düğündede ailesi takmış olunun adına, bilezik fazla olur ama yarım takılabilir abla olarak diye düşündüm

Yani sizi sayıp saymıyorsa aranızda kardeşlik bağıda yoksa çokta takmamak lazım . Benm yengem erkek kardeşine düğününde çeyrek taktı (kardeşlik bağı da sağlam üstelik iyiler) millete göre hareket etmeyin anası yada babası değilsiniz sonuçta..
mesela benm babam yok 4 yaşımda kaybettim . Abim var aramızda kardeşlik bağı var mı görünürde var ama abilik yapmadı hiç ben yaptım ablalık o bile düğünümde anneme çeyrek yeter demiş annemde babası durumundasın olmaz bilezik takacaksın demiş . Yengem uygunundan almış 1 tane uzatmadım valla .. düğünden sonra erkek yeğenim (abimin oğlu) sünnet oldu abim eee artık yarım takarsın dedi he he dedim gram taktım yengem aşkolsun dedi valla bütçem bu bu zamana kadar hakkım olan kiraları aldığınıza şükredin ona sayarsınız dedim

Aileniz sizin adınıza taksınlar kız tarafına mahcup olmamak için, tıpkı kardeşiniz adına size takılan yarım taktıkları gibi!

Aranız iyi olsa bile bütçe yoksa yoktur.

Valla bende bilezik almıştım düğüne yakın bana bi tuhaf hareketler saçma sapan sözler demeye başladı , sattım bileziği gittim kendime en güzelinden elbise ayakkabı ne varsa aldım anneme de benim adıma bilezik alın takın yoksa hiç gocunmam ben dedim. Aldılar taktılar . Size değer vermeyene bu devirde değer vermek enayilik

Anladım. Altın , takı konusu geçince bilmeyen arkadaşlar varsa diye gram karşılıklarını paylaşayım dedim.

Şu takı adetinin ilk çıkışına baksa keşke insanlar. İlk çıkışında: yeni evlenenlere bir destek olsun , çorbada bizim de tuzumuz olsun diye başlayan adetin geldiği nokta çok üzücü.

Aynennn artık cidden farklı bir boyuta geldi konu

Ay takı konusu içimde ukde. Bana da görümce ler bırak bileziği hiç Bişey yapmadı. Şimdi oğlunun sünneti var bende yapmayacağım. Eşim bende gizli yaparsa bilemem. Kendini ailesine adamış.
Abimde bana yapmadı. Çocuklarının sünneti var onlarında. Ona da yapmayacağım. Annem bişey takacakmısın dedi yok dedim. Karışamam senin kararın dedi. Anneniz de sizin adınıza taksın madem

Arada bir birlik beraberlik, abla-kardeşlik,efendime söyleyim destek olma,iletişim yokmuş gibi bir izlenim oldu bende.e hal böyle ise altın takarak sadece gösteriş, zorunluluk,borçluluk vs gibi elalem tarafına ve de kendi egonuza hizmet etmiş olursunuz yani bence ne taktığınızın bir önemi yok.Neye durumunuz yetiyorsa, içinizden ne geliyorsa onu takın.mecbur hissetmeyin.zaten kimse tatmin olmayacak belli ki.

Bana göre taki karsilikli yapilan birsey degildir. Dügünü olana destektir yuva kurarken. Bazi insanlar dügünlerden sonra videoyu izleyip kimin ne taktigina bakip ona göre takisini yapiyor. Al gülüm ver gülüm gibisi. Bunun icin birleri dügün sahiplerini mahkemeye dahi veren oldu. Icinden gelmeyin, yada bana da yapilsin diye birseyler takmak isteyen Allah rizasi icin kimseye birsey takmasin. Gerek yok. Gönüllü verilmeyenden insana zaten hayir gelmez. Sizde takmak istemiyorsaniz takmayin.

Siz aç kaldığınızda elalem mi doyuracak, borca girdiğinizde elalem ödeyecek mi, aile huzurunuz bozulduğunda onların yerini elalem mi dolduracak?
Bir yuvanız var, evladınız var, elaleme ne sizden demiyorum bakın! size ne elalemden
Ne için yaşadığınızı bir düşünür müsünüz lütfen, kardeşin kardeş nişanlısının tepkisi için elalem için yaşıyorsunuz, siz eşiniz evladınız bunu mu hakediyor yani
İçinizden yalnızca sizin içinizden ne geliyorsa onu takın, kimseyide konuşturmayın anneniz eşiniz dahil

Benim kardeşim de takı takamadı bana, o dönem çalışmadığı için. Ama ben ona bilezik takacağım çünkü ablalık. Tabii bizim yüzeysel bir ilişkimiz yok, severiz birbirimizi. Bağlıyızdır hep. Çalışıyor olsa elinden geleni yapardı eminim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…