Takı meselesi

Merhabalar
Erkek kardeşimin geçtiğimiz haftalarda nişanı oldu ve ben ona çeyrek taktım. Kıyas yapmayı pek sevmem ama kardeşimle çok can ciğer bir ilişkimiz olmadığı için yapmak zorunda kalıyorum. O benim nişanımda çalışmıyordu birşey takamadı düğünümde çalışıyordu yine de bişey takmadı annemler onun adına bir yarım takmışlardı. Doğum yaptım gram taktı. Şimdi ben ona çeyrek takınca kardeşimle nişanlısı bozuldu gibi oldular annem de düğünde senden bilezik beklerler artık dedi. Düğünleri de 4 ay sonra ne taksam diye düşünüyorum.
Hal böyleyken eşimde kardeşinin sana doğru düzgün sevgisi saygısı yok evlendikten sonra bir daha yüzünü zor görürüz niye bütçemizi zorlayalım diyor. Bende elalem ne düşünür özellikle kız tarafı ablaya bak kardeşine ne taktı derler diyorum ne yapacağımı şaşırdım
Annenize söyleyin o benim düğünümde takmadığında ona da en azından senden bilezik beklerler dedin mi diye. Bu ne ya. Kendisi hiçbir şey takmamış ama nişanda takılan çeyreği beğenmiyor. Kız tarafının ne düşüneceği de sizin değil onların umrunda olsun. Bir daha ne zaman göreceksin kız tarafını.

Anneniz ne diye karışıyor. Bu sizin bütçenize bağlı. Kimin ne kadar bütçesi varsa, gönlünden ne geçerse onu takar. Sizin düğünümüze anneniz abiniz için takmış yarımı. Şimdi de sizin yerinize bir yarım takıversin. Sizden bilezik beklerlermiş. Annenize çok kızdım. Ne münasebet

Nişanda takı takmak kadar saçma birşey yok bana göre takarsa anne baba takar ama gerisine gerek yok ki nişan yapıp düğün öncesi ayrılan çok çift var. Onun yerine düğünde takılsın ne takılacaksa, sizin durumda da bencede bir çeyrek daha takın adet yerini bulsun yeter, elalem her zaman konuşur zaten.

Bende benzer bir konu açmıştım erkek kardeşime ne taksam diye 20 Grlar 30 Grlar havalarda ucusmustu :)) eskiden altın bu kadar yüksek değildi insanlar kardeşine kalın bir bilezik takiyordu ama şu an uçmuş durumda maalesef. Benim kardeşimle aram iyi ve bana çok iyiliği dokundu buna rağmen çeyrek taktım nisaninda zaten nisanda çeyrek takılır yani normali o bizde. Ama düğün için zorlayacagim bütçeyi artık kısmet. Ama sizin gibi taktigima burun kivirsalardi ve aram iyi olmasaydı hiç zorlamazdim bütçemi kimse kusura bakmasın.

Her beklediğimiz olmuyor anacım deseydin. Ben de altın bilezik , küpe ne bileyim kolye falan bekliyorum mesela. Ama bekliyorum sadece. 🤠

benim abim de ne nişanımda nede düğünümde birşey takmadı ...elime bir 100 lira verip bir ihtiyacını gör bile demedi ...düğün hazırlığı yaparken birde benden borç alıp ödemedi de. şimdi kendisi evlenecek asla bir iğne bile takmayacağım soran olursa da "bana ne yapıldıysa onu yapıyorum" diyeceğim hiç de utanmam...annenize söyleyin "onun yerine bana çeyrek yapıp taktınız benim adıma da bilezik yapın takın" deyin( kaldı ki sizin düğün zamanında olan altın fiyatıyla bu gün ki altın fiyatı bir değildir) oğlan evlat da kız evlat değil mi? valla ben bu konu da çok doluyum o yüzden size tavsiyem sizi saymayanı siz hiç saymayın ...eşiniz haklı evlendikten sonra arayıp sormayacak adam için bütçenizi yormayın gidin birine sadaka verin hiç olmazsa karşılığında dua edilir
Benim kuzenimin eşinin abisi de öyle. O evlenirken bekar ve memur diye abisine zorla tam altın taktırmışlar. Sonra kredi çektirip araba aldırmışlar. Yetmemiş o para geri dönmeyince biz arabayı büyüteceğiz sana olan borcu düşelim bu aracı sana satalım demişler 😄 Borcunu alamadığı gibi bir de üstüne araba aldılar paralarını kurtarmak için. Abi var abi var işte.

Nisanda çalışmadığı için birşey takmasını beklemek yanlış olur ama düğününüzde çalışıyormuş.o zaman takması gerekirdi.butceniz ne ise onu takin.bu çeyrek bile olabilir.lafi olursa sizde cevabını verirsiniz.bilezik için borca girmezdim

Bizim tarafda, genelde evli olmayanlar takı takmıyo, evlenenler takıyorr .
Siz evlenirken kardeşiniz evli değilmiş ama çalışıyomuş, aileniz omun adına yarım takmış yinede ..
ben olsam bilezik değil ama iadeyi ziyaret yapıp yarım takardım ablasınız sonuçda

Niye bu hesap kitap kardeşinize yuva kurarken elinizden gelen desteği yaptığınızı düşünerek hareket ederseniz böyle mahalle bakkalı gibi hesapla kitapla uğraşmamış olursunuz
Normalde asla böyle ince hesaplar yapacak bir insan değilim. Kardeşim buna değecek bir insan olsa herşeyi yaparım. En basitinden şöyle bir örnek vereyim ben 7 aylık hamileyken kardeşim askere gitti giderken çalıştığı yerden çıkış parası aldı eş dost akraba para getirdi epey bir parası oldu yani götürdü bankaya yatırdı evlenirken kullanırım diye neyse doğum yaptım kardeşimin o zaman ki kız arkadaşı şuan ki nişanlısı gram altın getirdi yine de kalbimi karartmadım olsun onlar evlenecekler para lazım şimdi onlara diye düşündüm. Adam askerden geldi o bankadaki paralarla kız arkadaşıyla tatillere gittiler telefonlarını değiştirdiler. İnsan kendini keriz yerine konmuş gibi hissediyor. Bu kadar mı değersizmişim diyorum ister istemez.

Merhabalar
Erkek kardeşimin geçtiğimiz haftalarda nişanı oldu ve ben ona çeyrek taktım. Kıyas yapmayı pek sevmem ama kardeşimle çok can ciğer bir ilişkimiz olmadığı için yapmak zorunda kalıyorum. O benim nişanımda çalışmıyordu birşey takamadı düğünümde çalışıyordu yine de bişey takmadı annemler onun adına bir yarım takmışlardı. Doğum yaptım gram taktı. Şimdi ben ona çeyrek takınca kardeşimle nişanlısı bozuldu gibi oldular annem de düğünde senden bilezik beklerler artık dedi. Düğünleri de 4 ay sonra ne taksam diye düşünüyorum.
Hal böyleyken eşimde kardeşinin sana doğru düzgün sevgisi saygısı yok evlendikten sonra bir daha yüzünü zor görürüz niye bütçemizi zorlayalım diyor. Bende elalem ne düşünür özellikle kız tarafı ablaya bak kardeşine ne taktı derler diyorum ne yapacağımı şaşırdım
Tatlım bilezik nedir ya ?
hemde imkanım yokken diyorsun evinin rızkını kardeşine sırf elalaem ne der diye takmak çok çaylaklık elinde çok çok varsa al ben yemiyorum sen ye yap tak bir bilezik aylarca sıkınyı çektiğinde de elalem diyecek ki bak ne sıkıntı çekiyor.

Bizim tarafda, genelde evli olmayanlar takı takmıyo, evlenenler takıyorr .
Siz evlenirken kardeşiniz evli değilmiş ama çalışıyomuş, aileniz omun adına yarım takmış yinede ..
ben olsam bilezik değil ama iadeyi ziyaret yapıp yarım takardım ablasınız sonuçda

Yarım altın 3,21 gram. 1 çeyrek altinda 1,6 gram. 2 çeyrek , 1 yarım altın ediyor.

Nişanda 1 çeyrek takmış I Imlegend , düğünde de 1 çeyrek takınca tam olarak iade-i ziyaret oluyor aslında.

Kardeşler arasında para , pul lafını sevmiyorum. Ancak , insan ablasına da bilezik ısmarlamaz bir zahmet.

Düğünü mutlu gününü sevdikleriyle paylaşmak ve kutlamak için yapmalı insanlar. Amaç sadece takı toplamaya dönünce , düğünlerin havası da kötüleşiyor.

Merhabalar
Kardeşim bile olsa kim bana ne kadar yaptıysa o kadar yapmaya karar verdim derim ben olsam
Bozulacak bir şey yok
Kendisi gram takmış çeyrek beğenmiyor

Anneniz bol keseden atıp akıl vereceğine ya size takmanız icin 1 bilezik versin onu takın ya da gitsin kardeşinize ablanın durumu çeyreğe yeter bilezik bekleme desin. Oğluşuna kıyamamıştır

Kardeşimle aram iyiyse yapardım değilse umrumda bile değil

Ya aramız iyi olsa asla bakmam onun bana ne taktığına yapabileceğimin en iyisini yaparım ama adam beni abla yerine koyup da saymıyor. Tipik evlenince kendi ailesini düşman belleyen iç anadolu erkeği kendisi
İç anadolu erkeği mi evlenince ailesini düşman belliyor, tam tersi oluyor genelde sanli 🙃
Bende olsam bilezik takmam.
Ayrıca annenizde evlat kayırıyor ne demek bilezik beklerler, gram takana gramı geçiririm 🤣

X