Sütüm az,emzirmem düzensiz

AnlamadanDinlemeden

HayaT BeNimLe GüSeL :))
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2007
11.617
27
Kızlar görüyorum ki hepimizin yeni sorunu emzirme.
Ben de tecrübeli olanlara bazı şeyler danışmak istiyorum.

Öncelikle sütüm az diye,göğüslerime sıcak suya batırılmış pamuk sürdüm,ilk yaptığımda baya işe yaradı.O zaman banyo yapamadığımdan böyle yapmıştım.
İlk kez sütüm kaynadı.Annem böyle diyor.Kendi kendine akmasına.

Ama sonrasında sütüm yetmemeye başladı.Şimdi hiç kaynamıyor (
Çünkü bebeğim düzensiz emiyor.ben 2-2,5 saatte bir emsin istiyorum ama uykudan uyandırmak mümkün olmuyor.
Çok nadir uyandırabiliyorum.

Sonrada bi uyanınca saatlerce göğsümde kalıyor.Arada çok az uyuyup hemen kalkıp tekrar emmek istiyor.Sütüm bitiyor-artık benim halim kalmıyor.

Şimdi birde göğsümde uyumak modasını çıkardı.emerken uyuyor ama meme

ağzında.Çıkaramıyorum.Saatlerce öyle bekliyoruz ki ağzından çıkarsın.

Öyle kucağımda yatıyor,arada bi iki emiyor

Sütü arttıracak ne gibi tavsiyeleriniz var.

Birde emzirirken nasıl bir yol izlenmeli,bir memeyi emip bitirdikten sonra mı diğerine geçmeli?Ben rastgele davranıyorum.

Bazen biri bitince diğer memeye geçerken bazen de bitmeden geçiyorum.
Birde her emzirmede her iki memeyi boşaltmaya da cesaret edemiyorum ya birazdan kalkıp emmek isterse diye.

cnm daha once yasamadım ama hastanede hemsıre egıtım verıyor bıze emzırmeyle ılgılı kontrole gıttıgımızde sut azsa cok sık emzırmek gerekıyormus bırde ıkı gogsunu sureklı vermek gerekmıs s bıle ıcsek yararmıs eskılerde hosaf ıcırtırler ıstersen bır dene cnm su aralar duzensız oluyor galıba bebısler bakalım bızımkıler nasıl olcak

darkcım maile de yazdım.dayanabileceğin kadar sıcak havlu koy göğüslerine ve boynunun alt kısımlarına göğüs hizasında.bol bol su iç.bir de internette görmüştüm humananın süt arttırıcı bir çayı varmış onu da deneyebilirsin.

Dark doğum hikayesini bile yazmadan en büyük korkum ve sorunumu sen de yaşıyormuşsun. Benim kızımla yaşadığımız ilk problem emme. İlk başta emmedi. Sütte yoktu zaten. Sonradan sanırım göğüs kreminden tiksindiğini fark ettim. Emzirmeden önce siliyorum birde. Ama dediğin gibi bazen uyku aralıkları çok uzun oluyor. Dün gece mesela bir önceki emmeden itibaren 2 saat geçmişti. Kalktım kızımı uyandırmaya çalıştım Yok. Uyanmadı. İki saat daha bekledim. 4 saat sonra uyanabildi ve emdi ancak. Bu gündüz de aynı şey oldu. Bu kez arada 5 saat sürdü uykusu. Hastanede hemşireler beklemeyeceksin emdireceksin uyurken diyorlar ama emmiyor uyurken. Okuduğum kitapta ise günde 1 defa böyle uzun uykunun sorun olmadığını söylüyor. Hemşireler uyandırırken ayağının altını falan elliyordu. Ben en iyi çözüm olarak altını açmayı buldum. O zaman çabuk uyanabiliyor. Benim kızım da memede uyuyor. Ama ben uyuyunca memeden alıp yatırıyorum. Her emme 20 dakika sürüyor. Göğüsleri sırayla emiyor. Zaten en az 5 dakika sürmesi gerekiyormuş.

Peki sütün nasıl yetmiyor Dark. Ceren emdkten sonra ağlıyor mu. Bir de süt kaynamasını anlamadım. Nasıl yani memeden kendi kendine sıkmadan süt gelmesi mi. Ama bunun için çok erken değil mi?

Canım içmediğim şey kalmadı.Sık sık emzirmek istediğim zamanlarda kaldıramıyorum uykudan bebeği.

Sıcak suyla ve pamukla yaptım ben bunu Butterfly's cim ama havluyuda deneyeyim.,İçtiğim suyun haddi hesabı yok.Humana da aldım onuda içiyorum.

darkcım benim duyduğuma göre ve ablamda uyguladığımıza göre asidi kaçmış maden suyu çok iyi geldi. hurmayıda göz ardı etmemek lazım hurmada çok süt getirdiğini söylüyorlar birde bol bol su tüketmek.

Canım ya hemen yazdın kendi doğum hikayeni yazmadan :teselli:Benimkide 4-5 saat uyuyp emmediği oluyor.Biliyorum ki çok zararlı ama kalkmıyo dediğin gibi.Bana da bebek kilolu doğdu sık sık emzir kan şekeri düşmesin dendi.
O ayak ellemeyi bende yaptım ama olmadı.Ayaktan çok huylandığı halde.
Ama alt açmayı denemedim.Benim kızda aştının açılmasından hoşlanmıyor.Bir daha onu deneyeyim.
Ben uyuyunca memeden alamıyorum.Sıkı sıkı yapışıyo.Gevşek dursa bile tam ben hafif hareket eettiriyorum heme emmeye başlıyor .Annemden çekme damağı düşer dedi.Çekemiyorum da.
Süt yetmiyor.Çünkü emdikten sonra yatağına aytırıyorum.Kısa süre sonra tekrar kalkıp emmek istiyor.Tekrar emip uyutuyorum.Yine kısa süre sonra emmek istiyor.O kadar emdikten sonra acıkmaması lazım.Ama hemen acıkıyor.Bu her zaman olmuyor.Dediğim gibi çok düzensiziz (
Kaynana kendi kendine süt gelmesi.Erken mi şimdi bunun için?Bilemem ki.Bi defa olunca hep olsun istiyorum :) Çok rahat yetiyor o zaman süt.

Hurma,üzüm hoşafı,Humana,elma suyu ve elma çayı(Bu gaz giderici) ve su
Bunları sık sık tüketiyorum.Düzenli emse yeter belki de.Napcam bilmiyorum.Stres yapmaya başladım bu da azaltıyor sanırım sütü.
Pompa işini yaparsam bi sonraki acıktığında mecburen sağdığımı veririm.Benim kız beleş yemek görünce sonra memeyi emmek istemiyo.
Sağol canım tecrübesiz olsanda duyduklarını paylaştığın için.

canım ısırgan otunun suyunun süt yaptığını duymuştum bidene istersen inş işe yarar.
kasım anneleri bitirsin doğurmaları bize gelsin sıraa.s.
aralık anneleri

Canım bence sütün yetiyor çünkü ben ilk iki gün mama kullandığım için sütün yetmemesinin nasıl bir şey olduğunu çok iyi biliyorum. İkinci gün meme verdiğimde o kadar yetmiyordu ki yatırınca dakika geçmeden kıyameti koparıyordu. Şimdi arada bir saatte bir emse de yettiğini, anlıyorum çünkü hiç öyle ağlamıyor. Mırıl mırıl mırıldanığ ağzını açıyor kuzun acıkınca.

Ya yeri değil biliyorum ama foto ve hikaye gelecek gene çıkmam gerek. Dark geçecek sakın strese girme. Kızım bugün ilk defa emdiği tüm sütü kustu ben üzüntüden ölüyordum oluyormuş böyle şeylerç Napalım ama üzülme nolur.

Canım bebeğin kaç günlüktü senin?
10 günlük canım.

Maden suyunu da deneyeyim sağol canım.Hurma hangi hurma,ramazan ayında yediğimiz mi,yoksa diğer domatese benzeyen mi?

canım ısırgan otunun suyunun süt yaptığını duymuştum bidene istersen inş işe yarar.
kasım anneleri bitirsin doğurmaları bize gelsin sıraa.s.
aralık anneleri
Isırganı da hiç duymadım ama bir bakayım.
İnşallah sıra sizede gelir :)

Ya canım saatlerce yapışıp bi onu bi bunu emdikten sonra hala aç kalıyor.Meme istiyor.Göğüslerimi sıktığımda kuruduğunu görüp mecburen bi kaç kez mama vermek zorunda kalıyorum.
Mamayı da vermek istemiyorum ama başka seçeneğim kalmıyor
Mamadan sonra birde göğüsü yalamak istiyor, emmek istemiyor.

Tamam canım bekliyoruz hikayeni,resimlerini Banu ağlamasın şimdi :)

Maden suyunu da deneyeyim sağol canım.Hurma hangi hurma,ramazan ayında yediğimiz mi,yoksa diğer domatese benzeyen mi?

ramazan ayında yediğimiz hurma. 1 litrelik olan şişelerden aldır maden suyunu canım aç kapağını açık kalsın asidi gitsin gerçeketn faydasını göreceksin.
a.s.

Darkinlife benim bebeğimde ilk başlarda sürekli uyuyordu ve emmeye başladığı zaman çok geçmeden uyumaya başlıyordu erken doğduğu için kilosu düşüktü ilk 15 gün neredeyse haftada 2-3 kere doktora kontrale gidiyorduk doğum sarılığı yüksek çıkmıştı hatta bir akşam hastanede ışın tedaviside gördü doktor ne kadar çok emzirisen okadar çabuk atlatır demişti bu nedenle ilk 15 günüm çok kötü geçti bir türlü uyandıramıyordum julianne'nin dediği gibi altını açmak hatta bazen tamemen soyarak uyandırıyordum yaklaşık 1 haftadır artık daha fazla uyanık kalıyor ve uzun süre emiyor perşembe günü kontrolümüz var baya bi toparlandı bebeğim yani anlayacağın ilk başlarda her bebekte oluyor zannedersem bu uyku durumu ama 15 gün sonra uyku süreleri azalıyor fazla kafana takma bu arada bebeğim perşembe günü 1 aylık oluyor:)

Aylaskcım maşallah bebeğine canım.
Bende altını açacağım ikl fırsatta artık :) Zaten hiç mi hiç sevmiyor bunu.
15günden sonra düzelir mi diyorsun.İnşallah canım ya.Az kaldı o zaman
İşin ucunda bebek olunca insan çok üzülüyor cidden.Kıyamıyorum ona mama vermeye (

Canım oncelıkle sutunu sagmanı tavsıye edıyorum.. elektrıklı bır sagma cıhazı edınıp sutunu bol bol sagmalısın bebek emdıkten sonra.. bu sutunu arttırmada cok etkılı olucaktır... ve en onemlısı bol bol su ıcc herseyden once.. ve humananın steal tea cayını ıcebılrısın...

Uyandırmaya gelınce benımkınınde yenı dogdugunda uykusu cok agır oluyordu ona kalsa 4-5 saat aralıksız uyurdu uyandırmakta cok zorlanıyorduk ama benım onun keyfıne bırakma gıbı brı luksum yoktu cunku sarılık durumumuz var dı bır gece hastanede de kaldı ısın tedavısı gordu cok sık emzırmem gerekıyordu 1,5 saatte bır gıbı daha az aralıklarda gaz yapar bu arada..
uykulu halıyle gogsume alıp bır mıktar sut cıkarıyordum sıkarak onu agzına degdırerek tadnı almasını saglıyordum burnunu sıkıyorduk hıc olmadı ayaga dıkıyorduk o zaman ayılıyordu brıaz sonra memeyı agzına sokuyorduk zorla bır kere cektımı devamını getırıyor zaten..

Agzından cıkarmaya gelınce eger emmesı bıtıyrda hala agzında bekletıyorsa yada keyıf ıcın ara ara cok nadır cekıyorsa yada soyle soyleyım max 25 dk yı gecıyorsa emmesı serce parmagını kenardan dogru bebegın agzının kenarına sokarak vakumunu almasını saglayıp gogsunu kolayca agzından cekebılırsın.. eger memeden cekıp yataga yatırmandan rahatsız oluyorsa memeyı cektıkten snra kısa sure gogsunde tutup sut kokusu alarak dalmasını saglayabılırsın sonra yatırırsın..

Emme konusu ıse her ıkı gogsunude her emzırmede emzır .. boylelıkle yanı emdıkce sutunun gelmesını saglarsın.. mesela 10 dakka emıyrosa 5 bırı 5 bırını emzır.. bebegnı mutlaka uyandır canım uzun ca uyumasına ızın verme.. dedıgım gıbı agzına sut gelsın sık bıraz bır kere emse devamını getırır..

canım sağol seni çok iyi anlıyorum ilk zamanlar bende çok üzülüyordum (doktor kilo almazsa tekrar hastaneye yatırırız ışın tedavisi için diyordu sürekli) doktorumda söylemişti 1 ayına doğru daha çok uyanık kalıp daha çok emmek isteyecek diye birde bu sıralar çok hıçkırık tutyor hıçkırık tutmasıda midesi büyüdüğü için olurmuş şimdi işin keyifli kısmına geldim herhalde:) artık baya bi uyanık kalıyor ve uzun süre emiyor bende sütümü artırmak için bol bol su meyva suyu ve boza içiyorum (boza bulgurdan yapılıyor bulgur bebeklerde gaz yaptığı için bozayı önermişlerdi)

birde canım ışın tedavisi gördüğü zaman bende hastanede kalmıştım emzirmek için pompa ile sütümü sağmışlardı 15 dakika bir göğsümü sağdıktan sonra diğer göğse geçiyorlardı (çünkü 15 dadika sonra göğüsten süt gelmiyordu nerdeyse) bu nedenle 15 dakikada bir göğüsünü değiştirsen iyi olur birde iki göhsünü emdikten sonra muhakkak sıvı birşeyler yiyip içmeyi unutma!

Betulygt çok faydalı oldun canım.Yazdıklarını deneyeceğim.
Manuel bir pompa almıştım hem onu denerim hemde sütümü arttıracaksa sık sık yaparım bunu.
Ağzından göğsümü kurtarma şeklide çok işime yarayacak.Benim kız her göğsümde 25 dakikayı geçiyor.

Aylaskcım sana da çok geçmiş olsun zor zamanları atlatmışsın.
Ceren kızım da hıçkırıyor.Annemde midesini büyütüyor demişti.Demek doğruymuş :9 Aman büyüsünler yeter ki.

canim zaten betulygt anlatmis memeyi serce parmaginla cikmasi cok kolay oluyo bende hep öyle yapiyordum cok ise yariyo serce parmaginla dene bide memede cok kalmasi iyi degil gögsün cok yara olur

Zaten sağ daki ağrıdı bu yüzden.Normalde yara olmamıştı ne güzel.Ama Ceren emzik gibi saatlerce sündürünce çatladı göğsüm.

Bu arada ben hamileliğimde hep bebe yağı sürmüştüm baya faydasını gördüm.
Sorunu cevaplamıştım elficim ama alıntılar hep kayboldu hata verdi net.

Şimdi ise bu çatlak için bebeğimin pişik ve yara merheminden sürdüm geçti.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…