Sütüm az,emzirmem düzensiz

Canımm üzülme düzelicek insallah inan bende bu süt sıkıntısını
cok iyi biliyorum ...İlk iki gün resmen aglıodum bebegimi emziremiorum
die cünkü süt yok bisi veremiorum acı acı aglıo icim gidiodu mecbur hastanedede
evdede ilk iki gün biberonla mama verdik .. Arada gögsümü verdim ama süt yokki
bebek uyusun rahatlasın senağlama Ama sonra sütüm gelmeye basladı ve
günden güne inan arttı sütüm :sm_cool: Nasıl dersen cok yemek de yemiorum
sadece sıvıyla besleniorum diyebilirim ictiklerim corba ,humana,kayısı kompostosu
gün icinde 2.5 lt tüketiorum bunu su cok icmiorum ama inan bunlar cok yeterli gelio
uyanmama problemi bendede war ama sana tek söyleyebiliceim taktik altını deis
emzirmeden önce benimkide ancak öle uyanıo 2 saatte bir mutlaka uyandırıorum onu
altını acıorum ilk önce... Bazen erken uyuyo diyelim mesela 15 dk emiosa bana ac kalıo
gibi gelio ki uyanıo hemen zaten bende emzirdikten hemen sonra o uyuklarken sagıorum sütümü pompayla uyku arasında biberonla yutturuorum :roflol: Tabi yutarmı nereye kadar bilemicem CADIARZU Böle yani darkcım tecrübesizim daha ama böle yapıorum
canım ben umarım yardımcı olur sanada :1hug:

İlk 6-8 haftalık süreçde çabuk yorulurlarmış Dark'cım minikler, o yüzden bütün sütü bitiremezlermiş aslında ve sağmak gerekirmiş sütü ve kalitesini arttırmak için. İki öğün arasında hormonlar hemen süt hazırlarmış. Ve yine zaten emerken yorulduklarından bu ilk haftalarda yalancı emzik vermemek gerekiyormuş ki anne sütü için enerjisi kalsın. Benim doktorum da gerekli emme süresi bittikten sonra memeyi ağzından çıkarıp, göğsünde tut, çünkü onun derdi süt değil senin kokun dedi. Yoksa göğüsler kısa sürede yara olur çok sıkıntı çekermişiz..
Süt için de beyaz dut kurusu ve aşurelik buğday çok iyiymiş. Bunu da Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu söylemişti.. Aslında en önemlisi sakın bunları çok dert edip STRES yapma, sütün en büyük düşmanı o çünkü...

selam darkcım.memede uyuduğu zaman küçük parmağımı ağzının kenarından sokmaya çalışıyorum memenin yanından o zaman bırakıyor memeyi bide memede uyuyup karnının doymadığını biliyosam gene küçük parmağımla çenesinin altını yani gıdısını gıdıklıyorum hemen cuk cuk başlıyo emmeye.alt açma bizim içinde alternatif.mehmet hastaneden beri 2-3 saatte emiyo beni bende istiyorum kidaha çok emsin çabuk büyüsün.ama öyle alışmış...bu saydıklarım hep hemşire tavsiyesi.benimki 1 aylık oldu ama küçk olduğu için memede uyuyo.
sen şimdi nap biliyomusun uyuduğu zaman onu gıdıkla gıdısından iyice doymasını bekle bu arada göğsünde uyumasına izin verme 2 saat en azından tutsa içtiğisüt onu bidahaki emzirmeye göğüslerinde dolar.offffffffff ne zor iş bizimde bitürlüdüzene girmedi

Arkadaşlar bende hafta sonu inşallah doğum yapacağım kayınvaldem tv de izlemiş süt için en yararlısı inciri kaynatıp suyunu içmekmiş hiç sütü olmayanın sütünü getirirmiş.
Benim incirleri bile hazırlamış şimdiden..:))))

sakın sütüm yetmiyor diye düşünme canım , benim az daha kesiliyordu bu yüzden, ilk ay hiç dolmuyordu göğüslerim, kızım yutmuyor gibiydi, herkes sütün yok aç bu çocuk deyip durdu. mama vermeye kalktılar, içmedi tabi kızım. 1. ayında dr bir gittik 1100 gr almış, dr sakın mama verme dedi ve benim moralim düzeldiği için sütüm iyice arttı 6 ay sadece emzirdim. süt olur canım merak etme, sık sık emzir, arkadaşlar anlatmış zaten memeyi kurtarma yolunu. bir de bir göğsün boşalmadan öbürüne geçme, benim süt kaldığı için ateşim çıktı 2-3 kere çok kötü oluyor

sevgili dark öncelikle ilk üç ay 2 saatte bir mutlaka uyandır ve emzir doktorum kızımda bana kollarını cimcikle uyandır ama mutlaka emzir derdi tabi kıyabilmen mümkünmü ama elinden geleni yap çok çabuk yoruldukları için ilk haftalarda 20-30 dk bir memeyi emzirmen gerekebilir memeden gelen ilk süt kadar son süt te çok yararlı o yüzden ilk verdiğin memede süt bitene kadar emzir sonra ikinci memeye geç bir dahaki emzirmeyede son verdiğin memeden başla ne kadar çok emzirirsen o kadar çok süt gelir arz talep meselesi gibi düşün
sakın doymuyor mu diye düşünüp biberon verme emmeyi bırakabilir çünkü biberondan rahatlıkla bol süt gelecek zahmete gerek kalmayacak
sütü arttırmak için ise öncelikle mutlaka sakin ol bol bol su ve süt iç süt süt yapar ayrıca bol yeşillik ye
dere otu özellikle çok süt yapar ayrıca bulgur, soğan da çok süt yapar ama gaz da yapar hazırlıklı ol birde canım annen bilir lohosa şerbeti vardır aktarlarda satılır onu yap ve bol bol iç çok iyi süt yapar kızımda birde humana steel tee çok işe yaramıştı mutlaka iç ve sürekli emzir
inşallah faydam dokunur ceren bebeği öpüyorum kendine iyi bak ki bebişine iyi bakasın sevgiler

canım sütü arttıran en önemli şey su benim dr günde 3-4 litre içmemi tavsiye etmişti ilk doğumumda sütüm gerçekten çok fazlaydı ve bir yıl emzirdim hiç kesilmedi sanada tavsiye ederim diğer şeyler sadece kilo yapar demişti doktorum bilgine canım sevgilerrr:)))))

darkcım ilk 4-5 gün aynı sorun bende de oldu. şimdi çok şükür sütüm yetiyor. ben humana still tea, her türlü hoşaf (şekeri çok az koyuyoruz), bol bol su, bir de annem vişne reçelini sulandırıp içiriyor. bu arada alkolsüz bira şahane süt yapıyor. ondan aldırdım eşime. her gün iki tane içiyorum. süt konusunda bir problem yaşamıyoruz artık. ama tuğra çok fazla uyuyan bir bebek değil. belki onun etkisi de vardır. en fazla 2.5 saat uyuyor oğlum. ben de uyumuyor diye üzülüyordum, demek böylesi daha iyiymiş. ha bu arada ısırgan otu çayını çok duyuyorum ben de. bugün annem ondan alacak. etkili olursa söylerim cnm. alkolsüz birayı da her yerde bulamıyorsun, metrodan alıyor eşim.

kızlar göğsünüze çok sıcak malzemeler koymanız (havlu ,ısıtılmış kelem yaprağı veya buna benzer şeyler) sütünüzün geri gitmesine sebeb olur. emzirmede meme sırasını çok iyi takip etmelisiniz. bir seferde bir memenizi diğer seferde öbür memenizi vermelisiniz.sütüm az geliyor yetmiyor diye emzirme işleminizi bırakmamamlısınız.kendinizi üşütmemeli ve gaz yapacak yiyeceklerden kaçınmalısınız.bebeğiniz uyanmasa bile burnunu sıkıp göğsünüzü ağzına sokup 15 dak. kadar emzirin sonra çıkartın ve saat tutun. emme işlemi bitince göğsünüzü ağzından çıkartın. meme ucunuz yara oluyor yoksa... bu iş her bebeğe göre farklılık gözetse de temel de aynı işlemdir yani...

darkçım aynı sorunları bende yaşıyorum ya memede uyuyo yada uyuyosa uyandırıp emziremiyorum uyandırmak için 1 saate yakın uğrşıyorum ama banamısın demiyo hemşire burnunu sıkın ya da ayağını gıdıklayın dedi ama oda fayda etmiyo bende çareyi juli ninde dediği gibi altını açmakta buldum o zaman uyanıyo.sütü arttırmak içinde en iyi şey bol su içmek bide dr um sütün az olursa humana kullanabilirsn demişti.

Benim de sütüm çok az göğsümde sertlik var ama akmıyor sıcak su banyoları havluyla presler sular kompostolar yapmadığım denemediğim şey kalmadı.Sağıyorum sürekli artık göğsümün ucundan kan gelmeye başladı ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Süt çok çok az ve yetmiyor bebeğe. O yüzden ağlama krizlerine giriyor bende ebe hemşiresini aradım bana yetmediği durumlarda vermem için mama tavsiye etti. Şu anda mama takviyeli besleniyoruz. Biraz süt biraz mama. Mamayıda çok fazla vermek istemiyorum kabızlık yada ishal durumları olmasın diye. Ne yapacağımı bilemiyorum...

Darkcım, okuduğum bir bakım kitabında memeden çekmek için serçe parmağınızı bebişin ağzına götürün hemen çekecektir diyordu... Bir dene bakalım belki işr yarar...

Dark ve kızlar, hepimizde aynı dert olduğu için size de hitap ediyorum. Bugün hastaneden geldik. Sarılığın sınırındaydı kuzum. Artık hiç beklemek, uyandırmamak gibi bir lüksüm yok. Neyse sözün özüne geleyim, bebişi ters çevirince bayağı uyanıyor. Yüzüstü olmayı hiç sevmiyor kuzum. Bu arada emerken de bi,r kolunu yukarı kaldırıp esnetiyorum o zaman da uyanıyor. Belki bu da işinize yarar.

Darkcim konuyu yeni gordum canim,bu sorunu ilk gunler bende yasadim.Hemsire basimda kaldi emzirirken,Deniz uyudugu an yanagini yani kulagina dogru eliyle hafif dokundu,birde ellerinin icine yada aykalarini naltina dokunun demisti memede uyursa.Ben genelde yanaklarina dokunuyorum uyaniyor.

Emzirmeden öncede her degasinda memeni temizlemeni tavsiye ederim,yani gazli bezle hafif silersen daha cabuk alir.Bazenter yada cikan sütten dolayi istenmeyen kokular olabilirmis,nunlarida bebek hemen ayirt edermis.

Sütün iner insl.canim en kisa zamanda,incir filan seversen yemeye calis onunda cok faydasi olur süt gelmesine.

Teşekkürler kızlar,Julicim çok geçmiş olsun canım.İnşallah çabuk atlatırsınız.
Sütüm şimdilik iyi,yeter seviyede.Mamayı vermedim 2 gündür.Zaten verirsem de günde 1 öğün veriyordum.
Onun dışında uykumuz düzene girmedi hala.Kucağımda uyumak istiyor.Yerine yatırınca kısa süre sonra kalkıyor.Meme ağzında uyusun hanfendi :))
İnşallah bu da düzene girer.

selam kızlar,
dut suyu çok iyi geliyo süütn artmasına, benim 4. günümde süütm birden azaldı bebk emip hemen uyanöaya başladı gögüslerimdeki sertlikde giidnce anladımki süt yok, dut suyu iyi geldi,şimdi yetiyo, bu arada bebeğim 7 günlük,
ceren ablasına annesini üzmesin diyo :)

Tülaycım Ceren bebek üzüyo beni ara ara yine :)
Walla sütüm bi yetiyo bi yetmiyo.Bu bişraz da Cerenin memeyi rahat bırakıp bırakmamasıyla da ilgili oluyor.Bazen yapışıyor saatlerce emmek istiyor.Diğer göğse geçiyorum onuda iyice emiyor.Bişey kalmayınca ağlamaya başlıyor.Önceleri gazı geldiğinden böyle yapıyor sanıyordum.Ama şimdi gazdan mı süt yetmediğinden mi daha iyi anlayabiliyorum.

Mamayı veriyorum hala ara ara.Bugün verdim yine bi öğün iyice karnı doyunca saatlerce uyuyor,çok rahatlamış olarak :)
Ama karnı doymadan yatınca 5-10 dakika sonra aç bi şekilde uyanıyor.
İnşallah daha da artar sütüm.

tülaycım ceren bebek üzüyo beni ara ara yine :)
walla sütüm bi yetiyo bi yetmiyo.bu bişraz da cerenin memeyi rahat bırakıp bırakmamasıyla da ilgili oluyor.bazen yapışıyor saatlerce emmek istiyor.diğer göğse geçiyorum onuda iyice emiyor.bişey kalmayınca ağlamaya başlıyor.önceleri gazı geldiğinden böyle yapıyor sanıyordum.ama şimdi gazdan mı süt yetmediğinden mi daha iyi anlayabiliyorum.

Mamayı veriyorum hala ara ara.bugün verdim yine bi öğün iyice karnı doyunca saatlerce uyuyor,çok rahatlamış olarak :)
ama karnı doymadan yatınca 5-10 dakika sonra aç bi şekilde uyanıyor.
Inşallah daha da artar sütüm.

mama veriyosan kaşıkla ver, yada biberonun emdikçe geleni ile ver,
kolayca akan bineronla bebkler rahata alışıyomuş, ve emmekten tamaiyle vazgeçiyorlarmış,
inşallah sütün artar, rezene çayı, kimyon, tahin, helva mutlaka mutfağından eksik etme, gaz ve süt için

Son düzenleme:
X