Sürekli ağlayan ve hiç bir dediğimi yapmayan bir oğlum var :(

mezigtekinnn

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
7 Eylül 2024
3
2
30
Merhaba kızlar
Ben nerde yanlış yapıyorum bilmiyorum :KK43:
5 yaşında bir oğlum var. Her dediği hemen hemen oluyor. Onunla fiziksel oyunlar oynuyorum bol bol gezdiriyorum aktivitelere katılıyorum ama hep bir huysuzluk. İstediği olmadığında hemen ağlama modunda. Tek bana karşı değil arkadaşlarıyla oynarken de öyle. Sürekli şikayet geliyor, hemen küsüp ağlıyor yanıma geliyor felan. Bişey yaptırmak istediğimde asla yapmaz, yapmak için bir karşılık bekler (aburcubur alırsan yaparım yada oyuncak alırsan yaparım vs)
Ben çok mu taviz veriyorum nasıl davranıcağımı yada nasıl uysal sakın benimle saygısızca konuşmayan davranmayan bir çocuk yetiştireceğim hakkında bana bilgi verinnnn :KK43:

Eğer babayla beraber aynı evdeyse babası evde senin dediklerini yapıyor mu? Sen babasıyla konuştuğunda babasına bir şey yap dediğinde baba yapmıyorsa, geç yapıyorsa çocukta bunu görüyordur, aynı şekilde davranıyordur.

Merhaba kızlar
5 yaşında bir oğlum var. Her dediği hemen hemen oluyor. Onunla fiziksel oyunlar oynuyorum bol bol gezdiriyorum aktivitelere katılıyorum ama hep bir huysuzluk. İstediği olmadığında hemen ağlama modunda. Tek bana karşı değil arkadaşlarıyla oynarken de öyle. Sürekli şikayet geliyor, hemen küsüp ağlıyor yanıma geliyor felan. Bişey yaptırmak istediğimde asla yapmaz, yapmak için bir karşılık bekler (aburcubur alırsan yaparım yada oyuncak alırsan yaparım vs)
Ben çok mu taviz veriyorum nasıl davranıcağımı yada nasıl uysal sakın benimle saygısızca konuşmayan davranmayan bir çocuk yetiştireceğim hakkında bana bilgi verinnnn :KK43:
Merhaba. Oglunuz kendi kendine bunlari huy edinmemistir ama. Benim de oglum 5 yasina yaklasti. Ve asla karsilik bekleyerek bisey yapmaz. Yada istediginin aglayarak olmicagini bilir. Aslinda her cocuk bir donem bunu deniyor. Ben oglumun oyuncak magazasinda yere yatip bunu istiyorum diye agladigini biliyorum. Ben o anda istedigini vermis olsaydim muhtemelen sonrasiyla basa cikamazdim. Ama.o gun onu oyle guzel aglattimki bir daha tekrarlamadi. Evde mesela ara ara denemeleri oluyo. Yapmak istedigi bisey oldugu zaman hic oluru yoksa hayir diorum ve bazen aglamaya baslio. Ve yine hayir diorum :) istedigi kadar aglayabilcegini ama agladigi icin hic bir sey elde edemiycegini anlatiorum. Asla kati bi anne degilim. Oluru varsa isteklerinde elimden geldigince hayir cevabini vermem. Hayir larim azdir. Ama hayir dedigim seyden asla donmem. Bu cocuklar uzerinde cok etkili. Siz sanki ipin ucunu kacirmis gbsiniz biraz. Cocuklar acik buldugu kapidan aninda daliyor. Bu saatten sonra extra dusunup cok tutarli ozenli davranmaniz gerekiyor. Onemli konulardan biri de sizin kararinizi baska birinin cignememesi. Yani cocugunuza sadce sizin hukmunuz gecmeli. Oglum bazen benden olmaz cevabini aldigi zaman babasina gider. Esim de annende izin almalisin ben karismiyorum der ordan da bana yollanir. Suan sadece hayir suydugunda lutfen lutfen der oglum yad kustum sana der. Ben de sana kustum ozaman boyle bisey yuzunden bana kustugun icin derim. O da hadi ozaman barisalim der. Sizi yargilamak icin yazmiorm sakin yanlis anlamayin. Biz de insan evladiyiz cocugumuzu buyuturken bizim de hata yapma hakkimiz var ben de mukemmel degilim. Fakat cocukda bi sorun varsa biseyleri duzeltmek lazim. Yoksa biz cocugu degil cocuk bizi yonetiyor hatta parmaginda oynatiyor malesef.

Eğer babayla beraber aynı evdeyse babası evde senin dediklerini yapıyor mu? Sen babasıyla konuştuğunda babasına bir şey yap dediğinde baba yapmıyorsa, geç yapıyorsa çocukta bunu görüyordur, aynı şekilde davranıyordur.
Evet hep babasını örnek alıyor aslında. Ben biraz kuralcı netim babası biraz daha esnek ve sürekli erteleyen birisi galiba örnek onu alıyor. Buda aramızda kopukluğu neden oluyor oğlumla sanırım :KK43:

Merhaba. Oglunuz kendi kendine bunlari huy edinmemistir ama. Benim de oglum 5 yasina yaklasti. Ve asla karsilik bekleyerek bisey yapmaz. Yada istediginin aglayarak olmicagini bilir. Aslinda her cocuk bir donem bunu deniyor. Ben oglumun oyuncak magazasinda yere yatip bunu istiyorum diye agladigini biliyorum. Ben o anda istedigini vermis olsaydim muhtemelen sonrasiyla basa cikamazdim. Ama.o gun onu oyle guzel aglattimki bir daha tekrarlamadi. Evde mesela ara ara denemeleri oluyo. Yapmak istedigi bisey oldugu zaman hic oluru yoksa hayir diorum ve bazen aglamaya baslio. Ve yine hayir diorum :) istedigi kadar aglayabilcegini ama agladigi icin hic bir sey elde edemiycegini anlatiorum. Asla kati bi anne degilim. Oluru varsa isteklerinde elimden geldigince hayir cevabini vermem. Hayir larim azdir. Ama hayir dedigim seyden asla donmem. Bu cocuklar uzerinde cok etkili. Siz sanki ipin ucunu kacirmis gbsiniz biraz. Cocuklar acik buldugu kapidan aninda daliyor. Bu saatten sonra extra dusunup cok tutarli ozenli davranmaniz gerekiyor. Onemli konulardan biri de sizin kararinizi baska birinin cignememesi. Yani cocugunuza sadce sizin hukmunuz gecmeli. Oglum bazen benden olmaz cevabini aldigi zaman babasina gider. Esim de annende izin almalisin ben karismiyorum der ordan da bana yollanir. Suan sadece hayir suydugunda lutfen lutfen der oglum yad kustum sana der. Ben de sana kustum ozaman boyle bisey yuzunden bana kustugun icin derim. O da hadi ozaman barisalim der. Sizi yargilamak icin yazmiorm sakin yanlis anlamayin. Biz de insan evladiyiz cocugumuzu buyuturken bizim de hata yapma hakkimiz var ben de mukemmel degilim. Fakat cocukda bi sorun varsa biseyleri duzeltmek lazim. Yoksa biz cocugu degil cocuk bizi yonetiyor hatta parmaginda oynatiyor malesef.
Çok güzel yazmışsınız herşeyine katılıyorum farkındayım da. Sorunun cocukta değil bizde olduğunun da farkındayım. Ne yapabilirim biraz da kendimi nasıl düzeltebilirim diye tecrübeli annelerden destek istedim. Bende en sevmediğim şu huyum var bişeye hayır dedikten sonra ağlayınca yada boynunu bilince aklı kalıyor üzülüyor işte ben cocukluğumda yaşayamadım alamadım o yaşasın alsın üzülmesin durumu var ama biraz kendimi durdurmam lazım farkındayım da bunu aşamıyorum. Yani değişik bir his ama bunun şuan da olduğu gibi ileride daha büyük bir sorun olcağından da çok eminim. Her istediği oluyor her yere gidiyor olmayınca ağliyor yada bişey de kaybedince yenilince (oyunda) ağlıyor vs. İlerisi için çok büyük sıkıntı :KK43:

Merhaba kızlar
Bir arkadaşım var aynı durumda. Çocuklar için oyun terapistleri var o götürmüştü. Her dediğini yapmayın tarzında konuşmuş. Tabi ağlıyor mümkün değil sussun diye yapıyorum demişti. Siz de öyle bir yere goturebilirsiniz çok zordur arkadaşım hayattan soğudum diyordu

4,5 yaşında kızım var bu sene kreşe başladı aynı problemleri yaşıyoruz. gerçekten artık kafayı yiyecek oluyorum bazen. evde mutlaka bi oyuncağı takıntı haline getirir bi güzel kaybeder sonra oyuncağı bulamıyor diye ağlar bizi darlar. öyle her kıyafeti beğenmez üstelik yeni bi kıyafet aldığımızda giymek istemez. saçları mutlaka at kuyruğu olacak başka model asla yaptırmaz. bir dönem de yazın sıcağında deli dana gibi açık bırakıyordu saçlarını toplatmıyordu. sürekli her şeye ağlama modunda. bir şey isteidğinde önce ağlıyor sonra yaptırıyor. evet maalesef bizim suçumuz her istediğini yaptığımız için bu halde. yeni yeni akıllandım ve artık hiçbir istediğini yapmıyorum özellikle istediği şeylerin tam tersini yapıyorum. her sabah kıyafet kavgamız oluyor mutlaka. yani bunları neden yazıyorum yalnız değilsiniz demek istediğim için. Rabbim bütün annelere sabır versin..

Kiyafeti, sac modeli, bunlar cocugun kendisinin secebilecegi seyler degil mi? Bunlar icin inatlasmaya ne gerek var ki? Tek yaptirdigi model at kuyrugu olsun ne olacak yani. Tam da cocuga ozgurluk verilmesi gereken alanlar bunlar iste ki surekli kisitlandigini hissetmesin. O zaman onemli konularda sizin sinirlariniza uymaya daha meyilli olur. Asla agladigi icin istedigini yapmayin ama sac kiyafet vs gibi konularda da cocugu bosuna aglatmayin.

Kiyafeti, sac modeli, bunlar cocugun kendisinin secebilecegi seyler degil mi? Bunlar icin inatlasmaya ne gerek var ki? Tek yaptirdigi model at kuyrugu olsun ne olacak yani. Tam da cocuga ozgurluk verilmesi gereken alanlar bunlar iste ki surekli kisitlandigini hissetmesin. O zaman onemli konularda sizin sinirlariniza uymaya daha meyilli olur. Asla agladigi icin istedigini yapmayin ama sac kiyafet vs gibi konularda da cocugu bosuna aglatmayin.
haklısınız. o kadar da kısıtlamıyorum tabiki. ama benim bahsettiğim durumlar farklı. mesela dünya kadar kıyafeti oluyor tek bir kıyafete takıyor o kıyafet kirlendiği zaman bile gidip kirli sepetinden alıp giymek istiyor asla başka kıyafet kabul etmiyor. hatta gönlü olsun diye sevdiği aynı kıyafetten 3 tane alıp sürekli yıkayıp giydirdiğim bile oldu ama baktım ki bu süreç daha beter hale geliyor artık tam tersi onun istediğini giydirmiyorum çünkü abartmaya başladı bir kıyafet için 2 saat kesintisiz ağladığını biliyorum. saç konusunda zaten hep istediği oluyor ama yazın sıcakta ( ki biz akdeniz bölgesinde yaşıyoruz ) saçlarını asla toplatmıyordu sürekli açık ve saçları kabarık bi kızım var. o sıcakta isilik oluyordu boynu kendi de rahatsız oluyordu aylarca saçını toplatmadı taa ki ben sinirlenip zorla saçını toplayıp inat edene kadar. artık sadece at kuyruğu istiyor ona da razıyım. yani anlayacağınız baskıcı ve inat bir anne değilim özellikle kızım nasıl rahat ediyorsa öyle olsun diyen bir anneyim ama bazen kendine zarar verecek dereceye getiriyorsa işte o zaman dur diyorum.

X