Sünnet Sunnetttt

athena

Goddess of Wisdom
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2013
6.523
24.153
Merhaba kizlar.
Oglum 4 yasinda.
Evet dogar dogmaz sunnet ettirmek istesem de babasinin "daha yeni dogdu, dogar dogmaz cocuga aci mi cektiricez?" lafi ile vazgecmistim.
Simdi 4 yasinda. 2014 dogumlu. Ve biz ozel bir hastaneden bu persembeye randevu aldik.
Ilk sorum: biz lokal anesteziyi sectik. Dr "valla benim icin genel cok iyi olur" demis. Bu ne ukalalik? Ufacik cocuga anesteziyi basmak (ucret yulsek olacak diye) nasil bir kafa yapisi anlayabilmis degilim.
Eskiden bu is hep lokal yapiliyordu. Bu isin esasi zaten lokal. Neden genel de israr?
Sonra nette araştırdım. Yok cocuk tramva yasar vs diyorlar. Yahu bu cocuk anestezide bayilirken uyanirken daha cok tramva yasamaz mi? Hem ben cocugumu biliyorum; zorluk cikarmayacaktir.
Sizce lokal mi ? Genel mi daha saglikli olacaktir?

Ikinci sorum ise; yas meselesi.
Internette 2-4 yada 7-10 yas arasi uygun diye okudum. Cocuk kendini kesfetmeye baslayinca psikolojik olarak olumsuz etkileniyormus bu yaslarda. Biz tam sinirdayiz. Ve yaptirmak da istiyoruz acikcasi cunku pipisinin ucu surekli kizarip acimakta.

Kafam dugum dugum.
Napmak ne etmek lazim.
Bi akil verseniz?

Tam tersi yasi soruj 0 2 yas yada 6 yas sonrasi oneriliyor dini acidan da tibben de 2 6 yas arasi sorunlu cogu hastahane yapmiyor siz o dr u da bir daha degerlendirin

İlk oğlum çok geç oldu 7 yaşında sürekli problem çıkarttı hatta o ağlıyor diye iki kez sünnet iptal edildi :/

İkinci oglum da problem vardı mecburen sünnet oldu (4 yaşında sünnet oldu)

İlk gün çok mizmizladi ağladı 3. Gün ayağa kalktı

Kalkmamasinin sebebide canı çok tatlı geldiğinden

Tam tersi yasi soruj 0 2 yas yada 6 yas sonrasi oneriliyor dini acidan da tibben de 2 6 yas arasi sorunlu cogu hastahane yapmiyor siz o dr u da bir daha degerlendirin
Ya dr da solemis yalniz problem olabilir vs esim goturdu muayeneye ben isteydim o sirada; ama hani kesin kez yapamayiz vs dememis.

İlk oğlum çok geç oldu 7 yaşında sürekli problem çıkarttı hatta o ağlıyor diye iki kez sünnet iptal edildi :/

Peki 4 yas olan oglun da herhangi bir psikolojik sorun oldu mu canim yaa? Bekletmek istemiyorum 6 7 yasina dek. Olacaksa simdi olsun diyorum.

Ya kizlar gercekten bu yas konusu onemli mi?
Yani bilemiyorum; misal simdi bizim cocugun pipisi surekli kizarmakta. Dr deseydi ki acil sunnet olmasi lazim?
O zaman da mi bekleyecektik? Ozaman "bir sey olmaz mecbur" da simdi mi "tramva olabilir, cinsel kimligini kesfediyor" ?
Yani cok garip degil mi?
Ikilemdeyim.

Peki 4 yas olan oglun da herhangi bir psikolojik sorun oldu mu canim yaa? Bekletmek istemiyorum 6 7 yasina dek. Olacaksa simdi olsun diyorum.
Abisinden önce sünnet olduğu için çok heveskenmisti ben sünnet olacağım diye pipisini gördüğüne de de çok güzel oldu falan demiştik hiç yadırgamadi

Psikolojik hiç bı sorun yaşamadık sadece ilk iki gün çok ağladı her harekette aciyacak diye çok ağladı bizimki biraz mizmizdi acımadan ağladı sizladi yani 3. Gün bir kalktı yatağından pir kalktı(çok hareketlidir) :KK70:

Ya kizlar gercekten bu yas konusu onemli mi?
Yani bilemiyorum; misal simdi bizim cocugun pipisi surekli kizarmakta. Dr deseydi ki acil sunnet olmasi lazim?
O zaman da mi bekleyecektik? Ozaman "bir sey olmaz mecbur" da simdi mi "tramva olabilir, cinsel kimligini kesfediyor" ?
Yani cok garip degil mi?
Ikilemdeyim.
Aynı durumu yaşadım ben mecburen 4 yaşında oldu sünneti pipisi kızardi kaşıntı da vardı hemen randevu verdi doktor tahlil yapıldı gün ayarlandı bı hafta içinde sünnet oldu :)

Benimde 7 yaşında yarın muayene olcek ilerleyen günlerde kesecekler sonrasında neler yapılıyor biride 7 aylık onada gün verecekler ikisini aynı anda yaptırmak istemedim bakımları nasıl oluyo yardımcı olurmusunuz

Benimde 7 yaşında yarın muayene olcek ilerleyen günlerde kesecekler sonrasında neler yapılıyor biride 7 aylık onada gün verecekler ikisini aynı anda yaptırmak istemedim bakımları nasıl oluyo yardımcı olurmusunuz
Benim küçük oğlum çok nazli olduğu için çok ağladı bana da ikisini bir niye yaotirmadin demişlerdi ama iyiki yaptırmadik diye düşündüm

İlki çok nazlandi agladi iki gün başından ayirilmadim hep ağladı bağırdı bı anda ayağa kalktı sonra

İkinci hemen ayağa kalktı hiç uzmedi büyük oğlum ama onda pipi ucunda yapışıklık meydana geldi bu nadir rastlanılan bişey mis mecburen o yapışıklığı açtılar onunda o zaman canı çok yandı :/

Benim küçük oğlum çok nazli olduğu için çok ağladı bana da ikisini bir niye yaotirmadin demişlerdi ama iyiki yaptırmadik diye düşündüm

İlki çok nazlandi agladi iki gün başından ayirilmadim hep ağladı bağırdı bı anda ayağa kalktı sonra

İkinci hemen ayağa kalktı hiç uzmedi büyük oğlum ama onda pipi ucunda yapışıklık meydana geldi bu nadir rastlanılan bişey mis mecburen o yapışıklığı açtılar onunda o zaman canı çok yandı :/
Ay çok geçmişler olsun şuan hastanedeyim kan alma muayene bekliyoz bkm kalabalık bayada zor işler

Ay çok geçmişler olsun şuan hastanedeyim kan alma muayene bekliyoz bkm kalabalık bayada zor işler
Olur olur ins çocuk tez canli ise çabuk kalkar hem küçük Ken çocuk kar daha çabuk iyileşme oluyor her ikisininde bı haftada düşmüştü dikisleri :)

Merhaba benim oğlum 6 yaşında ve 3 hafta önce sünnet oldu aynı sizin gibi endişelerim vardı ve hepsi geçti gitti.
Birincisi sünnet için ideal yaş gerçekten bebekken miş o detayı kaçıran bizler içinde ikinci ideal yaş 5.yaş sonrası bunu yaşayara öğrendik.
bebeklerde sorun yok yok çıkınca anlamıyor emzir altını değiştir belki bir iki mızmız geçiyor.Bizimkilerde sorun olmadı hediye oyuncak gibi şeylerle kandı ki zaten öncesinde sürekli anlattığımız için anladı ve hazırdı.Ama arada kalan 2 ile 5 yaş arası problem çünkü tam algılayamıyor çocuk ne olduğunu korkuyor ve çok tepki gösteriyor.
Sünnet konusunda lokal kesinlikle tavsiye etmiyorum çocuklar gerçekten ürküyor korkuyor ve etkileniyor.Genel anesteziye bende sıcak bakmıyordum ama korkulacak birşey değil.Öncesinde bir şurup veriyorlar ve çocuk birşey anlamıyor ne olduğunu anlamadan uyanıyor biz sorun yaşamadık.
Size tavsiyem bu kadar beklemişsiniz eğer bir problem yoksa 2 yıl daha bekleyin çocuğun biraz farkındalığı artsın tam ara yaştasınız.

X