Suni Tatlandırıcılar ve Şeker

birakin yapay diger tatlnadiricilar splenda bile zararli imis ama zarari kanserojen olmasi degildi yag yakan bakterilerin sayisinda azalma meydana geitriyormus bir yerde okudum inglizce bir site idi bence yararli tatlandirci dogal olan stevia. ben kullaniyorum bircok turu var
eger bu degilse tercihiniz iyi bir marka kahverengi seker olsun bence. digerleri boyali cunku.

elmali, doğru olabilir okudukların (üzerime yapışan birkaç kilo daha fazlanın sorumlusu olabilir klava:) senin alıntı yaptığın ilk mesajımdı geçen sene eylül'de. sonraki sayfadan splenda ve stevya ile ilgili tecrübelerimi alıntı yaptım. stevyanın daha doğal olduğunu ben de okumuştum dediğim gibi, ancak kullanılabilirlik de önemli. ambalaj ve satış şekli açısında, zamanla yarıştığım iş yerimde imkansız kullanmam, evde de tadını ayarlayamıyorum açıkçası. keşke onu da tablet ya da ne bileyim o tarz bir şekilde üretseler :çok üzgünüm:

kahverengi şekeri tatlandırıcılardan önce denemiştim, ancak bende reaktif hipoglisemi olduğundan en azından içeceklerde kahverengi bile olsa şekerden (karbonhidrattan uzak durmam lazım). ben kilo almamak/vermek için değil de insülin/şeker dengemi korumak için kullanıyorum.

başka haberler de okursan ingilizce sitelerde bizimle paylaşırsan sevinirima.s.

Ben i$ yerimde ve evde sürekli çay tüketen biriyim.Yakla$ik 10 yildan beri tatlandirici kullaniyorum.Bebegime hamileyken doktoruma bunun zarari olup olmadigini sordum; hayir hiç bir zarari olmaz dedi.Hamileyken oda kullanmi$.$imdi sizin yazilarinizi okuyunca ikilemde kaldim, ilerde sorun olabilir mi aceba? $ekersiz denedim ama maalesef içemedim,,,

kızlar meraba herkese kolay gelsin ben yaklaşık iki hafta önce m.s. yani multiple skleroz hastası olduğumu öğrendim sürekli nedenleri ile ilgili araştırma yapıyorum henüz bir tedavisi yok ama bi yerde okudum aspartam içeren maddelerin bu hastalığın oluşumunda etkii olabileceği yazıyodu çok berbat bi hasbtalık kimsenin başına gelmesin yine aklınızda bulunsun he ben kullandımmı hayır kullanmadan ms oldum ama yinede belirtme ihtiylacı duydum.kendinize sağlığınıza çok dikkat edin hoşçakalın

a.s. Sana da kolaylıklar diliyorum Safinaz. Dilerim en hafif şekilde kalır rahatsızlığın. Uyarın için de ayrıca teşekkürler.

Bende kendi gözlemimi paylasmak istiyorum. ilk önce sekere en yakın lezzet asesülfam-k, Ben bisüre aspartam kullandım, daha sonra hem lezzet hemde direk idrarla atıldıgından yani depolanmamasından dolayı asesülfam-k kullandım. birde ben daha cok sıcak içiceklerle kullandıgım icin aspartam tatlandırıcılıgı fark edilir sekilde azalıyor. Stevya hic bi sekilde tavsiye etmem hem acı hemde metalik bi tadı var aldım ve 2.bardagı içemedim.Bütün bu tatlandırıcıları assagı yukarı 4-5 ay kullandım, agrı yada baska farkedilir bi saglık problemi yasamadım ama o dönem bende inanılmaz bi istah artısı oldu 4-5 kilo aldım. Hemde yediklerime dikkat etmeye çalısan bir insanım sürekli az yemeye calıstıgım halde. Tatlandırıcıyı bıraktım yerine seker kullanmaya basladım istahım gitti. Rejim yapabilmeye basladım tekrar

yaklaşık 2 yıldır ben de tatlandırıcı kullanıyorum ve hiçbir zararını görmedim. diyet yaparken bir numaralı yardımcım. ne iştahımı açtı ne de baş ağrısı vb rahatsızlıklar yaptı. günde 15-20 taneyi geçmemeye çalışıyorum sadece. diyetteyken tatlımı da onla yapıyorum evde kaynattığım meyve sularını da. ayrıca çevremde 10-15 senedir tatlandırıcı kullanıp da hiçbir sorunu olmayan kişiler var. kısaca diyetim bitene kadar kullanmaya devam edicem, belki diyet sonrası da çayımı ve kahvemi tatlandırıcılı içerim çünkü anne ve babamdan dolayı potansiyel şeker hastasıyım..

uzun süreli kullanımlarda mesanede birikme yapıyormuş ve mesane kanserine yol açıyormuş. diyetisyene sordum stevya önerdi.ama eczanelerde bulamadım siz nerelerden aldınız?

stevya'yı tansaş'tan almıştık birkaç sene önce. ayrıca arkadaşım eczaneden almıştı. şimdi de eczaneden splenda alıyorum düzenli olarak. ama her eczanede olmuyor.

bende tatlandııcı kullanıyorum .ama bitkisel olanından haberim yoktu.özellikle diyetteyken çayıma atıyorum.çünki ben şekersiz çay içemiyorum.çaysızda yapamıyorum.benimki dulcarrly efervesan tablt.inş zararı olmaz.

arkadaşlar bende tatlandırıcı kullanıyordum bi aralar bi şikayetim olmadı. o zamanlar her daim diyetteydim. şu sıralar tekrar başlasam mı diyorum? diyete başladım da tekrar. zaten kahveyi şekersiz içiyorum ama çayı içemiyorum şekersiz. tanlandırıcılar hakkında da pek bişey bilmiyorum aslında. yardımcı olursanız sevinirim..

splendadan kesinlikle uzak durmanı öneririm. onu türkiyeye sunan kurumda uzun süre çalıştım. müşteri "karım hamile, kendisinde çarpıntı yaptı" dediğinde, "hanımefendi son etikette böyle bir madde var" ama yalanı atıyorlar sonrada anında ürün üzerindeki etikete "hamilelerin kullanması sakıncalıdır" gibi bir ibare ekletiyorlar. ürün etiketlerini ambalajlarını kendileri bastırıyorlar. işerine nası geliyorlarsa öyle davranıyorlar. ben eşime dostuma akrabama, tüm sevdiklerime hatta sevmediğim insanlara bile kullanmalarını kesinlikle önermiyorum. etiket bilgilerine müdahale edip insanların sağlıklarıyla oynuyorlar. biliyorum "ben kullanıyorum ama" diyen, savunan bir sürü muhalefet insan çıkacak. yapmayın etmeyin arkadaşlar gerçekten uzak durun. bunu splenda'nın türkiye'deki en büyük distribütör kurumunda çalışmış biri olarak söylüyorum. insan sağlığıyla oynuyorlar.

6 yıl öncesine kadar bir bardak çaya 5 şeker atardım, kahve ve diğer şeker atılan tüm içeceklerde ona keza. bardağın yarısı şeker katmanıyla kaplı olurdu. annemin yıllarca süren "şu şekeri azalt!" dırdırı yüzünden bi anlık sinirle şekeri bi akşamda kestim. hiç bir şeye şeker atmadım. inat ettim. ilk 3-4 gün çok acı geldi, hayat zehir oldu bana. sonrasında ise yanlışlıkla şekerli çay içmiş birinin bardağı sonraki çay doldurmada benimkiyle karışmış olsa o dibinde kalan iki şeker kırıntısı yüzünden o çayı bal zannedip içemez oldum. kadın dırdırı işe yaradı sanırım:) 6 senedir ne çaya ne kahveye hiç birşeye şeker atmıyorum. çokta memnunum. bu sefer annem "yahu kızım azıcık al bari kan şekerin düşer" diye yalvarmasına rağmen şekeri hiç kullanmıyorum. yediğimiz meyveden, bisküviden, çikolatadan hatta patatesten bile şeker alıyoruz. emin olun splendaya hiç gerek yok. arkadaşlar iyiliğiniz için splenda türkiye temsilciliğinde çalışmış biri olarak söylüyorum; etiket bilgilerini işlerine geldiği gibi deiştirip insan sağlığıyla oynuyorlar. lütfen splendadan uzak durun. o firmada çalışmış, birebir o telefonlardaki insanların şikayetlerini çok sık dinlemiş biri olarak "kullanın" demeye dilim elverse vicdanım elvermiyor.

Arkadaşlar bende bir dönem çayı kahveyi bol miktarda şekerle tüketirdim. ev arkadaşımla diyet yapmaya karar verince orta düzeye indirgeyip tükettik. ama şekeri kesmek bna hep hayal gelirdi çünkü çayın kahvenin lezzetsiz olduğunu düşünürdüm.
aradan uzun zaman geçti kilo verme niyetine tekrar girdim ve tatlandırıcı aldım. annem hastenede çalışıyor. sağlık sektöründe çalışanların söylediğini aynen aktarıyorum eğer ciddi bi şeker hastalığınız yoksa kesinlikle tatlandırıcı kullanmayın.
eğer merak edip internettede araştırırsanız tatlandırıcıların içinde bulunan maddelerin vücutta birikim yapıp nelere yol açtığını okuyabilirsiniz. ben bu öneriden sonra yeni başladığım tatlandırıcıyı bıraktım bikaç gün acıda olsa çayı nescafeyi şekersiz içtim.
şekerle içerken 3-4 bardak içiyodum acı olduğunu düşününce 1-2 bardak içtim bıraktım ama bi hafta sonra şekersiz çaya alışıyosunuz ve yine 3-4 bardak içebilecek düzeye geliyo sizin için. ayrıca kilo fazlanız olsun olmasın şekeri bırakın bence. meyveden hatta bir çok sebzeden şeker alıyoruz. kaldı ki tatlılar çikolatalar gün içinde yediğimiz ekmek hepsinde bol miktarda şeker var. ve işlenmiş şeker hiç iyi bişey değil. malesef ben tatlıdan çikolatadan vazgeçemiyorum. ama artık işlenmiş şekeri direk çayıma kahveme koyupta tüketmiyorum. sizee de tavsiyem şekeri hayatınızdan olmasada çaynızdan çıkarmanızdır:)

splendayı doktorlar da tavsiye ediyor şeker pancarından üretildiği söyleniyor tavsiye ederim

Ben Yıllarca Splenda kullanıyordum. Ama splenda aslında doğal değilmiş. Şimdi doktorumun tavsiyesiyle Tagatesse kullanıyorum. Sütten yapılan bir tatlandırıcıymış. Tamamen doğal dedi. Türkiyeye henüz ithal edildiği için Bulmam biraz zor oldu. Ama internette diyabetdiyet diye bir siteden alabiliyorum. Kesinlikle tavsiye ederim.

splenda en zararsızı...kanser derneğinin onay verdiği tek şekerden üretilen ama şeker olmayan tek tatlandırıcı....

merhaba kızlar.aslından başlık açacaktım ama şimdi şehir şehir açılsa daha iyi olurdu.bursada diyabet ürünlerini yada diyet ürünlerini satan yer bulmak çok zor.enson carrefourSAS'dan schneekoppe Sorbitol Diyabetik Tatlandırıcı 500gr aldım onuda bir orada bulabiliyordum.artık bursada nereye sorduysam yok ve ben fazla yerde bilimiyorum diyet ürünleri satan yer.internettende alışveriş hiç yapmadım.ben daha çok eski kafalıyım illa kendim dükkandan alıcam.bursada diyet ürünleri satan yer biliyormusunuz.teşekkürler

bende takita nın forumtat olunu kullanıyorum pişirilebin olanı içeçekleri şekersiz tüketiyorum kurabiye ve keklerde kullanıyorum.
bursada kipa yokmu kipalarda var diyabetik ürünler ben kipadan alıyorum genelde

splenda en zararsızı...kanser derneğinin onay verdiği tek şekerden üretilen ama şeker olmayan tek tatlandırıcı....

Splenda, sukraloz bazlı bir tatlandırıcı. Şeker pancarından yapılıyor. Yarı sentetik. ama Sukraloz bazlı tek tatlandırıcı değil. Piyasada sukrax, takita sukraloz, slimda, sucraplus ve ismini hatırlamadığım birkaç tane daha splendayla birebir aynı içeriğe sahip tatlandırıcı var.
Tagatesse, süt şekeri bazlı bir tatlandırıcı. Sütten elde ediliyor.
Ben yıllardır tatlandırıcı kullanırım. 1 yıldan beri de tagatesse kullanıyorum. oldukça memnunum. Dünya sağlık örgütünden onaylıymış zaten.

arkadaşlar bende şeker yerine artık agave şurubu kullanıyorum, aktarlarda bulabilirsiniz, tamamen doğal, bir bitkinin özü sadece.. hem tatlılarda hem hamurişlerinde hemde çayınızda kullanabilirsiniz.. bal kıvamlı bir tatlandırıcı..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…