SU 72tl GELMİŞ .ELEKTRİK 51

hergün zam geliyor nekadar dikkat edilsede bende damacana kulanıyorum. her zaman fatura diğer aya göre daha çok artıyor
bence bu iyi günlerimizzz

telefon faturalarıda çok geliyordu arama lara açık bıraktımmmmmmmmm kapattım sadece abonman ödeyecektim abonman bile çok geliyorrrrrrrr

Elektirik 35 ~ 40 ytl arası.
Su 15 ~ 20 arası.
Doğalgaz yazın 10 ~ 15 kışın ise 90 ~ 120 ytl arası idi.
Son gelen zamanlardan sonra ne olur bilemiyorum. :tomato:

Çamaşır bulaşık makinelerini tam dolmadan devamlı yarım yarım çalıştırıyorsan ondandır canım
Biz 4 kişiyiz evde,en küçük benim yaşım 24,üstelik 3 kişi bütün gün evde,babam akşamları geliyor,buna rağmen yine de her gün bulaşık makinesi çalışmaz çünkü dolmaz,2 güne bazen 3 güne 1 ancak dolar,suya tutar içine koyarız dolana kadar,çamaşır yine öle annem hepsini biriktirir öle yıkarız yarım yarım makine çalıştırmayız,elbette her gün banyo yapılır ama,duş alırken mesela ben önceden suyu hiç kapatmazdım saçımı yıkarken de kremlerden de vucudumu liflerken de su akardı şimdi kapatıyorum,sora tekrar açıyorum alıştırdım kendimi,elektrikte de dikkat etmek lazım,tv yi açık bırakmamak,pc leri açık bırakmamak,evde bizim 2 pc çalışır 2 ayrı odada,ama önceden sabah açardık bütün gün yatana kadar açık kalırdı o,artık kullanmadığımızda beklemeye alıyoruz pcleri,çok elektirk harcamayalım diye,sen de düşün bak o kadar su faturası geliyorsa mutlaka dikkatsiz harcıyorsunuzdur

ızmırde sular arsenıklı ondan sularımız bedava, tabı diş fırcalarken bıle korkuyoz ıyıce tükürüyoz arsenıklı malum

elektrık de 51 cok ııyı gelmıs bız elektrıkle ısınıyoz 100e yakın hep. Ki baya tasarruf edıyoz neredeyse kullanmıyoz klıma mlıma.. bıde kullansak nolcak kımbılır. .

termosıfon cok yakıyor ayrıca, bıde tostamakınesı ütü sac kurutma makınesı elektrık supurgesı cok yakıyor.. fırın da cok cok yakıyor bazen A sınıfı olsa bıle cok yakıyor bıde aspıratör en cok yakan
gece kullanmakta yarar var.

Bölgelere göre fiyat değişiyor. Annemler merkezde yaşıyor onlara 80 den aşağıa elk gelmez, bu ay 90 gelmiş, zam vurdu galiba. Sonra bana 15 ytl den fazla su fat gelmez. Elk 38-40 arası değişir.
Çamaşır makinasını akşam 10 dan sonra çalıştırırım, sabah çıkarır sererim. Elektriği en çok tüketen eşya saç kurutma makinasıymış.
Bu ay ufo aldık bakalım ne gelecek, ben tasarruf etmeye çalışırken eşim hoyratça kullanır, kapı açık ufo çalıştırır ve ufo açıkken gider dışarılarda oyalanır hiç dikkat etmez. O bu kadar savrukken ben herşeyden tasarruf etmeye çalışıyorum ama benimde kafam atıyor artık. Akşam 16 dan gece 22 ye kadar elk çok pahalı kızlar haberiniz olsun en uygun zaman 22 den sabah 06 ya kadar.

Bizim faturayi diyeyim bakalim ne yorum yapacaksiniz kislar su faturasi 298 milyon evet yanlis okumainiz tam 298 milyon allah yardimcimiz olsun valla babama abilerime calisma gucu versin

bize elektrik hep 80 civarı gelir.
ama su 30 falan geliyordur.
72 ytl su çok fazla bence.
bir yanlışlık vardır belki, araştır bence. :uhm:

canım benim amcamların da sürekli böyle kabarık geliyodu fatura.en sonunda araştırdılar baktılar.klozetin altından küçücük bi yerden sızıntı varmış.onu hallettiler şimdi düzeldi.okuyunca o geldi aklıma.sizde de borularda falan sızıntı olabilir mi böle?ne kadar harcansa da 72ytl çok gibi sanki..

yaza kadar su faturam düşük gelirdi ama bu son zamlardan sonra su ortalama 25 ytl elektrikte klima çalışınca 100 ytl çalışmazsa 50 ytl civarı geliyor
ne yapacaz bu zamlara bilmiyorumfisfisfis

şimdi söyleceğim faturalara karşı sakin olun koltuklarına oturun zira rakamlar sizi uçurabilir düzeyde:

kış ayları:
-elektrik:150 ytl
-su:140 ytl
-doğalgaz (kartlı sistem):aylık 250/300 ytl

yaz ayları:
-elektrik:150ytl
-su:250 ytl
-doğalgaz: 3 aylık ocak+sıcak su 200 ytl

evde 4 kişiyiz hergün duş alınır fakat duşlar maksimum 5 dakika sürer. en küçüğümüz 20 yaşında. odadan çıkarken mutlaka ışık kapatılır ve çoğu oda tasarruflu ampül. 2 bilgisayar var genelde açık.

su ise dişler fırçalanırken bile kapatılır. 2 güne bulaşık makinesi gece çalıştırılır. çamaşır makinesi hafta sonları 6-7 kere çalışır tam kapasite.

biz evde eşık yakmıyoruz.oda hep loş.gece lambası yanıyor.
bulaşık çamaşır makinesini gece 10 dan sonra çalıştırın.daha az fatura gelicek.

oo çaamaşır makınesı amma cok calısıomus hehe 6-7 kere dedın
para cok gelmıo kı sen nıe böle dert ettın

Arkadaşlar temel ihtiyacımız olan ekmeğin fiyatı 75 ykr.olmuşken su ve elktriğe gelen zam bana pekde şaşırtıcı gelmiyor maalesef.İnsanları susuzlukla tehdit ediyorlar resmen.Bilhassa Ankara en pahalı suyu kullanıyor.Allahın suyuna vardiğimiz servete bakın yahuuu!!!!Birde damacana suya servet döküyoruz,üstüne üstlükte musluktan akan paslı suya ayda neredeyse 100 ytl ödüyoruz bizde...Esefle kınıyorum bizi bu duruma getirenleri...

elektriğimiz 38 ytl geldi.
su da 11 ytl.
iki kişiyiz bizde..elde yıkamak bulaşığı hem suyu hoyratca harcatıyor hemde faturayı kabartıyor.
ben ondan bulaşık makinesini sürekli kullanırım o şekilde tasarruf ettiğimi düşünüyorum.
yemek musluk suyuyla yapılır,içme suyumuz damacanadır.
televizyon ve bilgisayar sürekli açık.
haftada 3 kere çamaşır makinesini çalıştırırım..dolmadan çalıştırmam..
beyazlar,renkliler bir hafta nevresimler bir hafta havlular bornozları yıkarım..
ütümü gün içinde yaparım..çay makinesiyle çayı demliyorum..yani elektrik çok normal..
şu an için normal geldiğini düşünüyorum faturaların..kaydirigubbakcemile

Bizim faturayi diyeyim bakalim ne yorum yapacaksiniz kislar su faturasi 298 milyon evet yanlis okumainiz tam 298 milyon allah yardimcimiz olsun valla babama abilerime calisma gucu versin

anlamadım 298:1shok::1shok:
bahcemi suluyorsunuz yoksa sülalecemi yaşıyorsunuz
kesin yanlışlık var yada

şimdi söyleceğim faturalara karşı sakin olun koltuklarına oturun zira rakamlar sizi uçurabilir düzeyde:

kış ayları:

yaz ayları:

evde 4 kişiyiz hergün duş alınır fakat duşlar maksimum 5 dakika sürer. en küçüğümüz 20 yaşında. odadan çıkarken mutlaka ışık kapatılır ve çoğu oda tasarruflu ampül. 2 bilgisayar var genelde açık.

su ise dişler fırçalanırken bile kapatılır. 2 güne bulaşık makinesi gece çalıştırılır. çamaşır makinesi hafta sonları 6-7 kere çalışır tam kapasite.

yazdıklarınızdan dikkat ediyorsunuz gibi ama, bana pek öyle gelmedi. 4 kişilik aile için rakamlar çok yüksek:1shok::1shok:

kış ayları:

yaz ayları:

:1shok: bu ne arkadaşım su yatağında mı yatıyorsunuz şaştım valla

haydi kızlar
sizin faturalarınız kaç lira geliyor
bekliyorumşakkıdı

bana kış aylarıda sobadan dolayı 200-250 civarı yazında vantilatörden dolayı 75-100 gelir suyumsa sitenin kuyus farklı olduğu için şehire göre az geliyor 30-35 gibi ama şehirde olsam 150-200 diye tahmin ediyorum ama biz beş kişiyiz çamaşı ve bulaşık mak.hergün çalışıyor ütü çok çıkıoyr şofben ve fırında çok yakıyor annem derki elektrik ısıtmaya getirince daha çok yakıyormuş mesela çamaşırları 50-60 değilde hani 40 dercede yıka ütüyü çabuk bitir bulaşıkda öyle çok kirli değilse yüksek derecede yıkama yani tv ,pc ,müzik seti falan çok yakmıyor birde artık akıllı ampüller var makinalarınızı az ısıtın hanımlar......

X