Erkek İnfertilitesi Spermiogram Yaptıranlar, Yaptıracaklar Buraya

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

canım benim anladığım kadarıylada morfoloji maşallah süper....yani hiç sorun yok...ama dediğin gibi biraz çok karışık...bence birde nevro baksın...

ben yeni bir başlık açıpta sormuştum ama zaten burada cevap veriliyormuş dikkat etmemişim kusura bakmayın tekrar buraya yazıyorum

arkadaşım için yazıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

Arkadşlar emınım aranızda bılgılı olan vardır ve suan cok mutsusuz.bızde 2 senelık evlıyız.hep sorun bende sanırdım ama sannırım degıl.gecen hafta esımde bende drye gıttık esımın sperm sayısı cok kotu oldugunu ogrendık ve yıkıldık.çaresızız.degerler kotu;

volüm:2,0
lıkefıye suresı:30
reaksıyon:7,7
lokosıt:320,000ml
round cell sayısı ml:150,000ml
fruktoz:290,4mg

hızlı ılerı hareketlı:29
yavass ılerı hareketlı:14
yerınde harketlılık:5
hareketsız:94

neden bu kadar dusuk anlayamadım ve ne olacak bılmıyorum.bılgısı olan arkadaslar varsa yazın lutfen bıraz rahatlamak ıstıyorum cıldırıcam

Canımmm çok sevindimmm. delikafadulden delikafadulden delikafadulden Seni buradan da tebrik etmek istiyorum. Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin inşallah. :Saruboceq: :Saruboceq: :Saruboceq:

Canım morfolojiye bakılmamış. Hareket genelde normalin üstündeyse de ileri hareket hiç yok. Yıkama sonrasında da hiç yok. Sayı ise az. 5 Milyonun altına nasıl aşılama yaptıklarını da anlayamadım doğrusu. :uhm: :uhm: :uhm:

çok teşekkür ederim keçi boynuzuna başladık doktorda stress yapmassak doğal yoldan olabiliceğini söyledi ama o da kolay deil inş benim gibi bekleyen herkes bebğine en kısa zamanda kavuşur:Saruboceq:

Canım Allah şifa versin inşallah. Aminnn. :Saruboceq: :Saruboceq: :Saruboceq:

Canım sayı baya az evet. Hareket dağılımı da yanlış. Toplamı 100 olmalı ama toplamı 100'ü geçiyor. Morfoloji de bakılmamış. Bence daha teşekküllü bir yerde 2 hafta içinde yeniden test yaptırın. Detaylı bakılsın. Bu değerler pek net değil maalesef.

Selam tüm arkadaşlar;
Rabbim herkesin ve bizim gibi bebişe hasret olanların hayırlısıyla Yardımcısı olsun.
Nevrosky ;forumda yazılanları uzun süredir takip ediyorum.Bence çok hayırlı bir iş yapıyosunuz.insanlara yardımcı oluyorsunuz.
Nevroksy ben de 5 yıllık evliyim hiç bebişimiz olmadı.yapılan kontrollerdee bende iltihap çıktı.eşimde hiç sorun görünmüyordu geçen pzt. günü aşılama yapıldı.
Eşimin sonuçları biraz sorunlu galiba.acaba hamileliğe engel olacak kadar eşimde sorun varmı? aşılama şansımızı nasıl yorumluyorsunuz ?yorumlayabilirseniz çok sevinirim.a.s.

Likefaksiyon 20 dk.
miktar 5,5 ml
Viskozite normal
aglütinasyon yok
sperm sayısı 46x 10..Ml (milyon)
motilite %43
Hızlı hareketli %2
döküntü hücre 0,1x 10... Ml

yıkama yöntemi gradient

yıkama sonrası

volüm 0,7 ml
sperm sayısı 65 milyon
motilite %83
hızlı hareketli %40

Canım sayı normal. Yıkama sonrası hareket güzel. Ama ilk hareketin genel dağılımı verilmemiş. Morfolojiye de bakılmamış. Normal bir spermiograma benzemiyor. Aşılama yapılırken verilen bir örnek bu sanırım. İnşallah aşılamanız tutmuştur. Eğer olumsuz sonuçlanırsa eşiniz 3 günlük perhizle daha detaylı bir şekilde spermiogram yaptırsın. Yorum yapmak için yeterli değil bu veriler.

Nevrosky çok çok teşekkür ederim.Allah razı olsun sizden.İnşaallah hayırlısıyla bu aşılama tutar,tutmazsa dediğiniz gibi testleri yeniliyelim.
tekrar çok sağolun.a.s.

Yei yaptırdığımız eşimin test sonuçları nasıl bunlardan anlayan varmı???

Spermiyogram testi:
Miktar : 5 cc Kan : Ø Cerahat : (+) Sıvılaşma zamanı : 25' Renk : Sarımtrak pH : 8 Viskozite : N Mikroskobik Muayene : Her alanda bol lökosit görüldü. Spermatozoon sayısı 1 cc'de : 18 (on sekiz) milyon MOTıLıTE MUAYENESı Normal hareketli : %50 Anormal hareketli : %10 Hareketsiz : %40 MORFOLOJıK MUAYENE Normal görünümlü : %65 Anormal görülümlü : %35

benim anladığım kadarıyla testiniz iyi...sorun yok galiba...
şöyle hesaplama yapabiliriz...
1 cc dedi sayı aslında en az sınırı 20 milyon olması lazım...sizin 18...toplam sayı ise yani sizin 5 cc olmuş en az sınır 50 milyon olmalı...sizin 5 cc olduğu için bu sayı 90 milyon yani toplamdan kurtarıyor....
hareket tam sınırda diyebiliriz...%50 nin altına düşmemesi iyi...
morfolojinin sınırını tam bilmiyorum ama yarısından çoğu normal...
enfeksiyon olup olmadığını pek anlayamadım:sm_confused:
geçmiş olsun....

mrb arkadaslar bende aranıza yeni katıldım eşime spermiogram testi yaptırdık doktor bize aşılama yapalım son çare olmazsa tüp bebeğe geçersiniz dedi bu ay yumurtalık takibine başlıyoruz .test değerleriniz tüp bebek için çok çok iyi dedi ama aşılamada nasıl olur yaptıran ve test sonucumu yoruumlarsanız sevinirim
şimdiden teşekkürler:
MİKTAR:2 cc
PH:8
LİKEFİKASYON:30 dk
1 CC DEKİ SPEMATAZOON:18 milyon
TOTAL SPERMATOZON:36 milyon
MOTİLİTE 1/2 SAAT 1 SAAT 2 SAAT
HIZLI İLERİ HAREKETLİ: %15 %10 %5
YAVAŞ İLERİ HAREKETLİ: %3 %4 %5
YERİNDE HAREKETLİ: %2 %3 %4
HAREKETSİZ: %80 %83 %86

MORFOLOJİ:
NORMAL YAPI:%7

Ayrıca ürolok renkli dopler çekti 2 mm çapında varköz çıktı.grade 1 varikosel yazıyo sonuçta.yorumlarınızı bekliyorum.

benimde bildiğim kadarıyla sonucunuz iyi.. 1 cc de 20 milyon olması lazım ama çok fark yok arasında 18 milyonla.. morfolojinizde iyi.. harekette iyi.. bence durumunuz gayet iyi..

merhaba hoşgeldin aramıza.. keşke bu nedenle gelmeseydin.. sayınız düşük değil iyi sayılır.. hareketleriniz düşükmüş sadece.. aşılamada doktorlar pek ümit vermiyorlar.. ama eğer ki Allah nasip etmişse vesile olur tutar.. moralinizi bozmak istemem.. hepimiz o aşamalardan bir şekilde geçicez.. doktorlar aşılamayı tüp bebeğe basamak olarak görüyorlar.. inş nasibinizde vardır da kısa zamanda bebeğinize kavuşursunuz.. hareketlerin sebebi varikosel olabilir.. ameliyat önerdi mi doktor..

kızlar bu bizim 2. testimiz morfolojiyede bakıldı bunda daha önceki sadece sayımdı ilkinde sayı cok yüksekti bunda bayağı düşmüş ama morfoloji şimdi daha önemli lütfen yorumlarmısınız.

volüm 2 ml
viskosite normal
ph 7,6
agglutinasyon yok
lökosit < 1,000,000/ml
eritrosit < 1,000,000/ml
non germ hücresi < 1,000,000/ml
konsantrasyon (/ml) 42,000,000
motilite 51%
prg. hızlı 10%
prg yavaş 30%
yerinde 11%
hareketsiz 49%

TPMSS 8,400,000
(total progressif motil sperm sayısı) bu ne demek anlamadım

morfoloji

normal 2
baş anomalileri 82
boyun anomalileri 11
kuyruk anomalileri 5
stoplazmik droplet 0

lütfen yorumlarmısınız şimdiden teşekkürler..

merhabalar test sonuclarım aşagıda 8 aylık evliyiz ve 3 aydır korunmuyoruz olmadı test sonuclarımı gonderiyorum bilgilendirirseniz sevinirim

TEST ıSMı---------------------SONUC-------------------------------------- REFERANS ARALIGI
cinsel perhiz------------------: 3 gün
Hacim---------------------------: 5 cc------------------------------------------------ >2 ml
Renk-----------------------------pelesan-----------------------------------------opelesan
pH--------------------------------:8------------------------------------------------------- 7,2-8
Viskosite----------------------:Normal
Likefaksiyon süresi--------: 40 dk------------------------------------------------- <30
Aglütinasyon-----------------: yok
Adet /ml------------------------:108.000.000/ml--------------------------------->20 milyon /ml
Adet/toplam-------------------: 540.000.000
Eritrosit-------------------------: 5-6
Lökasit--------------------------:3-4
epitel-----------------------------:1-2

VıABıLıTE------------------: *
1 SAAT SONRA &#37;-----:78
2 SAAT SONRA %-----:75
4 SAAT SONRA %-----:70

MOTıLıTE------------------------------------------*
hızlı - lineer progressif (+4)%------------=6
yavaş-non liner(+3)%----------------------=50
non progresif(+2)%-----------------------=24
immotil(+1)%---------------------------------=20

(+4) ve (+3) toplam %--------------------=56--------------------------------------->%50

Likefaksiyon süresi dikkatimi cekti yüksekmi ne yapmamız gerekir
test yaptırmak için şehir dışına cıkmamız gerekti 5 saatlik yolculuktan sonra ertesi gün yaptırdık testi bunun etkisi olabilirmi

Son düzenleme:

tatlım biraz karışık geldi sperm sonucun ama anladığım kadarıyla yazayım
sperm ml si 2 denmiş
buna göre sperm sayısı 42 milyon gözüküyo
bu toplamdamı 42 milyon
1ml demi toplam sperm sayısı yazmıyomu ?
sperm sayısı 20 milyondan az olmaması gerek kurtarıyo sayınız
lökosit ve eritrosit sayısı yokmu yada 1milyondan az olduğunumu ifade etmişler
ikisidninde 1milyondan az olması normal kabul ediliyo
sperm hareketliliğinizde biraz düşük sayılır ama yinede fena değil
morfolojiniz düşük en az % 4 olması gerekti
sizde %2
bahsettiğiniz TPMSS 8,400,000 ise sanırım hareketli toplam sperm sayısını anlatıyo
42milyonda 8milyon400 hareketli var demek sanırsam
yinede yanlış bilgi vermek istemem
eşiniz mutlaka bir üroloğa görünsün
belki varikosel olabilir
geçmiş olsun :teselli:

merhaba canım
3 ay erken bi süre değilmi:uhm:
öncelikle sperm morfolojinize bakılmamış keşke onada bakılsaymış
onun haricinde sperm sayınız mükemmel
ileri hızlı hareketliniz %6 bu azcık düşük
fakat ileri hızlı ve hızlı hareketlinin toplamı %50 olunca normal kabul ediliyo
sizinde 6+50 tolamda hızlı hareketli % 56 normal yani
burdada yazıyo zaten bakın
(+4) ve (+3) toplam %--------------------=56--------------------------------------->%50
likefaksiyon kafanızı karştırmasın onun pek önemsendiğini sanmıyorum
spermin sıvılaşma süresi demek 40 dakikada sıvılaşma göstermiş
yinede netten araştırabilirsiniz
içiniz rahat etsin istiyorsanız eşiniz bir üroloğa görünsün
relaks olun değerleriniz güzel
kısa sürede sağlıcakla evlat sahibi olmanız dileğiyle:Saruboceq:

cnm öncelikle cevap yazdıgın ıcın cok tesekkurler.
bıze verdıklerı sonuc kagıdında ne yazıyorsa aynen yazdım.
bırkac ayrıntı vereyım sana.karısık olmasın dıye yazmamıstım.
28 aralıkta ilk test yapıldı onda morfolojiye bakılmamıstı.
onda toplam sayı 196,000,000 du.hareketli toplamıda %70 idi yerinde hareketli 0 hareketsiz %30 du.lökosit ve yuvarlak hücre sayısı normalin iki katıydı. bu sonuclara göre dr ilaç verdi.7 günlük antibiyotik ve multıvıtamın kullandı.dr ilaç bitiminde tekrar test yaptırın bide morfolojiye bakalım kolsuz bacaksız ise bu sayı bişey ifade etmiyor dedi.
neyse bende de ufak bir yara cıktı.
kısaca enfeksiyonu halletmişiz düşük olduğu için yazmamıslar.
toplamda kimi 42,000,000 yoksa 1ml dekimi orayı bende çözemedim. bu akşam randevumuz var ama ben catlıycam meraktan birde en önemlisi morfoloji düşük çıktı ona üzüldüm.bakalım havuç suyuyla 1,5 ayda iki katına cıkıyomus onunla belki yükseltebiliriz.
tekrar teşekkürler.

canım sayı toplamdamı 84 milyon tamam belki idare eder sonuçlara sahipsiniz ama bence eşiniz bir üroloğa görünsün
ileri hareketiniz ve morfolojiniz düşük
belki varikosel olabilir şimdi değil ama zamanla varikosel sperm değerlerini düşürebiliyo
sağlıcakla kalın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…