Erkek İnfertilitesi Spermiogram Testi Yaptıranlar/Yaptıracak Olanlar Mutlaka Okusun

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
Alinti yapamamisim yukarıda yazdim mesaji tekrar teşekkürler

Teşekkür ederiM canım :) ilk test çok daha kötü ama nedense doktor iyi demişti sayı 50bin di 1ml meni olmuş sadece...ilk testte 3gün perhiz ikincisinde 5gün oerhiz vardı ve 2test yapıldığı gün eşim çok yorgun ve sinirliydi...
Malesef evet morfoloji falan hiç bakılmamış şimdi sperm arttıran bi kaç meyve sebze bol bol tüketiuiyoruz bi kaç ay sonra tekrar test yaptıracağız :)
Nasıl bi iltihap sence canım tam anlamadım ya doktorda iltihap yok dedi ikincisi....
İlkinde renk beyaz çıkmıştı ikincide gri çıktı nasıl bi renk ve ph olması gerekiyor canım?

Ph genelde 7.2 ile 8 arasında deniyor. Renk ise gri, opak, beyaz saydam tarzı. Sarı renk iltihabik durumun işareti olabilir ama sizin testte buna ilişkin bir veride yok yani lokosit ve yuvarlak hücre sayısı gibi.

Bir de bence aşağıda linkini verdiğim dokümanı detaylıca bir oku faydası olacaktır. Doküman pdf formatında adobe reader programı olması lazım okuman için
http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CBsQFjAA&url=http://www.uroturk.org.tr/urolojiData/Books/106/1-7.pdf&ei=sdtDVLzaK4uS7Ab_jYGYBQ&usg=AFQjCNGvtQuLmiDR_bmfxSabeegIG8pRHA&sig2=pzZa_Lz4JSuuWyKKupuFZg&bvm=bv.77880786,d.ZGU&cad=rja

Teşekkür ederim canım :)

slm duysal bu konu hakkında araştırma yaparken senin yazılarına denk geldim.bende 3 ay sonra 2 yılımı doldurucam evliliğim çocuk istememize rağmen olmadı.özel bi laboratuarda ocakta spermiyogram yaptırdık .dr sonuçlara baktı proxed plus die bi toz verdi hergün içti ve tekrar yaptırın test dedi.bu kezde randevu aldık Bakırköy araştırmada yaptırdık.dr sonuçlara göre amaliyatlık bi durum yok dedi korkulacakta bi durum yok dedi sen kadere innıyormusun dedi ewet dedim o zaman bekle varsa olur dedi.olmassada mart ayında 2 ci yılınız dolunca gelin dedi.

senden fikir almak için üye oldum

Sperm sayısı 37.000.000
total Sperm sayısı 74.000.000
round cell sayısı 1.000.000
lökosit sayımı 200.000
eritilir 0
immatur germ hücre sayısı 800.000
vizkozite +
volum 2
pH 7.2
fruktoz _
Morfolojik % 4
baş defekti % 54
boyun% 26
kuyruk% 18
Direkt mikroskopi hp (400×) sahasında bol Sperm 3_4 round cell görüldü

Aynen bunlar yazıyor
bana marta kadar bekle olmassa gel dedi ve hiçbir açıklama yapmadı üroloji Dr.

Siz araştırmalarıniz sonucu baya bir bilgiye ulasmissiniz banada bi yardimci olursan sevinirim ne yapmam lazım
ne yedirip icirmem lazım
şimdiden teşekkürler

4 .Derece motilite % 15
3.derece motilite % 24
2.derece motilite % 10
1.derece motilite % 8
0.derece motilite % 43
Vital boyama % 79
Bunlari yazmayı unuttum :)

Morfoloji değerlerinde bir hata var toplam %100 olması lazım sen de %102 onları bidaha kontrol eder misin kağıtta direkt yukarıda yazdığın şekildeki gibi mi yazıyor hatta daha iyisi isim vb. kişisel bilgilerini silip kağıdı buraya yükle. Yapacağımız tespitte bir hata yapmayalım. Sen onları yükledikten sonra yardımcı olmaya çalışacağım.

Son düzenleme:
İnceledim detaylıca yazacağım yarın yazmış olurum iyi olmuş sonuçları verdiğin çünkü ilk yazdığın mesajında 1. testin alt morfoloji değerleri ile 2. testin kümülatif morfoloji değerini karıştırmışsın ben de diyorum ki bir hata var. Neyse kağıtları gördüğüm iyi oldu.

Detaylıca yazacağım ama içini rahatlatayım eşinde büyük bir sorun falan yok. Allah kısmet ederse normal yolla çocuk olmasına engel bir durumu da yok. Değerleri nasıl daha iyi hale getirebiliriz bunu detaylıca anlatmaya çalışacağım.

Sağlıcakla kal.

sagolasın allah razı olsun içimi rahatlattın ... mesajlarını bekliyorum iyi geceler.

sagolasın allah razı olsun içimi rahatlattın ... mesajlarını bekliyorum iyi geceler.

Tespitler:
1) 4 günlük bir perhiz süresi için toplam ejakulat hacmi yani meni miktarı (sizde bu 2 ml) biraz az geldi. Bu eşinin fazla sıvı tüketmediğini veya örnek verirken stres olduğunu gösterir. İlk testinizde 4.2 cc vermiş ikinci de bu azalmış. WHO5 kriterlerine göre kabul edilen değer olan 1.5 cc'nin üzerindesiniz ama yine de şansı arttırmak için bu hacmi arttırmak lazım. Dediğim gibi sıvı eksikliği veya stresden olmuş olabilir.

2) Konsantrasyonunuz yani 1 cc'deki sperm sayısı gayet iyi. Bu değer için WHO5'e göre alt sınır 15 milyondur (WHo4'e göre ise 20) siz de ise 37 milyon çıkmış. Daha da artması için keçiboynuzu özü ve L-arginin denilen bir amino asit faydalı olacaktır.

3) Hareketliliğiniz biraz az (4. + 3. derece toplamı sizde %39) bunun için sınır değer %40-50 civarıdır ama 4. derece hareket için de %25 beklenir. Yani sizde 4. derece hareket başta olmak üzere 4+3. derece hareketi arttırmak lazım. Bunun için günlük 1.ooo - 1.500 mg L-carnitin ve 250 - 500 mg Acetyl L-carnitin faydalı olacaktır. Ayrıca, içinde e ve c vitamini ile çinko ve selenyum içeren bir multivitamin de katkı sağlayacaktır.

4) Morfolojiniz sınırda kabul edilen asgari değer de %4'tür. Zaten krugere göre %100 olması imkansız. Ama %14 ve üzeri çok iyi %4 ve %14 arası ise kabul edilebilir olarak yorumlanır. Morfoloji için önerebileceğim şey CoQ-10'dur. Sizin durumunuz için günde 100 - 200 mg arası fayda sağlayacaktır.

5) Spermde round cell ve lokosit bulunmaktadır. Bu iltihaba işaret eden bir durum olabilir. Bunun için doktorla ayrıca görüşmelisiniz. Dönemsel bir durum da olabilir ama kuvvetli bir antioksidan fayda sağlayabilir. Bunun için en kuvvetli antioksidanlardan biri olan PYCNOGENOL önerebilirim. Günlük 30-50 mg arası.

Yukarıdakileri sadece daha iyi değerleriniz olsun amacıyla yazdım. Yoksa önceden de belirttiğim üzere

2 x 37 Milyon x 0,39 x 0,04= 1.2 milyon civarı dölleme kapasitesi yüksek sağlıklı sperm bulunmaktadır. Yani doğal yolla hamile kalınabilecek değeriniz var bence. Ki hacminiz de normalde 2 cc'den fazladır. Yani sizin 1-2,5 Milyon arası çok sağlıklı sperminiz hali hazırda var.

He bi de şunu unutmayın azospermi haricindeki durumlarda sperm parametreleri çok değişken olabilir. Yani bu değerler bir sonraki testte kendiliğinden de düzelebilir. Erkeğin işi stresi bu değerleri oldukça etkiliyormuş.

Kendinizle ilgili testleri de ihmal etmeyin lütfen.

Allah gönlünüze göre versin.

Çok teşekkür ederim ilgine ve güzel bilgilerine çok açıklayıcı yazmışsın Dr bizle hiç böyle konusmadı .
esiminde yüzü güldü bu yazdiklarindan sonra.
Bu yazdığın ilaçları eczane reçetesiz verirmi fiyatları uygunmu vede hepsini aynı anda kullanabilirmi bunlarida ozetlersen sevinirim
Rabbim gönlünde hangi duan varsa kabul eylesin :)

Bunlar ilaç değil zaten ilacı doktor reçetesi dışında tavsiye usulü asla kullanmayın.

1) L-ARGİNİN ikincil bir amino asit yani proteinin temel yapı taşı sen bunu bonfile olarak düşün :) 90 tane 1000 mg hap 60-70 TL arası.

2) L-CARNİTİN de bir aminoasit sen bunu peynir altı suyu olarak düşün :) Bu biraz pahalı 60 tane hap 500 mg 100 TL'ye varıyor. Ya da SOLGAR'ın sıvı formu var. ACETYL-L-CARNİTİN ise carnitinin başka bir formu. Teknik detaya girmeyeceğim ama ikisinden de önerdiğim dozda faydalı olur.

3) CoQ10 e PYCNOGENOL ise antioksidan sen bunları kandaki akyuvar olarak düşün. Vücuttaki mikroplarla (mikrop dediğime bakma free radikallerle) savaşıyor.

4) MULTİVİTAMİN ise adı üstünde birden çok vitamin içeren bir hap. Bunu da portakal, elma, havuç, muz, limon, lahana vb. sebze ve meyvelerin sıkıldığını ve suyundan bir karışım yapıldığı olarak düşün. :)

Eczaneden alacaksan SOLGAR al sağlam bir eczanede bunların hepsini bulursun. Bunlar için zaten reçete yazılmaz bazı doktorlar yazıyor ama bunlar ilaç olmadığı için zaten SGK karşılamaz.

3 aylık düzenli kullanımızın size maliyeti kabaca söylüyorum 350-400 TL civarında tutar.

Bu arada multivitamin markası bilindik birşey olsun (SOLGAR, GNC, PHRAMATON vb.) ve 1 hap da aşağıdakilerina asgari olduğuna emin ol:

Çinko: 10-15 mg
Selenyum: 20 - 50 mg
E Vitamini: 50-200 IU
A Vitamini: 2000 - 5000 IU
C Vitamini: 100 - 200 mg
Folik asit: 100 - 400 mg

Biz GNC Mega Men kullanıyoruz ama dediğim gibi marka önemli değil yeterki güvenli bir üretici olsun ve yukarıdaki asgari değerlere sahip olsun.

Unutmuşum kusurabakma kullanımlar;

Multivitamin ve Coq10 sabah kahvaltıdan sonra 1, gece yatmadan 1 saat önce 1
Arginin ve Carnitin akşam yemeğinden sonra bol suyla
PYCNOGENOL ise öğlen yemeğinden sonra 1 veya 2 (30 mg alırsanız 2 tane, 50 mg alırsanız 1 tane hap yutsun)

Yurtdışından ebay vb. internet sitelerinden almaya sakın kalkmayın gümrüğe takılır paranız da yanar. Yurtdışında bu ürünler ülkemizdeki fiyatların yaklaşık 4 te 1'i ama gümrükten geçişisi 75 euronun altında olsa dahi yasak. El koyarlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…