Erkek İnfertilitesi Sperm dna hasarı kaan aydos

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
Tekrar merhaba arkadaşlar, bugün itibariyle bhcg değerim iki katına çıktı, yani galiba gebeyim, pazartesi kadındoğuma gideceğim ama iki hafta sonra kalp atışı ve kese görünürmüş yani hala tam belli değil. Şimdi size bizim süreci anlatayım, bizim 2015 de bir başarısız tüb bebek denememiz oldu, nedenini araştırırken bu sitede yazılan yorumları buldum ve eşime sperm dna hasarı konusu ile ilgili test yaptırmamız gerekliliği konusunda sağlam baskı yaptım. Sonuç %48 hasar ve bozuk morfolojili sperm sonuçları oldu. Kaan hoca dna hasarı %20 nin altına düşmeden çocuk sahibi olmanız zor demişti ve haklıydı da. Tedavimize 1 yıl devam ettik. 2016 nın sonuydu sanırım tam hatırlayamıyorum değerler %28 lere düştü, hocam sağolsun bize isterseniz tüp bebek deneyin dedi ama biz tedaviyi tamamlamak istediğimizi söyledik, bu arada kocam haftada iki gün göbekten iğne tedavisi gördü, ben de bu sürede kilo vermeye çalıştım. Şubat ayında değerlerimiz %20 yani altına indi yani hasar çok azaldı. Kaağan hoca artık doğal yolla çocuk sahibi olabilirsizniz dedi gerçekten dediği gibi doğal yolla oluyoruz inşallah. Şimdi bu süreçte hayatımızda değişen şeyleri sıralayım. Arkadaşlar kesinlikle hazır tavuk ve hazır yumurta tüketmedik çünkü hayvanlara verilen hormonlar direk bize geçiyor. Sütümüzü semt pazarındaki köylü ablalardan alıp yoğurt yaptık kesinlikle hazır yoğurt tüketmedik. Eşim işyerinde çok fazla filitre kahve içerdi artık hiç içmiyor. Paketli gıda tüketmedik ve son 4 ay ciddi ciddi ekmeği hayatımızdan çıkardık. Eşim tam bir yıl boyunca her akşam ilaç gibi keçiboynuzu pekmezi içti. Pekmezi eczaneden aldık hünnap marka. Dna ve morfoloji hasarına neden olan en büyük etkenden biri de uykuymuş araştırmalarımızdan bunu da öğrendik. Eskiden eşim geç yatar sabah işe gider uyku saatlerini çok önemsemezdi ama onu da takibe aldık ve gece saat on bir buçukta mutlaka yatakta olup 12 de yatıp 7 de uyanıp işe gitti. Uykunun hasar boyutunu hafife almayın. Ablamın ilk çocuğu doğduktan sonra ikinci çocuğu on yıl sonra oldu. On yıl gece vardiyasında çalışan eşinin gündüz vardıyasına dönmesinden 2 ay sonra hamile kaldı. Yani o derece önemli. Kaan hoca bize iğneler ve suya katılan ilaçlarla destek oldu ama en önemlisi farkında olmadan hayatımızda olan pek çok zararlı şeyleri çıkarmamız konusunda öncü oldu. Allah ondan razı olsun, bebeğimiz doğar doğmaz gidip kendisiyle fotoğraf çelikcez nasipse
Hayırlı olsun cnm uzun uğraşlar sonrası güzel hbri almıssın ne mutlu Allah saglıkla kucagına almayıda nasip etsin. Cok güzel anlatmıssın süreci. Bnm eşimde de uyku düzeniyle ilgili problem var ama doktordan duymadıkca ikna edemiyrm düzenli olması gerektigine. Gece 2 den önce uyumaz tv karsısında uyur. Öyle gelmiş öyle gidiyor bunu değiştrmek için bir cabası yok. Hiç hosuma gtmıyor bu durum ama artık herseylerine müdahalr etmektn yoruluyr insan. Kendi farkına varıp gayret etmeli. Bn nette arastrdm uykunçya dair cok birşey bulamadm senin buldgn br yazı varsa paylasrmsn. Uyku düzensizlginin Sperme zarar verdiğine dair. Ancak öyle ikna oluyor bn kafamdan uyduruyorum diye düşüyor yoksa:) bizde dna hasari cikmadi ama canli sperm sayimiz az cikti dogal yolla gebe kalinmayacak sekildeymis onun tedavisini goruyoruz. Size de erken yaslanma testini yaptrmismiydi kaan hoca?

Ne mutlu size maşallah :halay:çocuğunuzu sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah :dua: sizin sperm değeeleeiniz nasıldı peki? Ve ne kadarla hamile kaldınız? Tedavi toplamda ne kadar sürdü?
Canım bizim tedavi toplamda tam bir yıl sürdü, tedavi bittikten sonra Kaan hoca sizden dört beş ay içinde hayırlı haberler bekliyorum demişti tam dediği gibi oldu. Allah sizlerde nasip edecek hayırlısı ile inşallah bol sabır ve kesinlikle bol umut dolu olun.

Hayırlı olsun cnm uzun uğraşlar sonrası güzel hbri almıssın ne mutlu Allah saglıkla kucagına almayıda nasip etsin. Cok güzel anlatmıssın süreci. Bnm eşimde de uyku düzeniyle ilgili problem var ama doktordan duymadıkca ikna edemiyrm düzenli olması gerektigine. Gece 2 den önce uyumaz tv karsısında uyur. Öyle gelmiş öyle gidiyor bunu değiştrmek için bir cabası yok. Hiç hosuma gtmıyor bu durum ama artık herseylerine müdahalr etmektn yoruluyr insan. Kendi farkına varıp gayret etmeli. Bn nette arastrdm uykunçya dair cok birşey bulamadm senin buldgn br yazı varsa paylasrmsn. Uyku düzensizlginin Sperme zarar verdiğine dair. Ancak öyle ikna oluyor bn kafamdan uyduruyorum diye düşüyor yoksa:) bizde dna hasari cikmadi ama canli sperm sayimiz az cikti dogal yolla gebe kalinmayacak sekildeymis onun tedavisini goruyoruz. Size de erken yaslanma testini yaptrmismiydi kaan hoca?
http://dergipark.ulakbim.gov.tr/firattip/article/view/5000051816 bu linki kopyala Google'a yapıştır canım buna benzer bilimsel makaleler de var uykunun dna üzerindeki etkisiyle ilgili. Biz erken yaşlanma testi yaptırdık sanırım, eşimin spermleri yaşı ve oksidatif stresi yüksekti. Bizim tedavini ilk ayı sperm sayısı o kadar düşüktü ki dna hasar testi yapılamamıştı ve labrotuar para iadesi yaptı sen düşün artık canım. Nerdeeen nereyee

http://dergipark.ulakbim.gov.tr/firattip/article/view/5000051816 bu linki kopyala Google'a yapıştır canım buna benzer bilimsel makaleler de var uykunun dna üzerindeki etkisiyle ilgili. Biz erken yaşlanma testi yaptırdık sanırım, eşimin spermleri yaşı ve oksidatif stresi yüksekti. Bizim tedavini ilk ayı sperm sayısı o kadar düşüktü ki dna hasar testi yapılamadadı para iadesi yaptılar sen düşün artık canım. Nerdeeen nereyee
Cok sagol canim hemen bakiyorum. Ay masallah ya boyle iyi haberler duymaya cok ihtiyacimiz var. bizim tedavinin 2. Ayi bitti bi umut hamile kalirmiyin derken adet olunca off olmayacak herhlde endisesine kapiliyoruz ama sabirli olmamiz lazim. Bu sureci nasil gecirdin her ay umutsuzluk kapladimi icini. Bir de kafama takmadim da oldu diyenlerdenmisin? Tedavideyken takmamak mumkun degil bir yandan da bukdr stres yaptgm icin kendime kiziyrm ama yumurtlama donemim gelince ister isteme o gunleri degerlendrmek istyrm oyle keyfine gore iliski planlayamiyorum

Gün aşırıya döndük canım. Yumurtlama günleri de her gün deniycez. Sperm içerde kalınca bozuluyormuş. Siz de güzel sonuçlar alırsınız inşallah en kısa zamanda:dua:
Canım gün aşırı yapmayın, benim hamile kaldığım güne bakıyoruz yumurtlama günümden bir gün önce ve eşimin üç günlük cinsel perhizi sonrası. Bence kadın doğumdan yumurtlama zamanına yakın gidip yumurtalarının büyüklüğünü ve tahmini çatlama gününü öğren ve eşinle üç gün cinsel ilişkiye girmeyip yumurtanım çatlama gününden bir gece önce ve bir gece sonra ilişkiye girin, biz öyle yaptık. Eskiden gün aşırı yapıyorduk meğer sperm sayısı yetersiz kalıyormuş.yeni sperm oluşması zaman alıyor ya ondan

Yok canım çoban çantası kalp kalp yaprakları var
Canım yine ben yaa:63: ama bugün bu karışım için gerekli olanları tedarik edicem de hata yapmak istemiyorum. Zencefille Zerdeçalı toz halinde mi koyuyoruz? Bir de üzüm çekirdeği derken? Hangi üzümün çekirdeği? Yani aktara gitsem bana ne vermesi gerektiğini bilir mi acaba:kk77:

Kızlar selammm:KK68: kaan hocadan cevap geldi. Oksidatif strese bağlı dna hasarınız düzelmiş artık ilaç kullanmanıza gerek yok normal yolla çocuğunuz olabilir demiş. Ama yine de promotil M ye devam ederseniz tekrar dna hasarı oluşmaz demiş. Bir de aynı beslenme düzenine devam edin diyor. Sperm değerlerinim düşük olması önemli değil yine de 1 ay trental kullanıp sperm testi yaptırın görelim demiş. :KK71:Beklemek istemezseniz tüp bebek için görüşelim diyor . Ama biz tabiki bir kaç ay daha beklemek istiyoruz. Şansımızı deneyeceğiz.:KK31:

O okaliptus_ a68 a68 @nazhani

Kaan hoca bize de cevap yazmış...
"Spermlerinizin oksidatif strese bağlı herhangi bir bozukluğunun kalmadığı görülüyor, yani DNA hasarı normal değerlere gelmiş. Sperm sayısı, morfolojisi ya da hareketinde olacak düşmelerden dolayı kaygılanmayın. Sperm DNA içeriği sağlıklı olduğu için, bunların önemi olmaz. Bundan sonra isterseniz doğal yolla çocuk olmasını bekleyebilirsiniz. Tüp bebek için de sperm yönünden bir sorun yok. Artık teste de gerek yok. DNA hasarı, antioksidan ilaç aldığınız müddetçe tekrarlamaz.
Bundan sonrası için sadece koruyucu amaçlı antioksidan olarak Impryl tabetlerden günde 1 tane kullanmanızı öneriyorum. 2 ay sonra normal bir sperm testi yaptırıp buradan bana yollarsınız. İğneleri keselim. Fayda görmüşsünüz ki, hasar normale gerilemiş. Beslenmenize de dikkat edin."
Bizde beklemek istiyoruz.. Hayırlısı..

Kaan hoca bize de cevap yazmış...
"Spermlerinizin oksidatif strese bağlı herhangi bir bozukluğunun kalmadığı görülüyor, yani DNA hasarı normal değerlere gelmiş. Sperm sayısı, morfolojisi ya da hareketinde olacak düşmelerden dolayı kaygılanmayın. Sperm DNA içeriği sağlıklı olduğu için, bunların önemi olmaz. Bundan sonra isterseniz doğal yolla çocuk olmasını bekleyebilirsiniz. Tüp bebek için de sperm yönünden bir sorun yok. Artık teste de gerek yok. DNA hasarı, antioksidan ilaç aldığınız müddetçe tekrarlamaz.
Bundan sonrası için sadece koruyucu amaçlı antioksidan olarak Impryl tabetlerden günde 1 tane kullanmanızı öneriyorum. 2 ay sonra normal bir sperm testi yaptırıp buradan bana yollarsınız. İğneleri keselim. Fayda görmüşsünüz ki, hasar normale gerilemiş. Beslenmenize de dikkat edin."
Bizde beklemek istiyoruz.. Hayırlısı..
Canım hadi senin de gözün aydın:KK9:yalnız gördük ki aynı mesajı adam kişilere uyarlıyor afeein ona:spor:sizin nasıl çıkmıştı sonuçlar?

Canım hadi senin de gözün aydın:KK9:yalnız gördük ki aynı mesajı adam kişilere uyarlıyor afeein ona:spor:sizin nasıl çıkmıştı sonuçlar?
Seninde gözün aydın :) İnşallah hepimiz için herşey iyi olur... DNA hasarımız %17,3 'e gerilemişti. Sizin en son kaçtı?
Size farklı bir ilaç önermiş sanırım o kafama takıldı. :KK64:

Kizlar merhaba bizimde gunumuz geldi allah izin verirse persembe gunu ankaraya gidicez gitmeden once tavsiyeleriniz varmi ? Birde bize 4 gibi aliyoruz sirayla dediler olaki doktor test verdi o saatten sonra yapiliyormu bi gun dahami kalmal gerek ?

Kizlar merhaba bizimde gunumuz geldi allah izin verirse persembe gunu ankaraya gidicez gitmeden once tavsiyeleriniz varmi ? Birde bize 4 gibi aliyoruz sirayla dediler olaki doktor test verdi o saatten sonra yapiliyormu bi gun dahami kalmal gerek ?
Düzen lap ara canm kacta kapatıyorlar bi sor istersen sizde sorun ne ilkkez mi gidiceksiniz ?Rabbim yardımcımız olsun hepimizin

Canım gün aşırı yapmayın, benim hamile kaldığım güne bakıyoruz yumurtlama günümden bir gün önce ve eşimin üç günlük cinsel perhizi sonrası. Bence kadın doğumdan yumurtlama zamanına yakın gidip yumurtalarının büyüklüğünü ve tahmini çatlama gününü öğren ve eşinle üç gün cinsel ilişkiye girmeyip yumurtanım çatlama gününden bir gece önce ve bir gece sonra ilişkiye girin, biz öyle yaptık. Eskiden gün aşırı yapıyorduk meğer sperm sayısı yetersiz kalıyormuş.yeni sperm oluşması zaman alıyor ya ondan
Ya valla hangi doktora gittiysek gin aşırıda ortak karara varılıyor. 3 günden uzun süre sperm içerde kalınca bozulmaya uğruyormuş. Kaan aydos da yumurtlama günlerinde hatta her gün diyor. Ama biz gün aşırı deneyeveğiz.dediğin gibi de denedik olmayın olmuyor. Tutacağı varsa tutacak diyorum inşallah :dua:

Düzen lap ara canm kacta kapatıyorlar bi sor istersen sizde sorun ne ilkkez mi gidiceksiniz ?Rabbim yardımcımız olsun hepimizin
Ilk kez gidicez canim aslinda doktorlara gore hicbir sorun yok ama 2 tup denedik embriyolar ilerlemiyor.bizde dedik bi gidelim esimde cok kasinti var aslinda mantar olabilir mi diyorum urologa gittik normal terden kasinti olur degerleri de iyi dedi.bakalim belki detayli testte bisey cikar.tup bebek doktorlari yumurta kaliten kotu ondan olmuyo dediler ama bi kac doktorada gittim alakasi yok yumurtan az ama yine de iyi dediler napcagimizi sasirdik bir umut gidicez bakalim ankaraya.

Ilk kez gidicez canim aslinda doktorlara gore hicbir sorun yok ama 2 tup denedik embriyolar ilerlemiyor.bizde dedik bi gidelim esimde cok kasinti var aslinda mantar olabilir mi diyorum urologa gittik normal terden kasinti olur degerleri de iyi dedi.bakalim belki detayli testte bisey cikar.tup bebek doktorlari yumurta kaliten kotu ondan olmuyo dediler ama bi kac doktorada gittim alakasi yok yumurtan az ama yine de iyi dediler napcagimizi sasirdik bir umut gidicez bakalim ankaraya.
Geçmiş olsun.. Ankaraya nerden geleceksiniz? Arkadaşın söylediği gibi Düzen Lab. nı arayıp saat kaça kadar açık olduklarını öğrenin. Eğer kendi aracınızla geliyorsanız randevudan hemen sonrada testleri verir gidersiniz. Doktorlar bize de hep sebepsiz infertilite dedi. Maddi manevi yordu bizi bu süreç. Ama sonra Kaan hocanın makalelerini okuduğumuzda DNA hasar testinden haberimiz oldu ve hasar olduğu ortaya çıktı. Siz DNA hasar testi yaptırdınız mı hiç?

Geçmiş olsun.. Ankaraya nerden geleceksiniz? Arkadaşın söylediği gibi Düzen Lab. nı arayıp saat kaça kadar açık olduklarını öğrenin. Eğer kendi aracınızla geliyorsanız randevudan hemen sonrada testleri verir gidersiniz. Doktorlar bize de hep sebepsiz infertilite dedi. Maddi manevi yordu bizi bu süreç. Ama sonra Kaan hocanın makalelerini okuduğumuzda DNA hasar testinden haberimiz oldu ve hasar olduğu ortaya çıktı. Siz DNA hasar testi yaptırdınız mı hiç?
Onu istanbulda duzende yaptirdik %4.63 cikti hasar yok herhalde.ama randevu alirken bayana dedim boyle cikti sonuc azda olsa var dedi.ama 20 ve uzeri onemli diye biliyorum.

Canım yine ben yaa:63: ama bugün bu karışım için gerekli olanları tedarik edicem de hata yapmak istemiyorum. Zencefille Zerdeçalı toz halinde mi koyuyoruz? Bir de üzüm çekirdeği derken? Hangi üzümün çekirdeği? Yani aktara gitsem bana ne vermesi gerektiğini bilir mi acaba:kk77:
Canm sen listeyi direk aktara ver o hepsini verir.uzum çekirdeği bı kutunun içinde var onlarda.hepsini orada cektir zorluk olmasın sana eve gelincede karıştır .ben öyle yapmıştım.tarifi aldığım arkadaştan :)

Hadi inşallah güzel sonuclarla dönün cnm

Kızlar selammm:KK68: kaan hocadan cevap geldi. Oksidatif strese bağlı dna hasarınız düzelmiş artık ilaç kullanmanıza gerek yok normal yolla çocuğunuz olabilir demiş. Ama yine de promotil M ye devam ederseniz tekrar dna hasarı oluşmaz demiş. Bir de aynı beslenme düzenine devam edin diyor. Sperm değerlerinim düşük olması önemli değil yine de 1 ay trental kullanıp sperm testi yaptırın görelim demiş. :KK71:Beklemek istemezseniz tüp bebek için görüşelim diyor . Ama biz tabiki bir kaç ay daha beklemek istiyoruz. Şansımızı deneyeceğiz.:KK31:

O okaliptus_ a68 a68 @nazhani
çok güzel bir haber canım darısı başımıza artık bir iki ay hatta daha fazla bekleyin bence inşaallah doğal yoldan gelir meleğin

X