Söz/nişan takı

Benim borum öter olayına girmişler . Ben sizin yerinizde olsam o evde de oturmam burnunuzdan getirirler size soyliyim. Benim gorumcem böyleydi herşey karışırdı eşimin annesi olmadığı için ve beni yok sayardı. Evim ankaradaydi biz eşimle iş dolayısı ile bir araya gelememistik belli bir sure eşyaları ankaraya bırakıp kendi sehirime gitmistim. Ablasinada bir sorun olursa anahtar sende kalsın biz gelemeyiz müdahale edersin demistik evde de kimse olmadığı için fazla esylarinida oraya koy biz gelince yada evi tasiyinca alırsın demistim. Ama beni hep yok sayardı. Ben elektirkli battaniye götürmustum hiç eşyalarımı kullanamadım daha düşünün gitmiş eşimi aramış demiş benim elektrikli battaniye bozuldu sizinkini aliyim eşimde al demiş. Ev yakında değil arabayla gitmesi gerek yani. Bende delirdim benim çeyizini bana sormadan nasıl alır bir insan kızdım mesaj attım kaldiki bana lazım olan birşeyi niye alıp götürsün. Kızı gitti tüm sülaleye anlattı bir elektrik battaniyeyi vermedi diye benim kulağıma geldi anneme söyledim. Annemde aradı kızdı siz niye benim kızimın eşyasını hem almaya çalışıp hem dedikodusunu yapiyosunuz diye sonra gitmiş eşime demişki ayciceginin annesi bana hırsız dedi demiş kavga gürültü. Elektrk battaniye üç kuruşluk birşey vereceği yol parasıyla zaten alır ama sırf pislik olsun diye yapti bunu. Ayyy size öyle yapılınca benimde kendi anılarım geldi gözümün önüne 🤣🤣🤣 sakın yakın oturmayın şimdi uzagimda allahtn kırk yılda bir geliyorlar 🤣🤣

Selam tekrar, öncelikle dünden beri gerçekten kötü bir haldeyim. Keşke anneleri hiç karıştırmasaydım dün bana bir kolye yolladılar bunu aldık diye gelip de bana alalım mı bunu beğendin mi diye sormamaları tekrar gıcığıma gitti açıkçası ama sustum bir şey demedim ortalık daha fazla karışmasın diye isteğine görseli özelden atarım zaten pek anlamam altından falan. Evi çok laf eden olmuş ama ev annesinin yani benden çok çok önce alınan bir ev evde benim hiçbir hakkım yok aile apartmanı tarzı bir şey onlar alt katta biz üst katta kalacağız kapıları ayrı olacak şekilde. Yani gerçekten aslında bağırıp çağırıp kavga etmek istiyorum ama annem yapma kızım siz mutlu olun yeter ki diyor ama bir yönden de bilmiyorum karmakarışık bir haldeyim. Sevgilim ben durumum olunca sana daha iyisini alırım diyor ama dediğim gibi ben çok önceden ona bahsetmiştim biz de nişanda düğünde takılan altınlardan çok azı nişanda takılıyor diye ve sanki benim dediğime hiç kimse sallamamış hiç kimsenin umurunda değil ciddiye alınmamış gibi hissediyorum ve sanki bu bir ömür böyle devam edecekmiş gibi hissediyorum bu şekilde sanki benim bir hükmün olmayacakmış gibi. Annemin annesini araması da beni çok üzdü galiba orada hata yaptım sonuçta onların arası şimdi biraz limoni oldu dün kaynanama arasam mı acaba diye düşündüm özür dilemek için hani sanmasınlar ki şimdi biz illa altın istiyoruz falan sizce ne yapayım arıyım mı yazıyım mı ve ne söylemeliyim çünkü gerçekten kimse kimseyle kötü olsun kimsenin kalbi kırılsın istemiyorum bilmiyorum çok kötü bir durum Allah kimsenin başına vermesin…
Sizin iş sıkıntılı şimdi özür dileseniz,bunun altından kalkamazsiniz, susmayın lafını esirgemeyin desek sonu ayrılık.Zaten aile binasına gelin gidiyorsunuz evlilik pek parlak görünmüyor.Madem anneniz kızım sen mutlu ol diyecekti bu altın kavgası niye oldu????
Kocam beni ezmez ,hep yanımda durur derseniz kendimizi ateşe atın İşin sonunda anam da anam ,çok uzdunuz kadını derse o evlilik azap olur .

Aynı benim kayınvalidem ya. Biz evlenirken adet değil gelenek değil görenek değil dedi dedi hiçbişeye karışmadı. Misafir gibi geldi gitti.

Gün geldi devran döndü kaynım evlendi. Kadının içinden adet gelenek timsali bir kadın çıktı. Herşeyini yaptı olması gerekende de fazla hatta. Evini de verdi üst katından. Yaşıyorlar mutlu mesut.

Bugün anneler günü aramadım bile. Eee ne demiş ne ekersen onu biçersin.

Bence orta-uzun vadede siz daha şanslısınız eltinize göre

Valla burdaki kadinlar altina falan karsi. Dinleme bunlari.
Bence cok iyi yapiyorsun ailenin yaninda dur kiymetini bil. İste isteyebildigin kadar. Benim degerim bu isinize gelirse de. Oylelerinin kiymeti bilinir hep cevrene bak

Sen gencligini guzelligini bekaretini veriyorsun adama. Yarın obur gun bosansanız bu isten sen zararli cikcaksin en basitinden. İsteyebildigin kadar iste en az 200gr .

Gençlik + Güzellik + Bekaret = 130.000

Bence çok iyi kampanya. Konu sahibinin nişanlısı sakın kaçırmasın. Ekonomik kriz var zaten. Bugün aldığımızı yarın alamıyoruz.

Sermin iyi de Medeni hukuk da geline takılan altın gelinindir diye bu mehir hikayesi yüzünden diyor

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından 2017/1038 E. ve 2021/458 K. numarası ile verilmiş olan kararda:

"Mevzuatımızda, düğün sırasında takılan ziynet ile parasal değeri olan bütün eşyanın aidiyeti konusunda yazılı bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenledir ki, örf ve adet hukuku uygulanmaktadır. Yargıtay'ın yerleşik uygulamasına, yaygın örf ve adet ile ülke gerçeklerine göre kural olarak, düğün sırasında takılan ziynet eşyası ve paralar kim tarafından ve hangi eşe takılırsa takılsın aksine bir anlaşma ya da örf ve adet kuralı olmadığı takdirde kadına bağışlanmış sayılır ve artık kadının kişisel malı kabul edilir. Yani erkeğe takılan ziynetler ve paraların da aksi kanıtlanmadığı müddetçe kadına ait olduğu kabulü vardır. Söz konusu ziynet eşyasının (altın vs.) evlenme sebebiyle gerek ailelerce ve gerek yakınlarca kadına geleceğinin güvencesi olarak takıldığı kabul edildiğinden emaneten (geçici olarak) takıldığı konusunda kadının bir kabulü olmadığı sürece genel kural kabul edilecektir. Artık, ziynetlerin geri istenmemek üzere verildiği iddia ve ispat edilmedikçe, bunları alan iade etmekle yükümlüdür."

bizim oralarda eskiden beri mehir diye bir uygulama yoktur, türküm, yörüğüm, müslümanım.
adına "mehir" koyarak nikah sırasında kadının bir mal talep etmesi diye birşeyi biz bilmiyoruz (şimdi dini nikahı kıyarken ne verdin mehir diye soruyor kıyan kişi, eskiden yoktu) -- ki bu konudaki örnekte de kadının nikah sırasında ettiği talep değil bu çoğu ailede mehir olarak nikah sırasında kızın x bir şey istemesi yok adette şimdi yeni yeni müslüman kesim uyandı aslında bu mehir olayına---

ama bizde, gelin erkeğin evine inerken (deveden ya da attan iniyor ya) k.baba gelinin ayağına kurban keser o sırada da 10 koyun veya şu kadar tarla, neyse verirmiş eskiden, mesela bizde mehir kabul edilen şey budur. k.babanın verdiği bu mal o kadınındır mesela, kocası satamaz, kesemez karısından izin almadan. not: damat olan erkeğin kendine ait bir malının zaten olmadığına dikkat çekmek isterim. mal zaten k.babanın çünkü birlik oturuyorlar erkeğin malı ancak evini ayırırsa olabiliyor.

her yörük boyunda aynı olmayabilir, her yöre zaten Türk de değil yöreden yöreye bin çeşit örf adet var Medeni kanun bu konuya zaten hiç bir yasa koymamış ama bakmış millet böyle yaşıyor ee artık kimse de koyun vermiyor tabi geline altınlar mehir yerine gelinindir denmiş çıkılmış. "kadına geleceğinin güvencesi olarak takıldığı kabul edildiğinden" bu mehir değil de ne?

Mehir konusu bambaşka ve çok karışık bir konu.

Valla burdaki kadinlar altina falan karsi. Dinleme bunlari.
Bence cok iyi yapiyorsun ailenin yaninda dur kiymetini bil. İste isteyebildigin kadar. Benim degerim bu isinize gelirse de. Oylelerinin kiymeti bilinir hep cevrene bak

Sen gencligini guzelligini bekaretini veriyorsun adama. Yarın obur gun bosansanız bu isten sen zararli cikcaksin en basitinden. İsteyebildigin kadar iste en az 200gr .
ironidir insallah

Sizin iş sıkıntılı şimdi özür dileseniz,bunun altından kalkamazsiniz, susmayın lafını esirgemeyin desek sonu ayrılık.Zaten aile binasına gelin gidiyorsunuz evlilik pek parlak görünmüyor.Madem anneniz kızım sen mutlu ol diyecekti bu altın kavgası niye oldu????
Kocam beni ezmez ,hep yanımda durur derseniz kendimizi ateşe atın İşin sonunda anam da anam ,çok uzdunuz kadını derse o evlilik azap olur .
Hicmi aramiyim yani böylede araya sogukluk girmez mi?

Aynen hissettigin gibi olacak.
O kayinvalide asla rahat vermicek
Kocan anam o anammmm diye gezinecek ortalikta.
Ev verdik diye senin zerre hakkin olmadigini o evde her an hissettiririp kendi evleri gibi girip cikacaklar.
Kocan anasina gidicek isten sonra evine gelmek yerine, orda yiyip icip senden orayida cekip cevirmen beklenecek.
Dogurdugun cocuga istedigini gibi bi annelik yapmana izin vermicekler.
Kavga etsen Dam diye damlicaklar.
Dügün yaptik diye ortalikta hava atip dügünden cikmadan elindeki altini alacaklar.

Sakin ama sakin bir hata yapip arayip özür dileme
Gercekten aramiyim mi araya sogukluk girer diye cok üzülüyorum bilmiyorum

ve sanki bu bir ömür böyle devam edecekmiş gibi hissediyorum bu şekilde sanki benim bir hükmün olmayacakmış gibi.

Ev ne benim ne de sevgilimin, annesinin kendi evi. Biz sadece üst katta oturucaz, tamam evet kira ödenmeyecek ama sadece arkadaslarimdan gördügüm gibi benimde üstüme titrenilsin istedim.

Sizin nişanda takılmasını istediğiniz altınlardan çok daha büyük bir derdiniz var o da kayınvalidenizin üzerine olan evde oturmak, bugünler için aynı binada ev almış, oğlum evlenince gelin de oğlum da elimin altında olsun demiş, salonda düğün yapması da sizin için değil el aleme masraf yapmaktan kaçınmadım ev de verdim düğün de yaptım kendime gelin aldım demek için, şu an geleceğinizi göremiyorsunuz ama evlenince eşiniz annesine karşı hep pasif kalacak ve kayınvalideniz bugün size yaptığı yapacağı tüm masrafların acısını çıkaracak, hazır henüz nişanlıyken ayrılın diyeceğim ama bunu yapmayacağınızı biliyorum ve maalesef evlenince bugün dert ettiğiniz nişan takılarından daha büyük dertleriniz olacak o kayınvalideyle, bir mesajımda yazdığımı yineliyorum o yüzden, çalışıyorsanız ki şu durumda evde oturuyorsanız bile işe girip çalışmaya başlayın evlenince de iş bırakmayın ve mutlaka maaşınızın belli bir kısmını kendiniz için biriktirin.

Bu durumu benim erkek kardeşim de yaşadı. Babam ev verdi gelin hanım ile kardeşime. Kızın annesi üstüne altın istedi. Babam da “ben ev vermek zorunda değilim isterseniz evi satıp istediğiniz altınları alayım, ki bu durumda ben daha karlı çıkarım” dedi. Bunun üzerine altınlardan vazgeçildi. Ki düğünde annem babam kardeşler herkes birer 25 gramlık hediye bilezik taktık. Toplamda 6 bilezik alınmış olundu. Kadın hala kızıma altın alınmadı diye konuşuyor. Allahtan gelin kızımız akıllı çıktı da annesinin gazına gelmedi.
Babanız çok akıllı adammış, çok takdir ettim. Bazılarına yüz verince tepenize çıkıyorlar

X