Sokakta Yaşayan Sevilesi Şeyler :)

her zaman birlikteler...
kedimiz çok hareketli olduğu için ancak bu kadar çekebildim...

catsmoi.jpg

Hiii kurban olduklarım bunlar ya:asigim:

ınsanlar parçacıklarında göremeyeceğim yegane şey bunlarda işte ya:asigim:

Bizimle de paylaşıp gösterdiğin için sağol bambim:asigim:

Hiii kurban olduklarım bunlar ya:asigim:

İnsanlar parçacıklarında göremeyeceğim yegane şey bunlarda işte ya:asigim:

Bizimle de paylaşıp gösterdiğin için sağol bambim:asigim:

:asigim: reca ederim canım.
kanka' lar diye isim taktım ben onlara. kedimiz çok hareketli idi maşallah, ağır çekimde hareket etse, daha güzel pozlar da çekerdim... bir dahaki sefere inş.

:nazar: Hepsi birbirinden tatlı, güzel şeyler Şeniz Anneye de geçmiş olsun, dilerim hiçbir şeyi kalmaz, o kötü anıdan başka :Saruboceq:

iyi dileklerin inşallah karşılıksız kalmaz canım.dileğim hiçbirinin basına bişe gelmemesi ama olmuyor işte.sadece anılarında kalsn acısı umarım...tıpkı dediğin gibi..ne hoş bi cümle yazdıgın aradasım.amiin diyelim :))))

Bizde mahallemizin delikanlılarından ikisini yakalayabildik hemen paylaşalım istedik.. Kamera görüntüsüde var ilk fırsatta onuda ekleriz Yırtık kızım arkadaşları ile oynarken...

Başımıza geçen hafta gelen olayıda sizinle paylaşayım... Fotolarda gözüken sarı delikanlı görünüş bakımından aynı labradoru andırıyor ama kulaklar filan av köpeğinide anımsatıyor tam çıkartamadım:1closedeyes: tüm kış boyunca mahalledeki bir evin ufacık balkonunun altında 1 metre ip ile kar kış demeden bağlı kaldısenağlama..

Geçen pazar günü ufak kızım bisikletle gezerken telaşla eve geldi
-Anne arka sokakta bahçede bakılan köpek galiba evinden kaçmış ve şuradaki duvarın üzerinde demirlerde sıkışıp kalmış ağlıyor..

Ayağıma terliklerimi bile giymeden 50 mt ileride çocukların tarif ettiği yere gittim, telekoma ait bir arsa var bu arsaya girip çıkamamış ve duvardan atlayıp parmaklık aralarından çıkmak isteyincede sıkışmış... Öyle telaşlandım anlatamam, canınıda acıtmak istemediğimden bir taraftan okşarken bir taraftanda çocuklarla eşime haber yolladım, o sırada bir hamleyle tekrar bahçeye geri düştü duvar 1mt boyunda ve otlarla kaplıydı düştüğü yersenağlama canı acımadığı için içim rahatladı biraz, ben onu oyaladım kızımda eve koşup Yırtığın ipini alarak döndü... İpi takarak o bahçeden çıkartmayı başardık.. O sırada eşimde gelmişti köpeği aldık evine götürüyoruz eşim ben bekleyeyim dedi kızımla beraber gidip kapıyı çaldık...Bir bayan çıktı, hiç bir şey söylemeden bakıyor..
-Köpeğiniz kaçmış duvardaki parmaklıklara sıkışmış bizde yardım edip çıkarttık dedim...Hiç tepki gelmedi karşımdaki insan şaşkın şaşkın bakıyordu, ev sahibi siz değilmisiniz yoksa tanımadınızmı köpeği dedim...
-Bizimki biraz daha toplucaydı, zaten kaç gün oldu çocuklar gezmeye diye götürdüler bir daha getirmediler bu daha zayıf dedi
:1shok::1shok::1shok::1shok::1shok: ben aynen şokları yaşarken
-Nasıl olur hanımefendi bu sizin köpeğiniz:1shok: diyebildim ama çok fazlada söz bulamadım şaşkınlığımı atamadım çünkü ne tepki vereceğimi bilemedim..
-Zaten bizimde değildi emanetti almadılarda eşim bakıyordu ben anlamam dedi...
-Almayacakmısınız peki şimdi siz bunu? dediğimdede
-Almayalım sal. Dedi....:1shok:
-Ben size şu anda mantığımı yürüterek bir yorum yapmaya çalışıyorum fakat beceremiyorum diyebildim..Bu zavallıya baktınız, alıştırdınız sonra sokağamı salıyorsunuz diyebildim, ardındanda söylenmeye başladım...
-Bağlamak için ip yok dedi karşımdaki mahluk :jeyyar: çünkü artık insan olarak bakamıyordum..
-Ben bizimkinin ipini bırakayım sorun değil alt tarafı bir ip diyerek bahçeye girdim...
O sırada evinin kapısını kapatıp aralığından bakmaya çalışıyordu ben korkarım yaklaştırma dedi..
Sinirde hiç bir şey söylemedim, bahçeye girip ipi demirlere takıp fırladım sokağa...
Eşim şaşkın şaşkın bizi izliyordu anlam verememişti, aynı anda kızımda tabiki... İnanamadık bu başımıza gelene...
Bir kaç saat arayla kızımı kontrole yolladım oradamı diye bakması için ve yiyecek yolladım... Bahçede tutulması 2 gün sürdü ve artık o bir sokak köpeğisenağlama her gün bizi ziyarete geliyor karnını doyuruyoruz suyunu veriyoruz bahçeye alıp kızımla oynamasını sağlıyoruz ve sağa sola haber yolladım bakabilecek birisi varsa alsın diye senağlama

dsc00007b.jpg

dsc00008j.jpg

Bunların basiretleri bağlanmış.. Vicdan yok, ahlak yok.. Yani ne yazacağımı bilemedim yine..

Allah senden razı olsun kallisim.. yemez, içmez o köpişe, kocaman kalbindeki sevgiden vermeye devam edersin, eminim..

Kan vermek için, sabahın köründe trene atlayıp Ankara'ya gelen ve üstelik günümüzde kızına söz geçirebilen anne ya da annesini dinleyen kız sayısı oldukça azken kızını da yanına kapıp koyan insandan, gelecek iyiliğin sınırı yok benim kitabımda..

Ne diyeyim.. yutkundum kaldım.. son fotoda.. gözlerinde oluşan ifadeye bakıp da etkilenmemek mümkün mü?

.........şöyle toparlayayım.. artık hal kalmadı bende.. toparlamak lazım.. koca kışı 1metre ipin ucunda aç, bilaç ve sevgisiz geçiren bu çocuk.. şimdi daha güvenli halde olabilir.. En azından özgür.. Sen de onu mamaya alıştırınca karnını doyurmak için uğar, parmakların arkasından Yırtığımla aşk meşk yapar.. :asigim: Sonra da mahallede tura çıkar.

Kışın da sizin şu aslında işe yaramayan kulübede yatabilir..

Kışın da sizin şu aslında işe yaramayan kulübede yatabilir..

Yatar Püsküütüm neden yatmasın, balkon altımızda kapalı orayada iki örtü koyar yatırırım kalorifer borularındanda ısınır ne olacak ki..Bizden önceki ev sahipleri köpüşleri için yaptırmışlar kapalı özel bir yer oda gibi......Sadece bakıyorum ama mantığım ermiyor bu kadar zorlamama karşılık, su içmek için bile koşarak bize geliyor... Bu kadarmı yani?

Diğer çocuklar oyuna giderken benim ufak mahalledeki açları kontrole gitmeye başladı fena yayıldı bu bizde:teselli: bir kaç aklı ermeyen çocuk yukarıdaki fotoda siyah renkli delikanlının boynunada naylon kapkalın bir ip bağlamışsenağlama o kadar ürkekti ki, kimsenin yanına yanaşmıyordu çağırıyorduk gelmiyordu.. Ta ki, aliş bisiklet sepetine ufak bir makas koyup 3 gün sokaklarda onu yakalamak için dolaşıp ipini kesene kadar.. Şimdi oda bizim ve Yırtığın en sevimli dostlarından biri:teytey: .. Sokakta yaşıyor diye tehlike arzediyorlar sanılıyor, tepkide görüyoruz bazen, ama sevgilerini, minnettarlıklarını öyle bir gösteriyorlar ki asıl tehlike başka tarafta....

:kızgın: Hıh ne denilebilir ki...

Bir an yine kendi çocukluğuma gittim .Kış aylarında sokakta gördüğüm kedi köpek hatta kuşlar için. "Ama onlar çok üşüyor ,Ne olur eve alalım." diye ağladığım günleri hatırladım.

Ve hiç unutmuyorum Ali Arslan 'ım benden gizli gizli evden ekmek çalarken yakaladığımda."Anne köpeğe götürüyorum.ama sen kızarsın diye söylemedim" dediğinde gözlerindeki şefkati..

Bu topiğe her girdiğimde keşkeler dolu cümleler geliyor aklıma...

Kallisim duyarlılığın için ne diyebilirim ki,var mı sözcük olarak bir karşılığı ? Hayır yok.

Yatar Püsküütüm neden yatmasın, balkon altımızda kapalı orayada iki örtü koyar yatırırım kalorifer borularındanda ısınır ne olacak ki..Bizden önceki ev sahipleri köpüşleri için yaptırmışlar kapalı özel bir yer oda gibi......Sadece bakıyorum ama mantığım ermiyor bu kadar zorlamama karşılık, su içmek için bile koşarak bize geliyor... Bu kadarmı yani?

Diğer çocuklar oyuna giderken benim ufak mahalledeki açları kontrole gitmeye başladı fena yayıldı bu bizde:teselli: bir kaç aklı ermeyen çocuk yukarıdaki fotoda siyah renkli delikanlının boynunada naylon kapkalın bir ip bağlamışsenağlama o kadar ürkekti ki, kimsenin yanına yanaşmıyordu çağırıyorduk gelmiyordu.. Ta ki, aliş bisiklet sepetine ufak bir makas koyup 3 gün sokaklarda onu yakalamak için dolaşıp ipini kesene kadar.. Şimdi oda bizim ve Yırtığın en sevimli dostlarından biri:teytey: .. Sokakta yaşıyor diye tehlike arzediyorlar sanılıyor, tepkide görüyoruz bazen, ama sevgilerini, minnettarlıklarını öyle bir gösteriyorlar ki asıl tehlike başka tarafta....

"Bu kadar mı yani" demişsin ya.. Onlar nasıl da bilirler sevilip, sevilmediklerini.. Ah yavrum benim ya.. İyi ki sana rastlamış.. Bir can daha kurtuldu demektir bu...

Bahsettiğin düzenek de iyi görünüyor.. Çocuk, köşke taşınacak bu kış haberi yok.. :nazar:

Çocukların yaptıkları da normal.. İnsan neslinin devamı ne de olsa.. Hiç yadırgamadım.
Aliş'e de kocaman teşekkürlerimi ilet..

Tehlikeye gelince.. Dört bir yanımızda..

Kara suratın yüzünü çok iyi göremedim ama öbürü çok şaşkolok.. Aynı bizimkiler gibi bakmış yavrum yaaa...

Bunlar da sana.. a.s. a.s. a.s.
Hoooppp biri Aliş'in..

:kızgın: Hıh ne denilebilir ki...

Bir an yine kendi çocukluğuma gittim .Kış aylarında sokakta gördüğüm kedi köpek hatta kuşlar için. "Ama onlar çok üşüyor ,Ne olur eve alalım." diye ağladığım günleri hatırladım.

Ve hiç unutmuyorum Ali Arslan 'ım benden gizli gizli evden ekmek çalarken yakaladığımda"Anne köpeğe götürüyorum.ama sen kızarsın diye söylemedim" dediğinde gözlerindeki şefkati..

Bu topiğe her girdiğimde keşkeler dolu cümleler geliyor aklıma...

Kallisim duyarlılığın için ne diyebilirim ki,var mı sözcük olarak bir karşılığı ? Hayır yok.

Güzel bir yürek daha yetişiyor demektir bu.. a.s.
Not: ilk fotodaki köpiş de yine yürek dağlayanlardan..

her zaman birlikteler...
kedimiz çok hareketli olduğu için ancak bu kadar çekebildim...

catsmoi.jpg

Ellerine sağlık bambusim a.s., harika bir manzara, saatlerce seyredebileceğim...:asigim:

:asigim: reca ederim canım.
kanka' lar diye isim taktım ben onlara. kedimiz çok hareketli idi maşallah, ağır çekimde hareket etse, daha güzel pozlar da çekerdim... bir dahaki sefere inş.

Kanka'lar, harika olmuş bence alkisalkisalkis

-Bizimki biraz daha toplucaydı, zaten kaç gün oldu çocuklar gezmeye diye götürdüler bir daha getirmediler bu daha zayıf dedi

-Zaten bizimde değildi emanetti almadılarda eşim bakıyordu ben anlamam dedi...

-Almayalım sal. Dedi....:1shok:

-Bağlamak için ip yok dedi karşımdaki mahluk :jeyyar: çünkü artık insan olarak bakamıyordum..

Bir kaç saat arayla kızımı kontrole yolladım oradamı diye bakması için ve yiyecek yolladım... Bahçede tutulması 2 gün sürdü ve artık o bir sokak köpeğisenağlama her gün bizi ziyarete geliyor karnını doyuruyoruz suyunu veriyoruz bahçeye alıp kızımla oynamasını sağlıyoruz ve sağa sola haber yolladım bakabilecek birisi varsa alsın diye senağlama

dsc00007b.jpg

dsc00008j.jpg

Kırmızıyla işaretlediğim cümlelerin her birini okuduğumda içimden hiç de hoş olmayan cümleleri geçirmediğimi itiraf etmek istiyorum Çok üzgünüm çoook :eek:klava:

Yahu, bir insan diyeceğim ama, sorun da orada işte, insan! Üstteki alıntıda bambusimin paylaştığı görüntüler her şeyi açıklıyor.

Acaba diyorum, hayvancağız orada çürüyüp gitmektense, yemek veriliyorsa bile o evde, orada çürümek yerine kaçtı herhalde, şanslıymış ki :nazar: bizim kaçak, sizlere rastlamış Kallistecim a.s. Birçok insanın yap(a)madığını yapmış diye düşündüm, özgürlüğü için çabalamış... Sonunda açlık ve daha acı ihtimaller olsa bile...

Acaba diyorum, hayvancağız orada çürüyüp gitmektense, yemek veriliyorsa bile o evde, orada çürümek yerine kaçtı herhalde, şanslıymış ki :nazar: bizim kaçak, sizlere rastlamış Kallistecim a.s. Birçok insanın yap(a)madığını yapmış diye düşündüm, özgürlüğü için çabalamış... Sonunda açlık ve daha acı ihtimaller olsa bile...
Off yorgunum bende aynı şeyleri düşünsemde içim içimi yiyor nasıl yapılabilir böyle bir şey diye.. Evlerimiz caddeye çok yakın, köpeklerin trafikte ne kadar hassas olduklarını bilsemde her an bir şey olacak korkusuyla aklım onda, çünkü diğerleri gibi sokakta yaşamaya alışık değil.. 2 gün önce arabayla caddeden sapıp evin yoluna girerken farkettim ana caddedeki çöp konteynırının kenarında yemek aranıyordusenağlamasenağlama o kadar üzülüyorum anlatamam, kızımı yollayıp bir şey gösterip çağırmasını istedim ve geldi yavrum. Karınını öyle bir doyuruyor bakarken içim parçalanıyor, kaç gündür farkettim zayıflamış zaten zayıftı kemikleri belli oluyordu..
Köpekler için besleyici değeri yüksek evde hazırlayabileceğim bir mamayı keşfettim şidi onunla besleniyoruz bakalım fayda edecek mi? Yavrum çokta alıştı artık ziyarete gelmemezlik etmiyor:teselli:

ilk fotoda büyük bir köpecik sanmıştım, meğer minikmiş kaydirigubbakcemile3 Anne-yavru değil, aynı sevilesi şey değil mi?

Bende ilk fotoda büyük bir şey sandım sonra güldüm 2. fotoya bakınca kaydirigubbakcemile3 yerden bitme pekte şirin ama Mehalim o 1. fotoğraftakinin kirpikleri içimi burktu:nazar::nazar: o ne güzellik maşallah...

Köpekler için besleyici değeri yüksek evde hazırlayabileceğim bir mamayı keşfettim
Nasıl bir şey kallisim bu? Bize de versene tarifini..

Buraya yeni taşındığımda, vadinin bize bakan tarafında bir köpek çetesi olduğunu fark ettim.. Çete dememin sebebi toplam 7 köpekler.. Ve bir tanesi de liderleri.. Ve vadinin o kısmı onlara ait.. Karşı kaldırımdan geçersen asla rahatsız etmiyorlar.. Ama onların olduğu kaldırıma geçersen eyvah!

Taşındığımın ilk haftasında pencereden izlediğim bir manzara kanımı dondurmuştu.. Bir kadın, dişi olduğunu tahmin ettiğim bir Golden gezdiriyordu.. Havlamaları duyunca eyvah dedim büyük olay var.. Pencereye koştum.. Çetenin hepsi fırlamış dışarı.. Kadına ve köpeğe saldırmak üzereler.. Kadın panikle karşı kaldırıma kaçtı.. Neyseki peşlerinden gitmediler.. Uzun bir süre tehditlerine devam ettiler, arkalarından havlayarak..

Bir gece de ben yanlarına gittim.. Hemen havlamaya başladılar tabii.. Sonra konuşmaya başladım.. sustular, biraz besledim.. Şimdi sesimi duyunca susuyorlar..

Düzenli besleme niyetim vardı ama kısa sürede anladım ki buna gerek yok.. Burada bir kadın var.. Her sabah ama istisnasız -lapa lapa kar, sağanak yağış hiç fark etmiyor- sabah saat 08:00 de iki kocaman torbayla onların yanına iniyor.. Sularını koyuyor.. Diğer torbadaki mamalarını veriyor.. Kadının giyimi, kuşamı falan yerinde değil.. Ya çevre lokantalardan artık topluyor ya da apartmandan mı alıyor onu bilemiyorum..

Ama bir görseniz.. O azman köpişler, kuyruklarını sallaya sallaya etrafını çeviriyorlar.. Sonra da başlıyorlar yemeklerini yemeye..

O kadını pencereden değil de sokaktayken görme şansım olduğu gün sarılıp öpeceğim ahdım var.. :asigim:

Sen yine de tarif ver.. Bizim evde nadiren yemek piştiği için, artıklardan adam gibi birşey çıkartma şansım yok.. :roflol: Belki bir gün lazım olur, şimdiden öğrenmekte fayda var.. kaydirigubbakcemile2

Sen yine de tarif ver.. Bizim evde nadiren yemek piştiği için, artıklardan adam gibi birşey çıkartma şansım yok.. :roflol: Belki bir gün lazım olur, şimdiden öğrenmekte fayda var.. kaydirigubbakcemile2

Püsküütüm bir ay kadar önce tvde bir veteriner ile uzunca sohbet vardı, ilk kez böyle bir sohbetle karşılaştığım için pür dikkat izledim bir saatten fazla...

Sözlerinin arasındada bir açıklamayı sıkıştırıverdi, "beslenme"....

Mesela asla ve asla süt ve süt ürünlerini köpeklere vermememiz gerektiğini söyledi, sakıncası olduğunu biliyor ama sık olmamak kaydıyla ben Yırtığa değişik şeyleri yemeyi sevdiği için süt ürünü olan şeyler yediriyordum, mesela peynir, tost, sütle hazırlanmış bir kaç kaşık corn flakes vs.vs uzuyor liste... Ama o kadar itinalı ve dikkat çekici konuşuyorduk ki hemen bu konuya dikkat etmeye başladım.. Çok ufak miktarlar bile karaciğerlerinde hasara yol açıyor, ömründen gün çalıyormuşsenağlama

Fakat sende bilirsin, yoğurt yemelerinin çok gerekli olduğunu, diğer süt ürünleri gibi zarar değil yararı dokunduğunu anlattı.. Ardındanda mama tarifine geçti..

Pirinç
100gr. kıyma özellikle kuzu kıyması.
Bu iki malzemeyi su ile pişirdikten sonrada içine yoğurt katılıyor..

Ben denedim hemen ve iştah inanılmaz boyutlardakaydirigubbakcemile3... Kıyma olmadığında tavuk parçasıda koyulabilirmiş ama çok az...Bu evde hazırlanan mamanın, pirinç ve yoğurtta bulunan yararları dolayısıyla çok faydası olduğunu gereksinimi olan maddeleri karşılayacağınıda ilave etti..

Kurabiye tarifide verdi onada defterime bakayım yazarıma.s.

Ellerine sağlık kallisim.. a.s.

Süt konusunu biliyordum.. Ama peynirden haberim yoktu.. Bundan sonra ben de dikkat edeyim.. ıyi ki paylaştın kallisim.. Az önce bile bi'parça tulum attım ağzına tosunumun.. :asigim:

Yoğurt zaten benim haftada en az 4-5 kere kuru mamasına karıştırarak yedirdiğim bir besin.. Bulut da bayıla bayıla yiyor zaten..

Garibim hep kuru mama yediği için, yoğurt ona çok lüks geliyor.. :roflol: (Arada tavuk da haşlıyorum tabii)

Tarifi aklıma kaydettim. Merakım şudur.. Bu bir günlük olmalı, diye düşünüyorum.. Yoksa tek öğün mü?

Kurabiye tarifine gerek yok.. Kim pişirecek onu? :roflol:

Tarifi aklıma kaydettim. Merakım şudur.. Bu bir günlük olmalı, diye düşünüyorum.. Yoksa tek öğün mü?

Kurabiye tarifine gerek yok.. Kim pişirecek onu? :roflol:

Püsküütüm şimdi günlükmü aylıkmı diye soramadım adama tvden izlerken kaydirigubbakcemile3oda aklına gelip söylemedi valla:roflol:.. Ama söylediği cümle şuydu, hazır mama alamıyorsanız evde şu besinleri kullanarak almaları gereken besinleri verebilirsiniz..

Ben :roflol::roflol::roflol::roflol::roflol: ay neden gülüyorum sormayın... Yırtık yazacağıma Püsküüte yazdım :roflol: Ben Püsküüte deneme amaçlı bir kaç kez yaptım :roflol: Pirinç ve kıymayı pişirip yarısını verdim az miktarda sonra bir avuç mama yedi yasakkelime kalan pirincin yarısınıda günün 3. öğününde yedi yani yoğurdu sonradan karıştırdım bir günde 2 kez yedi... Her gün verilebilecek bir şey değil ama haftada 2 kez yapılabilir diye düşünüyorum benim yaptığım gibi 2 ye bölünerek tüketilebilir ama ne kadar pirinç diyecek olursanız yarım kg yedi bizim kız 2 öğünde...

Kurabiyeyide yazacağım yap lütfen yaaaa:Saruboceq: çok basit çünkü... Belki sokakta sevilesi şeylerle karşılaşırsında çıkartıp verirsin fenamı olur?
Ben dışardaki beyler ve hanımlar için yapacağım bu haftakaydirigubbakcemile3 çocukların okul dönüşü kendilerine yaptım sanma ihtimali çok büyükkaydirigubbakcemile3 tad ve lezzet sonucunu yazarım....

Ha-aaa unutmadan ben şu mamayı Yırtık'ta denediğim gibi sokaktada denedim lezzeti sevildi, beğenildi iştahla yenildi... Arada makarna ile değiştirip verme niyatim var tavuk-kıyma-makarna ve pirinç sonrada eklenecek yoğurtla sanırım zayıf olanlar biraz olsun kendilerine gelebilirler...:Saruboceq:.. Arada Yırtık görmeden mamada ekleriz olur biter...

Bu gün arabayla çıktık evden eşim ortanca kızım ve ben, yola çıkarken geçende bahsettiğim bizim sarı delikanlılın onu sokağa atan kişilerin evinin önünden geçiyoruz yavrum baktım ki onu istemeyen kişilerin evini evi bildiği için gidip kaının önüne uzanmış gölge yer bulduğu içinde huzurla yatıyorsenağlama içim tuhaf oldu ağlamamak için kendimi zor tuttum çok sakin olan eşim bile her görüşte ayrı ayrı söylenir oldu:eek:.. Bu kadar masum bir varlığı kendilerine alıştırıp sonrada aç bırakıp sokağa atan insanları kınıyorumsenağlamasenağlama

X