SMA taraması sonuçları

Biz ocak ayında yaptırmıştık sonuç tam 2 ay sonra çıkmıştı.
Süreç çok can sıkıcı oluyor ya, devamlı e nabızda sayfa yenileyip duruyoduk.
Sağlık ocağına sorduğumda kanı Ankara'ya gönderdiklerini, oradaki yoğunluğa göre geç çıkabileceğini söylemişlerdi.

Şimdi düğün sezonu, evlenecek olan çiftler devamlı tarama için kan veriyodur, yoğunluk vardır diye tahmin ediyorum..
İnşallah daha fazla gecikmez.

Sizin bildiginiz baska var mi, Nisan' da kan verip de sonuclanan? Ozelde yapanlarin genelde erkenden sonuclaniyor ama devlet hastanelerinde veya saglik ocaklarinda daha uzun suruyor maalesef. Belki onlar da ozel hastanelerde yaptirmislardir.

Burada üç arkadaşın iki buçuk ayda çıktı canım Mart Nisan ayında verenlerdi, ayrıca yeni evlenecek iki arkadaşım da Nisan ayında vermişti onlar da tam iki buçuk ayda aldılar. Sağlık ocağında vermişti diye biliyorum hepsi de özelde değil. Tamamen tutturabildiğine bir durum var gibi maalesef, şans işi. Umarım artık daha fazla beklemeyiz

Ben de öyle tahmin ediyorum tam düğün sezonuna denk geldik maalesef

yaa biz de Nisan ayının başında verdik. Hala ses seda yok. Anlamadım gitti... Artık beklemiyoruz da, zaten bebiş planını erteledik o arada illaki çıkar diye düşündük

yaa biz de Nisan ayının başında verdik. Hala ses seda yok. Anlamadım gitti... Artık beklemiyoruz da, zaten bebiş planını erteledik o arada illaki çıkar diye düşündük

Biz umudu kestik canım artık özelde verecek eşim bir ay daha çıkmazsa dokuz senedir erteliyoruz bebiş fikrini birimiz 34 birimiz 39 olmak üzere artık yaşlar da gidiyor daha fazla gecikmeyelim diyoruz çünkü kiminin hemen çıkıyor kimisi aylarca bekliyor biz aylarca bekleyecek şanslılardan olduk malesef umarım sizinki bebiş düşünceniz gündeme gelene kadar çıkar biz de daha erken verseydik keşke
Kesin biz özele gideriz ertesi gün çıkar

arkadaşım daha Ankara için bile SMA taraması gibi bi test gündemde yokken yani yaklaşık 2 sene önce kendisi özel bi laboratuvarda o dönem için iyi de bir para verip yaptırmıştı. O zaman onun sonucu da 1.5 ay civarı bir sürede çıkmıştı aslında. Yani özelde de çok hızlı olmayabiliyor, tabi son dönem ne durumdadır bilmiyorum ama özel bile bekletebiliyor :/

Ooo siz baya ertelemişsiniz. Bizim acelemiz yok siz Bearhug'unkine bakın önce diyemez miyiz ulaşıp acaba

Yaa keşke öyle bir şey olsa, biz sağlık bakanlığını falan da aradık ama kimsenin konuyla ilgili bilgisi bile yok

Özel laboratuvardan bilgi almıştım canım ben özelde yapılırsa üç dört günde alınıyormuş sonuç öyle demişti görüştüğüm laboratuvar, fiyatı biraz tuzlu ama bu şekilde devletin imkanı ile ilerleme kaydedemeyeceğiz belli oldu

ayy güzel özeller gelişme kaydetmiş demek ki. Konuştuğum bir doktor arkadaşım bir nebze içimi rahatlattı aslında benim SMA konusunda.
şöyle dedi,
-Ailelerde bildiğin önceki 3 nesilde akraba evliliği var mı?
-Eşinle uzak kan bağınız var mı?/ aynı memleket, köy, ilçeden misiniz?
-Aile geçmişinde üst nesillerde hastalık dolayısıyla bebek ölümleri yaşanmış mı?

bu sorulara olumsuz cevap verebiliyorsan ihtimal çok düşük zaten dedi. SMA çok tehlikeli ve zor bi rahatsızlık ama sosyal medya olmasa bu kadar haberimiz olmazdı yaygınlığı sandığın kadar yüksek değil diye de belirtti.

Tabi ben yine de önlem almanın en doğrusu olduğu inancında olduğumdan imkanım varken test sonucunu almayı bekleyeceğim. Bi taraftan dediklerinde haksız değil ve SMA için önlem alsak önlem alamayacağımız onlarca şey var ama ihtimal eleyelim işte.

Kesinlikle maalesef bir sürü başka risk de var ama en azından birine öncesinde bakılabiliyorken baktırmak yapmazsak aklımız kalacak çünkü. Aslında ben komple gen taraması yaptırmak istedim ama o testlerde de yine tespit edilemeyen şeyler oluyormuş hamile kalırsam eğer fetal DNA yaptırırız diye düşünüp vazgeçtik ondan.
Yaş da tabii etken böyle şeylerde bizimki de bebek işleri için çok genç sayılmaz artık bakalım kısmet umarım SMA testindeki aksama bu süreçteki ilk ve tek pürüz olur geri kalanı mutlu huzurlu sağlıklı sorunsuz şekilde tamamlanır. Çok anne olma heveslisi ve çocuk çok seven biri de değilim zaten bir tane bari olsun diyerek çıkıyoruz yola Allah'tan hayırlısı güzel ve kolay şekilde olmayacaksa zaten hiç üzmesin bizi daha çok isteyenlere versin öyle dua ediyorum hep

Herhangi bir sikinti cikarsa sonuc ariyolar diye duydum neden aramadiniz test verdiginiz yeriarayin iciniz rahatlasin

LeucotheaThemis
Canım bugün başka bir platformda 1 Nisan'da verenlerin test sonuçlarının çıktığını okudum, siz de Nisan başı vermiştiniz bir gelişme var mı? Bizim gibi 27 Nisan da veren birine de sağlık bakanlığı iki haftaya çıkar demiş

ooff yok yok yok hala yok. Aile hekimliğine de geçen hafta yine söyledim bakıp haber verelim dediler, kimseden ses soluk çıkmadı sonra.

ooff yok yok yok hala yok. Aile hekimliğine de geçen hafta yine söyledim bakıp haber verelim dediler, kimseden ses soluk çıkmadı sonra.
Off sizinki çıksa ben de umutlanacağım ama yok yani özel hastanelerin üç günde verdiği test için aylardır kimseden bir şey öğrenemiyoruz, çıkanlarınki nasıl çıktı hayret doğrusu aynı şekilde bizde sağlık ocağından da sağlık bakanlığından da dönüş asla alamıyoruz.
Umarım bir sürpriz olur da bugün yarın çıkar canım mutlaka haber et buradan bana da olur mu

yazarım tabi yazmam mı. Ama baksana işin bi dengesi düzeni yok. Sizin sonuç önce çıkarsa ben şaşırmam. Özelde yaptırmayı ertelediniz herhalde şimdilik öyle anladım.

Ben bilgi almak icin halk sagligi merkezi ile gorustum. Bana Turkiye' de sma testleri yapan sadece 2 bolge var dendi. Biz sonuclari Ankara' ya gonderdik, haftada 1 gonderiyoruz butun kanlari dediler. Hatta son zamanlarda verilen kanlari bira zz daha fazla bekletip oyle gonderiyoruz ankara' ya cunku cok fazla yogunluk var dendi. Mesai saatleri arttirildi daha hizli calisiyorlar mart ayindakiler sonuclandi ama sizinki ne zamana cikar bilmiyorum, yakinda cikar muhtemelen dediler. Yani Turkiye' de verilen tum kanlar sma testi icin 2 farkli ile gonderiliyormus. bazi sehirlerinki Ankara' ya bazi sehirlerinki baska bir yere. Bu yuzden bazi Nisan ayinda kan verenlerin sonuclari aciklanirken bazi Nisan ayindakilerden daha ses soluk yok sanirim.

Sonunda en azından neyin neden olduğu mantıklı bi zemine oturdu :) çok teşekkürler aydınlatman için

yazarım tabi yazmam mı. Ama baksana işin bi dengesi düzeni yok. Sizin sonuç önce çıkarsa ben şaşırmam. Özelde yaptırmayı ertelediniz herhalde şimdilik öyle anladım.

Bu iki hafta muhabbetini görünce biraz daha bekleyelim madem dedik canım zaten biraz da saldık açıkçası test sonucu gelmeden başlamayalım diyorduk ama uzadıkça sinirlerimiz bozulmaya başladı bu ay biraz rahat takıldık bilmiyorum düşük ihtimal ama belki de çoktan bebiş geldi bir yanım yeter ne olacaksa olsun diyor bir yanım da şu sonucu almadan bir şey olmasın diyor hayırlısı valla kafayı yedik en sonunda.
Özelde de fiyatlar uçmuş en son 1700 demişlerdi şu an 4000 e kadar çıkıyor verelim haydi bir şey değil ama biz veririz ertesi gün devletin sonucu da çıkar olacak ya sonra oturup keşke bekleseydik deriz

4000 de çokmuş. Hani bu sonuçların böyle aylar sonra çıkacağını önceden biliyo olsanız verilebilirmiş de şimdi riske girmeye değmez. Bedava verdiğin testin sonucu çıktıktan sonra o 4bin içine güzel oturur insanın.

Konunun başlarında test sonucunu bebişten sonra öğrenen bi arkadaş vardı ay belki seninki de öyle olur :)
Ayy heyecanlandımm :) :) Umarım herr iki durum için de güzel haberler alırız sendennnn

Evet ya hem de nasıl oturur o yüzden beklemede artık bu kadar bekledik zaten
Ay hayırlısı canım inşallah sağlıklı sıhhatli hayırlı olacaksa olmuş olsun yoksa ne zaman hayırlısı olacaksa o zaman olsun beklemedeyiz bakalım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…