Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar SLE(Lupus hastal)Paylaşım alanı

inşallah canım sen de çok zor şeyler yaşamışsın ama bu sıkıntılar bizi güçlendirmeli daha çok. Tekrar aynı acıları yaşatmasın rabbim.
Zaten uğraşıyorum , sağlıklı beslenmeye çalışıyorum daha çok. 40 dakika kadar yürüyüş yapıyorum hergün. 8 kilo verdim sağlıklı bir gebelik için daha vermem lazım işte..
Yasak olan şeyler şöyle;
"Stres" bunu doktorlar dahi söylüyor .Kendini çok fazla zorlamayacak şekilde spor yapabilirsin ki bu iyi gelir vücuda. Güneş ışığı özellikle öğle saatleri, kumsalda güneşlenmeyeceksin, doğum kontrol hapları ve hormon ilaçları,bazı aşılar, saç boyası doğal olanlardan kullanmak gerekiyor, sigara, gıda olarak da Ekinezya çayının hastalığı tetiklediğini biliyorum. Yapay tatlandırıcılar iyi değil. Bence beslenmeye özen göstermek lazım süt,yoğurt,yumurta vücuda gerekli vitaminleri almak gerekiyor.Bunun dışında mutlaka en az 8 saat uyku yeterli dinlenme bunlar önemli. Çok sıcak su ya da soğuk ile banyo yapmayacaksın. Kaplıca yasak. Yani herşeyi ortalarda yaşamak lazım hemen hemen. Düzenli aralıklarla kontrole gidilmeli 3 ay ara ile gibi. Doktorun bilgisi olmadan ilaçlar kesinlikle bırakılmamalı. Özellikle güneşe çok fazla çıkamadığımız için D vitamininde eksiklik oluyor. D vitamini damlaları veya ampul kullanmak gerekir.
Omega 3 iyi geldiği söyleniyor. Ceviz, balık gibi. Bilmediğin bitkisel ilaçlar , takviyeler kullanmamak lazım . Rpmatoloğuna sormadan herhangi ek bir ilaç kullanmamalısın. Bazı ilaçlar bize yasak bana yasaklamıştı doktorum.
Aklıma gelenler bunlar. Fakat en önemlisi 2 tane stres ve güneş... En başta bunlara dikkat et hastalık bunlar ile alevleniyor. İnşallah olmaz da sen dikkat et Allaha sığın ondan başka kimsemiz yok. Bizlerle de konuşup rahatlarsın. Yani iyi ki burası var insan sadece kendi başına geldi sanıyor bazı şeyleri ama burda bizler gibi bir sürü arkadaş var yalnız olmadığını anlıyorsun ve bir zamanlar bizlerin geçtiği zorlu yollardan acılardan geçip de şimdi çocukları boyunca olanları duymak o kadar rahatlatıyor insanı inşallah bizler de yaşarız. Allah korusun bizlerden daha zor hastalıklar var şifa versin yüce Allah herkese...

Sağol canım sen de çok iyi kalplisin gerçekten herkese yardımcı olmaya çalışıyorsun. Oralarda yaşamak da zor ben İzmir'deyim bizler rahatız burda. Allah yardımcınız olsun.
Senin idrar tahlil sonuçların nasıl acaba. Protein kaçağı var mı?Bir de hiç ultrason ile baktırdın mı belki taş,kum vardır. Böbrek ağrısı çok zormuş öyle diyorlar üzüldüm canım ya, üşütme ayaklarını belini sıcak tut belki faydası olur, bir de enfeksiyonu atmak için bol su tüket derdi dr. iyi gelmişti bana ne bileyim .Soğan kaynatıp suyunu içiyorlar hergün idrar yolları için ama ben bunları denemekten korkuyorum açıkçası. Doktora git ihmal etme. Benim de bildiğim idrarda protein çıkacak ondan sonra böbrekten biopsi alıyorlarmış anlamak için. Yani başlangıç aşamasında anlaşılacak birşey değil herhalde ben de önümüzdeki hafta doktora gittiğimde sorucam. Bu ağrı neden oluyor diye. Haberleşiriz durumları...

aynen canım bende haber veririm sonuçları bende bitki kullanmıyorum ne olur ne olmaz diye... evet malesef buralarda yaşamak çok zor her açıdan antep şuan her açıdan kötü terör hat safada gizliden herşey yapılıyor milyonlarca suriyeli var o kadar çok başka milletten insanlar var ki (iyi olanları es geçiyorum müslüman olarak tabiki acıyorum üzülüyorum ) hırsızlık tecavüz kapkaç herşey fena yani allah hepimizin yardımcısı olsun...

Burada da çok var Suriyeli ... Aynı fikirdeyim seninle onlar için bir yandan üzülüyorum... Terör kadar lanet bişey olamaz Allahım korusun hepimizi.Hakkımızda hayırlısı...

Amin canim amin Rabbim kimseye tekrarını yasatmasin...güzel günler mutlu sağlıklı günler nasip etsin hepimize bizim de yüzümüz gülsün...

Canım çok güzel kilo vermissin devamini da verirsin insallah azimlisin inanıyorum istediğin kiloya yakın zaman da ulaşırsın...
Sigara hayatım boyunca hic kullanmadım, bitki çaylarını cok iciyordum yesil cay özellikle sanırım onun zarari yokturda ekinezyada bir ara ictim artık icmem bitkileri de araştıracam artık. ilk evlendigimde tam 2 sene dgum kntrl hapi ictm bilmeden kendime kötülük etmisim canim ztn bunu ramotologda dedi sorduda sakin bir daha kullanma dedi.ilk bebegimi kaybettigim de d vtaminime de baktilar 8 çıkmıştı cok düşüktü ki ben hep gunesleniyrdum gunese cikardim yine de vcdm uretmemis vtamin kullanmistim ara sira baktirirm bundan snra da gunese fazla cikmam.Canim bilgilerin icin cok sagolasin hepsine dikkat edicem uc ay da bir tahlillerim yapiliyor cnm sadece o lupus antikor bir düşüyor bir çıkıyor ins tamamen düzelir.

Evet canim burda konusmak insani rahatlatiyor dertlesiyoruz bilgi alisverisinde bulunuyoruz sevinclerimizi de insallah burdan paylasicaz birbirimize umut olucaz insallah.

çok sağol canım ..inşallah herşey daha güzel olacak. Kendine dikkat edersen hastalık alevlenmez. Düzelir de tamamen merak etme sen. Bundan sonraki gebeliğin iyi geçecek korkma. Doktorunun da dediği gibi ikinci bebeğin yani düşük hastalıkla ilgili olmayabilir ki nihayetinde sorunun ne olduğu biliniyor ve tedavi de devam edecek gebelikte. Bu sefer herşey daha farklı olacak inşallah hepimiz için...

Amin canim insallah, güzel dileklerin icin cok teşekkürler ins hepimizin hamileligi guzel gecer.

llk gebelik kaybimi da preeklampsi ye bagladilr kan pihtilasmm tetiklems olabilirmis, ikinciyi de olablr saglksz denk gelms olablr dediler cnm ama patoloji sonucum temiz çıktı sorun olsa kromozm bzuklugu ckmazmydi, genetik nasıl çıkacak cok merak ediyorum ins kotu brsey yktur cozulcek brseydir.

Allahim ins guzel bir gebelik nasip eder hepimize...

Cabuk hamile kalmk icin çörek otu bal tarcn karışımı yapiyrlr bizde kullansak olur mu çörek otu romatzmya iyi dye biliyrdm yaniliyr muyum? Ilk gebeligim de sogan suyunu denemstm belki yine denerm ins bebislerimiz bzi cok bekletmezler :)

Canim yazdıklarınızı okudum. burda sanırım sorunumuz bebiş . Lupus la mücadeleyi saymazsak tabi
Burda bi arkadaş var oznurdan diye. o bana tavsiye etmişti . menopoza girdiğini sanmıştı hatta tup bebek deneyeceklerdi ama hayit tohumu diye bi bitkiyi kullanmiş ve alti ay sonra hamile kalmıştı . ve bebeğini dünyaya bile getirdi . şimdi bebişiyle uğraşıyor fazla yazamıyor sanırım . ben de kullanıyorum şimdi . benim de geçen sene bi düşüğüm oldu 9 haftalik . şimdi hayit tohumunu kullanırım inşallah bende de işe yarar. size de tavsiye ederim . kullanıp da faydasını gören arkadaşlar var. herkese sağlıklı beden ve sağlıklı salih evlatlar nasip olsun inşallah

sağol canım bilgi için. Yalnız bizim hastalığımıza zararı olmasın bu hayıt tohumunun dikkat etmek lazım. Benim şuan korunma sürem var henüz bundan sonra hamilelik kolay olur olmaz bilemiyorum ilki kolay olmuştu :) ama kaybettim maalesef. Lupusla yaşamaya ben alıştım artık beni çok etkilemiyor da bir de bebişlerimiz bizim lupusumuza alışsa sağlıkla doğsalar işte ne diyelim Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah hepimizin bir gün sağlıklı, hayırlı evlatları olur inşallah bizler ve tüm şifa bekleyenler sağlığına kavuşur ama inanın şu hayatta beni bu hastalık yıkamadı,yaralayamadı hiç ta ki bebeğimi kaybedene kadar... Bu çok ağır geldi. İlk defa hastalığıma lanet ettim. Fakat sonra düşünüp yine de halime şükrettim. Önce can sonra canan evlat candan tatlıdır elbet ama sağlık olmadımı kıymeti yok. Elim ayağım tutuyor diye şükrediyorum her zaman. Allahım daha büyük acılar ile sınamasın. Kimseye muhtaç etmesin. Yaşadığımız herşeyin bir üst daha acısı var unutmamak lazım...

günaydın arkadaşlar evet hayt tohumunu duydum hatta kullandım ... ama unutmayalım ki herkesin bünyesi farklı bizim hastalığımızda östrojen hormonu olan ilaçlar bitkiler etkliliyor doktor kontrolünde olmak lazım ben kullanırken bayılma oluyor mesela o yüzden bıraktım ... lütfen dikkat edin ve doktorunuza sorun öyle kullanın ....

Arkadaşlar selam,
Doktora gittim bugün. Sedimentasyonum 75ten 46ya düşmüş ama hala var yani.. Boşluklarımdaki ağrılar için ultrason yaptı ve rahmimdeki miyomlaran başka bir sorun görünmedi yine.. İdrar yolu enfeksiyonum geçmiş. Kortizonu bırak dedi. Voltaren yazdı nedenini anlamadım benim ağrıdan yana aşırı şikayetim yok ayrıca yan etkileri "gebe kalmayı zorlaştırabilir hamile kalmayı düşününler kullanmamalı" diyor. Dr. Plaquenili gebelikte kullanmamalısın dedi bir de ama romatoloğum kullanacaksın dedi dedim yani çok gerekmedikçe alma dedi. Kortizon gebe kalmanı kolaylaştırır dedi. Ama ilacı kesti ve tam tersine gerekmediği halde voltaren verdi. Yani ezbere bir dr. kafa karıştırmak için gitmişim ona anladım. Ama çokta sıkıldım kime gideceğimi bilmiyorum... Madem bu kadar iyi durumdayım bebeğimi niye kaybettim ? Offf yine sorular sorular... Son kez burda çoook bilgili bir prof. var ona gideceğim görüşeceğim ordan oraya dolaşmaktan bunaldım artık...

Ben dört aydır kullanıyorum. Bi sorun olmadı. Tahlil de yaptırıyor arada onlar da iyi çıktı allah a şükür. Lupus um bu aralar suskun. İnşallah hep susar. Ben de hazır iyiye gebe kalmak istiyorum. İnşallah allah isteyen herkese nasip eder. Bana da

Merhaba canım. Yazmadığında seni merak ediyorum. Umarım rahatsız etmiyorumdur. Benim için biraz da umut ışığısın da aslında. Arada ses vermen iyi geliyor bana. Nasılsın? Nasıl gidiyor? Bebiş nasıl?

Merhaba canım. Yazmadığında seni merak ediyorum. Umarım rahatsız etmiyorumdur. Benim için biraz da umut ışığısın da aslında. Arada ses vermen iyi geliyor bana. Nasılsın? Nasıl gidiyor? Bebiş nasıl?

Canım gecmis olsun dusmesi de cok iyi insallah daha da düşer.

Doktorlar cok kafa karıştırıcı bana da ramotolog hamileyken plaquenili ic birsey olmaz diyor ama kdn dgmcum bebege iyi olmaz hamileyken birak dyr valla anlamadim.
En son kurtaj olmstum adetimi görünce perinatologa gtmek istyrm bakalim o ne diyicek gidince yazarım size de...baska ramotologa gdermiyim bilmiyrm iyi bir doktor daha bulmam lazm ona da gdip sorucam insan tutunacak destek görecek doktor aryr aydinlatsalar bizi birz rahatlycz, şunları icin icmeyin gibi hepsi ayni fikirde olsalar kafam rahatlayacak ne gbi etkiler goruruz filan acklamalari lazm..

Bana da hep iki kaybin da bundan degil dyrlr ilk bebegim yedi ayini bitirmiştikan pihtisi gtmis preeklampsi dendi ,ikinciside patolojide temzdi bebegimde bsy yoktu yine ramotologa da gttm kandaki bu lupus antkrdn olmaz dyr kadn dgmda bu bir sanszlik dedi of off yuregim kor gibi yaniyor..niye olmuyor peki neden bebeklerim terkediyor beni...
Etrafta bebek gordukce aglama sesi duydukça kaciyorum ozellikle yeni doğmuş kucuk bebekler beni cok etkiliyor... yuregim szliyor dua ederken de benim gbi butun melek annelerine btn yuregi aciyanlara butun isteyenlere dyrm, hayirli sağlıklı kucagimiza alabilecek evlatlar nasip eyle diyorum..insallah bizde Allahın izniyle kavusuz yavrularimiza:)

Insallah kavusuruz canim ben de ayni senin gibiyim hamile görmek icimi acitiyor , yeni dogmus bebekler oglumun acisini arttiriyor icimde. Ama kiskanmak degil bu asla sadece özlem benimde böyle karnim vardi benim de böyle oglum olacakti diye... Ben de herkese dua ediyorum özellikle de biz gibi acı yasayanlara. Sonra diyorum Allaha karsi geliyorum birseyi bu kadar diretmek dogru mu ya daha büyük acı verirse yarın ne yasayacagız malum mu sanki imsaniz iste... Yani bu ara hastaliktan dolayi da psikolojim bozuldu yalniz hissediyorum kendimi annem ve esimden sakliyorum cogu seyi ama esim bu halimden bile sikayetci o da kendince hakli ne diyim keske kendimden kacabilsem hayat dolu civil civil biri olsam olmuyor ama beceremiyorum. Tutuncak bir dal sorularimi ben sormadan anlatacak bir doktor istiyorum ben de doktorlarin pesinden kosup bu neden böyle niye böyle oldu demek beni yordu artik gercekten. Bu hastaliga inat yasamak istiyorum yenilmek istemiyorum bana koydugu engelleri asıp hayatta olmasini istediklerimi gerceklestirmek istiyorum. Sadece suan biraz yoruldum ama yapacagım insallah.. Sen de umudunu kaybetme yasadigimiz sürece umut hep var Allahin izni ile...

Kızlar ben hamileyken plaquenil kullandım. Doktoruma sormuştum (her ikisine de) fayda zarar bazında bakıyoruz demişti. Şükür bir problem yaşamadık. Bu arada gözümdeki problem için doktora gidebildim bugün. Önceki randevuyu kaçırmıştım. Birşey yokmuş. Bir sürü test yapıldı görme alanı testi de dahil. Yorgunluktan olabileceğini söyledi doktor. Göz kuruluğu olma ihtimaline karşı da damla verdi. Sırtımda ki ağrı için de gittim. Röntgen çekildi. Muayne etti. Ağrı kesici verdi. Sanırım oğlanla ilgilenirken eğildiğim için olabilir. Hamilelikten kalan bi 10 kilom daha var. O da etkili olabilir. Lupusla ilgili de herhangi bir şikayetim yok. Günde 2 Deltacortil 1 plauenille devam ediyorum. Rabbim hepimizin şifasını versin. Bekleyen arkadaşlarıma da küçük meleklerini versin inşallah.

Canım bak hiç birşeyin yokmuş... ne güzel Allah bozmasın. Dediğim gibi yorgunluk tetikliyor demek ki. Ama sen 6 ayda bir görme alanı testini ihmal etme çok önemli!!! Ayrıca kortizon kullanıyorsun hala tuzsuz yemeye ve bol sıvı almaya özen göster ödem kilo yapar.. ve kortizon kullanırken bir diğer önemli etken kalsiyum almak, bunu da ihmal etme. Günde en az yarım litre süt-yoğurt tüketmeye çalış. Kortizon kemik ,kıkırdak erimelerine neden oluyor. D vitaminine de dikkat et takviye al arada.
Bilgi ve iyi dileklerin için sağol inşallah hepimizin kalbindekini Allahım versin . Senin de bebişine uzunnnnn ve sağlıklı ömür versin inşallah:)

Canım öncelikle çok teşekkürler bilgi verdigin için hamilelikte icilip icilmemesi hakkinda kafamda deli sorular vardi en azndn byle örnekler duymak bize iyi geliyor...

Cok gecmis olsun cnm, benimde gözüm bulanık görüyordu izmirde memlekttyken dktra gttim bir sorun yokmus ilacin suanlik etkisi olabilir dedi, rahatszlik hissediyorsan gunes gözlüğü kullan dedi.

Evladını da gule gule buyut Rabbbim sağlıklı sihhatli uzun ömürler versin yavruna cok mutlu olun :) darısı da bizim başımıza olsun :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…