Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar SLE(Lupus hastal)Paylaşım alanı

Evet ıge değeri hariç hepsi güzel. O da bağırsak parazitinden de yükselebilirmiş. Bakalım hangisi? Cumartesi kontrol randevum var.

Gecmis olsun cnm hastaligin aktif olsaydi crp de yukselirdi yani benim hemen crp yukseliyor ordan anliyoruz bende haftaya gidicem bakalim ne alemde degerlerim imurana basliycaz muhtemelen cunku dna degerim yuksekti ama bunu bebek emerken icemiyosun dr soylemistir

benim abimin dalı başka ama yinede kontorl ediyor kuzenim amerikada bu bölüm üzerine doktora yapıyor ben tahlillerimi onada gönderiyorum kendi hocasına gösteriyor her defasında aynı zamanda ordaki bir kadın doğumcu ya da diğer testlerimi gösteriyor benden kuzenm başka testler istedi ama burda yaptıramadım gaziantep antalya adana mersin kahramanmaraş gibi birçok ünv araştırdım bu testleri yapan yok kuzenim onun bebekte oluşabilecek zararlarının riskler için test olduğunu anlatmıştı ama yaptıramadık şimdi istanbulda araştırıyoruz yapan varmı diye inşallah bulurum (benim kendi doktorum testlerin türkiyede çok yapılmadığın çok ağır hastalarda ancak yapıldığını maliyetli olduğunu söyledi anlıycan iyice hastalan çaresiz kal öyle yapalım diyor ilginç yani ama neyse gerçi şuan o doktor bile yok bu daha da zor ) gebelik için ben regl bitiminde başlıyorum 0,6 iğneye günde 1 tane herzaman kullandığım ilaç kan sulandırcı ve plequenil eğer hamile kalırsam 0,4 iğne günde 2 tane olacak (sjögren, lupus ve antifosfolopit var üçü birden kanın pıhtılaşmasını bozuyor) gerçi amh değerimde düştü benim hastalıktan sonra hastalık hep bebeğe çalışıyor gıcık ediyor beni ...şuan değerlerim biraz artmıştı ekim sonunda kontrolüm var bu defa akdeniz ünv. gidicem ender hocaya hem romotolog hem alerji uzmanlığı varmış benim kaşıntım ve cilt kuruluğum fazla inşallah güzel geçer...
uzun ve karışık olmuş iş yerinde ancak bukadar oluyor ... kuzenimde hocasıda benim dkt da gebe kalırsın problem olmaz diyor sadece kadın doğumcum 7 aylık olunca hemen alırım bebeği diyor riske atamam diyor buda kafa karıştırıyor ama bilemiyorum... zaten ekimde de hamile olmazsam ilk aşılama sonra tüp bebek yapıcaz tabi inşallah gerek kalmaz rabbim bizi güldürür...
buarada kendini üzme evet üzülüyoruz ama bu hastalıkla yaşamaya alışıcaz başka yolu yok rabbim daha büyük dert vermesin çok şükür halimize.. mutlu ol huzurlu ol ki hastalık ilerlemesin neler okudum int ben hep kötü seneryolar bunları yaşamak istemiyorum o yüzden düşünmüyorum ben bebek meselesi olmasa hastalığım aklıma bile gelmiyor ...
hem güzel gelişmeler var ilacı bulundu sadece patenti alınıp piyasaya sunulacak biraz zaman alır ama olsun bulunuş sonuçta bu bile yeterli...

Evet ıge değeri hariç hepsi güzel. O da bağırsak parazitinden de yükselebilirmiş. Bakalım hangisi? Cumartesi kontrol randevum var.
canım değerlerin gayet güzel bence (dkt olmasakta iyice anlar olduk artık) inşallah kontrolde dkt güzel olduğunu söyler rahatlarız hep beraber... cennet kokulunu ve seni öpüyorum..

tekrar ben arada hamilelikte damarda çentik konusunu es geçmişim benim bildiğim gebelikte bebeği besleyen damarların (2 tane oluyormuş) daralması çentik yani kanın pıhtılaşaması aslında kan pıhtılaştığı için bebek beslenemiyor ve bu pıhtılaşmanın yoğunluğu önemli az olunca asprin le düzeliyor ve bebek zayıf doğabiliyor ama fazla ise bebek beslenemeyip kaybediliyor bizim zaten kan pıhtılaşma sorunumuz var birde üzerine o olunca ondan olmuştur belki (tabi rabbim daha iyi bilir) ama üzülme belki sağlıklı olmayacaktı daha çok üzülecektin rabbim bunu uygun görmüş elden ne gelir ona tevkkül etmekten başka üzülme meleğin için rabbim inşallah yeniden nasip eder bize....

Kaşıntı olmasaydı bir problemim yoktu zaten. Nedense imuran kullanalım diyince moralimiz bozuldu. Bu arada ben emzirmiyorum. Yoğun bakımdaki çocuk doktoru da kadın doğumcumda önermedi. Bende tehlikeye atmak istemedim. Romatoloğum 1 tane kullanırken problem olmayacağını söylemişti ama. Ne bileyim her bebek anne sütüyle beslenmiyor. Bazen hiç bir problem yokken bile bebek almıyor formül mama kullanılıyor. Birşey olmasındansa kullanmamak daha makul geldi düşününce. :/ Düne kadar stoklardan gittik anne sütüyle. Şimdi formül mamaya başladık. O da biraz kabız yaptı.

canım değerlerin gayet güzel bence (dkt olmasakta iyice anlar olduk artık) inşallah kontrolde dkt güzel olduğunu söyler rahatlarız hep beraber... cennet kokulunu ve seni öpüyorum..
Ay böyle yazıyosun ya bi sevindirik oluyorum. O günleri görürüz hep beraber inşallah. Eşimle konuşuyoduk tedavi şansı varsa Almanya'ya da gideriz diye. Inşallah olur ya. :)

Ay böyle yazıyosun ya bi sevindirik oluyorum. O günleri görürüz hep beraber inşallah. Eşimle konuşuyoduk tedavi şansı varsa Almanya'ya da gideriz diye. Inşallah olur ya. :)
aynen benimkide öyle diyor nerde varsa tedavi gidelim diye heycanla ve ümitle kuzenimden haber bekliyorum ne zamanki burada uygulanıyor iğne dese uçarak gideceğim...inşallah olur rabbim biizmle beraber tüm şifa bekleyen insanların yardımcısı olur...

Canim sagol cok güzel yazmissin :) su ilac ciksa artik kurtulsak su illetten. Bugün dr.a gittim kadin dogum o da senin dediklerini dedi pihtilasmadan dolayi önceden igneye baslayip günde iki sefer kullanicaz yakin takip edicem ve gerektigi anda 28-30 hafta gibi bebegi alicaz dedi. Senin icin önemli olan yeni dogan yogun bakimi iyi bir hastane olmali dedi. Önce tiroid seker tansiyon ve sle aktivitesini arastirilsin sonra tekrar gebelik düsünücez dedi. Hayirlisi canim bakalim. Ovulasyon testi ile takip ediyor musun hic ben ilk gebelikte oyle denk getirdim. 14. Gunde yumurtamin catlamasi lazim fakat benim 17. Gün oluyor. Kolay hamile kalmistim simdi ondan bile korkuyorum bi daha zor kslicam diye. Bende hastaligi pek takmiyorum dedigin gibi bebegimi alip bana en buyuk darbesini vurdu ama cok var inaniyorum ben bizim de olacak insallah belki ayni zamanlarda hamile kaliriz haberlesiriz hep ne güzel olur

ayy inşallah rabbim nasip eder... ben ilk hamileliğim evlendiğim 4 ayında kaldım öyle akışına bırakmıştım yani (3 ay dkt gitmiştim tabi kadın doğuma kontrolüm yapıldı tahlil istemişti sonuçlar çıkmadan hamile kaldığımı öğrenmiştim) sonrasında düşükten sonra kontrole gittim ( tabi bu konuyu yazarken iki kadın doğumcuma sevgilerimi sunuyorum ilki hamileliğimde ilaçlarımı kestirdi bebeğimi kaybettim sonrasında düşükle beraber dkt değiştirdim oda sağolsun 8 ay kontrol yaptı her ay sorunumu anlamadı ) şuanki doktorum ilk muayenede düşükten dolayı parça kaldığını ve polip oluştuğunu söyledi o sırada ilaçla bir tedavi uyguladı ama sonuç alamadık ağustosda histereskobi oldum ..... şuan beklemedeyim dkt biraz sabretmemi söyledi ama işte bir yapabilsem ....
yumurta takibi daha önce yaptık dkt takibinde genelde 14 gün çatlıyor ama geçen ay 9 gün çatladı buay da regl bitiminde ovulasyon testi ile kontrol edicem (çünkü dkt kabul etmiyor beni git gelme diyor 3 ay sonra gel o sırada olur boşver diyor ama benim amh:1.67 o yüzden bir an önce yapmak istiyorum çünkü hastalık şuan iyi gibi bir rahatsızlığım yok anti dsdna :264 hamile kalınabilir denildi bakalım... inşallah güzel olur beraber hamile haberlerimizi veririz birbirimize

Dogru söylüyorsun her bebek anne sutuyle beslenmiyor bizim icin onemli olan saglikligimiz ve bebeklerimizin sagligi ins kaşıntıdan kurtulursun bi an once hamilelikte bende de kasinti olmustu berbat bisi uyutmuyordu simdide oglum uyutmuyor gerci

Su tedavi neymis ben hic duymadim bizide bilgilendirin ya

8
8
Ahhh ahhh o doktorlar ne yazık ki hep birşeylere sebep oluyorlar. Allah iyilerle karşılaştırsın. Ben doktor konusunda çok yaralıyım o yüzden hiç açıpta moral bozmak istemiyorum. Canım polip çok fazzla yayılmamış ise sıkıntı olmayabilir. Bir arkadaşımın komple rahmini kaplamış. Bu nedenle bebek tutunamıyormuş ona ama ameliyat oldu ve tüp bebek ile ikizlere hamile şuan Allah tamamına erdirsin inşallah. Dr. nasıl görüyor durumunu küçük bir parça ise sorun olmaz canım. Bende de miyom var bir sürü. Amh değeri de bana gebelikten önce bakılmış olabilir ama hatırlamıyorum. Fakat benim prolaktin hormonum yüksekti onun için ilaç vermişti dr. hamile kalmayı engelliyormuş ve hormon ilacı aslında zararlı bize. Bence hamile kalmaktan çok sürdürebilmek önemli....
Hastalık aktifleşmeyecek buna inanıyorum çünkü bizim durumumuz daha çok pıhtılaşmaya eğilim yüksek. AFS daha ağır
yani. Ama bayadır iğne kullanıyorsun ve kanın akışkanlığını iyice sağlamıştır artık. Bence besleyici şeyler tüketmeye özen göster bu da önemli. Bal ,ceviz gibi.
Bu hastalık bize bu dünyada bir sınav evet bu hastalık doğurganlığımızla bile bizi sınayabiliyor. Ama Allah'ın izni ile başaracağız. İlla her kötü durum hastaların başına gelmiyor ki. Biraz önce bir arkadaşımla görüştüm , eltisinin 38. haftada normal doğum ile almaya çalışmışlar fakat bebek başı geliyor bedeni gelememiş, ebeler bebeği geri itmişler acil sezeryana alınmış fakat bebeği kaybetmişler. Hastane ayağa kalkmış adli tıp polisler vs. Giden geri gelir mi ne olsa da ...
Yani heran herşey olabiliyor Allah hakkımızda hayırlısını versin. Şuan pek başarmış sayılmam ama hamile kalırsam eğer moralimi hep iyi tutmaya çalışacağım ama sıkı takip olacağım inşallah iyi bir dr.la. Yapacak başka bir şeyimiz yok canım hepimiz aciz kuluz ve Allahımıza sığınacağız.

arkadaşına çok üzüldüm canım rabbim sabrını versin.... ben 2016 ocak ayında başladım iğneye her regl bitiminde başlıyorum inşallah işe yarar... polip ve parçalar için histereskobi ile aldırdım 5 parçaydı çok şükür temizlendi ... bende prolaktin yüksekti ilaç kullandım ama tekrar düştümü bilmiyorum test yaptırmadım daha (amh testi özel bir tet 200 lira civarında tabi ünv hariç yumurta rezervini gösteriyormuş menepoz dönemine ortalama ne kadar zaman kaldığı şuan 2-4 arası olması lazım ama benimki 1,67 azalmış yani tabi 0,01 bile tüp bebekle hamile kalanlar var ) ve ben inanıyorum rabbim nasip edecek....

Ben anlamadım canım rahim filmi ile karıştırmışım ,aldırmışssın çok iyi tertemiz hamile kalacaksın inşallah. Bence de kendiliğinden kalabilirsin gibi geliyor bana inan hiç uğraşmayacaksın değerin çokta düşük değil dediğin gibi sadece psikolojini düzgün tut kafaya taktıkça etkileniyor tüm sistem. Prolaktine tekrar baktır istersen. O da etkiliyormuş baya. Peki sen şimdi plaquenil alıyorsun değil mi ilk 3 ay kullanacak mısın ? Yani ben onu da düşünüyorum organ oluşumu döneminde ilaç kullanılmamalı deniyor ne yapıcaz ya ...
Yeni yıla hamile gireriz inşallah yılbaşı hediyemiz olurlar :) ve sağlıkla doğsunlar tek dileğim..

amin inşallah canım...şuan plaquenil ve corasprin alıyorum hastalığım için ekstradan cleaxne iğne ve folik asit alıyorum (ekstradan kadın doğum dkt B12 , çinko ve özel bir vitamin ilacı verdi onları alıyorum not: çinko alerji yapıyor bende çok kaşınıyorum o yüzden 2 günde 1 tane alıyorum ) ( birde ayrıca söyleyeyim düşükten sonra bir defa klomen kullandım çatlatma iğnesi ile beraber ama o beni çok sarstı içinde östrojen olan ilaçlar lupustan dolayı kullanmamak gerekiyormuş tabi bilemedim kullandığımda bayılma ve baş dönmesi yaptı hastanelik oldum 1 hafta evde yattım hatta ondan sonraki regl baya kötü geçti) benim romotologum plaquenil için kar zarar oranına bakmak lazım diyor o yüzden vereceği zarardan çok kara bakıyor o yüzden kullanacaksın dedi o kadar da büyütülecek problemler olmuyor söylendiği kadar zararlı bir ilaç değil dedi eğer hamile kalırsak bakalım ne diycek ( ama şöylede birşey var ben hamile olduğumu öğrendiğimde sadece plaqunil kullanıyordum dkt hemen kestirdi ben kullanmadım romotologum yurt dışındaydı görüşemedik ben bebek zarar görmesin diye içmedim tabi dkt yurt dışından gelene kadar bebeklerim düştü zaten 4 haftaya yakın ilaç kullanmadım o sırada tabi o sırada clexena ve corasprin kullanmıyordum o yüzden düştü diye biliyorum şimdiki kadın doğumcu dkt sordum tüm ilaçlara hep devam dedi vitaminlerle birlikte bakalım ne olacak.... inşallah rahat hamile kalırız ve o sırada hastalık uyur da ilaca falan gerek kalmaz rabbim bizlere sağlıklı mubarek evlatlar versin....

benim romatoğumda bu sefer ilaçla deneyeceğiz dedi. Ben hamile kalmadan 3 ay önce kesmiştim plaquenili. Zaten hastalığımda aktifleşmemiş öyle diyor dr. hala aktif değil önemli olan şu kan olayı. Bence clexane kullandırsalardı sana düşük olmazdı. Dediğin gibi benim düşük dozla 6. aya kadar geldi yüksek dozdaa olsa daha da ileri gidebilir. Bende coraspin,plaquenil ve b12,folik asit kullanıyorum ayrıca tiroid için de eutyrox kullanıyorum tsh yüksek benimde. Hematologla da görüşülebilir aslında kan için mesela benim kan değerimde çok düşmüştü 8,8 olmuştu gebelikte...
ya bu arada dün muayeneden sonra smear 'de aldı dr. Akşam kahverengi akıntı gelmiş hiç başına geldi mi böyle bişey?

yok canım hiç öyle birşey yaşamadım hem korkma tedbir amaçlı almıştır sonuçlar da güzel gelir inşallah... ( senin ds dna değerin kaç buarada benimki son üç ayda yükseldi ilk önce 200 dü sonra 264 oldu)

Daha önce de yaptırmıştım smear sorun olmamıştı.Benim gittiğim hastanede sonuçlar negatif,ara değer ya da pozitif olarak veriliyor. Değer aralığı vermediler. Negatif geliyor benim sonucum. Benim sadece Ana pozitif geliyor ,,şuan o da negatif önceden anti ds dna 'da pozitifti. Ama çok uzun zamandır negatif seyrediyor canım.

inşallah hep böyle seyreder canım darısı bana inşallah benimki pozitif bende hep değer aralığıda yazıyor benim de sadece anti ds dna değerim pozitif diğerleri değer aralığının altında...

Kızlar bende hastanedeyim. Doktor kaşıntının lupus tan kaynaklı olmadığını söyledi. Cildiyeci nin verdiği alerji haplarına devam etmemi istedi. Şimdi cildiye doktorunu bekliyorum. Bakalım o ne diyecek parazit testi sonucunu da görünce. Bir dr Imuran a başlamayalım dedi. Ayda bir gelmeye devam edeyim mi diye sordum. Hayır şu an remisyonda 2 veya 3 ayda bir gelebilirsin bir şikayetin olmadığı sürece dedi. Sevindim sanırım. :)
Bu arada benim testlerimde hep değerleri söylüyorlar. Bazılarında değer belirtilmiyor negatif veya pozitif deniyor.
Tuba bende hamilelik için iki kez klomen kullanmıştım. Beni de çok etkilemişti acaba ondan mıydı? Netten de okudum korunma yöntemi olarak hap kullanmak ta uygun değilmiş bize. Hormonal herşey zararlı.

inşallah hep böyle seyreder canım darısı bana inşallah benimki pozitif bende hep değer aralığıda yazıyor benim de sadece anti ds dna değerim pozitif diğerleri değer aralığının altında...
Düzelecek hatta, gebelik baskılıyor SLE'yi doktorum da söylüyor ki gerçekten ben çok iyiydim gebelikte. tek sorunumuz şu pıhtı olayı onuda sabah akşam iğneler ile düzelteceğiz inşallah ve Rabbimize sığınacağız.. Burada bir bayanın yazdığını okumuştum (3 düşük,3 ölü doğum) 6 kayıptan sonra 2 çocuk dünyaya getirmiş belki sende görmüşsündür. Hatta o iki çocuğunu doğurduğunda da SLE olduğu bilinmiyormuş. Yani tedavisiz bile başarılabiliyor demekki biz şanslıyız en azından biliyoruz ve önlemini alabiliyoruz. Demek istediğim SLE'nin de kendi kendine düzeldiği dönemler oluyor.Bebeğin sana şans getirsin inşallah canım. Erken doğumdan da korkma çok var erken doğan evet çok zor süreçler geçiriyorlar onlar da fakat alnımızda ne yazıldıysa o sen ben ister miydik bebeklerimizi kaybedelim şimdi daha da değerini anlayacağız bazı şeylerin. Ben saçma sapan şeyleri kafaya takıyordum, ev temizliyordum kendimi iyi görüp yüklendim fakat şu bir gerçek kesinlikle ve kesinlikle dinlenerek ve pozitif olarak bebeklerimizi koruyabiliriz. Bu çok önemli.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…