Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar SLE(Lupus hastal)Paylaşım alanı

Bu arada bende 32. Haftama kadae coraspirin kullandım. Doğuma kadar da clexan 4000 lik iğne. Ayda bir devit ampul,her gün kalsiyum suya atılandan bir de i mom ve kan ilacı kullandım. Kendimi yürüyen ilaç torbası gibi hissettiğim dönemler olmadı değil. :)

Aa inanmıyorum aynı doktora gidiyormuşuz çok şaşırdım Kadın doğumcunuz kimdi acaba? O da mı medical parkta? Ben Lütfiye Ünlü Civağa gidiyorum. Yalnız şöyle bir durum var bana Orhan bey ant ds dna sonuçlarımı görünce imuran verdi bende de nedense bir imuran fobisi var korktum başlayamadım başka bir doktora daha danışayım dedim dolphinde Ayşe Çeflenin muayne hanesine gittim, o tekrar umuttepede tahlin yaptırdı bir sorun görmesi sadece ant ds dna yüksek dedi birde yaşam labaratuarında test yaptıralım onun sonucuna göre imurana başlarız dedi o tahlilde de sadece ant ds dna sonucum yüksek çıktı imuran dedi ve şimdi belki saçmalıyorum ama başka bir doktora daha gitmeyi düşünüyorum. Çünkü bende daha önceden ihtiyacım olmadığı halde başka iyi bilinen bir doktor çok ağır ilaçlara başlayacaktı böbrek tutulımun var dedi meğer yokmuş çok şükür ama böyle birşey yaşayınca doktorlara karşı güvenim sarsıldı. İmuran da pel hafif bir ilaç değil ihtiyacım yoksa başlamak istemiyorum. Ant ds dna'ma gelince sizin önceden yüklediklerinizi inceledim ya farklı bir sistemle ölçülüyorlar ya da benimkisi cidden çok yüksek Şuan size yazmak için baktımda umuttepede yazdırdığımda bir değer çıkmamış sadece negatif yazmışlar bu iyi birşey bence ama doktorları anlayamıyorum Özelde yapılan tahlilde ise 376.29 referans aralığı 100 verilmiş 100'ün altı negatif. Şu konuda da bilgim yok merak ettim bebek 37. Haftadan sonra durumca ne gibi bir risk oluyormuş acaba biliyor musunuz?

Eğer Istanbul'a gidebilme durumunuz varsa ben Koşuyolu Medipol Hastanesi'nde Musa Temel'e gitmiştim. O da çok ilgili bir doktor. Annemlerdeyken ona gidiyorum. Bizi ilk etapta çok bilgilendirmişti. Orhan Bey'le de paralel ilaç tavsiyesinde bulunmuştu.

37. Haftaya kadar bebek gelişimini tamamlıyor sayılır. Lupus ta anne karnında 3. Trimestirda 1.trimestera göre çok az da olsa ani ölü doğum riski mevcut maalesef. 1 hafta gibi bir süre için risk almaya değmez diyr düşünüyorum. Ben de Medical Park'ta Inci Çavuşoğlu'na gittim. Riskli gebelik kategorisinde olduğum için. Hastalığı öğrenmeden önce Lütfiye Ünlü Civak veya Funda Salihlioğlu'na gitmeyi düşünüyordum. Çok methlerini duymuştum. Periantologlar ayrıntılı inceliyor diye Inci Hanımı tercih etmiştim. Her gidişimde kan akışına renkli doplerine bakıyordu. Sadece bilgi değil ilgi ve rahatlatma da önemliymiş onu anladım.

Bu arada labaratuvardan labaratuvara referans aralıkları değişebiliyor. Eğer iki doktor da ısrarla imuran veriyorsa kullanmanız daha mantıklı geldi bana. Ben Ilk başladığımda ilaçları Orhan Bey'e detaylı sordum zararı olur mu nedir ne değildir diye? Fayda zarar bazında bakıyoruz dedi. Eğer sen sağlıklı olmazsan bebeğin de olamaz dedi.

Sizin de ilk bebeğiniz mi? Bir de 2009 dan beri lupusum yazmışsınız o dönemden bu yana ne gibi problemleriniz oldu?
Ben de sık sık gidiyorum Orhan Bey'e. Hep bakıyodum başka hamile hastası var mı diye. Inşallah karşılaşırız.

Evet benim de ilk hamileliğim :) lupusuma gelince lenf bezlerimde şişme ve eklem ağrısıyla doktora gitmiştim ve ilk başta lenf bezi kanserinden şüphelendiler sonradan lupus olduğu ortaya çıktı. Eklem ağrısı halsizlik saç dökülmesi gibi şikayetlerini yaşıyorum daha çok ben şimdiye kadar plequenil ve deltacortrilden başka ilaç kullanmam gerekmemişti çok şükür. Doktor tavsiyeniz için teşekkür ederim onuda araştırıyım biraz :) ben hastalığımın başında prof. Vedat Hamuryudan'a gidiyordum o da İstanbulda sonradan yakınımda doktor olursa daha rahat ederim diye İzmit de doktora gitmeye başladım ama Vedat bey gerçekten işinin ehli insana bunu hissettiriyor eğet o da başla derse artık bu saçma inadımı uzatmamayı planlıyorum imuran konusunda. Yani bu hafta ona gitme niyetin var. Kadın doğumcu hususunda da ben Lütfiye hanımdan çok memnunum ama annem riskli gebelik sayıldığımız için son haftalarında olsa prof. Eray beye veya sizin doktorunuza falan geçiş yapmam doğumu onlarda yapmam konusunda baskı yapıyor bilemiyorum bu konuda da be yapacağımı geriye sadece doğum kaldı gibi birşey fark eder mi acaba. İnci hanımın doğum ücreti hakkında bilginiz var mı acaba? İnşallah karşılaşırız ben hala şaşkınım denk gelmesine iyki hemen üye olup mesaj atmışım sizin mesajınızı görünce :)

Çok teşekkürler amin inşallah. Bir hafta 10 gün sürermiş yoğun bakım ünitesinden çıkması. Heyecanla bekliyoruz.
Çok teşekkürler amin inşallah. Bir hafta 10 gün sürermiş yoğun bakım ünitesinden çıkması. Heyecanla bekliyoruz.
canım benim inşallah bir an önce gelir yakışıklın yanına çok şükür bugunleri de gördük ya rabbim herkese nasip etsin bu duyguyu...

Vedat Hamuryudan hangi hastane de çalışıyor acaba? Gerekli olursa bende ona giderim. Aslında ben Orhan Hoca'yı seviyorum. Bazen hafife alıyomuş gibi hissettirsede çoğu zaman lupus değilmişim gibi de hissettiriyor. :) Olur olur geçer ondan bişey olmaz. Hadi yine iyisin kafasında. Bugün oğlumu görmeye gittim. O sırada Inci Hanım'da oradaydı. Eşim hatırlatınca pansumanı gel yapalım dedi. Aslında iyi de biri ama herkesin beklentisi farklı galiba. Frekansım tutmamış olabilir. Ben Prof olduğu için ilk önce Eray Bey'e gitmek istedim. Fakat Eray Bey'de özel sigorta da geçmiyormuş. Inci Hanım'da sadece özel sigorta geçiyor. Muaynesi 320 nst 80 doğum 4500 lira. Tahmin ediyorum ki Eray Bey'in doğum ücreti daha pahalıdır çünkü muaynesi 340'la 380 arası bi rakamdaydı tam net hatırlayamadım.
Bu arada siz ben Lütfiye Hanım'a gidiyorum diyince bende mi acaba normal bir doktor seçsemiydim diye düşünmüştüm. Doktorunuz hastalığınızı takip ediyorsa ve ilgili olduğunu düşünüyorsanız değiştirmeseniz de olur bence. Bugün de gördüm Lütfiye Hanım'ı yenidoğan bebek ünitesi'nden çıkıyordu. Güleryüzlü bir doktora benziyor. :)

canım benim inşallah bir an önce gelir yakışıklın yanına çok şükür bugunleri de gördük ya rabbim herkese nasip etsin bu duyguyu...
Amin inşallah. Bugün doktor 3 5 dk emzirebilirsin dedi. Kucağıma verdiler. Öğle arasına denk geldi. Yoğunluktan hemşire beni unuttu galiba. Hiç sesimi çıkarmadım. :) Sevdikçe sevdim. Daha benim çocuğum var mı diye inanamıyorum bile. Inşallah senin de güzel haberini bekliyorum canım. :*

Vedat Hamuryudan devlet hastanesinde de çalışıyor bildiğim kadarıyla ama hangi hastane olduğunu bilmiyorum ben muaynehanesine gittim hep, Nişantaşı'nda internetten bakarsanız numarası falanda çıkıyor. İhtiyacınız olursa ki inşallah olmaz bu işin piiri bence kendisi. Lütfiye hanımı ben çok seviyorum ve memnunum ama annem biraz panik onun baskısı işte bakalım .. Ama ben değiştirmeyi pek düşünmüyorum. Bu arada sizin bebişinizde hayırlı uğurlu olsun sağlıkla büyüsün inşallah Ne gibi bir problem dolayısıyla küvese aldılar miniği lupus ile mi ilgili acaba Allah en kısa zamanda sağlıkla evinize götürebilmenizi nasip etsin. Normal doğumu kan sulandırıcı iğne nedeniyle mi tavsiye etmedi doktorunuz benimkisi öyle söyledi, birde genel anestezi lupus için sakıncalı demişsiniz galiba doğrumu anlamışım? Ay ne çok şey sordum kusuruma bakmayın :) emzirme konusunda sonuç ne oldu emzirecek misiniz bebişi?

Çok teşekkürler amin inşallah. Son ay ki testimde idrar yolları enfeksiyonu gözüküyordu, o bebeğe geçmiş. Mama verdiğimizde kusuyordu. Ağzından minik burnundan geliyodu mamalar. Bi kaç kere olunca bebek hemşiresini çağırdık. Gözlem altına aldılar. Tekrar edince yoğun bakım ünitesine geçirdiler. Yoğun Bakım doktoru gelip benden bilgi aldı. Lupus olduğumu öğrenince neotanal lupus olabileceğinden şüphelendi ekg sini istedi hemşireden. O sonuçlanana kadar aklım yerinde değildi. Şükür problem yokmuş. :) Ki bende düşünüyorum kalbinde problem olsaydı ultrason muayne lerinde hissedilirdi çünkü ritim bozukluğu olurdu diye tahmin yürütüyorum. Orhan Bey'e de sormuştum olma ihtimali nedir diye? Olsa bu haftalara kadar belli olurdu demişti. Bana doktorum kendi gelirse normal olabileceğini söylemişti 37 38 den sonra beklemeyiz demişti. Anestezi uzmanı senin için için en sağlıklısı lokal anestezi dedi. Çok ta detay vermedi. Kan sulandırıcı kullandığımız için belki de bayıltmadan ameliyatı gerçekleştirmek daha garanti bir yöntem olmuş olabilir.
Emzirme konusuna gelince biraz İnsiyatif gerektiren bir karar sanırım. Emziren de var emzirmeyen de. Şimdilik Orhan Bey plaquenile 10 gün ara verdirdi bende stok yapıyorum. 20 ml den başladım 25 ml lik paketler halinde buzluğu dolduruyorum. 10 gün de ne kadar olursa artık. 10 gün sonra ilaca devam edicem. Testleri yenileyip bir aksilik yoksa biraz daha ara istiycem. Kara gözlümü biraz emzirmek istiyorum.
Bir de bu ilaç bağışıklık sistemini baskılıyor bebeğe eser miktarda da geçse onda da aynı etkiyi yapar mı bu riske değer mi bilmiyorum..

unutması çok iyi olmuş. oh miss miss şimdi ne güzel kokuyordur canım benim.. inşallah en kısa zamanda evinde seversin kuzuyu..
benimde tahliller yenilendi cuma çıkacak sjögren, lupus derken birde antifosfolopit varmış bende üçüde düşüğe neden oluyor kan pıhtılaşmasından dolayı tam kesin sonuçlar çıkınca netleşicek ama şuan 0,6 iğne yapıyordum o günde ikiye çıkacak 0,4 olarak zaten corasprin hergün alıyorum plaquenl aynı devam günde 2 tane... cuma histeroskobi yapılacak ama doktorun söylediği kan pıhtılaşmasından dolayı hamile kalamıyorum döllenme olduğu an hastalık oraya nufus ediyor muş kısaca .. kesin tüp bebek dedi bakalım eylül gibi tedaviye başlıycam buarada lupustan dolayı amh değerimde baya düşmüş ..
ama tabi bunlar hiç umrumda değil biliyorum ki bu hastalık geçici ve bebeğimi kucağıma alıcam inşallah...

mrblar aramıza hoşgeldin ( gerçi keşke hastalık olmasaydı ama kader ) hayırlı olsun hamileliğin inşallah sağlıkla gelir senin bebişinde ..

Ya ben anlamadim plaquenili uc tane romotologa gittim emzirdigimi soyledim hic biride demedi birak diye ikitanesi devlet bitanesi ozeldeydi hatta sana nasıl biraktirdi gerci o hapin bi faydasini gormedim ben bosa kullaniyomusum gibi geliyor

Bebeginin neotanal olup olmamasi senin anti ssa ve ssb testlerine bagli cnm benim pozitif oldugu icin kadin dogumcum detayli ultrasonda kalp bloguna baktirmami ve 28. Haftamda cocuk kardiyoloji dr gitmemi soyledi ayrica her gidisimde kalp ritimini kontrol ediyordu 28. Haftada gittim cocuk kardiyolojiye birde dogumdan uc gun sonra bebegimi goturdum tekrar bakildi sukur neotanal cikmadi ben kadin dogumcu konusunda cok sanslydim her konuda güzel yönlendirdi birde evet banada genel anestezi vermediler agri kesicileri bile cok dusuk miktarda verdiler ayrica dogumdan sonrada 10 gun kan sulandirici kullandirtti cunku bizde pihtilasma ihtimali yüksek göze alamayiz demisti sana diye yazdim canim ama baska okuyan olursa da bilgilensin istedim

Ins alirsin cnm bak bu forumda okuduysan bi cok kiside hamile kalamama sorunu var bendede vardi amh degerim dusmus rezervim azalmisti erken menepoza girmistim hayit tohumunu kullandim 6 ay kadar hatta ilk kullandigim ay fsh degerimi 15 lerden 5 e kadar dusurdu sonrasinda hamile kaldim tavsiye ederim ins sanada faydasi dokunur bizede direk tup demislerdi ben hayiti kullandigim ay yumurtam olustu tüpü erteledik iyikide beklemisiz Rabbim sanada vesile kilsin ins

evet bende kullanıyorum hayt tohumunu inşallah işe yarar..beden fsh çok iyi sadece prolaktin yüksek ti onun içinde ilaç kullandım... bendeki sorun aslında hamile kalabiliyorum sıkıntı yok ama tutanamadan düşüyor embriyo o yüzden tüp bebek olucak rabbim nasip ederse .. o ol derse herşekilde olur zaten.. sende inşallah bebeğine sağlıkla kavuşursun...

Ben aldim kucagima cok sukur darisi tum bekleyenlere sanada ins cnm

Bu gün Vedat Hamuryudan'a gittim iykide gitmişim çok şükür imurana gerek olmadığını söyledi hatta diğer ilaçlarımında fazla olduğunu ama doğuma kadar onlarda düzenleme yapmayacağını aynen devam etmemi söyledi. 37. Haftada çocuğun alınmasınında çok gerekli olmadığını düşündüğüni ama genede kadın doğumcuya karışmak istemediğini çocuk yeterli büyüklüğe ulaşırsa alınabileceğini söyledi. Bana normal doğumu önermedi hem bünyeni yorabilir dedi. Ama imuran kullanmayacağım için çok şükür mutlu oldum. Birde plequenil ile emzirmeyi sordum, ben şuan 73 kiloyum 1 plequenil kullanıyorum, bu kiloya bir plequenilin dozu oldukça düşüktür zaten normaldede anne sütüne çok aşırı geçmez doz düşük olduğu içinde emzirmenizde mahsur olmaz dedi, resmen bugün bebişe alışveriş yaparken göğüs kalkanı kremi falan alıyordumda muhtemelen emziremeye bilirim diye geri bırakmıştım, açıkcası ben Vedat beye güveniyorum gidip göğüs ürünleride alıyım bari :) isterseniz sizde sütünüzü kesmeden biraz daha araştırın bir doktora daha danışın Bundan sonra sanırım Kocaeli'nde romotoloğa gitmeyi düşünmüyorum gene gereksiz yere ilaç verdiler bana neyse Allah hiç ilaç kullanmamamız gereken güzel günler göstersin bizlere inşallah.

mrblar aramıza hoşgeldin ( gerçi keşke hastalık olmasaydı ama kader ) hayırlı olsun hamileliğin inşallah sağlıkla gelir senin bebişinde ..
Evet keşke daha güzel bir konuda karşılaşsaydık ama nasip genede her halimize şükürler olsun Hoş bulduk darısı sizin başınıza olsun inşallah sağlıkla

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…