Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar SLE(Lupus hastal)Paylaşım alanı

Arkadaşlar merhaba,
Bende SLE hastasıyım. 5 yıl oldu. İzmir'deyim. 30 Haziran'da 25 haftalık bebeğimin kalp atışları durdu. Suni sancı ile normal doğum yaptım. Bebeğimden ayrıldım acı bir şekilde... unutamıyorum, çok özlüyorum bundan sonrası için de çok korkuyorum. Çocuğum olmayacak mı diye. Bende kan pıhtılaşması da var . Kan sulandırıcı iğne ve hap kullanıyordum. Fakat devlet hastanesinde takip edildiğim romatolog hastalığımla ilgili ilaç vermedi hamilelikte. Şimdi içseydim eğer farkedermiydi diyorum. Sürekli neden arıyorum cevapsız sorular hep. Rahmimde miyom da vardı en büyüğü plasentanın altında 5 cm.15. haftada 4 gün sancı çektim miyom yüzünden ve ondan sonra büyüme yapmadı. Rahmi besleyen damarlarda direnç artışı oldu erken 15 haftada. Ama son haftaya kadar gelişimi iyidi haftası ile uyumluydu. Hiç ağrım yoktu çok iyiydim bebeğim çok iyi gelmişti bana. Ama işte bu sinsi hastalık aldı bebeğimi benden. Perinatolog, kadın doğum doktoru hep arayış içinde oldum gebelik boyunca. Ne yazıkki doğrusuna denk gelemedim diye düşünüyorum. Ödediğim muayene ücretleri az değil ama kısmet işte. İlk denememde kendiliğimden hamile kalıp , düşük yaşamadan 6. aya geldiğim için başarabileceğimi düşündüm ama olmadı. Benim gibi olupta bebeğini sağlıklı doğuran var mı arkadaşlar çok üzülüyorum içim yanıyor...

Nasıl zor bi dönemden geçmişssin inan cok üzüldüm rabbim bi daha yaşatmasın bende 5 yıldır sle hastasıyım bi kızım var ve doğumdan snra öğrendim hastalğmı suanda 10 haftalık hamileyim doktorum lupus ilaçlarıma devam dedi dozlar azaldı ama içiorum hergün senin doktorun nasıl byle riski almış anlamadım benimde lupusla ilk gebeliğim başıma neler gelecek bilmiorum ve cok korkuorum allahım bize yardım etsin

Nasıl zor bi dönemden geçmişssin inan cok üzüldüm rabbim bi daha yaşatmasın bende 5 yıldır sle hastasıyım bi kızım var ve doğumdan snra öğrendim hastalğmı suanda 10 haftalık hamileyim doktorum lupus ilaçlarıma devam dedi dozlar azaldı ama içiorum hergün senin doktorun nasıl byle riski almış anlamadım benimde lupusla ilk gebeliğim başıma neler gelecek bilmiorum ve cok korkuorum allahım bize yardım etsin
Gerçekten çok zor daha sebebinin ne olduğunu bilmiyoruz. İnceleniyor şuan. Hastalık herkeste farklı seyrediyor. Senin başarılı bir gebeliğin olmuş. Bu sana umut olsun ama kesinlikle çok uyanık ol arkadaşım. Ben bir dahakine romatoloğa özel bir prof.a gideceğim. Devlette bu iş olmuyor maalesef. Hele ki İzmir'de hastane çok ama çok kalabalık , yeterli şekilde ilgilenilmiyor. Güvenebileceğin bir doktor bulmak önemli. Ayrıca riskli gebelik uzmanları takip etmeli. Maliyeti yüksek ama gideceğin doktora gerçekten güvenebilmelisin. Allah yardımcın olsun... Hepimizin yardımcısı olsun inşallah.

Mrblar test sonucumu gondersem yorumlayabilir msnz...antifosfolipit antikos sendromu teshisi konuldu bana 3 dusugum var..lupus hastaligiyla ayni mi..?

Fotoğraf boyutu büyük diye yukleme yapamadım :/ yazıyorum...
Lupus antikoagulan 47.1 ....referans araligi 44
Lupus tarama 47.1..... referans aralığı 44
Lupus dogrulama 45.4.....referans araligi 37
Lupus tarama dogrulama 1.03....referans araligi 1.3

Arkadaşlar merhaba,
Bende SLE hastasıyım. 5 yıl oldu. İzmir'deyim. 30 Haziran'da 25 haftalık bebeğimin kalp atışları durdu. Suni sancı ile normal doğum yaptım. Bebeğimden ayrıldım acı bir şekilde... unutamıyorum, çok özlüyorum bundan sonrası için de çok korkuyorum. Çocuğum olmayacak mı diye. Bende kan pıhtılaşması da var . Kan sulandırıcı iğne ve hap kullanıyordum. Fakat devlet hastanesinde takip edildiğim romatolog hastalığımla ilgili ilaç vermedi hamilelikte. Şimdi içseydim eğer farkedermiydi diyorum. Sürekli neden arıyorum cevapsız sorular hep. Rahmimde miyom da vardı en büyüğü plasentanın altında 5 cm.15. haftada 4 gün sancı çektim miyom yüzünden ve ondan sonra büyüme yapmadı. Rahmi besleyen damarlarda direnç artışı oldu erken 15 haftada. Ama son haftaya kadar gelişimi iyidi haftası ile uyumluydu. Hiç ağrım yoktu çok iyiydim bebeğim çok iyi gelmişti bana. Ama işte bu sinsi hastalık aldı bebeğimi benden. Perinatolog, kadın doğum doktoru hep arayış içinde oldum gebelik boyunca. Ne yazıkki doğrusuna denk gelemedim diye düşünüyorum. Ödediğim muayene ücretleri az değil ama kısmet işte. İlk denememde kendiliğimden hamile kalıp , düşük yaşamadan 6. aya geldiğim için başarabileceğimi düşündüm ama olmadı. Benim gibi olupta bebeğini sağlıklı doğuran var mı arkadaşlar çok üzülüyorum içim yanıyor...
Çok çok geçmiş olsun. Üzüldüm.Ben ilaçlarımı kullanıyorum hamilelik sürecimde. Romatoloğum sen sağlıklı olmazsan gebeliğin sağlıklı ilerlemez demişti. Hamilelikte dktorlar ilaç verirken fayda zarar bazında değerlendiriyor. Doktorun nasıl ilaç kullandırmamış şaşırdım. Değerlerin çok mu iyiydi acaba?
Allahın izniyle tekrar bebek sahibi olabilirsin bence. Biz üç yıl başka sebeplerle çocuk sahibi olamadık. Tam aşılama yaptıracakken hamile olduğumu öğrendim. O süreç te öyle çok yıprandım ki. Belki de hastalığımın sebebi o stresli dönemlerim oldu. Burada bir arkadaşımızla da yazışıyorum yeni bebeği oldu. Bana da bebek sahibi olanlar umut oluyor.
Romatologum Prof değil uzman fakat güveniyorum. Her konuda aydınlatıyo ve rahatlatıyor beni. Strese sokmuyor.
Bu arada gerçekten riskli gebelik doktorları çok pahalı bizim doktorda da sigorta geçmiyor. Sadece özel sigorta geçiyor. O da hamilelikte limitli olduğu için doğuma bile yetmiyor. Normal doktorlarda aynı hastane de doğum 2.5 civarı benim doktorum da 4.5 bin lira. Muayne yine 300 küsür. Allah'tan özel sigorta romatolog ücretlerini tamamen kapsıyor. Raporlu olduğum için hiç ücret ödemiyorum tahlillere de muaynelere de. Allah yardımcımız olsun. Rahat kafa hamilelik geçirip stres yaşamayan tedirgin olmayan hamilelere bakıp özeniyorum.
Bende clexan 4000 kullanıyorum. Bir de coraspirin kullanıyordum 1 aydır kullanmıyorum doktorum bıraktırdı.

Mrblar test sonucumu gondersem yorumlayabilir msnz...antifosfolipit antikos sendromu teshisi konuldu bana 3 dusugum var..lupus hastaligiyla ayni mi..?
Bildiğim kadarıyla sistematik bi rahatsızlık yine ama lupusla aynı değil. Fakat bu testin benzeri bana kanda pıhtılaşma olup olmadığını anlamak için bakılmıştı. Tek başına belirleyici mi bilmiyorum. Ana testi istedi mi doktorunuz?

Çok çok geçmiş olsun. Üzüldüm.Ben ilaçlarımı kullanıyorum hamilelik sürecimde. Romatoloğum sen sağlıklı olmazsan gebeliğin sağlıklı ilerlemez demişti. Hamilelikte dktorlar ilaç verirken fayda zarar bazında değerlendiriyor. Doktorun nasıl ilaç kullandırmamış şaşırdım. Değerlerin çok mu iyiydi acaba?
Allahın izniyle tekrar bebek sahibi olabilirsin bence. Biz üç yıl başka sebeplerle çocuk sahibi olamadık. Tam aşılama yaptıracakken hamile olduğumu öğrendim. O süreç te öyle çok yıprandım ki. Belki de hastalığımın sebebi o stresli dönemlerim oldu. Burada bir arkadaşımızla da yazışıyorum yeni bebeği oldu. Bana da bebek sahibi olanlar umut oluyor.
Romatologum Prof değil uzman fakat güveniyorum. Her konuda aydınlatıyo ve rahatlatıyor beni. Strese sokmuyor.
Bu arada gerçekten riskli gebelik doktorları çok pahalı bizim doktorda da sigorta geçmiyor. Sadece özel sigorta geçiyor. O da hamilelikte limitli olduğu için doğuma bile yetmiyor. Normal doktorlarda aynı hastane de doğum 2.5 civarı benim doktorum da 4.5 bin lira. Muayne yine 300 küsür. Allah'tan özel sigorta romatolog ücretlerini tamamen kapsıyor. Raporlu olduğum için hiç ücret ödemiyorum tahlillere de muaynelere de. Allah yardımcımız olsun. Rahat kafa hamilelik geçirip stres yaşamayan tedirgin olmayan hamilelere bakıp özeniyorum.
Bende clexan 4000 kullanıyorum. Bir de coraspirin kullanıyordum 1 aydır kullanmıyorum doktorum bıraktırdı.

Teşekkür ederim .. Planlı hamilelikti doktor izin verdiğinde değerlerim iyiydi. 2. ayımda yapılan testlerde ana pozitifti. C3C4 düşük ve sedimentasyonum yükselmişti. Fakat diğer otoantikorlar negatifti. Anti kardiyolipinler hariç. Doktor değişikliği oldu devlet hastanesindeki takip eden romatolog ayrılmıştı. Başka doktor devam etti fakat ilaç vermedi. Durumumun iyi olduğunu söyledi. Hep umut verici konuşmalar inşallah bidaha ki gelişnde seni doğuma gönderiyor olacağız falan filan. Gerçekten yazık oldu bana, bebeğime. Çünkü ayrıntılı ultrasona 3 defa girdim. 16. haftada ilki sonuncusu 23. haftada ve organ gelişimi, kemikleri herşeyi çok iyiydi. Sağlıklı bir oğlum olacaktı belki. Fakat kader işte olmadı. Özel sigortaya gelince yaptırmadım . Biraz araştırdım hamilelik için 1 yıl beklemem gerekiyordu. Bir de zaten hastalığım artık vardı ve sle ile ilgili muayene olamayacaktım. Hamilelik için de kendim bir bütçe ayarladım önceden.
Bundan sonrasına bakacağız artık tabi psikolojimi düzeltebilirsem. Bende aynı dediğin gibi rahat hamilelik geçirenlere çok özeniyorum . Fakat daha kötü durumda olanlar var yine de şükür. Ama herkesin acısı kendine ve kadınlar çocukluğundan beri hep anaç oluyor hep annelik oyunları içgüdüsel bişey bu. Allah bunu yaşamak isteyen kimseyi evlat yokluğuyla sınamasın inşallah.
İnşallah senin gebeliğin iyi geçer bebeğini sağlıkla kucağına alırsın. Kaçıncı haftandasın?

Teşekkür ederim .. Planlı hamilelikti doktor izin verdiğinde değerlerim iyiydi. 2. ayımda yapılan testlerde ana pozitifti. C3C4 düşük ve sedimentasyonum yükselmişti. Fakat diğer otoantikorlar negatifti. Anti kardiyolipinler hariç. Doktor değişikliği oldu devlet hastanesindeki takip eden romatolog ayrılmıştı. Başka doktor devam etti fakat ilaç vermedi. Durumumun iyi olduğunu söyledi. Hep umut verici konuşmalar inşallah bidaha ki gelişnde seni doğuma gönderiyor olacağız falan filan. Gerçekten yazık oldu bana, bebeğime. Çünkü ayrıntılı ultrasona 3 defa girdim. 16. haftada ilki sonuncusu 23. haftada ve organ gelişimi, kemikleri herşeyi çok iyiydi. Sağlıklı bir oğlum olacaktı belki. Fakat kader işte olmadı. Özel sigortaya gelince yaptırmadım . Biraz araştırdım hamilelik için 1 yıl beklemem gerekiyordu. Bir de zaten hastalığım artık vardı ve sle ile ilgili muayene olamayacaktım. Hamilelik için de kendim bir bütçe ayarladım önceden.
Bundan sonrasına bakacağız artık tabi psikolojimi düzeltebilirsem. Bende aynı dediğin gibi rahat hamilelik geçirenlere çok özeniyorum . Fakat daha kötü durumda olanlar var yine de şükür. Ama herkesin acısı kendine ve kadınlar çocukluğundan beri hep anaç oluyor hep annelik oyunları içgüdüsel bişey bu. Allah bunu yaşamak isteyen kimseyi evlat yokluğuyla sınamasın inşallah.
İnşallah senin gebeliğin iyi geçer bebeğini sağlıkla kucağına alırsın. Kaçıncı haftandasın?
Rabbim dayanma gücü versin inşallah. Ben hamileliğimin 23. Haftasıydı sanırım döküntülerle cildiye doktorunun yaptırdığı ana testinin pozitif çıkmasıyla öğrendim lupus olduğumu. Şu an 37+3'teyim. Perşembe veya Cuma günü sezeryan olacak inşallah. Sigortam eşimin iş yerinden dolayı var. Bende bir ara hamilelikte hiç ödememek için araştırmıştım. Bir sene beklemek gerektiğini söylemişlerdi. Temmuz başında da da sigorta yenilendi. Benim de aklımda acaba lupus olduğum için yenilerler mi faydalanabilir miyim diyr düşünüyordum. O zaman başka bir firmayla kendim sigorta yaptırsam faydalanamam galiba. Ana testi sadece 1000 liraydı bildiğim kadarıyla. Bir de hamilelik süresince normalde 3 ayda bir istenen testler ayda bir isteniyor. Inşallah çabucak toparlanırsın. Moral bizim için çok önemli. Azıcık moralim bozulsa canım sıkılsa yanaklarım kızarıyo. Halsizliğim artıyo. Yanlış hatırlamıyorsam 5 yıldır lupus hastasıyım demiştin. Beş yılda herhangi bir tutulumun oldu mu?

Rabbim dayanma gücü versin inşallah. Ben hamileliğimin 23. Haftasıydı sanırım döküntülerle cildiye doktorunun yaptırdığı ana testinin pozitif çıkmasıyla öğrendim lupus olduğumu. Şu an 37+3'teyim. Perşembe veya Cuma günü sezeryan olacak inşallah. Sigortam eşimin iş yerinden dolayı var. Bende bir ara hamilelikte hiç ödememek için araştırmıştım. Bir sene beklemek gerektiğini söylemişlerdi. Temmuz başında da da sigorta yenilendi. Benim de aklımda acaba lupus olduğum için yenilerler mi faydalanabilir miyim diyr düşünüyordum. O zaman başka bir firmayla kendim sigorta yaptırsam faydalanamam galiba. Ana testi sadece 1000 liraydı bildiğim kadarıyla. Bir de hamilelik süresince normalde 3 ayda bir istenen testler ayda bir isteniyor. Inşallah çabucak toparlanırsın. Moral bizim için çok önemli. Azıcık moralim bozulsa canım sıkılsa yanaklarım kızarıyo. Halsizliğim artıyo. Yanlış hatırlamıyorsam 5 yıldır lupus hastasıyım demiştin. Beş yılda herhangi bir tutulumun oldu mu?

Sağol canım Allah razı olsun. Çok sevindim bugüne gelmiş olmana inşallah sorunsuz bebeğini alırsın kucağına. Rabbim yardımcın olsun . Ben 23 yaşındaydım bekardım o zaman. Kan değerlerim çok düşmüştü çok halsizlik ve baş ağrısı çekiyordum. Hgb 5'e kadar düşmüş. Doktor akrabamız sayesinde hemen araştırma hastanesine yatırıldım. Yattıktan sonrada düşmeye başladı ölümden döndüm. Damardan kortizon verdiler devamlı. O sıra kan değerlerim alt üsttü. Dizlerimde şiddetli ağrı oldu hastaneden çıktıktan sonra 4 gün sürdü geçti. Ve sonrasında yavaş yavaş ilerleyen diz acısı yaşadım. Diz kıkırdaklarımda erime oldu. Kortizon kullanmaktan o da. 1,5 yıl kullandım. Ama dizlerim şuan iyi sayılır glukozomin içerikli gıda takviyesi kullandım doktor tavsiyesi ile.Evlendiğim ilk sene balayında yüzümde özellikle burnumda yara oldu. Güneşten ve derimin incelmesinden dolayı. Ama geçti iz kalmadı.Böbreklerimde şu sıra hafif ağrılarım oluyor. Ama protein sürekli takip ediliyordu kaçak yoktu. Bilinen bir organ tutulumum yok çok şükür. İnşallah olmaz. Özel sigorta için eğer bir sigortadan arkadaşın varsa detaylı sor bence benim sigortam yapı kredi vardı çalışırken ve karşılamıyordu.
Güzel haberlerini bekliyorum hayırlısıyla.

Kızlar tekrar merhaba dün kontrolum vardı tahlillerim iyi cıktı cok sukur sle hala uykuda ancak gecen hafta kanamam oldğu için doğum uzmanı coraspirini kesti dünde romatoloğum coraspirin yerine 6000 clexane iğne verdi hergün bi şırında dedi bugun ise bi baska doktor iğnenin cok agır oldgnu her şırınganın en az 3 kez kullanmam gerektğni syledi romatoloğuma suan ulaşamadım sizce doğruluk payı nedir?

Kızlar tekrar merhaba dün kontrolum vardı tahlillerim iyi cıktı cok sukur sle hala uykuda ancak gecen hafta kanamam oldğu için doğum uzmanı coraspirini kesti dünde romatoloğum coraspirin yerine 6000 clexane iğne verdi hergün bi şırında dedi bugun ise bi baska doktor iğnenin cok agır oldgnu her şırınganın en az 3 kez kullanmam gerektğni syledi romatoloğuma suan ulaşamadım sizce doğruluk payı nedir?
Benim doktorum coraspirini 32.haftada kestirmişti. Clexan a gelince kan pıhtılaşma oranın nedir acaba? Ona göre vermiş olabilir doktorundan bilgi alanda veya başka bir doktora danışmanda fayda var. Bende çarşamba gecesi doğum yaptım. Romatoloğum 1 adet plaquenil kullanırken emzirebileceğimi söylüyor. Kadın doğumcum pek önerilmediğini. Bugün de çocuk doktoru yla görüşüp fayda zarar çerçevesinde karar vericez inşallah. Arada kalmak zor oluyor. :/

Kızlar ben miniğimi kucağıma aldım. 47 cm 2.680 gram. 1 gün sonra 38. Haftam dolacaktı o gün sezeryan olacaktım. Suyum gelince hastaneye geçtik. Tok olduğum ve bebek iyi olduğu için 4 saat kadar bekledim. Spinal anesteziyle gerçekleşti sezeryan. Eşim de yanımdaydı. Hiçbişey hissetmedim ama istemsiz olarak korkudan ellerim zangır zangır titredi. Iğne de normal iğne kadar acıtıyor. Doktorum hastalığımdan dolayı genel anesteziyi önermedi. Doğumdan sonra hemen odamıza verdiler küçük adamı. Fakat mama yerken veya kucağımıza alınca kızarıp bozarıyodu. Ağzından burnundan kusuyordu.Telaşlandık bi kaç kere olunca. Bebek hemşiresi bir de biz gözlemleyelim dedi. Yenidoğan ünitesine aldı. Oksijen verdiler. Orda da 2 kere aynı durum tekrarlanınca yoğun bakım ünitesi doktoru geldi. Bilgi alışverişinde bulunmak için lupus olduğumu söyleyince hemen ekg sine kalp Aritmisine bakalım dedi. Neotonal lupus olma ihtimalinden korktum. Beni biraz sakinleştirerek gittiler. Üç saat nasıl geçti bilmiyorum. Şükür EKG de bir problem çıkmadı. Yarın yanıma verecekler inşallah. Ya mamayı beğenmedi ya da midesi küçükmüş kapasiteyi aşmışız öyle dedi doktoru. 20 ml veriyorduk 2 saatte bir onun da neredeyse yarısını içebiliyordu. Öyle işte sağlıklı olsun da ben beklerim diye dolanıyorum buralarda. Allah isteyen herkese nasip etsin. Benim gibi aklında soru işareti olanlar iÇin de detaylı yazdım. Merak edenler olursa da yazarım inşallah.

Kızlar ben miniğimi kucağıma aldım. 47 cm 2.680 gram. 1 gün sonra 38. Haftam dolacaktı o gün sezeryan olacaktım. Suyum gelince hastaneye geçtik. Tok olduğum ve bebek iyi olduğu için 4 saat kadar bekledim. Spinal anesteziyle gerçekleşti sezeryan. Eşim de yanımdaydı. Hiçbişey hissetmedim ama istemsiz olarak korkudan ellerim zangır zangır titredi. Iğne de normal iğne kadar acıtıyor. Doktorum hastalığımdan dolayı genel anesteziyi önermedi. Doğumdan sonra hemen odamıza verdiler küçük adamı. Fakat mama yerken veya kucağımıza alınca kızarıp bozarıyodu. Ağzından burnundan kusuyordu.Telaşlandık bi kaç kere olunca. Bebek hemşiresi bir de biz gözlemleyelim dedi. Yenidoğan ünitesine aldı. Oksijen verdiler. Orda da 2 kere aynı durum tekrarlanınca yoğun bakım ünitesi doktoru geldi. Bilgi alışverişinde bulunmak için lupus olduğumu söyleyince hemen ekg sine kalp Aritmisine bakalım dedi. Neotonal lupus olma ihtimalinden korktum. Beni biraz sakinleştirerek gittiler. Üç saat nasıl geçti bilmiyorum. Şükür EKG de bir problem çıkmadı. Yarın yanıma verecekler inşallah. Ya mamayı beğenmedi ya da midesi küçükmüş kapasiteyi aşmışız öyle dedi doktoru. 20 ml veriyorduk 2 saatte bir onun da neredeyse yarısını içebiliyordu. Öyle işte sağlıklı olsun da ben beklerim diye dolanıyorum buralarda. Allah isteyen herkese nasip etsin. Benim gibi aklında soru işareti olanlar iÇin de detaylı yazdım. Merak edenler olursa da

Gecmis olsun sevindim cnm gozun aydin ins bebeginde yaninda olur bi an once

Merhaba, bu başlığı ve güncel olduğınu görünce hemen üye oldum. 2009 yılından beri lupus hastası olduğumu biliyorum. Şuan hamileyim ve 34. Haftam, doktor 37. Haftada bebeği alabiliriz dedi burda okuduğum bir kaç arkadaşında doğumları 37. Haftada gerçekleşmiş bunun sebebini bilen var mı acaba? Birde sevgili AyseNeva AyseNeva öncelikle gözünüz aydın Allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin inşallah, hangi romotolog tarafından takip ediliyorsunuz acaba? Hamilelik süresince hangi ilaçları kullandınız? Ben plequenil 1 adet 1 buçuk deltacortril başlarda coraspirine şimdi ise oxapar iğne ve bir takım vitaminler kullanıyorum ama son tahlil sonuçlarımda ant ds dna'm doktora biraz yüksek geldi ve imurana başlayalım dedi lakin korkudan başlayamadım henüz hem hamilelikte tavsiye edilyor hem emzirmede hemde yan etkilerinden korkuyorum :KK43: imuran kullanan arkadaşlar varsa onlardanda ilaç hakkın yorum bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim. Sağlıkla Kalın..

Merhaba, bu başlığı ve güncel olduğınu görünce hemen üye oldum. 2009 yılından beri lupus hastası olduğumu biliyorum. Şuan hamileyim ve 34. Haftam, doktor 37. Haftada bebeği alabiliriz dedi burda okuduğum bir kaç arkadaşında doğumları 37. Haftada gerçekleşmiş bunun sebebini bilen var mı acaba? Birde sevgili AyseNeva AyseNeva öncelikle gözünüz aydın Allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin inşallah, hangi romotolog tarafından takip ediliyorsunuz acaba? Hamilelik süresince hangi ilaçları kullandınız? Ben plequenil 1 adet 1 buçuk deltacortril başlarda coraspirine şimdi ise oxapar iğne ve bir takım vitaminler kullanıyorum ama son tahlil sonuçlarımda ant ds dna'm doktora biraz yüksek geldi ve imurana başlayalım dedi lakin korkudan başlayamadım henüz hem hamilelikte tavsiye edilyor hem emzirmede hemde yan etkilerinden korkuyorum :KK43: imuran kullanan arkadaşlar varsa onlardanda ilaç hakkın yorum bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim. Sağlıkla Kalın..

Imuran hamilelikten once kullanmistim herhangi bi yan etkisini gormedim lakin hamilelikte ve emzirme de kullanilmiyor doktoruna bunu tekrar danis bence

Bebegi erken almak istemeleride daha fazla kalipta hastaliktan etkilenmesin diye

Imuran hamilelikten once kullanmistim herhangi bi yan etkisini gormedim lakin hamilelikte ve emzirme de kullanilmiyor doktoruna bunu tekrar danis bence

Bebegi erken almak istemeleride daha fazla kalipta hastaliktan etkilenmesin diye
Bende ilacı biraz araştırınca gördüm ki hamilekte kesinlikle önerilmiyor, kadın doğumcumda pek kullanmamı istemedi ne yapsam bilmiyorum. Benim değerlerimde şuan sadece ant da dna yüksek romotoloğum ilk başta gerek yok dedi değerlerim gene böyleydi şimdi başlamam konusunda israrcı, başka bir doktora daha gitmeyi düşünüyorum

Merhaba bana da doktorum 37. Haftada alırız demişti. Sonra 2.5 kiloyu tamamlasın 1 hafta daha bekleyelim dedi bir problem görmeyince. Halbuki idrar testimde yaygın miktarda lökösit görülmüştü. Bende sormuştum bir problem olur mu diye? Çünkü çocuğa enfeksiyon geçebileceğini okumuştum nette. Ki öyle de oldu. Doktorumdan memnundum fakat hiç söylediği gibi ilgilenmedi benimle ne doğum öncesi ne sonrası. Özellikle de bir problem oluşturur mu diye sormuştum. Böyle olması canımı sıktı. Bir de dün eline kelebek takmaya uğraşmışlar kanamış öyle görünce kötü oldum. 37. Haftadan sonra beklemek bence de gereksiz risk.
Bu arada anti ds dna n kaç çıktı yüksek derken? Onda bi referans belirtmiyolar çünkü. Benim ki bu ay 10.33 çıkmış. Doktor iyi dedi bu ay ki testlerime.
Bu arada doktorum Orhan Eren. Medical park izmit hastanesinde çalışıyor. Hamileliğimin 21. Haftasında öğrendim lupus olduğumu. O zamandan beri deltacortril ve plaquenil kullanıyorum. Ilk başlarda 2 yle başladım döküntülerim azalmayınca 4 e yükseltti deltacortrili her hafta 1 er tane azaltarak tekrar 2 ye ve en son 1.5 a düşmüştüm. Plaquenil i de ilk başta 2 tane kullanıyordum. Sonra bir gün 1 tane 1 gün 2 tane ye düştük. Sonra da 1 tane ye düşmüş tük. Geçtiğimiz ay ki test değerlerim biraz düşük çıkınca deltacortrili 4 e ,plaquenil i 2 ye çıkardı. Çok mu karışık anlattım ne? :skandal: Bu ay sonuçlarım tekrar düzelince plaquenil i 1 e düşürdü. Deltayı bu hafta 3 e düşür sonraki hafta 2 ye düşür dedi. 3 gün daha 3 tane içip 2 ye düşücem inşallah. Emzirme için de yoğun bakım doktoru plaquenili önermedi. Doktorunuza sorup 10 gün kadar en azından ara verebilir misiniz dedi. Sorduk olur dedi. Şimdi sağıp saklıyorum. Henüz sütle besleyemiyoruz çünkü. Umudum bu ay ki testler de güzel çıkarsa 10 günü uzatıp biraz emzirmek. :anne:

X