Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar SLE(Lupus hastal)Paylaşım alanı

Ve SLE i bir annesin aynı zamanda. Biraz bundan da bahseder misin? Hamileliğin nasıl geçti? Hamilelikte hangi ilaçları kullandın? SLE hamilelikte seni rahatsız etti mi?
Merhaba,
Benim şansım ailem, özellikle annem. Sonra da sanırım doktorlarım. Hiç bir zaman başka bir doktor aramadım. Çocukluktan tanışanlarınız ve İstanbulda olanlar özellikle büyük ihtimalle tanıyordur. Özgür Kasapçopur'un ilk hastalarındanım. Büyüyünce de beni emanet ettiği Huri hocamla takip altındayım.
Hamilelik dönemimde standart ilaçlarıma devam ettim. Kullandığım tansiyon ilacını sadece değiştirdim. Doğum iznine erkenden ayrıldım. 36. hafta sonunda doğum yaptım. 2 gün küvezde kaldı oğlum ama çok şükür atlattık hepsini. O zaman özellikle hep pozitif düşündüm. Kadın doğum doktorum bana 25 yıllık hastasın doktorun sana nasıl izin verdi dedi, ben verdi işte bir sorun olmayacak merak etmeyin dedim. 26. hafta civarında doğum yapabilirsin dedi, bu haziran ayına denk geliyordu. Ben 5 ağustostan önce doğum yapmıcam hocam dedim, 11 'inde doğum yaptım :) Bana söylediği olumsuzluklara da siz beni daha tanımıyorsunuz sorun olmayacak dedim.
Normal hamileliklere göre tabi ki sorunlu denebilir, protein kaçağım git gide arttı. 26. hafta da rapor aldım, evde oturmaya başladım ama önemli olan sonuç. Lupuslu , 25 yıllık lupuslu biri için çok rahat geçtiğini söyleyebilirim. Doğum sonrasında da ciddi bir sorunum kalmadı.
Benim işe yarayacağına kesin emin olduğum ve tavisye edebileceğim şey spor. Spor yapamadığım zaman hep şikayetlerim artıyor. Mutlaka bir şekilde spor yapmaya çalışın derim.
Herker kendine iyi baksın... Lupusun dert vermediği günler dilerim...

Bir de şunu söyleyim, kan sulandırıcı iğne oldum ben hamilelik boyunca. Doktorum çok önemli dedi. Her gün kendi kendime iğne yapıyordum ama insan unutuyor bile zaman geçince :)

Arkadaslar immünoterapi sle için kullanılıyor mu google da bir kaç yerde rastladım eger bu sıralarda doktora gidecek olanınız varsa sorabilir mi acaba
[QUOTE="Atrium43, post: 44260103, memb

Merhaba öncelikle yavrunu sağlıkla kucağına almış olmana çok s2vindi
ben öncelikle bebeğini sağlıkla kucağına almışolmana çok sevindim. ben tekrarlayan gebelik kaybı sebebiyle doktora gittiğimde benden ana 3 profili testini istedi. bana bu testin tam ne için olduğunu söyleyebilir misin? birde JO-1 ,RO-52 isimindeki testler +++yüksek çıktı ama diğerleri negatif. bu ne demek oluyor gebelik kayıplarım bu yüzden olabilir mi sence ya da gebeliğini etkiler mi?
SLE midir?

Merhabalar ve herkese cok cok gecmis olsunla başlamak istiyorum. Ben de lupusla yeni tanistim 20 yasindayim, yaklasik 7 ay once hiç beklenmeyecek bi sekilde ortaya çıktı. Yaz mevsimi cok zorlu geçti benim icin. Kucuklugumden beri gunese hassastim ama artk hic dışarı çıkamıyorum. Ergenligimde bile sivilce çıkarmadım ama suan cokca kizarik lekeler kaldı cildiyeye gittim ama bi sey gecirmez dediler napsam gecmedi son çare buraya yazmak istedim. gunes koruyucu harici onerebileceginz bi seyler krem,bitkisel kür vs var mi acaba? Hastalk zaten sistemik olarak vücudu cok yipratiyo işin içine psikolojik kısmı da girince hepten ağır. Umarım mesajimi gorursunuz herkese geçmiş olsun..

slmlar bu hastalıkla yeni tanıştım tabi karşılaşmamız iyi olmadı ikiz bebeklere hamile iken bu hastalık yüzünden bebeklerimi kaybettim hem onların acısı hem hastalık yıktı beni aslında çok bir belirtim yoktu benim sadece çok yoğun güneş alerjim vardı sürekli dermotoklara gittim yıllarca hem bastırıcı ilaçlar kullandım ama geç kaldım sjögren + lupus (sle) olduğumu öğrenmek ağır geldi...yazmak istedim belki çok saçma yazmışımdır ama görmezden gelin sorum merak ettiğim bu hastalıkla çocuk sahibi olan varmı ve bu hastalık yaşamınızı nasıl etkiliyor ben şuan plenqueil kullanıyorum günde iki tane....şimdiden cvplar için teşekkürler herkese çok geçmiş olsun rabbim hepimizin yardımcısı olsun..

Arkadaslar www.gercekbilgi.com sitesinde bristol üniversitesinde sle ms gibi ottomin hastalıklarda sağlıklı insan hücrelerine saldıran agresif antikorların düzeltilerek doğru çalışması basarıldığı yazıyor sle için cok umut verici bir durum diyorlar genetik bilimi ile bunun üzerinde çok başarılı sonuçlar alındığı belirtiliyor lütfen araştıralım

Arkadaşlar merhaba allah hepinize sifa versin benim melek annemede.annemden uzaktayim ve cildiracagim annem 10 yıldır sle ve su an akcigerini tutmuş durumda 3 ay ayda bir damardan ilaç veriyorlar geçen akşam ilaç ikinci kez verildikten sonra gece ambulansla hastaneye kaldırıldı deliricem üzüntüden lütfen bilgisi olan yardım etsin bana annem için umut var mi?allah rızası için yardım edin

Sizin var mi bir bilginiz yukarıda annemin durumunu yazdım yalvaririm yardım edin

arkadaşlar merhaba,umarım herkes iyidir.saç dökülmesi için ne tür şeyler deniyorsunuz acaba?
benim tam bir teşhisim konamadı.minimal düzeyde bir bağ dokusu hastalığı var takip edelim dendi.ilaç almıyorum ama saçlar epey döküldü maalesef.kökler acıyor kafa derisinde acıma var ve dokülüyor.romatolojiye randevu bulamadım.lupusdan anlayan bir dahiliyeci de işimi görür ama kime gitsem bilemiyorum...
plaquenil başlayamayı düşüüyorum ama sadece saç dökülmesi şikayeti için de ilaç içmek istemiyorum.

Merhaba arkadaşlar herkese acil şifalar diliyorum benim hikayem biraz uzun ama cevaplarsanız çok sevinirim sonlardan sekiz on sayfa okudum ve herkesin hikayesini okumaya Çalışacam inşallah ben 18 yıllık Evliyim kendiliğimden hamile kalıp üç kez 12 hafta 8. Ve 6 hafta olmak üzere üç düşük yaptım bu düşükler beni panik bozukluk hastası yaptı ve hep korunduk korkumdan düşünemedim bebek yıllarca antidepresan kullanıyorum ama geçtiğimiz Eylül yanında bi cesaret geldi ve tüp bebek düşünmeye karar verdik bütün tahlillerimiz yapıldı ve eşimde kromozom bozukluğu çıktı sağlam emriyo seçilip tüp yapacaktık neyse tedavim bitti Kasım gibi tranfer olup bebek tutunamadı hamile kalamadım bu sefer yalnız orada iki sağlıklı emriyomuz bizi bekliyor lupus hikayem şimdi tüp tedavisinden hemen sonra Aralık Ayında benim ayaklarda bacaklarda afedersiniz popoma kadar uyuşma hissizlik oluştu on beş gün geçmeyen bu arada tabi Dr a gittim B 12 Sınırda D vitamini 8e düşmüş vitamin verdi kullandım ama şikayetlerim geçmedi tekrar gittim bu sefer MR istedi benden açık MR a girdim yoksa kapalıya giremiyorum panikten dolayı beyinde Lezyon gözüktü ms ten şüphelendiler belden Sıvı aldılar bir takım testler Yaptılar belde sıvının sonucu ms Sınırda çıktı ve lupus antifosfolpid sendromu çıktı lupus antikoagülan 68.50 çıkmış ıgg negatif ıgm Sınırda çıkmış 12 hafta sonra tahlil tekrar edilecek ayaklarındaki hissizlik de beş gün hastanede Yatıp kortizon almamla geçti Romatoloji bana bu hastalıkla ms de

Romatoloji bu hastalık ms le karıştırılabilir dedi sende ms olmayabilir dedi zaten nörolojide kesin MA demedi ay o kadar karışık ki Allah beterinden korusun hepimizi ve yaptığım düşüklerinde bundan olduğunu söyledi biz eşimin kromozom bozukluğu sanırken sebebini ilaç verdi pluguenil200mg ve corasprin gebelikte claksan iğne kullanmamı söyledi bana ms i ve bu hastalığı unutup kadın doğuma odaklan şimdi ben ms miyim yoksa lupus mu ikisi birden olması nasıl tesadüf etti böyle ikisi beraber çıkan arkadaşlar varmı lütfen beni aydınlatın benden iki ay sonraya yine MR istedi Dr açığıda kabul etmiyor ayrıntıyı kaçırabiliymuş bende kapalıya giremiyorum o ayrı bi sıkıntı zaten şimdi ben bebek düşünmek istiyorum bu ay acaba acelemi ediyorum çok korkuyorum sağlıklı bebek Dünya'ya getiren varmı bu hastalıkta işin ilginç tarafı hemen tüp tedavisinden sonra bu Hastalığı'n çıkmadı acaba o kadar hormon aldım onlar mı tetikledi diyorum kafamda çok soru var Allah'ın bi bildiği vardır lütfen bana cvp verin şimdiden teşekkür ederim

Ayrıca bende bu Hastalığı'n yan etkileri olarak düşüklerim var ve aşırı yorgunluk var sürekli yatasım var başkada etkisi yok saçlarım dökülüyor birde bu organları tutması nasıl oluyor kendini nasıl belli ediyor arkadaşlar inşallah beni duyarsınız lütfen cvp verin bana

Arkadaşlar kimse yokmu neden kimse girmiyor aktif bir forum değil sanırsam burası
Seni duydum arkadasım bu sorularına en güzel yanıtı eskişehir tıp fakültesi romatoloji ana bilim dalı Başkanı var cengiz bey lütfen yakınsa randevu al ve git mutlaka kesin bilgi alacaksın

Bu arada genetik bir hastalık değil yani çatır çatır kalıtılmıyor ama genetik yatkınlık olabilir diyorlar çevresel faktörler tetikliyormus galiba bazı genlerin çevresel faktörlere günes işiğı ve hormonlar ve stres genleri tetikliyormus sakın unutma doktoruna danış evde mayaladığın yoğurdu sıkça tüket ama doktoruna danış mutlaka merak etme sevgiler

Atrium CNm Cevabın için sağol..ben ıspartadayım..sen ne durumdasın bu hastalıkta bilgi verebilir misin bana hastalık hakkında..evlimisin çocuğun varmı..hamilelik nasıl geçiyor ki beni bekleyen şeyler ne bu hastalıkta onu merak ediyorum..ben inşalllah bu adetimle tüp tedavisine tekrar başlamak istiyorum...sanada çok geçmiş olsun canım beterinden korusun..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…