Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar SLE(Lupus hastal)Paylaşım alanı

Onemli degil canim sen pozitif ol inan geciyor.

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

evet pozitif olmak çok önemli kesinlikle ama insan kendini tanıyamaz hale gelincede garip duygularda oluyor ne yazıkki... bu arada ben kortizon kullanıyorum plaquenil kullanıyordum yanına bir de imuran başladı verdi doktor. sizde kullandınz mı? Nasıl bir ilaç immun sistemi zayıflatıyor diyorlar?ilk hafta günde 1 kullandım şuan günde 2 alıyorum haftaya 3 e çıkacak.Çok çabuk hasta olabiliyormuşsun onu kullanırken korkuyorum herhangi bir şey yaşarım diye

Canim su bende 2 mg kortizon imuran ve plaquenil kullaniyorum. Canim hicbir zarari yok.

Herkese gecmis olsun. Suanda 9 haftalik gebeyim ve dr. Lupustan suphe ediyor. Bir suru kan testi verd. Proteinli olani yaptirdim c3 c4 ANA FOLAT falan yazani da kismetse p.tesi gunu yaptirticam aslinda reynaud sikayetleri ile gittim ama benim yuzumde butun ailemde de olan dokuntulerden var kaisntili bir kizariklik. Babamda abimde de var. Bunlar ne zamandan beri var dedi. Hep vardi dedim. Reynaud sikayetleri de bende on senedir var ama hamile kalinca dr. Merak etti ve romatolojiye yolladi. Suan gercekten cok korkuyorum bu hastalik icin yazilanlar beni cok ama cok korkuttu. Bana en iyi sizler yok gosterirsiniz. Kisin ellerim sogukta morarir, tirkalarim yani, yazin da kizarir. Yuzumde de kizariklik var ama onu hic bi zaman sorun etmedim ben. Babamda hep var. Baska bir sikayetim yok gercekten cok urkuyorum. Cocuk icin ve kendim icin.

merhaba kelebek92 bende sle hastasıyım 5 yılı doldurmaktayım ben ilaçlarımı kesmedim bende ayaklarıma sıçrdı ilk baslarda kırmızı noktalar oldu sişti 18 yaşi olunca doktortumu değiştirmem gerekti sonra 2 yılda oyle baska doktora gittim hep idrar kan idrar kan aldılar hiç kalp akçıger bakmadılar gecen yaz cok rahatsızlandım yuruken nefes zorlugu cektım omzumda sankı ıgne batması oldu doktora gittim bana akcıgerde sıvı toplanması ve kalpte çevresinde sıvı toplanması ve kapakta sertlesme oldu kısacası mitralkapak yetmezliği daha 21 yasındayım bekarım evlemedım ama hacettepedeki doktorlara cok sinir oldum hemen amaleyat etmeye kalkıyolardı o sıvıyı çektıler akcıgerden allahtan birdaha turemedi insana dalga gecer gibi tatilemi gittindiyo sen soyledinmiki bana bu rahatsızlıgımı anlattınmı kı her gittigimde ilça değiştirdin hep bana duzensiz dedi senin kan değerlerin ama hiç dogru duzgun anlatmadılar ekim ayında gataya gittim 2 doktorumvar ikiside çokiyiler biri atilla iyisoy kardiyolok anabilimdalı başkanı şuan daha kapaktan amaliyat olmadım suan cok rahatım sıvı birikmediği surece oraya gittigımde mitral kapagım 2 idi sonra tekrar sıvı birikti aralık gibi 3 oldukapak doktorum suanda amalıyat g
ormedi çünkü kalp buyume yapmadıgı surece belki bir sene sonra belki 20 sene sonra kendine dikket attikçe ve yormadıkça ilaçlarını dıkkatlı kullandımı dedi 2. doktorum yani ramatizma ile ilgili olan doktorum salih pay oda anabilim dalı başkanı ve bana rahatsızlıgımı hiçbir doktorun anlatmadıgı sekılde anlattı ne ilaçşarın etkili oldugunu soyledi yanlız bir ılaç varkı evli omaedıgımdan çocuk sahibi olmadıgımdan erken menopaza sokacagından vermedi sağlık bakanlından onaylı imiş şimdi imuran 50 içiyorum yani sabah akşam 3 plaquenil 200 2 tane deltacortril 5mg 1 tane içiyorum colchicum-dispet içiyorum 3 tane en önemli sıvida etkili ilaç zeloximfort 15mg (kullanan varmı aranızda ) suan hiç ayaklarım şişmedi sadece kalp probemim var azda kan degerlerim yuksek çıkıyo birde bayanlar lutfen kendinizle barisik olun spor yapın ben yapıyorum ve ayaklarım eskisine gore hiç agrımıyo sut yogurt meyve bol yyın su bol için tuzdan ve sekerden uzak durun cortizon kullandıgımızdan sisilik yapar çocugunuz varsa kardeşiniz varsa yada ilede nbirinci derece akrabanız varsa muhakkak 6 ayda bir kan degerlerinize baktırın benim ailemde yani anne tarafında akteniz ateşi var banada sle vurdu uzulmuyorum bunla yasamayı ogrendim ve bagısıklık sisteminizi yuksek tutun çok cabuk hastalana biliyoruz kullandıgımız ilaçlar bagısıklık sıstemimizi dusuruyo anne olacak sle hastaları kardeşlerim ablalarım sakın doktor konturolunde hamile kalın kendi kendindinize kesmeyin ilaçlarınızı ve doktorunuzu lutfen iyi seçin saygılarla herkeze :) bir sorunuz olursa seve seve yanıtlarım :)

evet bağisıklık sıstemini zayıflatıyo hasta olan kişilrden uzak durmaya bak kendine dikket et ben suan sabah 2 akşam 3 içiyorum imaranı nisanda konturolum var ve insallah kesecek doktorum ilaçlarını duzenlı kullan kilo almamaya bak bol bol sporyap imoranın 3 ayda eiyomus kortuzonla desdekliyo o ilacı dikkatlı kullanmaya bak birde bende tutulma yaptı akcıgerde ve kalpte kcıgerim duzeldi şimdi iyiyim ama kalp kapagında sıkıntıvar ama suan gene iyim buyume yapmadıgı usurece hastalıgınızı iyi arastırın ve kendi kendinizi iyi bakın siz hangi doktora gidiyosunuz acaba ?
ben ankarada gulhane sakeri tıp da salıh pay cok iyi bir doktor tavsiye ederim :)

mrb gizem9230,
imuranın 3 ayda eiyomus kortuzonla desdekliyo o ilacı dikkatlı kullanmaya bak demişsiniz nasıl yani anlayamadım tekrar anlatır mısnız?
ımuran mı sizde tutulum yaptı? Spor olarak ne yapıyrsunuz mesela banada yardımcı olursanız çk sevinirim. Siz benden daha tecrübelisiniz gördüğüm kadarıyla...Ben şuan İstanbulda Prof. Vedat Hamuryudan a gidiyorum mayısta 2 yıl olacak ben memnunum doktorumdan ama sizin doktorunuzunda adını duymuştum:) Bu arada ben şuanda günde 40mg deltakotril, sabah akşam imuran ve plaquenil, akşama ek norvasac 5 mg alıyrum. Benm tutulumda kalpteki perikartta ve ciğerde sıvı toplanması ardından karaciğerin ve böbrek değerleri bozulmuş. Birkaç gün yoğun bakımda ardından hastanede kaldım perikarttan sıvı alındı ama 1 ay önce yapılan eko da hala sıvı var demişlerdi çarşamba günü tekrar kontrolüm var asıl sonuçlar o zaman belli olacak bakalımm

Ben de salih pay a gidiyorum. Size bir sey soracagim yani bu rahatsizligi ilk ogrendiginizde sikayetleriniz cok var miydi. Benim yuzumde burun etrafinda kizariklik var ama kasintili babamda kardesimde de var ve cildimi sk sk temizleyince duzeliyor. Oyle kahverengi iz falan kalmiyor on yildir bu boylr onunn disinda kisin soguk gunlerinde tirnaklarimda morarma olur. Bu da in yildir var .Bana bir suru test yazdi ben 2,5 aylik hamileyim ruh durumum tamamen bizuldu surekli aglar hale geldim. Bu iki belirti yeterli mi bana bir yol gosterin yoksa hastalik cok daha farkli belirtilerle mi ortaya cikar ? Sinuclar da tam bes gun sonra cikacak sinirlerim cok bozuk hamile olusum beni cok kaygilandiriyor.

Ben de salih pay a gidiyorum. Size bir sey soracagim yani bu rahatsizligi ilk ogrendiginizde sikayetleriniz cok var miydi. Benim yuzumde burun etrafinda kizariklik var ama kasintili babamda kardesimde de var ve cildimi sk sk temizleyince duzeliyor. Oyle kahverengi iz falan kalmiyor on yildir bu boylr onunn disinda kisin soguk gunlerinde tirnaklarimda morarma olur. Bu da in yildir var .Bana bir suru test yazdi ben 2,5 aylik hamileyim ruh durumum tamamen bizuldu surekli aglar hale geldim. Bu iki belirti yeterli mi bana bir yol gosterin yoksa hastalik cok daha farkli belirtilerle mi ortaya cikar ? Sinuclar da tam bes gun sonra cikacak sinirlerim cok bozuk hamile olusum beni cok kaygilandiriyor.

Bu rahatsiziktan once vucudumda morarmalar basladi. Ilk basta tani itp dendi. Ama aradan zaman gecince lupus oldugu ortaya cikti. Salih paya bende gittim cok iyi bir doktor. Ama doktorum Ridvan Mercan ve cok memnunum. Canim kaygilanma sen uzme kendini. Bu hastalikca cesit cesit herkeste farkli etkileri var. Benim direk trombositlere vuruyor. Mesela ben bu hastaligimi bilmeden gunesten nefret ederdim yuzum kizarirdi ellerin kislari morarirdi. Cok asabiydim sinirlenirdim herseye. Bu hastaligin en buyuk dusmani stres. Sen olumlu dusun hem hamilesin bebegi tedirgin etmemelisin. Canin insallah kotu birsey cikmaz.

Cnm cevap verdigin icin cok tesekkur ederim. Elim ayagim kisin cok usur. Cok asiri sogukta da tirnaklarim morarir. Yuzumdeki kizariklik kisin sogukta daha kotu olur. Bu on yildir boyleydi. Artik hayirlisi 3 tanesinin sonucu birazdan cikar sana burdan yazsam bana fikir verir misin? Lupus antikoaglani ile iki tane beta sonucu ama ANA ENA C3 C4 ler taa cuma cikacak. En azindan bu uc sonucla ilgili ne duaunebilirim bana bir yol gosterebilir misin duzende yaptirdim internetten bakcam saat 6 gibi.

Cnm cevap verdigin icin cok tesekkur ederim. Elim ayagim kisin cok usur. Cok asiri sogukta da tirnaklarim morarir. Yuzumdeki kizariklik kisin sogukta daha kotu olur. Bu on yildir boyleydi. Artik hayirlisi 3 tanesinin sonucu birazdan cikar sana burdan yazsam bana fikir verir misin? Lupus antikoaglani ile iki tane beta sonucu ama ANA ENA C3 C4 ler taa cuma cikacak. En azindan bu uc sonucla ilgili ne duaunebilirim bana bir yol gosterebilir misin duzende yaptirdim internetten bakcam saat 6 gibi.

Canim tabi yardimci olurum ama sonucta ben doktor degilim. Yanlis birsey soylemek istemem. Doktoruna ne zaman gostereceksin sonuclari.

Doktora gitmeme uzun zaman var bak beta 2 glikoprotei 1IgM 5.88 diyor
beta 2 glikoprotein 1 IgG 2.31
Ikisinin de referansi 20 ye kadar20 den kucukse negatif diyor. Lupus antikoagulan tarama da negatif diyor ama altina not dusulmus, LA-dRVVT tarama testine gore pozitif , tarama karisim testlerine gore negatif bir sure sonra tarama testi tekrari onerilir diyor hic bir anlam cikaramadim yani pozitif mi negatif mi ??

Canim inan bende bilmiyorum. Ama icini ferah tut lutfen. Yanlis yorum yapamam simdi. Uzulme ne zaman gitceksin doktora ?

Canim inan bende bilmiyorum. Ama icini ferah tut lutfen. Yanlis yorum yapamam simdi. Uzulme ne zaman gitceksin doktora ?

Artik ozeline gitcem mecburen gatada yakalamak imkansiz. Betalar anladigim kadari ile iyi ama bu la tek basina pozitif karisim varken negatif acaba yatkinlik var mi demek istiyor bi sure sonra tekrar edin diyor. Hic bir yorum yapamaz misin iyi veya kotu kotu bile olsa kendimi bir sekilde alistirmam gerekiyor

Canim inan yapamam cunku bende anlamadim. Gazi universitesi hastanesinde Ridvan Mercan var benim doktorum ve inan ozel gibi ilgileniyor ara bi orda mi ogren en son izindeydi ona git sabahtan randevu al cok iyi ilgilenir. Salih paya bende gittim oda iyi bi doktor ve ben kendi doktoruma devam ettim. Tavsiye ederim bi ona gorun. Cunku ben yorum yapamiyorum canim.

meraba aasli24 şimdi rahatsızlıklarda imuran etkisini 3 ayda gösteriyo doktorunuz anlatmıstır en fazla 3 ay kullana biliyoruz bunu bunuda etkisini gösterecek etkili ilacımız kortuzon bana doktorum oyle dedi yanlıs bılgi vermeyim size imuran bende tutulum yapmadı bir anda tutulum yaptı cunku surekli ilacım değisiyodu ben nisan gibi rahatsızlandım böyle migde bulantısı kusma ihtaşsızlık bu olunca sankı yatınca içime birsey batıyodu iki gögusumun ortasına bir ara gecti bu ama doktoruma dedim bunu ara ara miğde bulantım oluyodu hacettepe doktoruna giderken yaza girdik ramazan oldu ben tatile gittim iste orda yatarken uzanamıyodum birsey batıyo sırtıma tatilden dondum tekrar gezmeye gittim o ay içerisinde o bir yere gittiğim gın omzuma bır karıncalanma oldu batma gibi ben yel sandım ilk basta betim benzim attı evime dondum kulagıma agrı gırdı oksuruk başladı yastıgımın arkasına 3 dort yastıkla yattım uyuyamıyorum o omzumdaki yel sankı yanlarımda geziyo o içimdeki batmada var burda bir doktora gittim kalp etrafinda sıvı toplanması oldu dedi bende heneb doktoruma gittim anlattım hemen tahlil bir eko daha sonra yatıs :)akcıgerdeki sıvıyı cektoler antıbıyotik felan sonra kalp amelıyatı yapacaklardı çıktım hemen hastaneden sonra sılih hocayi bulduk atilla hoca ile allah razı olsun iyi oldum o kalpteki sıvı ıcın bana bu ilacı verdiler zeloximfort bu bir hata içinde sıvıyı yok etti bende kulandınmı acaba bu ilacı eko sonucunu yazarmısın bana sana da çok geçmiş olsun ha bu arada ben spor olarak step plates yapıyorum bir hoca ile buradki bayanlar ile ama kalp nede ile kapak yuzunden fazla zorlamıyorum kendimi plates yapıyorum doktorum fazla efor sarfetme dedi sende doktoruna sorarsan iyi olur senin için sende biraz erken tutulum olmuş galiba çok geçmiş olsun ben deltacortirili 5 mg alıyorum beniguali 2 içiyorum imuranı 3 olchicum-dispet3 içiyorum zeloximfort yarım içiyorum suan hem o tatil hemde ilaçlar sayesinde hiç ayaklarım agrımıyo sadece nefes alırken kalp kapagım acıyo oda artık 3 derece :) senin haberini bekliyorum bede nisan 21 kalp doktoruma 22 salıh hoca ile randevum var sana olan bilgilerimi anlatırım yannız doktorum lkızacak bana çok kilo aldım diye :)) sana şimdiden cok geçmiş olsun eger sormak istediğin bir sorun olursa ordan konusalım istersen gizem_-_ymn_@hotmail.com facebooktan yazabilirsin

lalelale24 meraba bende ilk diz kapagımda şilik oldu sonra yazın ayagımda kucuk kucuk kırmızı noktalar çıktı hiç yuzumde cıkmadı hiç sınırını bozma bence doktora gitmen iyi olmus bazaen irside oluyo benim ailemde yk ama annemin teyze kızının kızında var onda akteniz atesimi anemisimi ne var on yıldır hiç doktor gitmedin mi sen ben ramazanda hastanede yattım yanımda benim yaslarımda bir sle hatası daha vardı o bayanda 3.5 aylık hamile idi o kendi kendine ilaçları içmemiş bebege zarar veriri diye bebek ya anne demişler çunku vucudu cok sismişti dusuk yaptırdılar insallah sende oyle bir durum olmaz olsa bile uzma daha cok gençsin doktor konturolunde hemile kalırsın kendini uzersen bebegınede zararrın olur belki o baka rahatsızlıktır gercekten salıh pay çok iyi bir doktor sana en iyinin ne oldugunu soyler eger sonuçların çıktı ise bana cevap atarmısın merak ettim de :) dualar seninle sıkma o guzel canını

Canim Allah korusun , öyle bisey olmasi beni cok yaralar insallah her sey iyi gider . Sonuclarim cikti bende reynoud un yaninda anti fosfolipid sendromu diye bir sey varmis cok israr ettim sle eslik ediyor mi sonuclar neyi gosterio diye. Suanda etmiyor gorunuyor dedi. Bana kan sulandirici ve asprin basladilar pihtilasma riski icin. Oyle iste. Umarim her sey yolunda gider . Sle ile ilgili cok arastirma yaptim cok zor bir rahatsizlik oldugunu ve tek iyi edici seyin moral oldugunu da okuyarak gordum. Allah cumleten yanimizda yardimcimiz olsun. Kimseler aglamasin biz de. Ben zaten tedavi ile hamile kaldim o yuzden cok hassasim

Bendede aynı belirtiler vardı ama hep başka şeylere bağlamıştım ve doktora sormadım o zamanlar bir gece aniden nefesim daralınca ortaya çıktı herşey. Doktorum imuranla ilgili pek açıklama yapmadı açıkcası sadec kullanım şeklini söyledi. 1 hafta önce yaptırdığım tahlillerde Allaha çok şükür eko sonucumda sıvı kalmadığını söyledi doktor. çarşamba tekrar tahlil vericem ondan çıkan sonuca göre doktor ilaçlarımı ayarlıyor. bnm mail adresim a.ankarali2@hotmail.com burda görüşelim o zaman

Merhabalar kizlar bende lupus hastasiyim son zamanlarda ozellikle geceleri eklemlerim agriyor hic boyle olmazdi sizce neden boyle oluyor?

Merhabalar kizlar bende lupus hastasiyim son zamanlarda ozellikle geceleri eklemlerim agriyor hic boyle olmazdi sizce neden boyle oluyor?

Hava değişiminden olabilir benimde öğle idi ilk zamanlar bizim romatizma sicagi sevniyo çok rahatsız oluyosan doktoruna basvur

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…