Siz olsanız ne yaparsınız?

Siz olsanız ne yaparsınız?

• Beklemeden biyopsi yaptırırım.

OY: 19 28,4%
  • Randevuyu bekleyip kararı doktora bırakırım.

OY: 21 31,3%
  • Randevuyu beklerken farklı doktorlara göstermeye devam ederim.

OY: 27 40,3%

• Ankete Katılan
    67
#Neu yani beyaz kanı ne durumda?

Benim de oğlumun 6 aylıkken yanaklarının tam ortasında içi sıvı dolu sivilceden büyük lezyonlar olmuştu ve uzun süre geçememişti arkasından kasığında beze fark ettim. Doktora gidince kan tahlillerinde beyaz kanın düşük olduğunu farkettik.

Sonra takip amacıyla 4 hafta üst üste kan tahlillerine bakıldı her hafta değerler düşüyordu. Sonra çok araştırdım o sivilcelerin beyaz kanla ilgili olduğunu öğrendim. Beyaz kanı hala düşüktür. Hemotolojiden takipliyiz.
Bebeğim 9.5 aylık, kan değerleri çok kötü. Demir eksikliğinden dediler.

IMG_9953.png

Hacettepe deki doktorun Türkiye de olup olmadigini öğrenin. Eger hastahaneye gidip geliyorsa gidin kapısının önünde oturup bekleyin. Hastaları bittiğinde durumunuzu anlatın yardımcı olacaktır.

Umarım hiç bir şeycigi yoktur kuzunun.

Öncelikle biyopsiyi özelde aldırırsanız ve gıdıdakiyle vücuttaki farklıysa, verdiniz örneğin yerine yenisi cıkmayacagı için oradaki parcayı diğer prof göremeyecek demek. Yani tek bir lezyonun tek şansı var. Ben her zaman sağlıkta ya koç üni. hastanesi ya da devlet demisimdir, özel hastanele güvenmiyorum açıkçası intörn doktor olarak.
bence bir doktordan daha randevu alın kan degerleri fazla düşük, anne sütü ne kadar aldı bebişiniz?

Bir dikiş atılıyor muhtemelen ama çocuk çok yıpranacak. Anestezi iğnesi, sonradan çekeceği ağrı… o anların psikolojik etkisi. İşlem tam olarak şu;

Kilo iştah kaybı var mı?..Şimdi işlemi görünce randevuya kadar en azından başka bir hekime gösterme önerisini vericem size

O lezyonların farkında bile değil gibi. Genel olarak uyku sorunumuz var, beslenmeyi de reddediyordu ama düzelme var. Lezyonlarla mı ilgili bilmiyorum. Ağır demir eksikliği anemisi var. İlaç vs. kullanıyoruz beslenmeyi halletmeye çalışıyoruz. Demir eksikliği yüzünden bu lezyonlar çıkabilir demedi kimse...

Kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir mi peki? Belki alerjik bir durumdur.

Yerinizde olsam iyi bir alerji doktoruna da gösterirdim.

Doktorlar arasındaki bu görüş farklılıkları biz hastalar için çok zor ne yazık ki. Kime güvenecegimizi şaşırıyoruz.

Bebeğinize şifa diliyorum.

Çok çok geçmiş olsun güzel yavruna. Allah şifa verecektir içini ferah tut. Hacettepeye guvenirdim. Bir de Ankara da Gata çıkışlı doktorlarda çok iyi bir çoğu özelde artık. Hatta çok iyi bir cildiyeci biliyorum ama nerde olduğunu bulursam sana mutlaka yazacağım. Devletten emekli kendisi ama muazzam iyi bir hekim.

Merhaba arkadaşlar,

Belki en önemli konum bu olabilir. Fikirlerinize çok önem veriyorum. Derdim bu kararı verememek, lütfen lütfen taşınmasın konum.

Dört ay önce bebeğimin gıdısında bir minik sivilce gibi bir şey çıktı. Sonra büyüdü ve içi sıvı dolu kocaman bir lezyon halini aldı. Çok doktor gezdik, çok yöntem denedik onlarla sizi bunaltmayacağım.

Bir süre önce vücudunda ikisi büyükçe ve sert kabuklu, diğerleri minik kırmızı nokta olmak üzere, bu büyüyen gıdıdakinin başlangıç haline benzer lezyonlar çıkmaya başladı. Önemli bir nokta şu ki, boynundaki sıvı dolu lezyonla vücudundakiler pek benzer değil. Bunlar farklı şeyler olabilirler.

Lezyonlar her geçen gün biraz daha artıyor, mesela poposunda 1 taneydi bugün baktığımda epey artmıştı 4-5 kadar.

Çok fazla doktora gittik ama çocuk dermatolojisinde ünlü bir doktor var Hacettepe'de. Ona zar zor 25 Ocak'a randevu bulabildik. Takip eden birçok özel dermatolog var. Bunlardan bazılarını, diğerleri çok eleştirdi, "bu krem bu hastaya olur mu, çok yanlış" gibi şeyler duyduk. Kafamız karmakarışık işin özü.

Şimdi, sizce bebeğime bu özel dermatologlardan birinde biyopsi yaptırmalı mı? Sıçradığı için endişelenip hemen baktırmalı mı? Baktırılacaksa biyopsi gıdıdan mı vücuttakilerden mi alınmalı?

Yoksa 25 Ocak'ta görüşeceğimiz ün yapmış olan doktorla muayeneyi mi beklemeli?

Şimdiden biyopsi yaptırırsam inceleyecek laboratuvar ne kadar iyi bilmiyorum, biyopsi işlemi ne kadar etkiler bebeğimi bilmiyorum.
Randevuyu beklersek ve doktor biyopsi isterse Hacettepe'de yapılmış olacak. Olumlu yanı güvenilirliği. Olumsuz yanı muhtemelen sonuç çoook geç çıkacak.
Belki doktor hiç biyopsi istemeyecek, o da bir ihtimal. Tanı koyamıyor kimse. Ne olduğunu anlamak için pediatric dermatology kitapları inceliyorum. İçlerindeki her resimle bebeğimin lezyonlarını karşılaştırıyorum.

Çaresizliğin dibindeyim, bir yandan da çocuğuma dua okuyacak birini arıyorum. Böyle bir noktadayım.

Bir anne olarak yerimde olsanız ne yapardınız?

Beklesem tehlikeli bir durum var ve ilerliyor mu bilemiyorum, yaptırsam sonuçları kötü olursa diye korkuyorum.

Şehir, ülke, fiyat, hiçbir şey önemli değil. "Bu hekim bu işi çözer" dediğiniz birileri varsa önermekten çekinmeyin...

Çok teşekkür ederim vaktiniz için.

Ben sizin eski konunuzu hatırlıyorum. Bebeğin kan sonuçları nasıl? Biyopsiden önce kan testi isteyip ayrıntılı bakılmıştır sonuçlara. Buna göre biyopsi istemişlerdir diye düşünüyorum.

Birde biyopsi alınacak kitle halinde bir durum yoktu bebekte. Böyle uçuk tarzı bulaşıcı bir durum vardı sizde.

Galiba anladığım gıdı, popo gibi tam nefes almayan yerlerde çıkıyor bunlar. Sırtta, böyle kasıklara yakın, bacak boğumlarında çıkabilir. Böyle terlediği yerlerde, terleyeceği yerlerde.

Bebeğim 9.5 aylık, kan değerleri çok kötü. Demir eksikliğinden dediler.

Eki Görüntüle 3356984

Kan sonuçlarını şimdi gördüm.

Hemoglobin (HGB) ve hematokrit (HCT) düşük çıkmış. Bu değerler anemi olabileceğini gösterebilir. Anemi (düşük kan değerleri), bazen ciltte yaraların oluşumuna sebep olabilir. Özellikle düşük hemoglobin düzeyleri, vücuttaki hücrelere yeterli oksijen taşınmasını engelleyebilir. Bu durumda ciltte yaralar, renk değişiklikleri veya daha yavaş iyileşme görülebilir.

Doktorun ne diyor demir eksikliği için? Ne ek vitamin verdi?

Çapa'da profesör randevusu vardır belki daha yakın tarihli. Ücretli olduğu için bir tık daha kolay olabilir randevu bulmak.
Çok geçmiş olsun.

Öncelikle biyopsiyi özelde aldırırsanız ve gıdıdakiyle vücuttaki farklıysa, verdiniz örneğin yerine yenisi cıkmayacagı için oradaki parcayı diğer prof göremeyecek demek. Yani tek bir lezyonun tek şansı var. Ben her zaman sağlıkta ya koç üni. hastanesi ya da devlet demisimdir, özel hastanele güvenmiyorum açıkçası intörn doktor olarak.
bence bir doktordan daha randevu alın kan degerleri fazla düşük, anne sütü ne kadar aldı bebişiniz?
Doğduğundan beri tamamen anne sütüyle beslendi, çok fazla emzirdim, 6. aydan beri ek gıda savaşı verdik yemek yemek istemedi sadece emmek istedi. Yeni yeni yemelere geçiyoruz. Demir ve ferritin değerleri de çok düşük. Kendim çalışıyorum pediatrik dermatoloji kitabından. Jüvenil Ksantogranuloma benzettim, bir arkadaşıma da bir hekim Langerhans hücreli histiositoz olabilir demiş. Çok korkuyorum. Nolur buradaysanız bir şeyler söyleyin, benziyor mu sizce

Merhaba arkadaşlar,

Belki en önemli konum bu olabilir. Fikirlerinize çok önem veriyorum. Derdim bu kararı verememek, lütfen lütfen taşınmasın konum.

Dört ay önce bebeğimin gıdısında bir minik sivilce gibi bir şey çıktı. Sonra büyüdü ve içi sıvı dolu kocaman bir lezyon halini aldı. Çok doktor gezdik, çok yöntem denedik onlarla sizi bunaltmayacağım.

Bir süre önce vücudunda ikisi büyükçe ve sert kabuklu, diğerleri minik kırmızı nokta olmak üzere, bu büyüyen gıdıdakinin başlangıç haline benzer lezyonlar çıkmaya başladı. Önemli bir nokta şu ki, boynundaki sıvı dolu lezyonla vücudundakiler pek benzer değil. Bunlar farklı şeyler olabilirler.

Lezyonlar her geçen gün biraz daha artıyor, mesela poposunda 1 taneydi bugün baktığımda epey artmıştı 4-5 kadar.

Çok fazla doktora gittik ama çocuk dermatolojisinde ünlü bir doktor var Hacettepe'de. Ona zar zor 25 Ocak'a randevu bulabildik. Takip eden birçok özel dermatolog var. Bunlardan bazılarını, diğerleri çok eleştirdi, "bu krem bu hastaya olur mu, çok yanlış" gibi şeyler duyduk. Kafamız karmakarışık işin özü.

Şimdi, sizce bebeğime bu özel dermatologlardan birinde biyopsi yaptırmalı mı? Sıçradığı için endişelenip hemen baktırmalı mı? Baktırılacaksa biyopsi gıdıdan mı vücuttakilerden mi alınmalı?

Yoksa 25 Ocak'ta görüşeceğimiz ün yapmış olan doktorla muayeneyi mi beklemeli?

Şimdiden biyopsi yaptırırsam inceleyecek laboratuvar ne kadar iyi bilmiyorum, biyopsi işlemi ne kadar etkiler bebeğimi bilmiyorum.
Randevuyu beklersek ve doktor biyopsi isterse Hacettepe'de yapılmış olacak. Olumlu yanı güvenilirliği. Olumsuz yanı muhtemelen sonuç çoook geç çıkacak.
Belki doktor hiç biyopsi istemeyecek, o da bir ihtimal. Tanı koyamıyor kimse. Ne olduğunu anlamak için pediatric dermatology kitapları inceliyorum. İçlerindeki her resimle bebeğimin lezyonlarını karşılaştırıyorum.

Çaresizliğin dibindeyim, bir yandan da çocuğuma dua okuyacak birini arıyorum. Böyle bir noktadayım.

Bir anne olarak yerimde olsanız ne yapardınız?

Beklesem tehlikeli bir durum var ve ilerliyor mu bilemiyorum, yaptırsam sonuçları kötü olursa diye korkuyorum.

Şehir, ülke, fiyat, hiçbir şey önemli değil. "Bu hekim bu işi çözer" dediğiniz birileri varsa önermekten çekinmeyin...

Çok teşekkür ederim vaktiniz için.

Iki cocugu da Hacettepe takipli biri olarak yaziyorum.

Neden dermatoloji randevunuz o kadar gec???

Hemen ozel klinikten randevu alin, ayni gun dermatolojiye sevk verirler zaten. En fazla 1 hafta beklemis olursunuz. Keske sabah gorseydim su basligi cuma gunleri aliniyor randevular. Cok uzuldum su an.

Ilk mesajdan sonrasini okumadim, istismar suphesiyle actiginiz basliktan hatirliyorum sizi, o sebeple telaslanip hemen yazdim. Cok gecmis olsun, Allah evladinizi size bagislasin.

Kilo iştah kaybı var mı?..Şimdi işlemi görünce randevuya kadar en azından başka bir hekime gösterme önerisini vericem size
Yemek yemeyi hiç istemedi, yeni yeni zorla yedirmeye başladık gibi. Hep anne sütüne karşı iştahlı oldu, bol bol anne sütü aldı, kilo alımı çok çok iyi

Kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir mi peki? Belki alerjik bir durumdur.

Yerinizde olsam iyi bir alerji doktoruna da gösterirdim.

Doktorlar arasındaki bu görüş farklılıkları biz hastalar için çok zor ne yazık ki. Kime güvenecegimizi şaşırıyoruz.

Bebeğinize şifa diliyorum.
İlaçları yeni kullanmaya başladık birkaç gün oldu, bunlar aylardır var :KK43:

Çok çok geçmiş olsun güzel yavruna. Allah şifa verecektir içini ferah tut. Hacettepeye guvenirdim. Bir de Ankara da Gata çıkışlı doktorlarda çok iyi bir çoğu özelde artık. Hatta çok iyi bir cildiyeci biliyorum ama nerde olduğunu bulursam sana mutlaka yazacağım. Devletten emekli kendisi ama muazzam iyi bir hekim.
Gata çıkışlı bir dermatoloğa götürmüştüm pazartesi yine ona götüreceğim ve sanırım biyopsiyi yaptıracağım, bu acıya gerçekten dayanamıyorum

Kan sonuçlarını şimdi gördüm.

Hemoglobin (HGB) ve hematokrit (HCT) düşük çıkmış. Bu değerler anemi olabileceğini gösterebilir. Anemi (düşük kan değerleri), bazen ciltte yaraların oluşumuna sebep olabilir. Özellikle düşük hemoglobin düzeyleri, vücuttaki hücrelere yeterli oksijen taşınmasını engelleyebilir. Bu durumda ciltte yaralar, renk değişiklikleri veya daha yavaş iyileşme görülebilir.

Doktorun ne diyor demir eksikliği için? Ne ek vitamin verdi?
15 mL ferro sanol kullanıyoruz, ben de demir ilacı kullanıyorum aynı ilacın kapsülünü. Anne sütünden geçmesi için. Ağır demir eksikliği anemisi olduğunu söylediler. İnşallah bunlarla ilgilidir diyeceğim ama ilaca rağmen artıyor lezyonlar

Iki cocugu da Hacettepe takipli biri olarak yaziyorum.

Neden dermatoloji randevunuz o kadar gec???

Hemen ozel klinikten randevu alin, ayni gun dermatolojiye sevk verirler zaten. En fazla 1 hafta beklemis olursunuz. Keske sabah gorseydim su basligi cuma gunleri aliniyor randevular. Cok uzuldum su an.

Ilk mesajdan sonrasini okumadim, istismar suphesiyle actiginiz basliktan hatirliyorum sizi, o sebeple telaslanip hemen yazdim. Cok gecmis olsun, Allah evladinizi size bagislasin.
Ben öğretim üyesinden randevu alınan numarayı aradım, Sibel Ersoy Evans'a göstermeye çalışıyorum oğlumu, kendisine maille de derdimi çok anlattım, gelmeyen olursa sizi erkene alırız dediler ama aramadılar, çok uzun zamandır 25 Ocak'ı bekliyorum :KK43:

İstanbul Surp Pirgiç hastanesinde Sarkis Barış diye bir doktor var isterseniz bakın bi birde Vildan Gür demişler geçmiş dönemde gitmiştim kendisine daha tıp merkezi tarzı yerlerde çalışıyor ve çalışma sistemide biraz garip sabahtan gidip isim yazdırıyorsunuz vs İstanbulda değilseniz sizi yorar daha küçük hastaneler olduğu içinde biyopsi falan dışarda yaptırmanız gerekir bence

Molluscum diyen oldu. Kutanöz mastositoz dendi, sedef dendi, uçuk diyen bile oldu ki hiç alakası yokmuş, inanın artık dayanamıyorum bu karmaşaya
Biyopsilik gibi durmuyor sanki kan değerleri gerçekten düşük kimse bunu baz almamış cildiye çocuk alerji bölümüne sevketmedi mi ne kadar sürede diğerleri çıktı giydiği kıyafetleri ütülemeyi denediniz mi?

X