Siz olsanız böyle biriyle evlenir miydiniz? Allah rızası için bana akıl verin....

gdbkk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2015
76
-5
Öncelikle okuyacak olanlara şimdiden teşekkür ederim. ben şu an 24 yaşında, kısmen muhafazakaer bir kadınım, mezun oldum ve çalışıyorum. o yüzden önerileri bunları göz önünde bulundurup yaparsanız ve yaşınızı belirtirseniz çok mutlu olurum... kasım ayında biri benimle kuzenimin eşi vasıtasıyla tanışmak istedi. abdestli namazlı, efendi, işinde gücünde biri. ailesini maddi durumu iyiydi. bunlar benim için önemli kriterlerdi. benim o zaman hiç evlilik düşüncem yoktu. çünkü yurt dışında yüksek lisans yapmak, orada yaşamak gibi planlarım vardı. ama evlilik önceliklerim arasında değildi.

ben neden olmasın diye görüşmeye başladım, ama sevgili olmak gibi bir niyetim yoktu. 2. buluşmamızda niyetinin ciddi olduğunu söyledi, evlilikten beklentilerimizi konuştuk ama ben erkenden evlenmek istediğini bilmiyordum. normal bir şekilde arkadaş gibi görüşmeye başladık, flört bile etmedik. tanışalı 3 ay olmuşken sevgililer gününe özel bana altın bir bilezik almış, ben de bu ne için biz sevili değiliz ki dedim çünkü bana hiç seni seviyorum dememişti. sonra o da neyiz peki dedi ve sana niyeti ciddi demiştim sen de istersen ailemle tanıştırmak istiyorum seni, ailelerimiz tanışsın gibi şeyler söyledi. bunları bu kadar erken duymayı beklemiyordum. kendisine de öyle dedim, daha çok erken biz 3 aydır tanışıyoruz, biraz daha tanıyalım birbirimizi, kendimi evlilik fikrine alıştırayım gibi şeyler söyledim.

o da aramızdaki bu şeyi birkaç yıl uzatmak gibi bir niyetinin olmadığını, birbirimizi aynı evin içine girene kadar tanıyamayacağımızı söyledi.

yine de ben biraz daha zaman geçsin dedim. ama o sık sık babam ne zaman gideceğiz diye soruyor, ailenle tanışmak istiyor gibi şeyler demeye devam etti. tüm ailesine benden bahsetmiş. arkadaşlarına nişanlanacağız diye söylemiş. ama ben babama iş ciddiye binene kadar bahsetmek istemedim. normal şekilde görüşmeye devam ettik bana hala senden hoşlanıyorum ya da seviyorum dememişti. ben de bunu yine söylediğimde bugün sana seni seviyorum diyip yarın hiçbir şey olmamış gibi gidemem dedi. şimdi baban bizi görse mesela ne diyeceğim ona tarzında şeyler söyledi.

ben kendisine aşk evliliği yapmak istediğimi ,mantık evliliği istemediğimi söyledim. ama seni seviyorum'u bir türlü duyamadım. başta bana ilgili davransa da zamanla ilgisinin de azaldığını hissettim. kız kardeşiyle tanıştım, o önceden benim kız kardeşimle tanışmıştı.
annemle tanış diye birkaç kere söyledi ama ben mayıs gibi tanışayım dedim.

görüştüğümüz süre boyunca sevgisini ve ilgisini hissedemediğim konusunda birkaç defa kendisini uyardım ama sana sevgimi ilgimi bu seviyede gösteremem dedi. ramazan bayramından önce annesiyle tanışmayı kabul ettim. bayramdan sonra tanışacaktım. ama ilgilisini hissedemediğim için ben yazmayı kestim, bir kere noldu neden sesin çıkmıyor diye sordu. ama ben kısa kısa cevaplar vermeye devam ettim. 2 hafta boyunca doğru düzgün konuşmadık. sonra yüz yüze konuşmak istedi, buluştuk.

ama son görüşmemiz sadece 15-20 dk sürdü. sana ilgini ve sevgini hissedemediğimi söylemiştim ama hiçbir şey değişmedi dedim, o da ben ilgili olduğumu düşünüyordum ama belki başkası sana istediğin ilgiyi gösterir dedi.

evlilik konuşmak için erken değildi de seni seviyorum demek için mi erkendi dedim, seni annemle tanıştırmak istemiştim bu benim için seni seviyorum demekten daha anlamlıydı dedi. sen hep erteledin, hazır değildin dedi.

vicdanın rahat mı dedim, rahat sana bir şey yapmadım seni islami usüllere göre tanımaya çalıştım dedi. beni ümitlendirdiğin için sana hakkımı helal etmiyorum dedim ama yorum yapmadı. kalkalım mı dedi kalktık ve o son görüşmemiz oldu. eve bırakmak istedi ben de gerek yok dedim ve bana aldığı değerli olan hediyeleri kendisine geri verdim. ve ayrıldık.
46 gün oluyor biteli, ama o günden beri aklımdan çıkmıyor. kuzenimle o zaman küs olduğumuz için eşini arayıp durumu anlattım. ben onunla konuşayım dedi, o gün aramış kendisine noldu diye sormuş o da abi ben seni arayım demiş ama aramamış. ben de konuştuğunuzda bana yazarsın dedim ama yüz yüze geldiğimizde bu konu hakkında hiç yorum yapmadı. kuzenimin eşi ve benim görüştüğüm kişi aynı arkadaş ortamında her gün görüşen, karşılaşan insanlar. bu konu mutlaka konuşuldu ama ne kuzenim gelip bana bir şey dedi ne de eşi...

başta ona çok kızgındım. ama şimdi düşünüyorum da acaba ben onunla evlenmek istemiyorum mu sandı. acaba ona yazıp konuşmak istesem mi diyorum... buraya kadar okuyan olduysa tekrar çok teşekkür ederim. lütfen bana bir akıl verin. ben allah korkusu olan, namaz kılan, efendi, işinde gücünde, sadık, ilgili, sevecen biriyle evlenmek istiyorum. bu kişi evlenseydik bana ilgili ve sevecen olur muydu bilmiyorum ama ilerde pişman olmaktan korkuyorum. onu şu an biriyle nişanlanmış görsem, yıkılırım. bu yüzden mesaj atıp eğer görüştüğü biri yoksa tekrar konuşmayı düşünüyorum. sizce bu doğru bir karar mı ne dersiniz?

Konu sahibi, daha önce böyle düzgün giden 1-2 yıllık sevgililik sürecin oldu mu bilmiyorum ama yazdıklarından hayatta henüz böyle tecrübesiz bir insan olduğunu hissettiriyorsun.

İnsanların özel hayatıyla ilgili sizi tanıştıran, buluşturan kişilerin bu konuyu açmamalarıcen doğrusu. Bir ilişki iki kişi arasında kalmalı, 3. kişiler yorum yapmamalılar. Onların sana gelip bu konuyu açmamaları doğru yani tuhaf değil.

Adamın vaktini alma bence.

Adam sizi sevmiyormus ki siz surekli sevgisini belli etsin istiyorum demissiniz olmayan birseyi nasil gostersin. Evlenmek icin evlenecek birisiymis karsi cins olsun yeter demis sizinle gorumus. Bitmesi daha hayirli olmus sizin icin gidin mis gibi yurt disinda yasayin. Birini bulur ask evliligi yaparsiniz bundan olmaz bosuna takilip kalmayin

Çok içime oturdu bu söyledikleriniz… ama sevgisini hissettirmesi için illa aşkım canım cicim demesi gerekmiyordu işte ben tam olarak ne demek istediğimi anlatamadım maalesef.
İstemediğini söylerse de sorun değil ben geçmişe dönüp baktığımda elimden geleni yaptım, istemedi diyebilirim bir pişmanlığım olmaz. Nasip değilmiş derim

Merhaba, bence hiç başlamamasi senin için iyi olmuş anladığım kadarıyla mantığına göre evlenilecek biri arıyor sonuçta bir süre arkadaş olarakta olsa konuşup gosrusmussunuz eğer sana karşı gerçekten duyguları olsa bu nokta da bitmezdi çaba gösterirdi ugrasirdi 29 yaşında 1 senelik evli biri olarak sana söyleye bilirim ki erkeğin çaba gösterdiği gerçekten çok istediği bir ilişki yürür gider iki tarafında istemesi önemli tabi ama erkek bir tık fazla olmalı

Evet aslında benim de beklentim buydu. Sevdiğini söylemediği için -ki sevmiyormuş çoğunluğun dediğine göre- eğer seviyorsa bir çaba gösterir kendini açıklamaya çalışır demiştim o da bitmesine dünden razıymış. Dediğim gibi son görüşmemizde fazla görüşmedik bile 15-20 dk max.

Benim adamin tarzindan anladigim karsisindaki kadinin kim oldugunun cok onemli olmadigi. Evlensin de. Ayagi yere bassin nefes alsin yeter. Kriteri muhafazakar ve aceleci olmasi belli ki. Umdugun o kalpli cicekli iliski bu degil. Bu adamla evlenirsen gun asiri sevisip bi kac da cocuk yaparsiniz. Sosyal hayatiniz bundan ibaret olur. Aradigin bence bu degil. 32 yas 10 yillik evlilikten bildiriyorum

Bu işler aslında tam da sizin beklediğiniz şekilde aşk barindirirsa güzel oluyor. Yoksa görücü usulü olsun diye olacak bir işten hayır gelmez. Annemle tanistan önce gerçekten o duyguları hiisetmek gerekir ki üç ay da az bir süre değil. Biz üç ayda evlendik tıpki siz gibi kuzenim tanıştırdı, eşinin arkadaşıydı. Ben ilk görüştüğümde bu adamla evlenirim beh demiştim gerçekten karşılıklı inanılmaz biz çekim vardı aramizda. Tanıştığımızin 20. Gününde evliydik biz olacak olsa şimdiye yüz kez sevdiğini söylerdi, sen de söyler hissederdin. Aslında derdin söyledi söylemedi de değil anladığım kadarıyla hiç hissettirmeyip görev gibi yerine getirmesi seni rahatsız etmiş. Sen ne istediğinden önce emin ol. Geçen de geçti gitti artık. Geri dön demezdim ben.

Evlenmeden önce benimde başıma böyle bir olay geldi konuşmayı kestikten bir hafta sonra başka biriyle konuştuğunu duydum bir kaç ay sonra da yüzük taktılar sana tavsiyem hiç bulasma böylelerine bu türler herkesi severmiş gibi yapar ama sevmez gercekt3n

Bir kere ona bunu söylemiştim. Bence ilişki senin için bir denklem o denklemden beni çıkarıp başka birini koyduğunda senin içim değişen hiçbir şey olmayacak demiştim. O da anahtar değişse de önemli olan kapıyı açması demişti. Yani sen benim senin gözünde hiçbir anlamım olmadığını söylemiş oluyorsun dedim, zırvaladı.
Mesela eski çok sevdiğin bir arkadaşın varmış ama arkadaşlığın bitmiş. Onun yerini başkası doldururmuş zamanla. Aynı öyleymiş.

Canım seni tanımam etmen garezimde yok sana ama diğer yorumlarda da söylendiği gibi sen kendinle çelişmişsin hep. Muhafazakar aillerlde görücü üsülü ilişkilerde böyşe ilerler olması gereknde bu. Uzatmadan nişan yaparlar sonra ilişki ilerler. Çocuk muhtemelen aksi bi durum olursa diye dikaktli olmaya çalışmış. Olumsuz cevap alırsam pişman olmam diyosan dene şansını ama sanmıyorım. Ama bi.ömür içinde kalacağına dene en azından çabaladım dersin. Sen bilirsin.

Kızzzz bide hâla ditosun sevgisini belirtmesi için aşkım cicim demesine gerek yok. Tamam işte gel annemle tanış demiş bu tüm seni seviyorum cümlelerliden tüm hediyelerden daha üstün bemce.

Yani ben altin pipimi sokacak bi delik bulayim da kim oldugu onemli diil demis. Ama hala yazsam mi diye mi soruyosun?

Eğer yazarsam ve biriyle görüşüyorum diye cevap verirse inan hiç üzülmeyeceğim, ama kaç kere dediğim gibi sonra keşke yazsaydım demek istemediğim için yazmayı düşünüyorum sadece bu kadar. Sonradan kızar mıyım kendime diyorum

Yok zaten size bir şey demiyorum söyledikleriniz içime dokundu yani böyle diğerlerinin yazdıklarını okuyunca tamam o zaman doğru karar vermişim dedim sizin yazdığınızı okuyunca da hata ettim o zaman dedim. Of aklım çooook karışık.

kasım ayında biri benimle kuzenimin eşi vasıtasıyla tanışmak istedi.

Açıkçası yazdıklarınız biraz değişik geldi bana. Yani benim bildiğim görücü usulu tanıştığınızda daha ilk başta konu evliliktir ve işler çok uzamadan bu yönde ilerler. Görücü usulü tanışıyorsunuz, evlilikle ilgili konuşuyorsunuz,ortamda sürekli ailelerin tanışması mevzusu var ancak siz flört etmedik, arkadaştık, sevgili değildik ki vs diyorsunuz. Hatta işler istediğiniz gibi gitmediğinde yeniden aracıyı devreye sokmaya çalışıyorsunuz. Şimdi de karşınızdaki bitirince evliliği düşünmüyorum aslında ama yine de bir daha arayayım, içimde kalmasın diyorsunuz.

Bana siz aslında bu durumun nereye gittiğinin çok da farkındaymışsınız gibi geldi. Evliliğe hazır değildim, arkadaşız sanıyordum diyorsunuz ama aslında peşinizden koşsun, "ilgisini ve sevgisini belli edip" sizi evlenmeye ikna etsin istemişsiniz. Yani "aslında ben evlenmeyi düşünmüyordum bile ama..." durumu yaşanmasını istemişsiniz. Böyle bir şey olmayınca resti çekmişsiniz gibi, büyük ihtimalle de karşınızdakinin bu resti göreceğini ummamışsınız. Şimdi de pişman olup nasıl dönerim derdine düşmüşsünüz.

Bir de vicdanının rahat olup olmadığını sormuşsunuz ama burada kartlarını açık oynayan kişi karşınızdaki kişi. Hem sizin söylediklerinizden yola çıkarak evlenmeyi düşünmediğiniz, arkadaş olarak gördüğünüz birinin vicdan azabı çekmesini gerektiren ne olabilir ki?

Kızzzz bide hâla ditosun sevgisini belirtmesi için aşkım cicim demesine gerek yok. Tamam işte gel annemle tanış demiş bu tüm seni seviyorum cümlelerliden tüm hediyelerden daha üstün bemce.
Biz buradan annemi daha çok seviyorum anlamı çıkardık siz seni seviyorum anlamını çıkardınız. Bizde mi sorun var diye düşünmeye başladım ama yine aynı noktaya döndüm. Neyse.

Yanlış düşünüyorsunuz evet. Bunları öğrenseniz ne değişecek hayatınızda? Olmuş bitmiş bu saatten sonra sorduğunuz soruların cevabının kime ne faydası olacak ki? Yazmanız aşırı saçma bir hareket olur. Kuzeniniz ve eşi sizi tanıştırmış bu kadar orada bitmiş işleri. Gerisi artık iki yetişkin olarak ikinizin arasında. Gelip size yorum yapmaları doğru olmazdı

Aslında şöyle oldu bu bahsettiğim kişi Aile iş yerinde çalışıyor. Ama okulu henüz bitmiş değil. Bir sene hazırlık okumuş bir sene de dil kursuna yurt dışına gitmiş o yüzden okulu 2 sene uzamış. Biz görüştüğümüzde de 2 senesi vardı okul için, okul bitmeden evlenmek isteyeceğini hiç düşünmemiştim. O yüzden kendi kendime düşünüp duruyordum acaba ne zaman düşünüyor ki diye keşke sorsaymışım daha ilk konuşmamızda konu buralara hiç gelmeyebilirdi. Zaten 3 ay boyunca bu konular tekrar hiç açılmadı, 3 ay sonra ailesinden bu konulardan bahsetmeye başladı zaten sonra da 2 ay daha görüşüp bitirdik işte.

Sorularımın cevaplarını alacağım ve isterse annesiyle annemle tanıştıracağım sonra da belki bana olan tavırları değişir ve ben de daha dikkatli davranırsam sağlıklı iletişim kurabiliriz, bunlar değişebilir. Yorum yapmaları doğru olmazdı belki ama kuzenimle sonradan konuştuğumuzda bitirmişsiniz sen de ağlamışsın üzülmüşsün, üzülme bile demesi de doğru değil

Kulaktan kulağa yada sessiz sinema gibi olmuş bu ilişki.

Bence size uygun, gerçekçi bir insanı hayatınızdan çıkarmış olmuşsunuz.

Olanda bir hayır olmayanda bin hayır ara demişler. Nasip demekki bazı şeyler.

Eğer aramak istiyorsanız ve iş ciddiye dönerse ve evlenirseniz, ilerde çocuklara ananiz beni bırakamadı diye anlatılacak tatlı bı anı olabilir.

Yada herkes yoluna da gidebilir bilemiyorum tabi. Yinede neler oldu yazın lütfen

Burada yine kendinizle çelişiyorsunuz. Arkadaş gibi görüyordum, üç ay görüştük bilezik getirdi "sevgili değiliz ki" dedim, flört bile etmedik diyordunuz ama şimdi bu kadar çabuk evlenmek isteyeceğini düşünmedim diyorsunuz. Yani daha en başta siz bu işin sonunda evlilik olduğunu bilerek görüşmeye devam etmişsiniz, belki açıkça olmasa bile sevgili olmaya onay vermişsiniz ve bunun da farkındasınız. Dediğim gibi "aslında ben evlenmeyi düşünmüyordum bile ama..." durumu yaşanmasını istemişsiniz ama peşinizden istediğiniz kadar koşmadığını hissettiğiniz için blöf yapıp ayrılmışsınız. Ama bu blöfün görüleceğini düşünmediğiniz için şimdi geri dönmenin yolunu arıyorsunuz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…