Siz olsanız böyle biriyle evlenir miydiniz? Allah rızası için bana akıl verin....

gdbkk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2015
76
-5
Öncelikle okuyacak olanlara şimdiden teşekkür ederim. ben şu an 24 yaşında, kısmen muhafazakaer bir kadınım, mezun oldum ve çalışıyorum. o yüzden önerileri bunları göz önünde bulundurup yaparsanız ve yaşınızı belirtirseniz çok mutlu olurum... kasım ayında biri benimle kuzenimin eşi vasıtasıyla tanışmak istedi. abdestli namazlı, efendi, işinde gücünde biri. ailesini maddi durumu iyiydi. bunlar benim için önemli kriterlerdi. benim o zaman hiç evlilik düşüncem yoktu. çünkü yurt dışında yüksek lisans yapmak, orada yaşamak gibi planlarım vardı. ama evlilik önceliklerim arasında değildi.

ben neden olmasın diye görüşmeye başladım, ama sevgili olmak gibi bir niyetim yoktu. 2. buluşmamızda niyetinin ciddi olduğunu söyledi, evlilikten beklentilerimizi konuştuk ama ben erkenden evlenmek istediğini bilmiyordum. normal bir şekilde arkadaş gibi görüşmeye başladık, flört bile etmedik. tanışalı 3 ay olmuşken sevgililer gününe özel bana altın bir bilezik almış, ben de bu ne için biz sevili değiliz ki dedim çünkü bana hiç seni seviyorum dememişti. sonra o da neyiz peki dedi ve sana niyeti ciddi demiştim sen de istersen ailemle tanıştırmak istiyorum seni, ailelerimiz tanışsın gibi şeyler söyledi. bunları bu kadar erken duymayı beklemiyordum. kendisine de öyle dedim, daha çok erken biz 3 aydır tanışıyoruz, biraz daha tanıyalım birbirimizi, kendimi evlilik fikrine alıştırayım gibi şeyler söyledim.

o da aramızdaki bu şeyi birkaç yıl uzatmak gibi bir niyetinin olmadığını, birbirimizi aynı evin içine girene kadar tanıyamayacağımızı söyledi.

yine de ben biraz daha zaman geçsin dedim. ama o sık sık babam ne zaman gideceğiz diye soruyor, ailenle tanışmak istiyor gibi şeyler demeye devam etti. tüm ailesine benden bahsetmiş. arkadaşlarına nişanlanacağız diye söylemiş. ama ben babama iş ciddiye binene kadar bahsetmek istemedim. normal şekilde görüşmeye devam ettik bana hala senden hoşlanıyorum ya da seviyorum dememişti. ben de bunu yine söylediğimde bugün sana seni seviyorum diyip yarın hiçbir şey olmamış gibi gidemem dedi. şimdi baban bizi görse mesela ne diyeceğim ona tarzında şeyler söyledi.

ben kendisine aşk evliliği yapmak istediğimi ,mantık evliliği istemediğimi söyledim. ama seni seviyorum'u bir türlü duyamadım. başta bana ilgili davransa da zamanla ilgisinin de azaldığını hissettim. kız kardeşiyle tanıştım, o önceden benim kız kardeşimle tanışmıştı.
annemle tanış diye birkaç kere söyledi ama ben mayıs gibi tanışayım dedim.

görüştüğümüz süre boyunca sevgisini ve ilgisini hissedemediğim konusunda birkaç defa kendisini uyardım ama sana sevgimi ilgimi bu seviyede gösteremem dedi. ramazan bayramından önce annesiyle tanışmayı kabul ettim. bayramdan sonra tanışacaktım. ama ilgilisini hissedemediğim için ben yazmayı kestim, bir kere noldu neden sesin çıkmıyor diye sordu. ama ben kısa kısa cevaplar vermeye devam ettim. 2 hafta boyunca doğru düzgün konuşmadık. sonra yüz yüze konuşmak istedi, buluştuk.

ama son görüşmemiz sadece 15-20 dk sürdü. sana ilgini ve sevgini hissedemediğimi söylemiştim ama hiçbir şey değişmedi dedim, o da ben ilgili olduğumu düşünüyordum ama belki başkası sana istediğin ilgiyi gösterir dedi.

evlilik konuşmak için erken değildi de seni seviyorum demek için mi erkendi dedim, seni annemle tanıştırmak istemiştim bu benim için seni seviyorum demekten daha anlamlıydı dedi. sen hep erteledin, hazır değildin dedi.

vicdanın rahat mı dedim, rahat sana bir şey yapmadım seni islami usüllere göre tanımaya çalıştım dedi. beni ümitlendirdiğin için sana hakkımı helal etmiyorum dedim ama yorum yapmadı. kalkalım mı dedi kalktık ve o son görüşmemiz oldu. eve bırakmak istedi ben de gerek yok dedim ve bana aldığı değerli olan hediyeleri kendisine geri verdim. ve ayrıldık.
46 gün oluyor biteli, ama o günden beri aklımdan çıkmıyor. kuzenimle o zaman küs olduğumuz için eşini arayıp durumu anlattım. ben onunla konuşayım dedi, o gün aramış kendisine noldu diye sormuş o da abi ben seni arayım demiş ama aramamış. ben de konuştuğunuzda bana yazarsın dedim ama yüz yüze geldiğimizde bu konu hakkında hiç yorum yapmadı. kuzenimin eşi ve benim görüştüğüm kişi aynı arkadaş ortamında her gün görüşen, karşılaşan insanlar. bu konu mutlaka konuşuldu ama ne kuzenim gelip bana bir şey dedi ne de eşi...

başta ona çok kızgındım. ama şimdi düşünüyorum da acaba ben onunla evlenmek istemiyorum mu sandı. acaba ona yazıp konuşmak istesem mi diyorum... buraya kadar okuyan olduysa tekrar çok teşekkür ederim. lütfen bana bir akıl verin. ben allah korkusu olan, namaz kılan, efendi, işinde gücünde, sadık, ilgili, sevecen biriyle evlenmek istiyorum. bu kişi evlenseydik bana ilgili ve sevecen olur muydu bilmiyorum ama ilerde pişman olmaktan korkuyorum. onu şu an biriyle nişanlanmış görsem, yıkılırım. bu yüzden mesaj atıp eğer görüştüğü biri yoksa tekrar konuşmayı düşünüyorum. sizce bu doğru bir karar mı ne dersiniz?

Ayrılmanız sizin adınıza iyi olmuş pişman olup mesaj atmayın, adam sadece evlenmek istemiş siz yada başkası fark etmiyor, şuana kadar başkasıyla tanistirmislardir bile. Adamı öyle bir tasvir etmissiniz ki benim için kıyıldı, herşeyi görev olarak yapıyor gibi yaşın geldi evlenmeliyiz tarzı. Eşten çok annesine gelin almak istemiş ne demek annemle tanisman seni seviyorum demektir. Mantık evliliği bana göre degil ben surekli iltifat duymak sevildiğimi bilmek isterim.
Karı koca arasinda ki ask güçlü olacak ki en ufak zorlukta yara almasın, kendisine eş değil de annesine gelin alan adamlara güven olmaz aradaki dengeyi sağlayamaz ezilirsiniz. Bu arada yaşım 32 üniversitesi de tanışıp severek evlendim

Emin olun annesi sizin beğenmezse sizden ayrılırdı, olası ihtimalleri düşünüp kendinizi üzmeyin

Ya bazı insanlar gösteremez sevgisini.
Yani çocuk düz bir tip .
Sen sürekli sevgini ilgini göster diye baskı yapmışsın bence buda yanlış.

Adam baya ciddi bakmış konuya o yüzden size acele etmek istediğini söylemiş. Ama yinede sevgisini azda olsa belli etmeliydi. Pişman olma yazma adama. İçine sinmemis, daha iyileri çıkar karşına bunu unut

Katılıyorum.

Muhtemelen adam tüm hazırlığını ve birikimini yapmıştır. Aileler tanıştıktan sonra, en fazla 3 ayda evlilik olurdu bence.

Konuda çok saçma şeyler var
Birincisi madem niyetiniz evlenmek değil , hazır değilsiniz, başka planlariniz var neden öneri ile muhafazakar bir adamla görüşmek istiyorsunuz?
Sevgili bile değiliz diyorsunuz, evlilik istemiyorsunuz, seks desen eminim uzak durmussun. Adam buluşup buluşup hesap ödemek için mi görüşsün? Senin arkadaşlığın ne ki adam müptelası ollsun aylarca görüşsün.
Kendin 'uzak dur' mesajı vermişsin. Adam da uzak durmuş.
Gidince de kıymete binmiş eminim adam peşinde kossaydi, evlenelim edelim deseydi sen 'ya her şey için çok erken, yaşamam gereken bir hayatım var' modunda olacaktın
Ayrıca aşk evliligi istiyorsan görücü usulü neden tanışıyorsun? Aşk iki pastanede buluşunca doğan bir şey değil.
Ve sen aşık degilsin ki adam sana aşık olsun. Bir de 'seni seviyorum demedi' demişsin. Ya iki pastanede bulusmakla adam seni nasıl sevsin? Daha içini bile açmamışsin. Yalandan seni seviyorum dese,ezbere daha mı mutlu olacaksın? Adam belli ki seveceği aşık olacagi değil beğenip yuva kuracağı bir kadın istemiş. Bunu istemeseydi ona göre gezip tozup, öpüp koklayıp gönlünü eyleyecegi bir kadınla tanisirdi görücü usulü yerine
Ayrıca yurtdışına gitme, okumaya devam etme planın varsa neden elin evlenmek isteyen adamının değerli vaktini çalıyorsun?
Son olarak "benim için annemle tanış demek seviyorum demekten daha kıymetli" diyen adamdan nasıl tiksinmedin? Kendine eş değil anasına gelin ariyor işte. Muhtemelen ilk aşki canı annesidir, ondan sana kolay kolay fırsat gelmezdi.
Unutmaya çalış

Evlenmiş olmak için evlenme, adam onun için evlenecekti, buna hiç şüphem yok. Çok gençsin seni sevdiğini hissedeceğim birini bulursun mutlaka

Son düzenleme:
Yani burada konu açan muhafazakar çoğu kadın gibi siz de inanılmaz derecede kendinizle çelişiyorsunuz.
Elma yiyeyim çilek tadı gelsin dedikleri böyle bir şey olmali.

Muhafazakar olup, İslami usullere göre evlilik yapmak isteyen bir insanla sevgili olma niyetiniz bile yokken neden görüşüyorsunuz mesela? Hem sevgili değiliz diyip hem adamın kardeşine kadar hangi amaçla tanışıyorsunuz, iş neredeyse anneyle tanışmaya varacak ama sevgili değilsiniz, evlilik düşünmüyorsunuz. EE kim olarak çıkıyorsunuz bu insanların karşısına?

Aşk evliliği istiyorsanız bu şekilde aracili goruculu tanişmalarda ne işiniz var? Ama muhtemelen aşk, flört tarzı bir ilişki olsa onda da size ters gelecek şeyler olacak.

Konuyu da bitiremedim bu arada ama adamın vaktini gereksiz çalmışsınız.

Aklıma bir arkadaşım geldi, görücü usulü tanışıp nişanlanmıştı, gelip bana ağlıyor hiç aşk dolu bir ilişkimiz yok diye, dedim "Kızım siz görücü usulüsünüz ne bekliyordun? " çekirdek kola yaparken hayal et beni bi yandan bunu diyorum djfjfjfj

Siz şimdi neden adama hakkınızı helal etmediniz ki? Orası saçma olmuş bence. Adam size helal etmese haklı aslında, o baştan beri net ne istediği belli. Siz oyalayıp durmuşsunuz. Görücü usulünde niyet az çok bellidir. Romantik bir aşk istiyorsanız görücü usulü pek doğru bir yol gibi değil. Görücü usulü tanışıp aşık olan vardır elbette ama oranla daha az. Mantık ön planda bu tarz durumlarda. Adam özel bir günde incelik göstermiş size bileklik almış sevgili değiliz diye terslemişsiniz. Kusura bakmayın sizin de ne istediğiniz belli değil. Siz abdestli namazlı işinde gücünde efendi birini istemişsiniz, bulmuşsunuz. Sonra da ondan seni seviyorum diye peşinizde pervane olsun diye beklemişsiniz. Muhafazakar insanlar zaten genelde evlenelim çabucak kafasında olur, tanışma niyeti de buymuş. Ben adamda bir yanlışlık göremedim. Siz ya beklentilerinizi ya aradığınız insan modelini değiştirin.

Ya işte etrafımda çok gördüm kadınlar hep bir aşk ariyor yahu evlenecek kadını anası seçmiş adamdan ne aşkı bekliyorsun sen

Konu sahibi kendiyle çok çelişiyor. Hem evlenme niyeti yok hem de gidip görücü usulü biriyle görüşüyor. Adam muhafazakar, beş ayda elini bile tutmamış. Ama konu sahibi aşk istiyor. Fakat bu aşkı da dini bütün biriyle olsun istiyor. Namazında niyazında istiyorum diye kendi yazmış.

Beddua mı etmiş bi de Allah'ım ya Rabbim, insan 2 çocuğunun babası ile daha normal ayrılıyor. Çok fazla ya bunlar bi görücü usulü tanışıklık için.

İslami koşullara göre tanışmak istemişsin ilerlesin istemişsin sonrada anne baba rızasının okeyinin olmadığı bi ilişkini seni seviyorum denediği için bitirmişsin. Çocuk gayet efendi ve düzgğn birirymiş. Ve zaten sanada bınu belirtmiş şimdi bu çocuk sana seni seviyorum dese aşkım canım dese yarın öbirgün aileler onaylamasa boşa harama girdiğinizle kalıcaktınız. Çocuk bunu kasttetmil sana hep. Ailelrde tanışsın herkes bu furumu okeylesin sonra senin isteidğin gibi olsun demiş bemce. Yaaaa çocuk gel annemle tanış demiş sevmeyen insan niye seni en sevdiği ile tanıştırsın. Kusura bakma ama haksız olan sensin. Bide çocuğa umut versi bırakdı hakkım hrlal deiş demişain ama çocuk sana umut vermemişki. Tamm evlenmek istediğini belirtmiş ama seni seviyorumlat demiyerek hep mesafeyi korumuş. Yaaa bmyle efendi dikkatli adamlar böyle ilişkilerde ziyan oluyı ya valla üzülüyorum. Keşke bizede bçyşe kendinden ve ilişkisinden emin ne istediğini bilen hovarda olmayan ciddi insanlar denk gelseydi. Yazıyımmi demişsin ya yazma acını içine göm otur. Anladığım kadarı ile çocuk gururlu biri sen yazsanda artuk eskisi gibi istemez gibi geldi. Kırgındır. Yazma boşa çünkü ya cevapsız bırakıcazktır yada kibarca istemediğini söylicek. Yazıp kendini küçğk düşürme. Daha hayırlı biri çıkar inşallah.

beni ümitlendirdiğin için sana hakkımı helal etmiyorum dedim ama yorum yapmadı.

Adamın zamanını çalan sizsiniz. Az zaman da değil, 8 ay. Adamın üzerinde ne hakkınız var ki, bir de "beni ümitlendirdiğin için sana hakkımı helal etmiyorum" diyebildiniz ?

Hepinizin yorumları çok değerli emek verip yazdığınız için teşekkür ederim. Evet kendimle çeliştim haklısınız başta istemiyordum onu tanıyana kadar evlilik fikri yoktu ama onunla konuştukça aslında haklı dedim. Bir başka kuzenim sevgilisiyle 3 yıl kadar çıktı, evlendi ama kızın maalesef psikolojik sorunları varmış, kendisini gizlemiş. Ben de bunları düşünerek nasıl olsa aynı evin içine girmeden tanıyamam onu bari tanıştırma, tanışma, söz bir şeyler yapılsın diye düşünmeye başlamışken bir anda yazmayı kesiverdim sinirlenip. Bu beni haksız yapabilir tabii ki. O da bakalım nereye kadar gidecek diye düşünmüş sonsuza kadar gidebiliyormuş dedi. Benim kimseyi oyalayıp vaktinden çalmak gibi bir niyetim yoktu onu tanımaya çalıştım. zamanla hislerimiz belli olsun ciddi adımları öyle atalım diye düşündüm yoksa sevgili olalım gezelim tozalım değildi derdim. Aslında siz de haklısınız haftada bir buluşup kahve içmekle sevgi nasıl yoğunlaşabilirdi ki.. öylesine söylese sanki daha mı anlamlı olacaktı. Baya dürüst ve realist biriydi her bakımdan. Aslında iyi biriydi ama bu annemle tanıştırmak istedim seni daha anlamlıydı benim için lafı gerçekten çok iticiydi. Bitirip eve geldiğimde oh be kurtuldum resmen şükür namazı kılmalıyım diye düşünüyordum ama birkaç gündür de işte dediğim gibi bunları düşünüyorum.

Kızlar aslında yazmak istiyorum bakın eğer zaten 40 günde ben daha diş fırçamın başlığını değiştirmemişken o evlenme adayını değiştirdiyse hiç üzülmem tamam diyip önüme bakarım. Benim tek derdim ona yazıp aklımdaki soru işaretlerini gidermek. Mesele gerçekten 3 ayda düğün mü istiyordu aile tanıştıktan sonra ben ona benim çeyizim bile yok demiştim? Eğer öyleyse zaten doğru kararı vermişiz demektir. Sonra mesela kuzenim ve eşiyle hiç konuştu mu? Bunu çok merak ediyorum. Çünkü onların bana gelip hiçbir şey dememesi çok tuhafıma gidiyor. Ya en azından karşılaştık ama hiç oralı olmadı iyi ki bitirmişsin vs demeleri gerekiyordu. Sonra eğer o da isterse işte dediğim gibi annesiyle ailesiyle tanışalım eğer olmayacaksa o saatten sonra olmasın ama benim aklımda yıllar sonra acaba kabul etsem nolurdu şüphesi olmasın istiyorum…çok mu yanlış düşünüyorum evet aslında ona geri adım atarak kendimi küçük duruma düşürüyorum ama en kötü ne olabilir ki bir daha kendisini görmeyeceğim bile. En azından keşke demem diyorum.

Konuyu yarım okudum fakat gözüme çarpan hep şunu yazmanız oldu: "bana seni seviyorum dediğini duyamadım"
Konu sahibi bence siz önce adamı kendiniz seviyor ve hoşlanıyor musunuz karar verin çünkü ben sizden 'eminlik' enerjisi alamadım doğrusu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…