Hamur İşleri Siron (Yöre Yemeği)-Resimli

E

EU1

Ziyaretçi
Siron Gümüşhane yöresine ait bir lezzettir. Trabzon'da da meşhurdur. Benim memleketimin özlediğim süzme yogurt aynı zamanda şerbetlede yapılan çoçuklugumun gece kaçamakları Siron

l kg. yufka -
2 kase yoğurt - bir ka­şık tereyağı - tuz.

Yufkalar ince rulo biçiminde sarılır, 3-4 cm. uzunluğunda kesilir. Kesilen parçalar bir tepsiye dik olarak (ke*silen yerler üste gelecek biçimde) dizilir. Üzerine bolca sarımsaklı yoğurt dökülür. Yoğurdun üzerine kızdırılmış tereyağı gez*dirilir ve servis yapılır.

Son düzenleyen: Moderatör:
DSC01227.JPG

DSC01229.JPG

DSC01233.JPG

41e325acf96ba25df0d01532b5f92aee.jpg

Resimler Alıntıdır..

Siron aynı şekilde şerbet ve cevizle tatlı olarak ta yapılabilir..Benim memletimde Karadenizde Serender (nalya) de .. Bunlar yazdan açılır. Kurutulur Kışın vazgecilmez yiycegi olur.. Yaparken süzme yada kese yogurdu kullanırsanız dah iyi verim alırsınız.

ramazan ayında sahur vaktınde vazgecılmezımızdı ben bekarken annem ve anneannecıgım her gece sahurda yaparlardı gercekten nefıs oluyo ellerıne saglık

ellerinize emeklerinize sağlık enfes görünüyorlar deneyeceğim

ben bunu hic yemedim ama , guzel oldugundan eminim manti hastayim cokacimcoookbuda ayni manti gibi , yufkam yok ama ,buna ozel acmak gerek bigun denerim insallah ama, cok guzel gozukuyo ellerine ,emegine saglika.s.

Ruh kafa bu benım memleketımın spesyali.:mymeka:
BEN vercektım tarıfı :dilcikar: HıHhHh....:roflol: 10 dk once davrandın..
Emegıne sglık paylasım ıcın tsk..Harıka ve soframızda sık sık bulunan bır cesıt.Annem ve halam muhtesem yapar...Güüürrrcüüüüüyüüzzzz vesselam:sm_cool:.

Emegıne sglık paylasım ıcın tsk..Harıka ve soframızda sık sık bulunan bır cesıt.Annem ve halam muhtesem yapar...Güüürrrcüüüüüyüüzzzz vesselam:sm_cool:.

Merhaba

Tarif için teşekkürler.Ben de Artvin'liyim ve bizde de kış için kuru yufka,erişte,makarna ve sinor yapılır.Ramazan da ve kışın sık sık tüketilir.Yorumları okurken çocukluğumu hatırladım ve o günleri çok özledim.senağlama

Libyanana GÜRCÜ olduğunu yazmışsın.Ben de ARTVİN / ŞAVŞAT / İMERHEVİ'liyim.Ve şu anda Gürcü'lerin ve ARTVİN'lilerin çokça yaşadığı BURSA(BURTVİN) / İNEGÖL'deyim.

Artvin ile ilgili forumda da hemşehrilerle buluşuyoruz.(Özelden mesaj yazmak istedim ama sanırım bir sorun var,ya da kapalı.)Görüşmek dileğiyle.Sevgiler
(Naxvamdis kargat ikav.)Görüşene kadar iyi ol,iyi kal.:asigim:

Merhaba

Tarif için teşekkürler.Ben de Artvin'liyim ve bizde de kış için kuru yufka,erişte,makarna ve sinor yapılır.Ramazan da ve kışın sık sık tüketilir.Yorumları okurken çocukluğumu hatırladım ve o günleri çok özledim.senağlama

Libyanana GÜRCÜ olduğunu yazmışsın.Ben de ARTVİN / ŞAVŞAT / İMERHEVİ'liyim.Ve şu anda Gürcü'lerin ve ARTVİN'lilerin çokça yaşadığı BURSA(BURTVİN) / İNEGÖL'deyim.

Artvin ile ilgili forumda da hemşehrilerle buluşuyoruz.(Özelden mesaj yazmak istedim ama sanırım bir sorun var,ya da kapalı.)Görüşmek dileğiyle.Sevgiler
(Naxvamdis kargat ikav.)Görüşene kadar iyi ol,iyi kal.:asigim:

hehe benim de yedi sülalem bursa da oturuyor :roflol:

Sen gürcüsünde ben degilmiyim nann guguli :mymeka:

Sen gürcüsünde ben degilmiyim nann guguli :mymeka:

Sen çakma gurcusun goOOo :jeyyar:
yA DA Ben çakma gürcüyüm kaydirigubbakcemile3
Buldum ikimizde çakma gürcüyüz...Çok PENA sallaDim:roflol:

bun bu lezzete ölürümm en çok sevdiğim şeydir ve tarifini bilmiyordum aldığın duayı anlatamam sana çok saol çoooooookkkkkk

canım çok basit bajım evde ac yufkanı yada marketten al.. Ama ben eger hemen yapıceksem önce yaptıgım sironları fırınlıyorum. kurusun diye..Ama hiç birşey ama hiçbirşey karadenizde yapılan o tüm yaz beketileni gibi olmuyor.Kurutulmuşlarını çiğ çiğ kıtır kıtır yiyordum..
Ama şerbetle cevizle yapılan da aynı ev baklavası gibi oluyor.

Alıntı:
SouL´isimli üyeden Alıntı
Sen gürcüsünde ben degilmiyim nann guguli

Alıntı:
Libayana ' isimli üyeden Alıntı
Sen çakma gurcusun goOOo
yA DA Ben çakma gürcüyüm
Buldum ikimizde çakma gürcüyüz...Çok PENA sallaDim

:roflol::roflol:

Gogolar ,ellerinize sağlık.Kargat da magrat ikavit.Sağlam ve iyi kalın.a.s.

İlimiz güzel,lezzetlerimiz güzel.Paylaşımlar için teşekkürler.

Bursa'ya boşuna BURTVİN demiyorlar.Hemen hemen tüm Artvin burada.Zaten göç veren bir il ve yurdun her yanına,yurt dışına kadar göçler vermiş bir yer.Yalancı cennet.Bu yıl hamile olduğum için dr. yolculuğa izin vermedi.Ne yazık ki gidemedim.Hayırlısı artık.
Artvin ile ilgili forumda da görüşmek üzere.Sevgiler...:1hug:a.s.

ayyyyyyy bu bizim yoreye aitt
ay canim cekti yafff
onumuzdeki ay turkiyedeyim anneme yaptiramda getirem biraz eve :))) onlar elleriyle actiklari yufkadan yapiolar o daha guzel oluyo
sagol paylasim icin cnm

Yufkalar tepsiye dizildikten sonra çigmi oluyor..Yoksa pisirilipmi yogurt dokuluyor merak ettim...

Bizde bayburtluyuz.ağız değişimindendir heralde bizde Ziron olark geçer.yuflakar elde açılır sac üzerinde biraz pişrilir ve rulo olarak sarılır sonra 2-3 cnm kalınlığında kesilip yanyana bir tepsiye sıkıca dizilir.öylece fırnlanır.bu şekilde bozulmadan saklanabilir.yemek yapılmak istendiğinde ılık fırnda biraz ısıtılır sonra üzerine zironlar hafif ıslanacak şekilde (çok abartmamak lazım hamur gibi olmaması için) süz veya içine biraz yağ karıştırılmış ılık su gezdirlir.bir müddet daha fırnda ısıtıldıktna sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür.üzeirne haşlanmış yeşil mercimek ve kavrulmuş kıyma karışımı serilir onun üzeirnede yine yöreye ait darğın denilne bir otla hazırlanmış kızgın yağ dökülür ve servis edilir.. :) mmmm olsada yesek

tatlım bu harika oluyor ellerine saglık bu tarifi trabzonlu bir arkadasımdan ögrenmiştim tadı müthiş güzel

bizde göçmeniz.bu şekilde yufkaların fırında pişirip üzerine sarımsaklı yoğurtla yapıoruz.bizimkiler samsa derler.ellerine sağlık.çok güzel gözüküyor

kızlar bizim okulda hersene yöresel yemek yarışması düzenliyoz bunu bi öğrencimiz yapmıştı
30 40 yemek içinden 2. olmuştu güzel oluyo gerçekten
onunkinde tavukta vardı

bune yaaa,gece gece tam yaticaktim,ay simdi olsada yesem,tam benlik,askolsun amaaaa:mymeka:

X