Sıkılıyorum...

mart09

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2009
1.388
271
Merhabalar bayanlar;
Canım cok sıkkın ve düşündüm düşündüm kendim altından kalkamayınca buraya yazmaya karar verdim belki vereceginiz destek beni biraz ferahlatır.

Eşimin işi dolayısıyla yurtdışına geldik ve bende ücretsiz izin alıp onunla birlikte geldim. Yurtdışına dediğimde lütfen bunu Amerika, Fransa, İngiltere gibi algılamayın, bir Ortadogu ülkesindeyiz. Türkiyedeki evimizi kapattık dogal olarak.
Burada eşyalı bir ev tuttuk. Evimiz evet çok kötü degil, ama kendi evimizde degil. Oturdugumuz koltuk, yattıgımız yatak hatta yemek yediğimiz tabaklar bile bize ait degil. Evde temizlik bile yapamıyorum çünkü içimden gelmiyor. Koltukların her tarafını silsem yıkasam ki(bunları tabiiki yaptık) yinede fikir olarak o koltukta kimler oturdu, neler oldu düşüncesi kafamdan çıkmıyor ve ne kadar temizlenirse temizlensin bu ev benim için her daim "pis". Türkiyede her Allahın günü duş yapan ben buraya geldim geleli haftada 1 duşa zor giriyorum çünkü akan suyun bile temiz olmadığına inanıyorum. Bu ülkeyi sevemedim, bizim ülkemiz gibi degil, sokaga cıkamıyorsunuz çünkü sokaklarda yürüyen bir Allahın kulu yok, dahası kaldırım bile yok. Herkes arabalarda. Eşim arabayı bana bırakmayı öneriyor hergün, ama gidip oturabilecek, bir cay içilebilecek 1 tek yer yok. Tek bir arkadasım yok. Hergünüm sabah uyanıp tv'nin karsısına geçip interneti açmak ve akşama kadar öylesine zaman öldürmekle geçiyor. İlk zamanlar kitap okuyordum ama getirdiğim bütün kitapları filmleri hepsini bitirdim.

Bu arada birde hamile kaldım, cok ama cok mutluyum. İstediğimiz beklediğimiz bir bebek bu. Ama bebeğim için alısveriş yapamıyorum, hayal kuramıyorum. Bebeğimin bir yatagı, bir odası, dogrudüzgün bir oyuncagı bile olmayacagını düşündükçe dahada geriliyorum. Doğrudüzgün beslenemiyorum çünkü burada hiçbirseyin tazesini yada güzelini bulamıyorum.

Hergünüm ağlayarak geçiyor ama bunu eşime minimum şekilde yansıtmaya çalışıyorum çünkü biliyorum onun elinden gelen birseyde yok. Köreliyorum, yıpranıyorum ve her geçen gün kendimden birseyleri yitirdiğime inanıyorum. Lütfen bana akıl verin belki sizlerden gelen fikirler benim için hayatı biraz olsun kolaylaştırır.

ne kadar süredir oradasınız ve ne kadar süre kalacaksınız?

önce sakinleş bakalım.karnındaki bebeği düşün.ne yapacaksın senin kaderin de buymş hep kahırlanacağına kendini telkin etmeye,güzellikler bulmaya çalış.ne demişler doğduğun yer değil,doyduğun yer, sizin ekmek kapınızda orasıymış eminim ki hep orada duracak değilsiniz.hamile halinle hep kötü şeyler düşünürsen bebeğede yansır ,bebekte huzursuz olur

Cok uzuldum canım senın adına..
Ama bu gecıcı bır donem bende yasadgm yerı seven bı ınsan olarak dusunuyorumda zorlanırdım.Ama dusunmen gereken bır bebek var artık ve bır Turk kadını olarak kesınlıkle sabretmelı ve guclu olman gerektgını dusunuyorum ve emınım kı de oylesındır.:lepi: Gecıcı donem odlgu ıcın keyıf almaya bak derım ben sonunun guzel olucagnı bebegın orda dogsa bıle yıne buraya gerı donecgnı dusun..Keyıf almaya bak derım ben ama sakın uzulme

Soyle dusun canim.Bebegin gelince o uc sene uc ay gibi gececek.Ayrica biraz uzun bir askerlik yapiyormus gibi dusun.Bu ise esinin,senin ve bebeginin ihtiyaci var.
Hic mi otelde kalmadin,hic mi baskalarinin yattigi yatakta yatmadin?En azindan burda temizligi senyapiyorsun.Ayrica ne kadar kafana takarsan o kadar buyur dertlerin.Kolay gelsin,hamilelik zor bir surectir,bebisin bi gelsin bu kotu psikolojiden de kurtulacaksin gor bak.

Canim bir problem varsa cözeceksin cözemiyorsan onu problem haline getirmeyeceksin.

Elinden geldigi kadariyla alismaya calisman daha iyi olur bence...

Orda mutsuz oldugun icin herseye olumsuz bakiyorsun, ..bende bir gurbetciyim almanyada yasiyorum sen yine günün birinde Türkiyeye dönecek orda yasayacaksin benim o sansim bile yok...:nazar:

Suan icin sabir etmekten baska caren yoksa sabir edeceksin arkadasim...:teselli:

Allah yardimcin olsun

Evet askerlik gibi düşünmek işe yarayabilir, bitmeyen askerlik:KK43:

ışin en komik tarafı hayatımda ilk defa calısmıyorum okumuyorum yani bir zorunluluğum yok, hayatım boyunca böyle bir zaman diliminin hayalini kurmustum. Bir süre işe gitmemek ne güzel olurdu diye. Simdi işe gittiğim günleri mumla arıyorum...

Canim bir problem varsa cözeceksin cözemiyorsan onu problem haline getirmeyeceksin.

Elinden geldigi kadariyla alismaya calisman daha iyi olur bence...

Orda mutsuz oldugun icin herseye olumsuz bakiyorsun, ..bende bir gurbetciyim almanyada yasiyorum sen yine günün birinde Türkiyeye dönecek orda yasayacaksin benim o sansim bile yok...:nazar:

Suan icin sabir etmekten baska caren yoksa sabir edeceksin arkadasim...:teselli:

Allah yardimcin olsun

Haklısın söyleyecek hiçbirseyim yok. Sonucta ne olursa olsun evet dogru ben gün sayıyorum ve günün birinde bitecegini hayal ediyorum, edebiliyorum.

Aslında kendimi inanın kapatmıyorum çogu insan benden çok daha kötü karsılayabilirdi olayı, ben kursa gitmeye kalktım. Bulabildiğim tek kurs Arapça kursuydu. Yine olumlu yanından düşünüp dedim ki her iste bir hayır vardır artık dua ederken ne dediğimi bileceğim. Ama sonra öğrendim ki kendileri bile zor anlıyorlarmış arapçadada bir sürü farklılık varmış:)))

Ürdündeyim ben...

İlginç bi yaklaşım...
Kimse başkasına ait eşyalardan haz etmez elbette... Ama imkanın yoksa, sorun olmamalı...

Şu an sen, sıfır eşya alsan, o eşyalar sana ait mi olacak; onu yapan, işleyen, üreten başkası değil mi? Onların elleri, elbiseleri değmedi mi yapılan eşyaya??
Ha başkası üretti, ha başkası oturdu, fark nerde?

"Sular bile pis gibi" derken, burada akan su, başka dünyadan gönderilmiyo... Kaynağı aynı yeryüzü...
Bence biraz daha farklı düşünmelisin... :nazar:

"Sular bile pis gibi" derken, burada akan su, başka dünyadan gönderilmiyo... Kaynağı aynı yeryüzü...
Bence biraz daha farklı düşünmelisin... :nazar:

Yok herşeyi kabul ederim ama bunu etmem, buraya gelene kadar ülkemin degerini bilmiyordum inanın buna ülkemizin taşı topragı altın. İnanın insanlar daha bir insan...

Ve inanın burası "PİS" ve musluktan akan sular bile pis!!!

Annem geldi bir ara, dönerken dediği şey "evime gidip banyoya girip saatlerce suyun altında kalacagım" oldu....

canım bebişine yazık üzme tatlı canını ona bakarsın türkiyede bile aldıgımız etin aldıgımız urunlerın hangı sartlarda ımal edıldıgını bılemıyoruz kı etlerden zehırlenenlerden tutda hasta olanlara kadar her turlu durum yasanıyor haklısın ama temızlıgını yapmıssın genel temızlıgını banyo tuvalet onemlı onlarada camasır suyu vs yeterlı...koltukların uzerınede ortu tamam ...aman canını uzdugune degmez 3 yıl esınle mutlu bır omrunun bır ceyregı bıle degıl akar gecer bır anda .:)

Yok herşeyi kabul ederim ama bunu etmem, buraya gelene kadar ülkemin degerini bilmiyordum inanın buna ülkemizin taşı topragı altın. İnanın insanlar daha bir insan...

Ve inanın burası "PİS" ve musluktan akan sular bile pis!!!

Annem geldi bir ara, dönerken dediği şey "evime gidip banyoya girip saatlerce suyun altında kalacagım" oldu....

Milliyetçilik yapmak istemiyorum ama; bulunduğun civarlarda insanların gerçekten, dediğin gibi biraz temizliğe önem vermediğini biliyorum...
( Cümleleri olabildiğince yumuşatmaya çalışıyorum ki, yanlış anlaşılmaya mahal vermesin.)

Şu an imkanların kısıtlı görünüyor; eğer psiklojin alt üst olacak kadar karışıksa, bırak gel ülkene... Geriye iki senen kalmış zaten...
Tabii eşin nasıl düşünür bilmiyorum; ya da eşini yalnız bırakacak kadar,ona güvenin var mıdır onu da bilmiyorum...

Şahsen ben; en son çare olarak yedekte tutardım ülkeme gelmeyi... Önce uğraşlar bulurdum kendime... Ciddi uğraşlar... Zihnini sürekli meşgul edecek, aynı zamanda seni geliştirecek şeyler...
Baktım ki olmadı, bir takım hobiler edinirdim: müzük aleti çalmak gibi...
O da olmazsa, bi uzmana başvurur ve en son da eşimle konuşup; kendisini ülkemde beklediğimi, böyle bir ülkede çocuk yetiştirmek istemediğimi anlatırdım. :nazar:

canım işe arapça kursuyla başla bence biraz arapça öğrenirsen en azından çarşıya pazara çıkıp alışveriş yapman kolaylaşır
pis olduğunu unutmaya çalış bunu geçici bir turitlik olarak düşün yeni bir yer sonuçta eğer yapabilirsen eşinle birlikte çevreyi gez tam bilemiyorum elbette ama muhtemelen çok güzel tarihi eserler camiler felan vardır ya da imkan varsa vize durumlarını bilmiyorum çevre ülkelere kısa tatiller yapın şöyle düşün eğer zorunlu olmasan böyle bir ülke tanıyamayacaktın
biraz pollyannacılık gibi oldu biliyorum ama sayılı gün diye düşün bebiş gelince zaten anlamazsın bile nasıl geçtiğini

Bu psikoloji den bebişinde etkilenir onun için herşeyi kendince güzel görmeye çalış.. sonuçta orda yaşayan insanlarında çocukları orda doğup orda büyüyor. ama keşke böyle zor bi durumdayken bebek olayını biraz erteleseydiniz. Belkide o sana Allahın bir lütfu bilinmez. Çünkü yapacak bişi bulamıyorum hep nette hep tv deyim diyosun bebek olunca hep onunla ilgileceksin. Ay keşke oturupta bi tv izleyebilsem diceksin :)

Ama inan bu moralle ona iyi destek olamazsın eşin içinde orda yaşamak zordur. Ama birbirinize destek olmanız lazım. Yada sen Türkiye'ye döneceksin.. Ailen bebeğine bakmada sana yardımcıda olur. Buda bir artı hemde kendi ülkende olursun. eşin ara ara gelir. belki o zaman daha çabuk geçer.
Aklıma başka ihtimal gelmiyor.:teselli:

Ürdünde yaşayan başka türk arkadaşlar vardır topikte sanırım bi arkadaş vardı bı araştırısan belki bulabilirsin arkadaşım

okurken dedimki
acaba benmi yazdim bunu?
inan teredddute dustum
arkadasim sen urdunde nerde oturuyorsun
saskinlik icindeyim suan tahmin edemezsin
bende urdundeyim
ve ne yasadigini hatta daha neler yasaya bilecegini cok iyi biliyor ve anliyorum
ozelden ulasabilirsen baba daha detayli konusabiliriz
ama kendini bu kadar uzme
insanin alisamayacagi hicbir yer yok
evet
urdun alisilmasi cok zor bir ulke
umuyorumki yakinlarda bir yerde oturuyorsundur
ben zarga dayim
bana ozelden ulas
offf
ya
bekliyorum

X