Doğuma Hazırlık Sezaryen mi? Normal doğum mu?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Epidurelle ilgili bir sıkıntı yaşadınız mi acaba doğum sonrası.Memnun kaldınız mi
Hiç memnun kalmadım doğumdan sonra 7 ay boyunca belimden eğilemedim doğrulamadım.bebeğimin altını değiştiremiyordum bile.belimdeki o sızı 7 ay geçmek bilmedi

Canım çok zor bir doğumun olmuş öncelikle çok geçmiş olsun. Yaşadıklarını anlatmışsın haklı olarak ama öyle bir yazmışsın ki doğumdan önce okusam asla normal doğumun baş harfini ağzıma almazdım. Senin için gerçekten çok kötü bir travma olmuş ama herkes aynı şeyleri yaşamıyor. Ben çok güzel bir normal doğum yaptım. Üstelik bebeğim iriydi 3,700 doğdu ve ben çok minyon bir insanım. Sadece 4 dikişim var. Evet ilk zamanlar oturmak zor oluyor ama kısa süreliğine. Anne veya bebek için Risk varsa zaten doktor ona göre yönlendirir. Sen de demişsin risk sezeryanda da var normal doğumda da var her zaman. Çok geçmiş olsun tekrardan ama bu şekilde de yazın çook korkutucu olmuş. Tam bir psikoloji bozacak bir yazı. En azından başlıkta normal mi sezeryan mı yerine , kötü geçen normal doğum hikayem falan yazsaydın da ona göre okusaydı insanlar

Doğum olayı gerçekten kişiye özel. Bende normal diye girdim doğuma, doğum sırasında bebeğimin kalp atışları kotulestigi için acil Sezeryana alındım, tam narkoz almadan. Karnımdan cikardiklarindan sonra tam 4,5 dakika bebeğimin hayatını kurtarmaya çalışan doktorları izledim. Hayatımın en berbat en korkunç dakikalarıydı. Cok şükür kalıcı hasarı olmadı ilk çocuğumun. İkinci hamileligimde doktorumla beraber hiç bir şeyi riske atmamaya karar verip planlı Sezeryan oldum. Yani iki çocuğumda Sezeryan. Ve taş kadar sağlam çocuklar en son ne zaman burunları aktı hatırlamıyorum. Bana gelincede Sezeryanlardan ilkinde 5 saat sonra (normal olacak umuduyla girip Sezeryana dönünce uzun sürmüştü, çok yorgundum) planlı Sezeryanda doğumdan 2 saat sonra ayaktaydım. İkisinde de hiç dikiş acısı çekmedim, hiç ağrı kesici kullanmak zorunda kalmadım. Burda Sezeryan olanları 3 günden önce çıkarmıyorlar hastaneden ama eve döndüğümde dikkat ederek tüm işlerimi kendim yaptım. Şimdi yapılan Sezeryanlarla 30 yıl önce yapılanlar bir değil. Şimdi ki daha az kesik ve yarayla yapılıyor eskiden kas dokularini da boylu boyunca keserlermis bu yüzden iyileşme dönemi uzunmuş. Şimdi kaslari kesmiyorlar. Normal doğumun şartlarını ve bir kısmını yaşadığım için bir gün torunlarım olursa kızıma Sezeryani gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim sanırım normal doğumu istemezse. O kadar travmaya gerek yok. Sezeryanin rutin ve planlı olmasi benim bakış açıma göre daha güvenli hem anne hem bebek için.

Ben yaptim, daha da almayayim insallah 😂 ama Allah olmayanlara versin, hamilelerin tamamina da saglikla anne olmayi nasip etsin 🙏 tekrar soyluyorum sekli hic onemli degil, ne vajinal dogum yapanlar 2 kat anne ne de sezaryen dogum yapanlar yarim anne. Ayyyy dur canim sana bi dua siparisi verebilir miyim hazir doguma az kalmis 😄😄😄 yazik kadin dicek selam verdik borclu ciktik ahahahba
Hahaahah olsun canım bak doğum sancılarım başladı artık 😍 itina ile dua siparişi alınır 😁😁

Çok geçmiş olsun sizin doğumunuz zor geçmiş belli.
Benim sdce bir dikişim var, hiç altıma kaçırmadım, kegel egzersizleri yapınca 1 sene dolmadan eski sıkılığına döndü.
Doğumum da travma değil gayet güzeldi, 9 saat sürdü , gayet sancımı da yaşadım, bebeğimi pozitif karşıladım. Doğum masasından da oğlumla birlikte kalktım.
Ama öncesinde çok hazırlandım, hamile yogası, doğum ve nefes egzersizleri. Kimse doğumumda beni gerip hiçbirşeye zorlamadı mesela.
Sizi büyük ihtimal doğumunuzda çok yıpratmışlar. Çok zorluk çekmişsiniz . Amaşu iyi bu iyi gibi sınıflandıramayız.
Sizzaten bu travmanın üzerine normal doğurmasanız hem siz hem yeni bebeğiniz için daha iyi olur, altında ciddi bir acı ve travma var.
Ama normal doğumcular bunları hiçanlatmıyor dediğiniz şeylerin hiçbirini ben yaşamadım, benim gibi yoga vb derslerini çalışıp doğuran hiç bi arkadaşım da yaşamadı.
Hiç popomun üstüne oturamama durumum olmadı, aldım kucağıma çıktım çocugumu,3 gün puset elimde gayet koşabiliyordum.
Yani yazıyorum ki bilin kimse yalan söylemiyor.
Oğlum da gayet 3.5 kilo doğdu, ufak bir bebek değildi. Hiç bir ağrı kesici, epidural , herhangi hiçbişi de almadım,.
Yani kimse yalan söylemiyor, yaşayan yaşadığını paylaşıyor.
Herkesin doğum hikayesi farklı oluyor.
Ama keşke sizinki de ya sezeryana yönlenseymiş ya da öncesinde keşkesiz doğum eğitimialsaymışsınız. Çünküinsan orda yaşamadan görüyor, hastanede başına neler geleceğini.. ona göre önceden hazırlanınca korku olmuyor. Korku olmayınca da kadının vajinası açılıyor, vajinası açılınca da yukardan gelen bebek kolaylıkla tek ıkınmayla bile doğabiliyor.
Herşeyin doğalı makbuldur, analarımız da böyle doğurmuş...
ama tabii ki bir sorun varsa sezeryan da gerekliyse olmalıdır cılardanım ben.
Size tekrar geçmiş olsun diyorym.
Merhaba bende hamileym benide bilgilendirr misniz okuduğunuz kitaplar olur izlediginiz videolar olur aklniza ne gelirse tavsiyelere açığım

Merhaba bende hamileym benide bilgilendirr misniz okuduğunuz kitaplar olur izlediginiz videolar olur aklniza ne gelirse tavsiyelere açığım
Merhaba.
Asla video izlemedim 😂
Hypno birthing kitabı var onu okudum.
Bir de içindeki uygulamaları yaptım.
Bir de keşkesiz doğum eğitimine katıldım eşimle. 2 gün sürüyordu o baya pahalıydı, ama eğitim aldığım doktor bi dizide resmen dersi çekmiş. Youtube a yazsanız çıkar sanırım.
Bir de hamile yogasına gittim.
Bunlar dışında keşkesiz doğum ekibiyle doğuma hazırlandım.
38. Haftada buğday yağı ile vajinama parmak masajına başladım, o masajın adını unuttum. Ama normal doğumda yırtılması yükse ölçüde önlüyor.
Bunlar dışında hergün bolbol nefes egzersizleri yaptım.
Sabahları yüzdüm.
36. Haftaya kadar aktif çalıştım, günde 10 km civarı yürüdüm.
Kızartma yaplı unlu şekerli hiç yemedim, sadece su ve soda içtim..
bu son yazdıklarım basit gibi görünebilir ama onlar sayesinde sdce 7 kilo aldım, hafif bi mide ile geçti gebeliğim, rahattı. Bunlar da doğum şeklini çok etkiliyor.
20 kilo ve üstü alınırsa doğum normal bile olsa sanırsam çok daha zorlayıcı oluyor.
Normal doğum aslen başlı başına bir spor.
Haa bir de
Pozitif hikayeler..
ben bi broş taktım doğuma kadar..
üzerinde ; lütfen sadece pozitif hikayeler anlatın, bebeğim dinliyor yazıyordu...
negatif doğum hikayeleri de bolbol duydum ama sağ kulağımdan girip solumdan çıktı...
darısı başıma tekrar diyorum ve size sağlıklı bir hamilelik ve gönlünüzce bir doğum diliyorum🙏🏻🙏🏻 İyi akşamlar.

Merhaba mesajınızı gorunce yazmak istedim.

Ben de spinal vs hiçbirşey almadan normal doğum yaptım. Odaya geçtiğimizde ağrı kesici serum taktılar sadece.

guzelgunler2019 guzelgunler2019 gibi doğuma hazırlanmayı çok istedim. Ama 4 aylıkken ciddi bir dusuk tehlikesi atlattım. Sadece tuvalet ihtiyacı için ayağa kalkmam gerekiyordu. Bir ay içinde atlattım şükür. Fakat icimde korku kaldı. Yuruyus vs yapamadim. Nefes egzersizleri ile hazırlanmaya çalıştım perine masajı yaptım. En önemlisi yapabilecegime çok inandim. Olumsuz hikayeleri dinlemedim okumadim. Ertesi gün de ayaklandim.

Korkmayın yapabileceginize inanın. Doğuma psikolojik olarak hazırlanmak çok önemli. İns güzel bi hamileliginiz ve dogumunuz olur.

Merhaba mesajınızı gorunce yazmak istedim.

Ben de spinal vs hiçbirşey almadan normal doğum yaptım. Odaya geçtiğimizde ağrı kesici serum taktılar sadece.

guzelgunler2019 guzelgunler2019 gibi doğuma hazırlanmayı çok istedim. Ama 4 aylıkken ciddi bir dusuk tehlikesi atlattım. Sadece tuvalet ihtiyacı için ayağa kalkmam gerekiyordu. Bir ay içinde atlattım şükür. Fakat icimde korku kaldı. Yuruyus vs yapamadim. Nefes egzersizleri ile hazırlanmaya çalıştım perine masajı yaptım. En önemlisi yapabilecegime çok inandim. Olumsuz hikayeleri dinlemedim okumadim. Ertesi gün de ayaklandim.

Korkmayın yapabileceginize inanın. Doğuma psikolojik olarak hazırlanmak çok önemli. İns güzel bi hamileliginiz ve dogumunuz olur.
Hah perine masajıydı😍
Çok teşekkürler 😊
Size de çok geçmiş olsun.
Burda o kadar çok hikaye okudum ki. Bir daha gebe kalsam paranoyak olucam diye korkuyorum.
İlk gebeliğimde 7 aylık gebeyken akıllı eşim bana 16 km dağa çıkma parkuru hazırlamış yurt dışında, en son kasılmalar başlamış biz anlamadık🤣 Türkiyeye dönüp de doktorumla konuşunca öğrendim, ben de oğlan itekliyor sanmıştım.
Doktorum bana çok kızmıştı, kapıya gebesin sen diye pankart asalım delimisin 16 km yürünür mü diye.
Sonra ben de günde 10 km ye indirmiştim, işe metroyla gidip sdce dönerken eve yürümeye başlamıştım.
Ama ben yürüme bağımlısıydım,(, şuanda da bisiklet bağımlısı oldum o ayrı)
Yani inanın şuan bu kadar delifişek gidemem. Hiç kötü bişi okumamıştım, cahil cesaretiymiş.

Hah perine masajıydı😍
Çok teşekkürler 😊
Size de çok geçmiş olsun.
Burda o kadar çok hikaye okudum ki. Bir daha gebe kalsam paranoyak olucam diye korkuyorum.
İlk gebeliğimde 7 aylık gebeyken akıllı eşim bana 16 km dağa çıkma parkuru hazırlamış yurt dışında, en son kasılmalar başlamış biz anlamadık🤣 Türkiyeye dönüp de doktorumla konuşunca öğrendim, ben de oğlan itekliyor sanmıştım.
Doktorum bana çok kızmıştı, kapıya gebesin sen diye pankart asalım delimisin 16 km yürünür mü diye.
Sonra ben de günde 10 km ye indirmiştim, işe metroyla gidip sdce dönerken eve yürümeye başlamıştım.
Ama ben yürüme bağımlısıydım,(, şuanda da bisiklet bağımlısı oldum o ayrı)
Yani inanın şuan bu kadar delifişek gidemem. Hiç kötü bişi okumamıştım, cahil cesaretiymiş.
16 km miii :KK57:
İyi cesaret etmissiniz gercekten. Yürüyüş çok iyi geliyo demişlerdi sizde de etkili olmuş belli ki.
Ben de kötü hiç bisey okumadim. Zaten dusuk tehlikesi de atlatinca daha fazla etkileniyo insan. Fiziksel olarak pek bisey yapamadim psikolojik olarak hazırlandım. Her doğumun hikayesi farklı her doğum kendine ozel. Keşke insanlar korkuturcasina anlatmasalar..

16 km miii :KK57:
İyi cesaret etmissiniz gercekten. Yürüyüş çok iyi geliyo demişlerdi sizde de etkili olmuş belli ki.
Ben de kötü hiç bisey okumadim. Zaten dusuk tehlikesi de atlatinca daha fazla etkileniyo insan. Fiziksel olarak pek bisey yapamadim psikolojik olarak hazırlandım. Her doğumun hikayesi farklı her doğum kendine ozel. Keşke insanlar korkuturcasina anlatmasalar..
Ya burda insanların üzüntülerini acılarını okudum.., onlara üzüldüm.. ben onlardan bahsediyorum. Burda anlatmayacak da nerde anlatacak..
ama bi arkadasım doğum sorası 40 ı ziyaretimde bana doğumunu ölümek gibiydi diye anlattı.
Ben de 9 aylık gebeyim, otobğse binip gelmişim 🤪
Çok geçmiş olsun dedim ne diyim.
Üstünde zıplayan doktordan, herkesin vajinasına el sokmasına kadar..
ama bu hatun hiç hazırlanmadı gebeliğe, yedi yedi yattı, 30 kilo aldı hiç spor yapmadı. Ve ztn sezeryana döner kesin diye düşünürken özeldeki doktoru hastaneyi bırakıyo ona da bi devlet hastanesş öneriyo, o da ok diyip doğuma oraya gidiyo... zincirleme böyle başlıyor...
ama ne biliyim ben ona üzüldüm , içimden de aynen senin dediğin gibi dedim, herkesin hikayesi farklı.,
Ama doğumda ebem sdışında kimseye de elletmedim kendimi, 3-4 saatte bi bi baksana diye ben gönüllü olmuştum.

Bu şiddet bu celal? Bir dahakine sezaryen yapıver engel olan mı var? Geçmiş olsun.
Konu sahibinin haykirisini dogru buluyorum aslinda. Kadinlar olarak ölümune vajinal dogumu savunan bir kitle var bu kitle sezaryen dusunenleri yeriyor. Insan istemdisi kendini eksik hissedebiliyor. Konu sahibi de al normal yaptim bunun nesi normal demis hakli.
Bence iki dogum da kisiye ozel her hikaye baska oyuzden tu kaka yapilmamali iki sekil icinde.

Hıııımmm
Hımmm
Aşağıda yazdım doğumda başıma gelenleri, oğlumu vermdiler, yoğun bakıma koyucaz boynunda 3 tur kordon vardı dediler..
ya ben çok olgun karşılayıp durumu abartmamışım ya da bilemedim...
normalde çok tezcanlı bi kadınımdır ama doğumda hiçbi şey takılmayınca belki çocuğa da bu ilaçlar gitmeyince hiç bir alerjisi fln olmadı olabilir mi? Biliyor muyuz ki o alınan epidural çocuğa gercekten gitmiyor?
Ben hiçbişeye güvenmiyorum yaarrık. Bi dönem çok iyi deyip verdikleri ilaçların 20 yıl sonra o insanlarda bir probleme sebep olduğu çıkıyor fln.
Hiçbişeyi bilmiyoruz aslında..
bildiğimiz tek şey, memeli canlılar doğurur..
müdahale edilmezse vucut zaten gerekli hormonları salgılar..
diğer tüm memeliler gibi..
ardından da emziririz doyarlar..
konu aslen çok basit..
( bu dediklerim standart bi gebelik ve doğum için geçerli, yoksa zaten sonu sakat kalma veya ölüm. Tıp da burda devreye girip hayatlarımızı kurtarıyor, yani gerçekte böyle olmalı, Avrupa ülkelerinde böyle mesela)
sen cok yasa 😂 memeli canlılar doğurur:) cok hosuma gitti o kadr doğru ki yapımız buna uygun yaratılmış. 🙈

Her iki doğum şeklininde kendine göre riskleri tabiki var sezeryan en iyisiymiş bir gram ağrım olmadı normal doğum yapmış annem ağrı oluyordu diyor..

normal yaptım evet dikişler falan biraz agrı oluyo abartacak gıbı değil ıkıncıye hamileyim inşallah tekrar normal olur dıye dua ediyorum

Merhaba.
Asla video izlemedim 😂
Hypno birthing kitabı var onu okudum.
Bir de içindeki uygulamaları yaptım.
Bir de keşkesiz doğum eğitimine katıldım eşimle. 2 gün sürüyordu o baya pahalıydı, ama eğitim aldığım doktor bi dizide resmen dersi çekmiş. Youtube a yazsanız çıkar sanırım.
Bir de hamile yogasına gittim.
Bunlar dışında keşkesiz doğum ekibiyle doğuma hazırlandım.
38. Haftada buğday yağı ile vajinama parmak masajına başladım, o masajın adını unuttum. Ama normal doğumda yırtılması yükse ölçüde önlüyor.
Bunlar dışında hergün bolbol nefes egzersizleri yaptım.
Sabahları yüzdüm.
36. Haftaya kadar aktif çalıştım, günde 10 km civarı yürüdüm.
Kızartma yaplı unlu şekerli hiç yemedim, sadece su ve soda içtim..
bu son yazdıklarım basit gibi görünebilir ama onlar sayesinde sdce 7 kilo aldım, hafif bi mide ile geçti gebeliğim, rahattı. Bunlar da doğum şeklini çok etkiliyor.
20 kilo ve üstü alınırsa doğum normal bile olsa sanırsam çok daha zorlayıcı oluyor.
Normal doğum aslen başlı başına bir spor.
Haa bir de
Pozitif hikayeler..
ben bi broş taktım doğuma kadar..
üzerinde ; lütfen sadece pozitif hikayeler anlatın, bebeğim dinliyor yazıyordu...
negatif doğum hikayeleri de bolbol duydum ama sağ kulağımdan girip solumdan çıktı...
darısı başıma tekrar diyorum ve size sağlıklı bir hamilelik ve gönlünüzce bir doğum diliyorum🙏🏻🙏🏻 İyi akşamlar.
Çok teşekkür ediyorum çok sağolun

Yani sizin bu yaptığınız nedir şimdi? Hangi akıl ve vicdanla yazdınız bu satırları gerçekten hayret ettim. Burada hamileler de okuyor bu yazıları farkındasınız inşaallah? İnsanları bu şekilde korkutmaya ne hakkınız var sanki her normal doğum yapan bunları yaşıyor gibi! Sizin durumunuzda olan kaç tane normal doğum yapmış insan var elinizde istatistik var mı? Ben çevremde asla böyle biriyle karşılaşmadım herkes de çatır çatır normal doğum yaptı gayet de sağlıklılar. Geçen gün sezaryen olan bi arkadaşım 2. yi de sezaryenle oldu. Önceki sezaryenin dikişleri patlamış. Kız hamileliği boyunca ağrıdan duramadı doktorlar anlamadı bile. Bi başka arkadaşın karnında sezaryen yerinde ödem oluşmuş şu an bebeği risk altında. Geçen yıl sezaryen olan arkadaşımın bebeğinin ciğerine su kaçtığı için küvözde kaldı bebek. Normal doğumda bebek kanaldan geçerken o ciğerlerindeki suyu atıyor normal doğum yapsaydı bunu yaşamayacaktı. Siz hangi bilgiye dayanarak normal doğumu risk olarak değerlendirip sezaryeni övüyorsunuz ben anlamış değilim. Sezaryen sonrası gaz çıkarma, yürüme konusunda bir fikriniz var mı peki? Ya o dikişlerin patlama riski konusunda bir bilginiz var mı? Yok. Anca böyle atıp tutun. İsteyen istediğini yaptırsın kimsenin kimseye birşey dediği yok. Ama sizin normal olanı kötülemeye hakkınız yok! Burada okuyan gebeleri korkutmaya hele hiç hakkınız yok! Ben böyle birşey yaşamış olsam asla söz etmezdim. Yaptığınız herşeyden önce kul hakkıdır. Sizin yüzünüzden sezaryene karar verip yukarıda bahsettiğim şeyleri yaşayacaklar olabilir. Onlar size beddua yağdırsa hoşunuza gider mi? Yaptığınız büyük düşüncesizlik.

Yani sizin bu yaptığınız nedir şimdi? Hangi akıl ve vicdanla yazdınız bu satırları gerçekten hayret ettim. Burada hamileler de okuyor bu yazıları farkındasınız inşaallah? İnsanları bu şekilde korkutmaya ne hakkınız var sanki her normal doğum yapan bunları yaşıyor gibi! Sizin durumunuzda olan kaç tane normal doğum yapmış insan var elinizde istatistik var mı? Ben çevremde asla böyle biriyle karşılaşmadım herkes de çatır çatır normal doğum yaptı gayet de sağlıklılar. Geçen gün sezaryen olan bi arkadaşım 2. yi de sezaryenle oldu. Önceki sezaryenin dikişleri patlamış. Kız hamileliği boyunca ağrıdan duramadı doktorlar anlamadı bile. Bi başka arkadaşın karnında sezaryen yerinde ödem oluşmuş şu an bebeği risk altında. Geçen yıl sezaryen olan arkadaşımın bebeğinin ciğerine su kaçtığı için küvözde kaldı bebek. Normal doğumda bebek kanaldan geçerken o ciğerlerindeki suyu atıyor normal doğum yapsaydı bunu yaşamayacaktı. Siz hangi bilgiye dayanarak normal doğumu risk olarak değerlendirip sezaryeni övüyorsunuz ben anlamış değilim. Sezaryen sonrası gaz çıkarma, yürüme konusunda bir fikriniz var mı peki? Ya o dikişlerin patlama riski konusunda bir bilginiz var mı? Yok. Anca böyle atıp tutun. İsteyen istediğini yaptırsın kimsenin kimseye birşey dediği yok. Ama sizin normal olanı kötülemeye hakkınız yok! Burada okuyan gebeleri korkutmaya hele hiç hakkınız yok! Ben böyle birşey yaşamış olsam asla söz etmezdim. Yaptığınız herşeyden önce kul hakkıdır. Sizin yüzünüzden sezaryene karar verip yukarıda bahsettiğim şeyleri yaşayacaklar olabilir. Onlar size beddua yağdırsa hoşunuza gider mi? Yaptığınız büyük düşüncesizlik.
Farkında mısınız sizde birini överken sezeryan doğum yapacak yada yapmak zorunda kalan anne adaylarını baya korkuttunuz sizinki hangi vicdan ? Sezeryen olmak zorunda kalanlar size beddua yağdırsa? Büyük düşüncesizlikten biri de bu...

Farkında mısınız sizde birini överken sezeryan doğum yapacak yada yapmak zorunda kalan anne adaylarını baya korkuttunuz sizinki hangi vicdan ? Sezeryen olmak zorunda kalanlar size beddua yağdırsa? Büyük düşüncesizlikten biri de bu...
Arkadaşım riskse risk hepsinde var bunu anlatmaya çalışıyorum. Sezaryende herşey guzel normal doğum felaket algısını yıkmaya çalışıyorum. Ayrıca kaç yaşında insanlarsınız verdiğiniz kararların arkasında durun bunun sorumluluğunu alın. Sizin yüzünüzden deme hakkına kimse sahip değil. Kimse kimsenin başına silah dayayıp sezaryen ol ya da normal doğum yap demiyor. Herkes oturun araştırsın avantajları dezavantajları karşılaştırsın ona göre karar versin. Kimse sizi normal doğuma zorlamıyor. Kimsenin normal doğumu kötülemeye hakkı yok. Bir karar vermişseniz o sizin kararınız. 3 yaşında değilsiniz bi zahmet verdiğiniz kararın arkasında durun.

Ben ikisinide yasadim ilk sezeryan 2.ci normal dogum yaptim okadar cok ustedim ki normal doğumubutun risklerine ragmen bebegimi norma doğumla kucagima aldim mutis bir duygu o an iyiki direnmisim ve o ani yasadim aylarca o dogumun etkisinden cikmadim cok mutluydum asla mecbur kalmadikca sezeryan na karsiyim suan 3 cu bebegimi bekliuorum normal yapabilmek icin dua ediyorum hergün

X