Seçim bitti gitti şimdi sonuçlarını konuşuyoruz....

28 Mayıs 2. turda oyumu

• Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 425 31,6%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 17 1,3%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 37 2,8%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 802 59,7%
  • Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 10 0,7%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 52 3,9%

• Ankete Katılan
    1.343
Beni yanlışlıkla mı alıntıladınız acaba, ben doların düşmeyeceğinin farkındayım. Niloya bacım az sabredin seçim zamanı diye yükseldi düşecek diyor. Nasıl düşecek? Ne olacak ta düşecek? gibi soruların cevaplarını biz de sizin gibi merak ediyoruz açıklar belki bize
Ekonomist(!) olan liderlerinin, maliye bakanı damadının(!) vaadlerine benziyor. Zaman gösterdi ki kuru sıkı atıyorlar. Kabile gibi yönetilen, yasama yürütme yargı organlarında istenildiği gibi at koşturulduğu, hukuk kavramının içinin boşaltıldığı, Ortadoğu çöplüğüne dönen, sınırların kevgire döndüğü, kayıtlı 4 milyona yakın, kayıtsız bilmem kaç katı sığınmacı/mülteci ağırlayan, ekonomik krizin, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın olduğu ülkeye yatırımcı gelmez, kimse parasını böyle bir ülkeye yatırmaz. Yatırımcı bulamadığın, üretmekten çok dışa bağımlı tüketimde kaldığın bir ülkeye de döviz girmez; döviz girmeyince dolayısıyla battı balık yan gider.

Beni yanlışlıkla mı alıntıladınız acaba, ben doların düşmeyeceğinin farkındayım. Niloya bacım az sabredin seçim zamanı diye yükseldi düşecek diyor. Nasıl düşecek? Ne olacak ta düşecek? gibi soruların cevaplarını biz de sizin gibi merak ediyoruz açıklar belki bize
Yok yok yanlışlıkla değil, gözüme çarpan kur yorumlarından sizinkini alıntılayıp yazmak istedim😊

Her partinin içinde akıl ve mantık sahibi insanlar var.

HÜDA-PAR eski İstanbul İl Başkanı Erdal Elibüyük: "Allah için camii avlusunda miting yapmak nedir? Muhalefeti camide yuhalatırsanız sesi Adıyaman’da mezarlık ziyaretinde yankılanır. Ben bu dili de anlayışı da kabul etmiyorum."

Dolar’ın düşeceğini TCMB dahi söylemiyor, ana kaynak olduğu için linkini vereyim, 2023 yılı Nisan ayı TCMB anketine göre dolar beklentisi 24 TL.
Keşke düşse ama ekonomist değiliz o yüzden düşecek gibi kesin ifadeler kullanmayalım, gerçek veriler üzerinden konuşursak iyi olur.
Şu an dövizde 3 ayrı kur var, TCMB kuru, Bankaların kuru, Kapalıçarşı kuru.
An itibariyle Serbest Piyasa Dolar kuru 19,40 (Döviz Kurları - Dolar, Euro)
Bankaların kuru ortalama 20,78 (Döviz Kurları | Garanti BBVA)
Kapalıçarşı kuru 20,58 (Kapalı Çarşı Döviz Kurları - Dolar, Euro)
Cumhurbaşkanının 2018 Seçim sonrası döviz değerlendirmesi: Erdoğan: Dolar ve faiz kısa süre içinde düşecek, bu kadar emin konuşuyorum

Bu konuşmanın olduğu Temmuz 2018’de dolar kuru 4,82 TL idi, Dolar kuru 2018 yılını 5,29 TL olarak kapadı.

2018 yılı Aralık ayından 2023 2.çeyreğine girdiğimiz Nisan ayına kadar 5,29’dan 19,40’a yükselen kur %366 civarları artmışken düşebilme ihtimali nedir?
Aranızda bir ekonomist varsa açıklarsa sevinirim zira ben sıradan ev kadınıyım aklım bu kadarına eriyor.
Ablacım altın çıkacak dedim 1 hafta sonra bir artışa geçti 🤣dolar da düşecek he çok düşüş olmaz o ayrı

Ülkenizin kendin dogalgazini üretmesi bile sizi mutlu etmiyor
Neden? Çünkü Erdoğan yaptı
"Erdoğan en doğru şeyi bile yapsa o yaptığı sürece biz doğru demeyiz"zihniyet bu
Bu zihniyete laf anlatmak boşa kürek sallamak
Bence gönülden bağlıyız diyen senin gibilere boşa kürek sallıyoruz da.
İşte hep insan sevgisi 🥰🌸

Ablacım altın çıkacak dedim 1 hafta sonra bir artışa geçti 🤣dolar da düşecek he çok düşüş olmaz o ayrı
Linkini de vereceğim ki grafiğin TCMB kaynaklı olduğunu teyit edin diye😌
Önden açıklama yapayım TP.AB.C2 TCMB’nin brüt döviz rezervini gösteriyor, yeşil çizgi döviz ve altının toplam brüt rezerv göstergesi.
Grafik 2016-2023’ü kapsıyor, altı rezervini baz almadım, brüt döviz rezervinin 2016’dan bu yana ne kadar azaldığını, 2023 yılı altın ve döviz rezervinin 2016’daki toplam rezervden çok da farklı olmadığını görmeniz için toplam rezerv F1 verisini aldım.
23 Eylül 2016 brüt döviz rezervi 103,344 milyon Dolar
IMG_1388.png

14 Nisan 2023 brüt döviz rezervi 69,411 milyon Dolar
IMG_1389.png

23 Eylül 2016 döviz ve altın cinsinden brüt rezerv toplamı 121, 991 milyon Dolar
IMG_1390.jpeg

7 Nisan 2023 döviz ve altın cinsinden brüt rezerv toplamı 121,102 milyon Dolar
IMG_1391.jpeg

Bu brüt döviz rezervimizin azaldığını göstermekle birlikte, ki bu rezervlerin hepsi TCMB ‘na ait değil, bir kısmı bankaların Merkez Bankasında tuttuğu zorunlu karşılıklardır, bu grafikler şunu söylüyor, rezerviniz düşerse riskiniz artar, riskiniz artarsa yatırımcı gelmez, rezervlerin düşük olması sebebiyle dış borç ödeme zorluğu çekeceğiniz öngörülür, ki maalesef bunu CDS risk primimizde destekliyor 20 Nisan 2023 itibariyle CDS 538, 35 bu da piyasada tedirginlik yaratır, aynı bugünlerde olduğu gibi 3 ayrı kur uygulaması olmaya başlar, TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı piyasayı döviz alımına yönlendirir ve MB öngörüsü gibi döviz kuru 24 lirayı bulur, ki bu şu durumda iyimser bir tahmin dahi olabilir.

Bence gönülden bağlıyız diyen senin gibilere boşa kürek sallıyoruz da.
İşte hep insan sevgisi 🥰🌸
Aynen partimizi övücegiz diye hepimizin bu milletin insanı olduğunu unutmayalim insanlığımızdan çıkmayalım kutuplaşmaya gerek yok bize düşen tek görev oyumuzu vermek herkes istedigine oyunu vermekte özgür
Kendin ile aynı düşüncede değil diye kimseyi yargılayamaz cahil.diyemeyizsn
Lütfen biraz hoşgörü biraz saygı

Dünya genelinde olan bir kriz ve fiyat artışları var bir örnek vereyim size geçen bir YouTuber var Suat Yiğit diye geçen Miamide bir yat tekne fuarına gitti bir yatı gösterdi daha önce 8 milyon dolar olan yatın fiyatı bu yıl 15 milyon dolar çok artmış diye şaşırdı dünya genelinde olan bir kriz varken bunu sadece Türkiyede varmış gibi lanse etmeyin.
Allah askina Niloya yatı matı bırak, bugün 10kg et-tavuk aldım kasaptan 90£ tuttu, ee söyle bakalım nerede kriz varmis?
Yasadigim ulkede millet alisveris sepetini agzina kadar dolduruyor da yine alabiliyor.
Turkiyede 10kg et almaya kalkissan bobregini birakirsin herhalde oyle degil mi?

Insanlarin alim gucu dustu, daha savunulacak bir sey mi kaldi?
Emin ol Abd Ingiltere Almanya gibi ulkelerde hic de zannettiginiz gibi bir kriz yok, olamaz da.
Insanlar burada ona musade etmez emin ol, yurtdisinda gida gayet ucuz ama Turkiye aldi basini gitti yani biraz da bunlari gor.

Aynen partimizi övücegiz diye hepimizin bu milletin insanı olduğunu unutmayalim insanlığımızdan çıkmayalım kutuplaşmaya gerek yok bize düşen tek görev oyumuzu vermek herkes istedigine oyunu vermekte özgür
Kendin ile aynı düşüncede değil diye kimseyi yargılayamaz cahil.diyemeyizsn
Lütfen biraz hoşgörü biraz saygı
Elbette herkes özgür, kutuplaşmadan hoşlandığımı söylemedim
Yada kimseye cahil demedim. Ancak konuşulacak şeyler konuşulmuyor.
Siz, partinizi yada liderinizi savunurken; gönülden bağlıyım derseniz zaten tartışmaya kapalısınız demektir.
Bilgi alışverişi vs yapmaya niyetiniz de yoktur. Ben her konuda verilecek bilgiyi dinlerim oysa. Ondan dedim hiçbir partiye gönülden bağlı olmam.

X