Seçim bitti gitti şimdi sonuçlarını konuşuyoruz....

28 Mayıs 2. turda oyumu

• Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 425 31,6%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 17 1,3%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 37 2,8%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 802 59,7%
  • Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 10 0,7%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 52 3,9%

• Ankete Katılan
    1.343
Evet, tam zamanı; evet, çok akıllıyız; evet, bu halk yüzünden zaten 20 yıldır çekiyoruz, aslında halkın çoğu kendi seçtiği için layık olduğu hayatı yaşıyor pusulada oy vereceği partiyi tanımayanlar oy kullanıyor, bizim çabamız o direnç noktasını kırmak, aklı başında olan eğitimli, kendini yetiştirmiş kesime yazık oluyor.
Feraset olmadıktan sonra bu saydıklarınız siz de pek işe yaramamış,sabah akşam gelip buraya para para diye ağlamaktan başka.
Çok şükür eğitimim de param da var,siz kendinize yanmaya devam edin.

Feraset olmadıktan sonra bu saydıklarınız siz de pek işe yaramamış,sabah akşam gelip buraya para para diye ağlamaktan başka.

Bak aramızdaki fark ne biliyor musun? Benimde eğitimim ve param var çok şükür. Ama gözümü senin gibi yoksullara kapatamıyorum. Parası olmayana sen derdine yan diyemiyorum. Bu nasıl bir acımasızlık sizde ki? Veren Allah almasını da bilir.

Ülkenin ekonomisinin kötülüğünden bahsetmek, yoksulluk sınırı altındaki emekli maaşlarını eleştirmek, alım gücünün düştüğünü, hâli vakti yerinde olanların bile önünü göremediğinden bahsetmek için yoksul mu olmak gerekiyor?

Ben neden yanayım, müteahhit bir ailenin kızıyım, soyadımı taşıyan apartmanlarda yaşadım, yurt içi ve yurt dışı diplomam var, yurt dışında da çalıştım ve yaşadım. Zaten benim paçamı kurtaracak imkânım var. Tuzum kuru diye dostumu, arkadaşlarımı, imkânı olmayanları yok mu sayayım?

Olivia sana anlatayım bari canım.
Belli ki o ıııhhh anlamayacak.
Kiradaydım.
Ümraniyede kiralar aldı başını gitti.
Biz de bari ev alalım dedik peşinatın üzerine ekledik kredi çekerek.
aylık ALLAH seni inandırsın 18500 tl kredi ödemem var.
Hayat sigortası tapu harcı emlakcı komisyonu derken bir de öyle kredi çektik etti mi sana 5000 tl
Eşimin maaşı artık yok !
Hatta onun maaşının üzerine kredileri ödeyebilmesi için 2500 tl daha vereceğim.
Ben de elimde kalacak olan 8 bin tl ile hem kızımı okutacagım hem fatura ödeyecegim hem de mutfak masrafı yapacagım.
Daha bunun yol gideri içinde degil.
Eşimin ve benim yol giderleri de var.
Kızımın aylık akbili ve öğle yemegi okulda yiyor 1100 tl de o.
Şimdi benim suçum ev almak mı ?
Almasam aldı basını gitti kiralar.
Ev sahibi bana sie go dediginde ben 10 bine ev bulursam şükredeyim artık.
Hala uygun kira bul diyor ya deliriyorum yemin ederim.
Bugun bir taşınma masrafı olmuş 30-40 bin lira el insaf artık.
Çıldıracagım.
O yokken ben yazayım yazacagını😅ev alacak kadar zenginsiniz
Yol gideri olmasın yürüyün
Neden emlakcıdan aldınız kendiniz sahibinden bulsaydınz
Mutfak masrafı yapabildiğinze göre zenginsinz
Siz simdi ette yiyosunuzdur asdf😂😂 ( sinirlerim bozuldu özür diliyorm ve Allah yardmcınız olsn insallah maaşlarınıza zam gelirde biraz rahatlarsınız diyeceğim ama daha zamlı maaşı alamadan bütün ürünlere zam geliyor🥺)

Ya bende öyle yazdım ama cok sükür kendi kazancım olmasada babam zamanında yapmıs biseyler.. benimde isyanım hem yakknlarıma hemde babam olmasaydı şu dönemde ne halt edecektime.. ? Yardım ettiğimiz aileler için bile deliriyorum yani bu insanlar kmseye el açmak zorunda değil..

Aramızdaki en büyük fark bu onlarla. Anlamazlar.
Göreceli olarak iyi maaşlı beyaz yakalı bir arkadaşım var, kirasını 35 bine çıkardılar. Kız benim bu şehirde ne işim var kiraya çalışıyorum diyerek şehri terk etti. Memurların zaten artık gücü yetmiyor, tayin istiyorlar uygun şehirlere. Altımda evim var diye görmezden mi geleyim?

Para para diye ağlıyormuşum. İnsanların bu devirde karnı doymuyorsa, iyi eğitimlisi ve iyi maaşlısı bile kiraya ve fizyolojik ihtiyaçlarına ancak yetişebiliyorsa, ne yapayım ben bu ülkenin taşını toprağını?

Olivia sana anlatayım bari canım.
Belli ki o ıııhhh anlamayacak.
Kiradaydım.
Ümraniyede kiralar aldı başını gitti.
Biz de bari ev alalım dedik peşinatın üzerine ekledik kredi çekerek.
aylık ALLAH seni inandırsın 18500 tl kredi ödemem var.
Hayat sigortası tapu harcı emlakcı komisyonu derken bir de öyle kredi çektik etti mi sana 5000 tl
Eşimin maaşı artık yok !
Hatta onun maaşının üzerine kredileri ödeyebilmesi için 2500 tl daha vereceğim.
Ben de elimde kalacak olan 8 bin tl ile hem kızımı okutacagım hem fatura ödeyecegim hem de mutfak masrafı yapacagım.
Daha bunun yol gideri içinde degil.
Eşimin ve benim yol giderleri de var.
Kızımın aylık akbili ve öğle yemegi okulda yiyor 1100 tl de o.
Şimdi benim suçum ev almak mı ?
Almasam aldı basını gitti kiralar.
Ev sahibi bana sie go dediginde ben 10 bine ev bulursam şükredeyim artık.
Hala uygun kira bul diyor ya deliriyorum yemin ederim.
Bugun bir taşınma masrafı olmuş 30-40 bin lira el insaf artık.
Çıldıracagım.
Sadece bir örnek. Ev alma cesareti gösterebilmiş bir ailenin durumu. Bir öğretmen tek başına yaşasa 12 bin maaşla ev almaya cesaret edebilir mi bugün? Kirayla nasıl başa çıkar? Hadi boşanmış, çocuğu (çocukları) var diyelim? Bir de devlet özel sektör gibi bilgisayar, telefon, hat, internet de vermiyor ama interneti kullanmadan, bilgisayar olmadan ne ders hazırlanır ne eokula not girilir ne eba ile öğrenci desteklenir. Kadınlara kızıyoruz neden ayaklarının üstünde durmadın diye, biz öğretmenler ayaklarımızın üstünde miyiz şimdi? Öğrencilerimiz okumak istemiyor bizi gördükleri için. Üniversite mezunu, çalışan, vergi ödeyen insanlar neden bir ev alamasın? Neden araba alamasın? Neden tatile gidemesin? Neden sadece kira ve fatura düşünerek mutsuz olsun? Emekli olamıyor insanlar. Yorgun, isteksiz artık ama emekli olmaya cesaret edemiyor insanlar.

Buraya da partisini savunmaya gelecek olan gelsin de yha canım, kim aç gibi gevşek gevşek yorumlar artık cidden çekilmiyor.

Göreceli olarak iyi maaşlı beyaz yakalı bir arkadaşım var, kirasını 35 bine çıkardılar. Kız benim bu şehirde ne işim var kiraya çalışıyorum diyerek şehri terk etti. Memurların zaten artık gücü yetmiyor, tayin istiyorlar uygun şehirlere. Altımda evim var diye görmezden mi geleyim?

Para para diye ağlıyormuşum. İnsanların bu devirde karnı doymuyorsa, iyi eğitimlisi ve iyi maaşlısı bile kiraya ve fizyolojik ihtiyaçlarına ancak yetişebiliyorsa, ne yapayım ben bu ülkenin taşını toprağını?
Şimdi diyeceksiniz ki neden uygun kira tercih etmiyor. İşine yakın yerde yaşamak istedi, doğal olarak. Dedim ki gel Beylikdüzü veya Esenyurt’un kalburüstü iyi yerleri var 10 15 bin kiralı, bir de günde 4 5 saatimi trafikte mi çürüttükten sonra ne anlamı var dedi haklı olarak. Daha az yol çilesi çekeceği ortalama yerler var Bahçelievler, Şirinevler gibi ara sokaklar, ama oralar da güven vermiyor ve huzursuz hissediyor. Malum her yer Suriyeli, Afgan bilimum yabancılarla dolu. Bir de eski yerleşimlerden deprem dolayısıyla korkuyor. En iyisi annemin babamın yanına döneyim, iş bulana kadar freelance takılırım, iş bulunca param birikir en azından kafasıyla bakıyor olaya.

Ha diyorsunuz ki benim tuzum kuru, millet doğalgaz faturasını ödeyemiyormuş, azcık yaşanabilir, iş yerine yakın yerlerde kira maaşı kadar olmuş benim çok umrum değil. Neden yıllar önce soğuduğumu ne güzel hatırlattınız bana. Feraset ne, yenen bi şey mi? Yollayın 5 kilo tencereye koyalım.

X