Seçim bitti gitti şimdi sonuçlarını konuşuyoruz....

28 Mayıs 2. turda oyumu

• Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 425 31,6%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 17 1,3%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 37 2,8%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 802 59,7%
  • Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 10 0,7%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 52 3,9%

• Ankete Katılan
    1.343
Bulunduğun ve geldiğin gurbetçi çevreyi tanımlamak için yazdım o satırları. Kıyamam nasıl da içselleştirmiş. Avrupa’nın gettolarında dişinizden tırnağınızdan arttığınız para Türkiye’de x20 olunca ne oldum delisi oluyorsunuz. Türkiye bu yüzden bir cazibe merkezi. İşte oradaki eziklenmişliği, gelip burada döviz bozdurunca statü sahibi olduğunuzu sandığınızdan böbürleniyorsunuz. Dilin mi var kıyamam, öğrenebilmişsin demek! Genelde öğrenebilmeniz mucize doğru, 50 senede Almanca öğrenemiyor ananız babanız, koskoca Almanya’da Yozgat’ın bir köyündeymişcesine kolonize olup yaşadığınız için bu bir başarıdır; başarınız için tebrik ederim.

O kendini kanıtlama çabası değil. Artık ülkemde tünelin sonunda ışık göremeyen gençler biraz dil öğrenince bir şekilde imkânları zorlayıp gidiyorlar. Çoğu eğitimli olduğu hâlde zaten bu vasıfsız işlerde çalışmaya razılar. Neden acaba? Görüyor kendisi 5 aylık maaşıyla bir telefon alabilip o bile çok görülüyorken, Allah’ın şenlik görmemişi, Almanya sayesinde ihya olmuşu gelmiş Türkiye’de yaptırdığı evinde keyif yapıp, onun yapamadığı her şeyi yapıp, bir de iktidar zurnacılığı yapıyor,o da diyor ki gideyim de bari ben de ihya olayım. Ben sizin Erduhancılığınıza hak veriyorum ama, ben de gavura basar gibi basardım. Euro 30 olsun anasını satayım da bir arsa marsa daha alak demiyorsanız ne olayım!

Evet o yabancılarla ben de konuştum, Avrupa’daki Türk’ler konusundaki fikirlerini duysanız utanırsınız. :)

Geldikleri yeri ne cabuk unutuyorlar degil mi?
Cok yazik, orda insan gibi yasarken Turkiyedeki insanlara ayni standartlarda yasamayi cok goruyorlar.

Umut fakirin ekmeyi be canım napıcan
Bir şeyi merak ediyorum, bu topik yeni açıldığında ben ikisine de oy vermeyeceğim demiştim, siz de sonunda kendim gibi birini buldum demiştiniz. Madem ikisi de sizin için aynı, neden ben şu an sizi ampullü olarak görüyorum, çoğu mesajınızı okudum şu an ki sistemi daha iyi buluyorsunuz, niye kendinizle çelişiyorsunuuz?

Geldikleri yeri ne cabuk unutuyorlar degil mi?
Cok yazik, orda insan gibi yasarken Turkiyedeki insanlara ayni standartlarda yasamayi cok goruyorlar.
Bir de iki şehir öteye gidemeyenler diye milleti aşağılıyorlar, ülkenin yarısı yoksul, kişi başına düşen milli gelir hep oy verdiklerinin hanesinde arttığından ortalamayı yükseltiyor da; halk sefil kardeşim, nasıl gitsin? Bu da bunların eseri!

Eurosuna güvenip istediğinde atlayıp gelebiliyor diye aşağılama hakkını kendinde bulduğundan, biz babalarının dedelerinin ağzım kokuyor gidelim de para kazanalım diyip kamyona kasasına atlayıp işçi olarak götürüldüğünü hatırlatınca bir bozuluyorlar.

Fukara halkın yaptığı işi de Suriyeli daha uyguna yaptığı için Suriyeli kazanıyor, yine benim halkım aç kalıyor. O kadar zoruma gidiyor ki, ben kendi ülkemde mülteci gibiyim, benim mahallemdeki suriyeliler benden iyi yaşıyor.

Bir akraba bizimkilere Türkiye'nin iyi olduğunu, Avrupa'nın da aynı şekilde sorunlar yaşadığını falan anlatmış, tabi akraba Almanya'da yaşıyor.
Bizdeki enflasyon Avrupa’da olsa, örneğin Fransa’da olsa halk tüm Fransa’yı yakardı. Bizim milletimiz hakkını aramayı hesap sormayı bile bilmiyor.

Tespitin dibi.
Cok haklisiniz. Insan nereden geldigini unutmamali. Memnun degilsen gel ulkene diyoruz, kurulu duzenim var diyor.
Yahu sen Turkiyedeki kurulu duzenini bozup yurtdisina yasamaya gidiyorsun ama. Ordaki duzeni bozamazlarmis mis mis.
Bunlara yeter ki euro 30 olsun daha fazlasini isterler gozleri doymaz.

Azcık edebi olan kurulu düzenim var diyor. Bir de kendi ülkesinde şehir değiştiremeyenler bize akıl veriyor diye eziklemeye kalkanlar var. Gel gel, sen de gel, sen de şehir değiştireme. Uzaktan yemeyelim birbirimizi, yamacımıza gel.

Gelir mi? Gelmeeez
Tatile gelince eurolari catir catir yiyecek daha, niye gelsin?
Siz biraz daha surunun diyor

Benim de bi iki tanıdığım var, dedim madem Türkiye cennet, madem burası çok iyi gelsenize. O kadar kolay mı gelmek diyor, o zaman ordan konuşmayacaksın dedim. Biri de sen sanıyorsun ki yalnız Türkiye'de enflasyon sorunu var dedi

Bahaneleri hiç tükenmez.

Arsa dedin ya, bu kadar süslü ve egolu sözlerinin içerisinde tek derdinin yine para olduğunu çok belli ettin.

Benim kanıma dokunur "euro 30 olsun da arsa alayım" demek.

Utanması gereken Avrupa’daki Türk'lere sömürücü gözüyle bakan kendi milletimiz..
Artık derdini, Almanya'da kolonize olmuş Türk'lere anlat, ben onlardan değilim
Çok dolusun. Sebebi kolonize halinde seni üzmeleri mi bilemiyorum.

Sizi anlamam için Türkiye'de yaşamam gerekmiyor. Anlamış olmam sizinle aynı partiye oy vereceğim anlamına da gelmiyor güzel arkadaşım.
Yurtdışında yaşayıp siyasi görüş belirtmek bir kusur mu ki laf sokmak için yazmış olacaksın ?
Güzelce konuşabiliriz her zaman olduğu gibi.
Ayrıca kendimi karanlıkta görmüyorum ki sen bende ışık göresin :)

İnsanlar konuşarak anlaşabilir de, kalite düşünce pek mümkün olmuyor. (Genel konuşuyorum)

Bir açıklama yapayım ; mesajlar şikayet edilirken "bizi kışkırtıyor neden ceza almıyor?" diye sitemler geliyor. 3-4 kişiden aynı yorum gelince açıklama yapma gereği duydum;

- cevabı çok basit, Gaza gelip kışkırmayın (ne demekse bu kelime) :).

Hakaret yok, küfür yok, doğru veya yanlış fikrini beyan etmiş buna da ceza vermeyelim he?

Not : henüz tüm şikayetlere bakılmamış

Mune sen zaten biliyorsun durumu

Son düzenleme:
Arsa dedin ya, bu kadar süslü ve egolu sözlerinin içerisinde tek derdinin yine para olduğunu çok belli ettin.
İnsanlar çift maaşla yoksulluk sınırını yakalayamayınca tabi ki tek derdimiz daha doğrusu önceliğimiz para, ihtiyaçlar hiyerarşisinde üstlere çıkabilmek için para lazım, biz daha barınma ve beslenmedeyiz.

Defalarca yazdık ama tekrar yazalım, “Siyaset bölümüne özel” içeriğinde hakaret, küfür, üslupsuzluk olmadığı sürece polemik serbest.
Üye siyasi görüşünü yazarken karşıt görüşteki birine hakaret etmiyorsa, küfür etmiyorsa, üslubunu bozmuyor ama kışkırtan bir yorum yazıyorsa, misal örnek olsun diye yazıyorum hıııı sizin başkanınız çok biliyor ekonomiyi dolar kaç para oldu, heeee siz başa gelseniz her yeri çöp götürür vs gibi sözler sarf ediyorsa da siniriniz bozuluyorsa cevap yazmama hakkınızı kullanabilirsiniz.

Burası siyaset meydanı, her partiden seçmenin, her görüşten insanın demokrasi gereği olması gereken bir bölüm, karşıt görüşten rahatsız oluyorsanız ya bölüme girmeyeceksiniz veya yorum yazarken kendinizi zapt etmeyi öğreneceksiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…