Saygıda kusur etmemek....

AskKirintisi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2007
4.815
30
Arkadaşlar nedir bu saygıda kusur etmemek konusu. Herkesin dilinde bu kelime özellikle kayınvalidelerimiz hakkında konuşurken kullanıyoruz bu cümleyi. Bazıları çıkp diyor ki ben kaynanama lafımı esirgemem ama saygıda da kusur etmem, bu ne perhiz bune lahana turşusu?
Hizmette kusur etmem desek daha yerinde olmaz mı? Allah aşkına biri bana açıklasın bu ne demek?Nasıl sağlıyorsunuz bu dengeyi. Benim canımı sıkarsa kaynanam cevap veririm ama ona göre saygısızlık yapmış olurum. Dolayısıyla saygıda kusur yapmış olurum.Fikriniz varmı bu konuda?fisfisfis

Hımmm...
Biraz düşündüm de mesela; kayınvalideniz size ters gelen bir şey istiyorsa bunu yapamayacağınızı kibar bir dille söylemek olabilir.
Mesela ben süper saygılıyım diyemem. Ama kayınvalidem,benim istemediğim bir şey konusunda diretmişti.Asla sesimi yükseltmem ve o gün de yükseltmemiştim.Bunu yapamayacağımı hatta kendisinin çok ısrar ettiğini ve bu ısrarın sebebini anlıyamadığı söylemiştim.:sm_confused:
Belki de ben de saygıda kusur etmiş oluyorum. Bilmem ki...Benim aldığım aile terbiyesi budur! Büyüklere karşı sesimi yükseltmem, isteklerimi normal ses tonuyla söylerim,kolay kolay sinirlenmem..yerimseniben

hizmetde kusur etmiyoruz desekde saygıda kusur etmiyoruz desekde herkesin düşünceleri farklı olduğu için karşındaki insan seni yanlış anlayabilir sana doğru gelen ve yanlış olmasını düşünmediğin bi hareket karşıdaki insan için yanlış olabilir.Bu sadece kayınvalide değil kendi anne ve babamız eşimiz için bile geçerli...

saygı da kusur etmemek derken bencede geneliyle ele alınıyor.
bunu söyleyen kişi de o dengeyi iyi kuruyordur..bende istemediğim bir şeyi kayınvalidemi kırmamak için yaparım,ama yemek istemediğim bişeyi yemem ve bunu ona söylerim..zaten öyle çok direlten bir kayınvalidem olmadığı için çok zor da kalmıorum kendi adıma

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…