Samimiyetle Allah'a bırakmak

Benim de yillardir cok istedigim bir sey var. Ben de birakmistim bir ara sonra baktim stres hayatimin icine islemis. Dua ediyorum. Stres yapmiyorum artik. Cünkü benim stres yapmama gerek yok. Allah ne isterse o olacak ve bu cok rahat bir his. Her sey basit gerceklesmiyor. Vakti gelince neler yasiyacaz kim bilir. Bugünüme sükür bu anima sükür. Benim icin en hayirlisini Allah biliyor. Akişina biraktim hayati.dua edip sonucunu düsünmeden caba harciyorum duam icin. Cünkü Allah sans verir kapi acar benim yürümeye hazir olmam lazim :) .

Kendinizi çok net ve dürüstçe tarif etmişsiniz.

İsteklerinizi inatla elde ettiğinizi, genel bir sıkıntınız olmadığını ama mutsuzluk ve doyumsuzluk yaşadığınızı söylemişsiniz.

Bu halin sebebi olarak inat anahtar kelime aslında...

Duada ısrar güzel bir şey, duada ısrar etmek çaresizlik itirafı olup her şeyin Allahtan geldiğini bilerek el açmak, boyun bükmektir.

İstek ve arzularda inat ise teslimiyette bulunmayıp kontrolü ele alma hırsıdır.

Yani bu iki hal birbirinin tam zıddı olup biri kişiyi mutluluğa diğeri de karamsarlığa götürür çünkü biri nefsin biri de Allahın kudretini takdir ediyor.

Allah-u Teala herhangi bir konuda gidişatın kendisine bırakılmayıp dünyevi çareler aranması durumunda kontrolünü kaldırıyor ki kul kendi kendine bırakıldığında bir hiç olduğunu görsün.

Mesela bir iş sahibi olmak istiyorsunuz, gerekli eğitimi alıp yeterlilik kazandıktan sonra tevekkül edip işe başvurup hakkınızda hayırlısını dilemek yerine torpil arar ve işin olabilirliğini kuldan beklerseniz Allah sizi o kula havale ediyor, ne fena, artık ömür boyu o kişi bir şey isterse yerine getirmek durumundasınız, başınıza olmadık işler gelirse birinin önüne geçerek hakkını yediğiniz için cezalandırıldığınızı bilerek utanacaksınız ya da en iyi ihtimalle o işi hak etmediğiniz için o pozisyonu kaybederek yani işsiz kalarak bu cendereden kurtulacaksınız, bakın işi en başında Allaha havale etmezsek ne dertlere duçar oluyoruz.

Sizin tarifinize göre de mutsuzluk ve doyumsuzluğunuz dümeni elinizde tutma gayretiyle, sizin tabirinizle inadınızla meydana gelmiş.

Oysa Allah-u Tealanın hükmüdür, "vazgeçtiğiniz şey size ihsan edilir" yani bir şeyi sıkı sıkı tutmak yerine Allahın takdirini müşahede etmek adına bırakırsanız Allah size o şeyi bağışlayabilir.

Bu noktada nasıl dua etmeli kısmı önemli.

Hepimiz Allah aşığı olduğumuzu iddia ediyoruz değil mi?

Her yerde kocaman kocaman "Allahın dediği olur" yazıyor...

Hal böyleyken dua ederken dilekçe yazar gibi madde madde isteklerimizi sıralıyoruz oysa Hz Ali adeta sihirli bir cümleyle bir ömür geçerli olacak, çok güzel bir dua öğretmiş bize...

"Allahım gönlümden geçenleri hakkımda hayırlı kıl, hakkımda hayırlı olanları gönlüme razı eyle".

Bu duada teslimiyet var, "Ben benim için iyi olan nedir bilmem, aklım aciz, senin hayrına muhtacım" nidası var, iyi bir iş, iyi bir ev, iyi bir eş, araba, mülk, her ne istiyorsanız hepsi içinde bu duanın üstelik bu şekilde niyaz ederseniz istediğiniz şey sizin için rıza makamında kötülük ve hayırsızlıktan arındırılarak avucunuza düşürülüyor.

Böyle dua etmekten, "hayırlısı" demekten çekinenler var çünkü hayırlısını isterse gönlündeki olmaz diye korkuyor kimileri oysa hırs ya da inatla gerçekleşmesi hiç de iyi olmayacak bir anlaşma ya da evliliğin vuku bulması o kulun imtihanı olacaktır zaten ilâhî işleyişe sırf kendi arzuları için rıza göstermeyen biri baştan kaybetmiştir hayırsızı istemekle...

Peki hata yaptık ve başımıza olmadık işler geldi diye pes mi edeceğiz?

İslamda ümidi kesmek küfre düşmektir o nedenle işler sarpa sardı diye ağlayıp dövünülmez çare yine teslimiyet, yine Allahın önünde eğilmek zaten o dik başımızı indirmeyi öğrenince Allah bizi düştüğümüz yerden kaldırıyor, çok şükür.

Dua, ibadetlerin aksatılmaması, çaresizlere maddi manevi yardım, bunlar antidepresan, bunlar ilaç, bunlar ruhun yarabandı...

Duanın dil ile olanı hayırlısını istemek, kişinin içinden "şöyle olsun böyle olsun"diye pazarlığa girmemesi, mesela sizin durumunuzda "evliliğimin devamını rıza makamından talep ediyorum, hayırlı olanın bu olmasını niyaz ederim" diyebilirsiniz yani eşinizle birlikte olmayı değil, hayırlısının bu olmasını istersiniz çünkü bizler gönlümüzden geçeni kesin bir dille isterken bazen hayırsız olanda ısrar ediyoruz ve duamız kabul olursa dünyamız cehennem oluyor Allah-u Azimüşşanın buyurduğu gibi "biz kullar çok aceleceyiz, hayır ister gibi şerre dua ederiz, oysa O bilir, biz bilmeyiz."

Dil ile dua işin bir boyutu, diğer ve en önemli boyutu hal ile dua.

Dünyada yüksek bir makamdan bir şey isteyecek olduğumuzda ne yaparız, günler önceden saçımız, kıyafetimiz nasıl olacak diye kafa yorar, o gün o odaya girdiğimizde en masum ifademizi takınır, en nazik cümleleri seçeriz ki muhatabımız kendisine gösterdiğimiz saygı ve inceliği fark edip maruzatımızı yerine getirsin.

Oysa Allah-u Teala her yerde ve her an bizi görüyor ve biz de her gün ondan kendimiz ve sevdiklerimiz için bir şeyler istiyoruz.

Peki kaçımız bunun bilinciyle Onun emirlerine uyarak yani beş vakit farz namazlarını kılıp, sadaka verip, günde sayısız kereler esmaları zikrediyor ya da yasaklarına dikkat ederek kalp kırmayıp, Onun yarattıklarına kızmayıp, dedikodu yapmayıp, karşı cinsten birileriyle muhatap olurken Onun sınırlarına uyuyoruz, örneğin erkeklerle şakalaşıp onların esprilerine kahkahayla gülmemeye, en basitinden para üstü alırken ellerine temas etmemeye dikkat ediyoruz?

Dünyada birinden bir şey isterken yaptığımız hazırlığa, gösterdiğimiz özene bakın, bir de her yerde kontrolünde olduğumuz, bizi her an koruyup gözeten ve gören Rabbimizin kaidelerine gösterdiğimiz özene dikkat buyurun...

İşte hal ile dua budur, Allahtan bir şey niyaz edeceksek ki ömrümüz oldukça edeceğiz, Ondan başka gidilecek kapımız mı var, evvelâ Onun emir buyurduğu gibi bir kul olacağız ki bizden razı olsun, o vakit kalbimiz istikamette öyle bir doğrulur ki başımıza hayırsız iş gelmez, dışarıdan hayrı idrak edilemeyen işlerin bile hikmeti bize bahşedilir ve biz seve seve Ondan gelen zehrin bile aslında bal olduğunu biliriz.

Üstelik Allahın bizden beklediği hal ve hareketlerde bulunursak kimseyi kırmayan, incitmeyen, güvenilir, nazik ve ideal bir insan haline geliyoruz, böyle birinin dünyası da düzelir çünkü yüzyıllardır kabul görmüş yazısız nezaket kuralları ideal bir müminin sosyal ilişkilerini ve ruhi durumunu tarif ediyor.

Allahın sevdiği kullarını diğer kullarına sevdirme halini de unutmayalım, Allah-u Teala Cebraile buyuruyor "Ben filan kulumu seviyorum, sen de onu sev", Cebrail de bunu gök ehline duyuruyor ve ardından yerdeki kulların kalbine o kul hakkında hürmet ve hüsnü kabul yerleştiriliyor, İslamın güzelliğine, Allahın lütfuna bakar mısınız, çok şükür.

Yine sizin meselenize dönersek herkes için -derdi ne olursa olsun- gidilecek yol bu, Allahın emir ve yasaklarına riayet edersek Onun sevdiği biri oluyoruz, O bizi severse dünya ve ahiret hayatımızı düzeltiyor ve diğer kullarına da sevdiriyor ve nerede bir çıkmaza düşersek kudret eliyle bizi o açmazdan kurtarıyor, Onun buyurduğu gibi "kul kendini düzeltmezse o halini düzeltmez" yani sizin derdiniz evliliğiniz, eşiniz, çocuklarınız olmasın, direkt Allahın rızası olsun, Allahın dilediği gibi bir kul olursanız iyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir komşu, iyi bir arkadaş oluyorsunuz ve işler kendiliğinden yoluna giriyor zaten kalpleri ısındıran Allahtır, O dilemezse isterse dünyanın en müşfik insanı olun kimse sizi sevmez ve şundan emin olmalıyız ki bize göre hal çaresi olan şey Allahın ceza ya da gazabı olabilir o nedenle hiçliğimizi fark edelim, karar mercii biz değiliz yani bir evliliğin bitişi devamından daha hayırlı olabilir, Allah bilir biz bilmeyiz.

Ümit edelim ki Allah bize bir dert verecekse bu geçici dünyada versin çünkü bu alem gibi o dert de yok olmaya mahkum eğer ceza ya da ağır hükümler mahşere kalırsa o zaman halimiz harap çünkü burada hesap yok amel var, orada hesap var amel yok, burada tek dert Allahın sevgi ve muhabbetinden mahrum kalmak olmalı çünkü ebedi hayatımızın tek güvencesi Onun rızası, çocuklarımız, eşlerimiz, her şey fâni... Allah bizi ebedi kazananlardan eylesin.

Dolu dolu 30 oldum.
Bugüne dek nasıl yaşadım?
Bu hayatın hakkını verdim mi?
Yarın ölsem mutlu bir yaşamım oldu diyebilir miyim?
Ne ürettim, bırakıp gidecek olduğum beni hatırlatacak ne var?
Gerçekten faydalı, iyi bir kul muydum?
Yoksa boş bir insan olarak boş boş yaşayıp toprak mı olmuş olurum?

Bu aralar aklımda hep bu sorular.
Düşünüyorum da ardımdan çok iyi bir insandı, hep başkaları için yaşadı derler.
Ama mutlu bir hayat yaşadı diyemezler muhtemelen.

Biliyorum bunlar şeytanın sordurdukları.

İster istemez çevremdeki mutlu hayatlara takılı kalıyorum.
Ben daha ne kadar bekleyeceğim?
Kaç yıl?
O kadar ömrüm var mı ki?

İmtihan bu. Herkes bir imtihandan geçiyor diye diye dayansam da bazen çok zor oluyor yalan değil.
İhmal ettiğim namazlara daha sıkı sarılmalıyım biliyorum.

Allah'ım biz kendimizi bıraksak da sen bizi bize bırakma ne olur..

kazananlardan eylesin.[/QUOTE]
Cok tesekkur ederim. Yazdiklarini okumak cok keyifli.
Her satirda ne kadar bilincsiz oldugumu goruyorum.
Insanin kalbini ve beynini ferahlatan tek seyin kosulsuz teslimiyet oldugunu yasayarak ogrendim.
Bundan sonra cocuklarim.kendim ve esim icin hayirlis neyse onu isteyecegim.
Bu evlilik hepimiz icin hayirlara vedile olacaksa devam etsin.
Kimseye hayir getirmeyecekse bitsin.
Uzun yillardir esimede kendimede soyledigim bir cumle var." ben senide kendimi de Allah a havale ediyorum."
Bana haksizlik yaptigini hissettigim herkese bu cumleyi soyluyorum aslinda. Sonra da olayi unutuyorum.Arkasini aramiyorum.
Herkes hak ettigi gibi yasasin...

JessicaJoy yazdiklariniz cok güzel insani derinden etkiliyor..

Çünkü Onun lütuf, rahmet ve bereketini anlatmak için okyanuslar mürekkep olsa yine yetmez, ne kadar etkileyici mucizeleri olan, bizi ne kadar çok seven, nasıl da tarifsiz bir yaratıcımız var, değil mi...

Çok şükür.

cok sükür bize inanmayi ve tevekkülü nasip eden yaradana. yazdiklarinizi ders cikartarak okuyorum ...

Reddedilmekten Kaçınmak İçin:

• Kazanımlarıma şükrediyorum
  • Vazgeçmeksizin istiyorum
  • Ölümlülüğümü zihnimde tutuyorum
  • Çekememzşlikten kaçınıyorum
  • Gizli kusurları örtüyorum
  • Haksızlıktan(zulümden)kaçınıyorum
  • Yaratıcıdan istiyorum
  • Görevlerimi yerine getiriyorum
  • Hedeflerimi kalbimde saklıyorum
  • Eylem duasına odaklanıyorum
  • Yaratıcıya güveniyorum
  • Doğa yasalarına uyuyorum
  • Sabır hissi içinde istiyorum
Muhammed Bozdağ’ın İstemenin Esrarı adlı kitabından bu listeyi sürekli yanınızda bulundurup her fırsatta okumanızı tavsiye ediyor.İsteklerinize kavuşmada bu listeyi rehber edinmeniz ve isteklerinizin Yüce Allah tarafından kabul ve makbul olası dileğiyle….

Kabul edilmek için:

• Çılgınca istiyorum
  • Yeteneklerimi geliştiriyorum
  • İsteklerimi evrenleştiriyorum
  • Bilinçli istiyorum
  • Sürekli istiyorum
  • İlahi adalete dayanıyorum
  • Ruhsal önderlerle yardımlaşıyorum
  • Güçlü anlatımlarla istiyorum
  • Ruhsal ortaklıklar kuruyorum
  • Özel zamanlarda istiyorum
  • Meleklerle yardımlaşıyorum
  • İlahi isimlere dayanıyorum
  • İnsanları gıyaben destekliyorum

Allah razı olsun konuyu başlatan bizlerin faydalanmasına vesile olan kardeşlerimizden ablalarımdan . JessicaJoy Selamı Aleyküm öyle güzel içten maneviyatınızla yazıyorsunuzki gözlerim dolu dolu okudum .(kul hakkınız üzerimde kalmasın her yazdığınızı bazısını baştan sona, bazısını da bitiremedim ama hepsini okumak istiyorum inşallah )Elinize yüreğinize sağlık.Rabbim daim etsin güzel gönlünüzden geçen kalbi duygularınızı.
gönlümü aklımı zihnimi nasıl rahatlarım ve vesveselerimden nefsimden nasıl uzaklaşabilirim.bana yardımcı olabilirmisiniz .
28 yaşıma yeni girdim bugünlerimize ulaştıran Rabbime hamd olsun .2.5 yıllık evliyiz eşimle (32 yaşına gircek eşimde ) şükürler olsun ki duam kabul oldu Hayırlı bir eş yuva nasip etti Rabbim. Allah cümlemize nasip etsin inşallah. Evlendiğimiz günden beri bekarken de hep Rabbime hayırlı eş ve hayırlı evlat nasip etmesini dua ettim.eş duam kabul çok şükür ama Rabbime hayırlı bir kul vatanıma milletime hayırlı bir evlat yetiştirmek istiyoruz eşimle.( tüm tahlillerimiz yapıldı doktorlar beklemek istemezsek aşılama tüp bebek yapın diyorlar ama biz doğal yoldan olması için bekliyoruz .)Ben bekliyorum biliyorumki senelerce 5 10 20 yıldır bekleyenler var onların sabrının yanında 2.5 yılki sabrın lafı bile olmaz tabikide Rabbimin ol diyeceği vakit nasip zamanı var biliyorum sabırla bekliyorum ama beni üzen ailelerimiz eş dost akraba çevremin eşime yansıtması eşimin üzülüp bana yansıtmamaya çalışması.Sizce Nasıl yardımcı olurum eşime. Hayırlı bir anne eş evlat gelin abla olmak hep dualarımda.Dua ediyorum da her zaman ama istemeyi bilmediğimi fark ettim sizin yazdıklarınızdan nasıl dua ederim ki Rabbime hakkımızdakini hayırlı hayırlı değilse şerse hayra çevirip nasip etsin bize.Şükür ki evlendikden sonra kapanmayıda nasip etti Rabbim.1.5 yıl oldu. geç kaldım ibadetlerimde ama inşallah bundan sonra telafi etmek istiyorum boşa geçen dünyalık günlerimi .Umreye de Hacca da gitmeyi tez vakitte nasip eder inşallah Rabbim.
Eşimle dünya işlerine nefsimize kandık namaz kılamıyoruz üzülerek utanarak söylüyorum başlayamıyorum namaza surelerim eksik ezberimde ama elhamdüllilah kur'anı arapça tecvidiyle okumaya çalışıyorum dilimin döndüğüncede hatim etmek nasip olmadı . İşte içimdeki bedenimdeki yorgunlukdan vesveseden nefisden nasıl uzak durup Rabbime kendimi daha çok daha fazla sevdirip hayırlı bir kul olabilirim. Bu konuda hangi kitapları okumamı tavsiye edersiniz .
Uzunca bi yazı oldu ama Helal edin hakkınızı. Şimdiden sizden Allah razı olsun cevaplarınız için .

Dua ile ilgili Muhammed Bozdağ'ın İstemenin Esrarı,
Ferudun Özdemir' in Allah de kalbim(Dua var problem yok!) kitapları ile başlangıç yapabilirsiniz.

Sizin durumunuza özel ise Kuranda hayırlı evlatla ilgili kabul olmuş peygamber duaları var. İnternetten arattırınca çıkacaktır.

Namaz konusunda ise Cemil Tokpınar'ın "sabah namazına nasıl kalkılır" kitabını önerebilirim.
Namaz dinin direği. Canımız ve nefsimiz istemese de yerine getirmemiz gereken kulluk borcu.

Ayrıca hem evlat, hem de namaz nasip olması için gün içerisinde sürekli ve yoğun olarak, sık sık tevbe etmeye çalışabilirsiniz. Göreceksiniz herşeyin daha da kolaylaştırıldığını inşaallah.

Sizden Allah razı olsun şimdi bakıyorum tavsiye ettiğiniz kitaplara şuan şırnakda şark görevindeyiz kitapların temini için bakıcam internetden

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…