Saldırgan kedi ve yenidoğan

gkulata

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2022
480
698
4 yaşında erkek kısır bir kedim var. Bebekliğinden beri bakıyorum. Ben ve eşim dışında herkese çok saldırgan. Bize de saldırgan ama ben onun dilinden anladığım için sinirlenince filan tek başına bırakıyorum üstüne gitmiyorum o sakinleşiyor. Şimdiye kadar eşime ve bana fiziksel zarar vermedi ufak tefek cırmıklar haricinde.

Ama eve gelen misafirlere özellikle yatıya kaldılarsa inanılmaz saldırıyor. Kayınvalidem iki kez hastanelik oldu. Kadın travma geçirdi kediyle yalnız kalınca titremeye başlıyor. Haberlere çıkan kedi saldırmalarından daha beter köpek saldırmış gibi zarar veriyor insanlara.
Kendi anneme de saldırdı ama benim annem kedilerden korkmadığı için o saldırınca eline sopa filan alıp korkutmuş anneme bir şey yapamadı.
Bu saldırmalar durduk yere oluyor bu arada. Hiç bir sebep yokken misafiri odada yalnız bulduğu anda koşarak gelip ısırıyor yüzüne saldırıyor.

Neyse kedimi verme niyetim yok. Ona çok düşkünüm ve aşırı seviyorum zaten vicdanen de başkasına veremem bensiz yapamaz. Şimdi inşallah 1.5 aya kadar bir bebeğimiz olacak.
Eşim de kedimi çok sevmesine rağmen oğluma saldırırsa direk atarım evden diyor. Annemi hastanelik etti yenidoğanı ne hale getirir atarım saldırmaya kalkarsa diyor.

Aşırı stres oluyorum kedim saldıracak bebeğe de eşim onu atacak diye. Saldırmasını engellemenin bir yolu yok mu acaba? Sırf içimizi rahatlatsın diye veterine götürdük hem eşimi ikna etsin istemiştim ama veteriner kalktı eşimin yanında “bebek doğunca da kıskanır saldırır bir araya getirmeyin” dedi. Ona da bir ayrı üzüldüm.
Kedilerden anlayan birileri varsa lütfen bir fikir verebilir mi?

veterineri ne diyor bu duruma? onun bir cozumu var mi?
Hayır hiç bir çözüm sunmadı sadece kıskanır saldırır bir araya getirmeyin dedi eşim bunu duyunca bebeğe saldıracak diye iyice kendi kendini şartladı. Halbuki sever belki sonuçta bize yapmıyor bebeğe de yapmaz.

Bence birlikte yasayip onun gozunun önünde büyüdüğü icin bir yerden sonra sahiplenecektir herhalde. (Kopekler böyle degil ilk gunden bebegi sahipleniyor)

Su an kediniz hamile oldugunuzun farkindadir, göbeğinize tirmik atti mi hic?

Kokusuna alıştır önce bebeğe. Birde bebekle yan yana getirdiğinde bebeğin üstünde senin ya da eşinin tişörtü olsun. Sizin kokunuzu tanır bebeğe alışır.

1.5 aya kadar biraz eğitmeye, hayır denildiğinde durmasını bekleyene kadar biraz huyunu değiştirmeye çalışın.

Kedileri sakinleştiren ürünlerden var. Onları denediniz mi?

Ben 12 yıl önce doğum yaptım.
Benim kedimde saldirgandi.bebegin tüm eşyalarına ilk başta çiş yaptı.ben de çok tedirgin oldum. bebegin yanında durmasına izin vermedim daha da hircinlasti.
Veteriner kontrollü alın yanına,bebegin yanında sevdiği mamaları verin dedi.
Öyle de yaptık.
Bebeği sahiplendi.
Ağlayınca bebegin yanına bizden önce gidiyordu.
Saçlarını yalayıp hepsini havaya dikiyordu.
14 yıl bizimle yaşadı.

Yok tam aksine göbeğime yatıyor. Bence bebek olduğunun farkında ve saldırmayacak ona. İçimden bir ses bu şekilde söylediği için içim rahat nedense. Ama eşim taktı kafayı çocuğa bir şey yapacak diye.

Ya 4 senedir huyunu değiştiremedim muhtemelen 1.5 ayda hiç bir şekilde eğitim almaz bu kedi.

Kedileri sakinleştiren ürünlerden var. Onları denediniz mi?
Fısfıs veya sedapet tarzı bir şey diyorsanız denemedim zararlı olduğunu düşündüğüm için. Bir de ne zamana kadar onları kullanabiliriz ki bir süre sonra kediye çok zararı olur.

Çok teşekkür ederim bunu paylaştığın için. Tam olarak benim de böyle bir hikayem olsun istiyorum ya.

Bebeği kıskanıp üzülmemesi için yapılacak yöntemler vardır onları illa öğrenip uygularsınız. Bir de veterinerle görüşüp sakinleştirici isteyebilirsiniz. Bi arkadaşım yıllarca sakinleştiric verdi veteriner gözetiminde. Saldırgan değildi de korku ve sinir krizleri geçiriyordu onun kedisi ve ilaçlar bayaa bi sakinleştirmişti

Davranış bozukluğu olan kedilerin tedavisi de var, bildiğim kadarıyla bitkisel bazlı şeyler de var ve işe yarıyor diye biliyorum. Karar sizin tabii.

Destek urun kullanabilirsiniz, en azindan bir kac ay Alisana kdr. Hayir zarar vermez, su hali yasamasi daha zararli
Alisacaktir baska veterinerden sosyal medyadan fikir alin

vervemerve diye bir hesap var sevdigim. onun kedisi de 6 kayiptan sonra zor kavustugu bebeğine saldiriyordu. hatta bir geceyi hastanede geçirmişlerdi cocugun gözünü cizdi diye. esi de gondermek istiyordu. Kadin da korkuyordu ama bir yandan onca zor zamaninda ona destek olan kedisini cocugu olunca evden cikarmayi kendine yakıştıramiyordu.
sonuc olarak aradan 3 sene gecti, kocadan ayrildi, kedi hala onda artik çocuklarla da arasi iyi kedinin, güzelce yasayip gidiyorlar

Kedi cezadan anlayan bir hayvan değildir. Sopayla, bağırmayla anca daha da korkar ve agresifleşir. Instagramda Şıpıdık (sipidikhanim) diye bir kedi var orada sahibi de anlatıyor kendi kedisindeki agresiflik sorununu. Direk sizin yaşadıklarınız gibi. Yapacağınız en iyi şey bebeğin kokusuna alıştırmanız, kirli giysilerini kediye koklatmanız olur.
Bir de eşinizin sokağa atmasına lütfen izin vermeyin, bu kadar ciddiyse şimdiden güvenilir bir yuva bulun. Evde büyümüş kedi için sokak = ölüm.

Benzer bir kedi kuzenimde vardı. Hamileyken karnını yalar hep orda yatardı. Biz de bebeğe zarar vermez diyorduk. Ama odasına girmedi. Uzun süre uzak durdu. Bebek yürüme yaşına geldiğinde büyük bir saldırmadan sonra başkasına sahiplendirmek zorunda kaldılar. Baya kanattı çocuğu durduk yere sebepsiz.
Kediler çocukları sevmez, bir de eve gelen bebeği kıskanır da.
Çok güvenip fazla yanına sokmayın asla yalnız bırakmayın. Çok dikkat edin.

Tüm kedilere genelleyemeyiz. Sorun yaşamayanlar da var çünkü.
Genelde çocuklardan hoşlanan kedi ben görmedim. Ailemizde çok kişide kedi var, kendim de kedi besledim senelerce. Uysal kedilerde çocuk görünce saklanıyor. Çocuk çok sevmek isterse de genelde tıslar. Çocuklardan ürküyorlar yani istisnalar var mutlaka ama “genelleme” adı üstünde kedilerin genel durumu. Geneli çocuklardan korkar kaçar. Pek sevmez.

benim kedim 9 yaşında son zamanlarda saldırgınlasmıstı kısır zaten yıllardır bebeğim doğdu 5 aylık şimdi bebeği bazen görmezden geliyor bazen koklayıp gidiyor koruyor bile hatta evham yapmayın bence bebeği sever onu da sahiplenir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…